Skocz do zawartości

[Zębatki] oceniamy stan zużycia.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

@TheJW
Ewidentnie chainstay skurczył się od zimna, poczekaj do wiosny aż się ociepli, nie używaj do tego czasu trzech najmniejszych koronek gdyż łańcuch będzie tarł i bił o ramę a kultura pracy tylnej przerzutki jak i całego napędu będzie daleka od ideału. Nałóż trochę tawotu na łańcuch, wydłużysz znacząco czas do wymiany zużytych komponentów. Na koniec zjedz snickersa, nic tak nie pomaga i nie daje ognia w korbę jak ten niewinny baton wypełniony orzeszkami z karmelem, oblany mleczną czekoladą.

Pozdrow'er😘

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę prosić o ocenę?
Rower kupiony w 2015 roku, jednak więcej stał niż jeździł - ja zrobiłem na nim może jakieś 500 kilometrów.
Napęd nie był zmieniany, więc nie wiem jaki ma przebieg.
Łańcuch przeskakuje, na której z mniejszych zębatek kasety (muszę dokładnie sprawdzić), niezależnie od zębatki na korbie.
Nie są to jednak przeskoki co obrót czy dwa, a raczej co kilkadziesiąt i nie są uzależnione od obciążenia, gdyż zdarzają się zarówno podczas lekkiego kręcenia jak i mocniejszego.


Dodatkowo proszę o ocenę łańcucha.
Niestety zapodziałem gdzieś przymiar, ale na największej zębatce na korbie i najmniejszej na kasecie, można go odciągnąć w sposób pokazany na zdjęciu, o ile na tej podstawie da się cokolwiek stwierdzić.

Wybaczcie wielkość zdjęć, ale nie mam pojęcia jak wrzucić miniatury na forum 😐

 

1000018348-01.jpg

1000018339-01.jpg

1000018345-01.jpg

1000018346-01.jpg

1000018347-01.jpg

1000018348-01.jpg

 

Edytowane przez Donayo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nikt, nic?

Przeskoki występują na 7, 8 i 9 biegu, więc w sumie pewnie wynikają ze zużycia kasety, bo na tych biegach najczęściej jeżdżę.

Planuję wymienić na pewno kasetę i łańcuch, jednak nie wiem czy nie powinienem też korby lub samych zębatek na korbie, a przynajmniej tej środkowej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wygląda zdrowo. Losowe przeskoki mogą być spowodowane np. przez kiepską spinkę. Jeśli jest skuty pinem, to też warto się przyjrzeć. Możesz też sprawdzić zakres dolny i ponownie wyregulować przerzutkę - na pewno nie zaszkodzi.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marveloTeraz to mnie zastrzeliłeś. Jutro zejdę do piwnicy i sprawdzę spinkę. Byłem przekonany, że widziałem tam Shimano, ale może wymyślam. Kolejny powód, żeby wymienić ten napęd i w końcu wiedzieć co tam jest i jaki ma przebieg. 

Edytowane przez Donayo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostatnim zdjęciu faktycznie widać spinkę (na samym dole), taką typu "KMC Missing Link", ale Shimano do 9-ek takich nie robiło. Więc jeśli jest na niej napis Shimano, to może jest to spinka do węższego łańcucha (11-rz?) i jest za ciasna?

Spinka łańcucha Shimano Quick-Link SM-CN900 11 speed (bikestacja.pl)

P.S.

Na czwartym zdjęciu (prawy dolny róg) widać chyba napis KMC na spince. Więc być może jest to spinka właściwa dla łańcucha (KMC na pewno ma spinka na 9-rz), ale może być tak, że ktoś założył nową spinkę do mocno zużytego już łańcucha i w tym miejscu zmienia się podziałka łańcucha, powodując przeskakiwanie na niektórych zębatkach.  

Edytowane przez marvelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś śledczym? :D

Spinka rzeczywiście KMC.

Co więc najlepiej zrobić w takiej sytuacji? Wymienić sam łańcuch ze spinką i sprawdzić czy się przyjmie na kasecie?

Czy środkowy blat na korbie nie jest mocno zajechany? Mam wrażenie, że widzę tak "zęby rekina". A jeśli jest, wymieniać tylko jego czy od razu całość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym właśnie od wymiany samego łańcucha. Ta kaseta nie wygląda źle, choć jakieś niewielkie zadziory widać na niektórych zębatkach.

Jak się nie przyjmie, to nowa kaseta, choć tą starą szkoda wyrzucać i moim zdaniem z pewnością z jakimś łańcuchem (może nie nowym, a trochę zużytym) powinna chodzić jeszcze długo bez problemu.

Jeśli będzie skakać na korbie to na 99% nie na blacie i nie na najmniejszej, bo blat z racji dużych rozmiarów może być już mocno zjechany a i tak przyjmuje nowy łańcuch, a najmniejsza wygląda tutaj jak nowa. 


 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marveloDziękuję. Kupię więc łańcuch i zobaczę jak będzie. Kaseta zostanie, jeśli łańcuch się przyjmie, a jeśli nie to ją wymienię, bo jednak te przeskoki są dość irytujące i niebezpieczne na najczęściej używanych zębatkach. Starą może zostawię na jakieś zimowe wypady czy do innego roweru, zobaczę.

Z przodu rzeczywiście, środkowa zębatka używana najczęściej, największą czasami, najmniejsza prawie wcale, stąd jej nowy wygląd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, u mnie korba + kaseta z trenażera, kasetę z "koła" pokażę jak zejdę do garażu:)

korba ma za sobą już ponad 14 tys. km - głównie duży blat - wielkopolska.

a kaseta trenażerowa ma za sobą 6 tys. km :)

IMG_7590.jpeg

IMG_7591.jpeg

IMG_7593.jpeg

IMG_7594.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch przeskakuje od czasu do czasu na dwóch najmniejszych zębatkach. Koronki są zużyte? Czy w tym przypadku raczej przerzutka jest winna albo wyciągnięty łańcuch?

Dodatkowe pytanie, przerzutka Shimano Acera, jest w niej regulacja "śrubą B" niby odległości przerzutki od największej koronki, tylko że ta regulacja działa jakoś inaczej niż w droższych przerzutkach, kręcąc tą śrubą przesowa się tylko ten metalowy srebrny pierścień między korpusem przerzutki a hakiem przerzutki a przerzutka dalej tak samo wychylona, jak to powinno działać?

Rudra_20240224_131222_lmc_8.4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...