Skocz do zawartości

[przywrócenie wagi] Triban RC120 przytył, szukam lżejszych akcesoriów


munioman

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, munioman napisał:

nie zmienia to faktu że są to najlepiej spisujące mi się opony jakie miałem w rozmiarze 700x28

a dla niektórych golf to dobre auto bo nigdy innego nie mieli😁

Nawet opony duro za kilkadziesiąt złotych biją decathlonowe badziewie na głowę. Zresztą w całej ofercie decathlona nie ma ani jednej, dobrej opony szosowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zresztą w całej ofercie decathlona nie ma ani jednej, dobrej opony szosowej

@Mihau_ Byćmoże. Tylko ja swojego roweru nie używam jako szosówki bo już dawno nią nie jest tylko jako roweru uniwersalnego, stąd potrzebuję sprawdzonej wkładki antyprzebiciowej.
Masa 330g to zważona, wg. strony miało być 320g. Może 10g brud na nich waży, kto wie? Nie mam jak zważyć poprzednich, wg strony powinny ważyć 395 lub 410g.
W związku z tym odchudzanie na tym etapie kosztowało mnie 0,38-0,46 zł/g zależnie od tego którą masę poprzednich opon przyjąć.

tribanprotectlight.png

Edytowane przez munioman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, munioman napisał:

Nie wiem ile, nie zmienia to faktu że są to najlepiej spisujące mi się opony jakie miałem w rozmiarze 700x28 a wcześniej 700x25. Do tej pory drutowe, teraz sprawdzę bezdrutowe. 

Zdradzisz z jakimi to innymi szosowymi oponami miałeś okazję je porównać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@munioman Mam je zamontowane w dwóch rowerach. Grawel i mtb. W przypadku mtb zrezygnowałem z mleka. Nie miałem cierpliwości na  czyszczenie zaschniętego mleka. A jak w terenie rozwaliłem oponę to wszystko było w mleku.   Na mtb na tych dętkach w rozmiarze pod koło 29/2.3 mam przejechane ok 1000km, w grawelu dopiero co zamontowałem, zrobiłem może kilkaset km. Jestem bardzo zadowolony,  trzymaja ciśnienie i nie trzeba nic dopompowywać. . Nie wiem ile w tym prawdy, a ile marketinu ale producent chwali się ,że sa wyrzymalsze niz standardowe dętki. Idealnie nadaja się rownież jako dętka zapasowa, mała lekka , świetnie mieści się w kieszonce koszulki rowerowej,  czy tam podsiodłówce.Kosztuja ułamek ceny tubolite.  Kupowałem chyba w rejonach 70 - 75 zł za dwie sztuki. Kupię ponownie.

p.s

one wszystkie sa wylajtowane. Waga zalezy od szerokości opony, pod która sa dedykowane.

Te na zdjęciu to wariant pod oponę 700 - 32c-47c. Opcja pod oponę typowo szosowa bedzie odrobinę lżejsza.

Edytowane przez Enadxx
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KSikorski Sam teraz widzę, że napisałem to w sposób, który sugeruje coś innego, niż to co chciałem wyrazić :)
 Nie miałem na myśli czyszczenia wnętrza opony. A czyszczenie  wszystkiego (w momencie uszkodzenia opony) co było obrudzone mlekiem. Ciuchy, buty, napęd itd.  
p.s.

mało ważę i na dętkach też jestem w stanie zejść z ciśnieniem pozwalajacym na uzyskanie dużego komfrotu i dobrej trakcji w terenie.

Edytowane przez Enadxx
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oponki zmienione, ktoś sprzedał mi naprawdę fajny komplet.
Zważyłem się z rowerem i moja waga łazienkowa to generator liczb losowych, co by nie było oscylują one wokół 13kg dla roweru. Ta waga uwzględnia już karbonową stopkę którą kupiłem z chin, jedyne 46g z czego sama nóżka to tylko 26g  reszta to uchwyty.
Te opony mają też chyba nieco inny przekrój, drutówki mierzone suwmiarką w najszerszym miejscu miały ponad 31mm, te mają ~29,3mm, mam nadzieję, że nie wpłynie to negatywnie na jazdę po kopnym piachu.
Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu będe zamawiał dętki, dzięki @Enadxx za polecenie 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie, nie przesadzasz Pan już z tym ważeniem? To się zrobiła nowa dyscyplina sportu ;) 

Ja nie odchudzałem samego roweru ale gadżety - owszem tak. Multitoole wymieniłem na mniejsze i lżejsze, apteczkę - jeśli biorę, to teraz 3x mniejszą. Lampkę biorę tylko jeśli to konieczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to nadal w zasadzie nie ma sensu. Jak się uprawia sport to można zrzucać, bo to w jakiś sposób wnika na osiągi. No i jest to sport, gdzie liczy się minimalizm.

No ale w bułkowozie, obwieszonym z każdej strony? Po co? Co to zmieni?

Owszem, jak się kupuje, to można celować w lekkie, bo czemu nie. No ale żeby wymieniać to co się ma, na wątpliwej jakości zamienniki, to ja nie wiem...

Edytowane przez ChuChu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lżej się po schodach nosi, opory w czasie jazdy powoduje głównie powietrze (i to do kwadratu prędkości).

Zmienię teraz jeszcze dętki bo wychodzą tanio w przeliczeniu na oszczędzona masę, inne komponenty to już sobie poczekają trochę dłużej (aż się zużyją, ew. może mostek kiedyś jeszcze lżejszy wskoczy) 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.07.2023 o 13:39, munioman napisał:

Lżej się po schodach nosi, opory w czasie jazdy powoduje głównie powietrze

No to jak się lżej nosi po schodach, to po co się ważyć?  ;)

Co do oporów, to większe znaczenie ma raczej pozycja na rowerze, wymuszona geometrią ramy.

Generalnie nie krytykuję Twoich prób, ale trochę chyba przesadzasz - pewne ograniczenia wynikają po prostu z konkretnego roweru, ciężko to przeskoczyć (bo geometrię ramy niby jak?) i pytanie - czy to ma sens? Chcesz szybko jeździć - może inny rower (jeśli masz możliwości)?

Mój jeden gravel jest obwieszony torbami i najczęściej ma założony bagażnik, bo to rower do turystyki, drugi - ma trochę mniej wyposażenia, węższą oponę  - jest lżejszy i nieco szybszy.

Zastanawiam się nad zamleczeniem turystyka ale raczej pod kątem komfortu niż wagi, bo nie wyobrażam sobie nie zabrać na kilkudniowy wyjazd sakwiarski zapasowej dętki... Czyli redukcja masy byłaby połowiczna :)

 

Jeśli masz jeden rower, no to jest trudniejsze zadanie, żeby był taki uniwersalny; można wymieniać elementy na karbony, ale jak pisał @ChuChu - jaki to ma sens?

Ogranicz liczbę klamotów, które wozisz na co dzień, te które masz wymień na markowe - lżejsze, np. porządny, minimalistyczny multitool, pompka, lampka...

 

 

Ale jak chcesz się bawić, to polecam uśmiechnąć się do Kolegi @FalconHeavy, on w swoim Tribanie 100 wymieniał wszystkie elementy (albo prześledzić gigantyczny wątek o Tribanie 100 na konkurencyjnym forum).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dętki TPU kupione, czekam na przesyłkę z chin.
Udało się je kupić za niecałe 48zł/2 sztuki, czyli taniej niż dętki butylowe w wersji pocienionej w Decathlonie :)
Jeżeli wszystko będzie z nimi ok, to powinna wyjść oszczędność na masie ~150g licząc łącznie.
Jak się spiszą to wezmę kolejną parę i wtedy odchudze też swój ekwipunek wożąc lżejszy zapas.


Te dętki mają też rewelacyjny stosunek oszczędzonej masy do kosztów, przy założeniu, że i tak się dziurawi i liczy tylko różnicę w cenie do tych które zwykle kupuję (Decathlon 700x23-32 standard - 20zł/szt) wychodzi wtedy koszt niecałe 0,07zł/g
Przy założeniu, że kupuje się je a stare wyrzuca, wyjdzie koszt 0,33zł/g co nadal jest bardzo dobrym wynikiem, lepszym nawet niż opony zwijane po 30zł/szt 🙂

Masy mógłbym teoretycznie urwać więcej na tych dętkach, bo jest też wersja która waży 19 gram i w teorii pasowała by do mojego roweru (max szer. opony 28 hamulce tarczowe), gdzie ja wziąłem wersję 34g (max szer. opony 32, dowolne hamulce). Cena praktycznie ta sama za obie wersje. Uznałem po prostu, że taka oszczędność masy już jest wystarczająca a nie chcę maksymalnie wylajtowanych rozwiązań z uwagi na uniwersalne a czasem nawet i brutalne zastosowanie roweru.

Opiszę nieco więcej kiedy już je dobrze przetestuję, jak czas i pogoda pozwoli to jeszcze w tym roku, jeśli nie to w przyszłym jak natłukę więcej km.


Link do dętek które wziąłem:
https://pl.aliexpress.com/item/1005005120740960.html?spm=a2g0o.productlist.main.1.3dc36397GQjBVm&algo_pvid=cb6b3579-13ba-46de-9540-d1954e1a15cd&algo_exp_id=cb6b3579-13ba-46de-9540-d1954e1a15cd-0&pdp_npi=3%40dis!PLN!45.17!48.1!!!10.81!!%402100baf316885956936008004d0737!12000031739411716!sea!PL!933218179&curPageLogUid=8lpQaR6t9mB2

Edytowane przez munioman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.07.2023 o 22:37, Mihau_ napisał:

a dla niektórych golf to dobre auto bo nigdy innego nie mieli😁

Nawet opony duro za kilkadziesiąt złotych biją decathlonowe badziewie na głowę. Zresztą w całej ofercie decathlona nie ma ani jednej, dobrej opony szosowej

Ja może zrobiłem na oponach hudhinson w szosie z decathlonu 1000 km i wymieniłem w diabli te drutowki. Do tego niebezpieczne po deszczu. Zmieniłem na coś minimalnie szerszego 28 mm i zdecydowanie i prędkości i sama jazda stała się przyjemniejsze. I sama zmiana z drutowanych na zwijane Vittoria Rubino Pro. Jedno lżejsze, drugie zdecydowanie je łatwiej zdjąć w razie awarii a te hudhinson to jakas patologia przy próbie zdjęcia w razie awarii dobre 40 min walki w porównaniu z Vittoria gdzie taka samą czynność może 20 min zajmie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dętki TPU przyszły, po zważeniu okazuje się, że jedna waży 32g co jest znacznie lepszym wynikiem niż 112g do tej pory. Przy okazji zestaw do łatania dętek schudł z 27 do 6g (nie licząc łyżek i pompki ale tutaj się nic nie zmienia). Łącznie wychodzi oszczędność 181g za jedyne 48zł z przesyłką co jest jednym z lepszych wyników ze wszystkich zmian w rowerze.
W instrukcji jest napisane, żeby nie przekraczać 5 barów jeżeli sie używa obręczy z systemem no-ring-lip zgodnym z ISO/TC 31. Osobiście nie mam pojęcia co to oznacza więc nabiłem nieco ponad 8 barów i jeszcze nie wybuchły, choć nie miałem okazji się jeszcze przejechać rowerem z tymi dętkami.

Przy okazji udało mi się uzyskać w miarę powtarzalne wyniki na wadze łazienkowej (przypilnowałem, żeby całą powierzchnią stała na jednym kafelku) i wg niej rower z niezbędnymi akcesoriami powinien ważyć obecnie około 12,7kg. Pomiar z początku tego wątku to było około 13,6 kg. Te 100g nieścisłości trzeba przyjąć za błąd pomiaru (głównie tolerancja wagi). W praktycznym odczuciu udało mi się urwać sporo więcej bo uprznąłem troche rower (same ekspandery to było ćwierć kilo a woziłem je "na wszelki wypadek") co razem ze zmianą podejścia do wożenia zapasowych części miało największy wpływ na odczuwalną masę.

Co by nie było, urwanie 800g za 187zł uznaję za przyzwoity wynik.

Podsumowanie:

  stara [g] nowa [g] różnica [g] cena [PLN] [PLN/g]
opony 820 660 160 60 0,38
mocowanie błotników 80 20 60 10 0,17
linka 495 75 420 69 0,16
dętki 224 64 160 48 0,30
suma     800 187 0,23
Edytowane przez munioman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i tak dużo lepiej niż w dętkach lateksowych. Tam taki spadek miałbyś już po jednym dniu. Mam od paru miesięcy te zielone Micheliny (szosowe) i praktycznie co drugi dzień obowiązkowo trzeba pompować. Jak nabiję na 9 to następnego dnia jeszcze mogę jechać, ale po dwóch dniach to już będzie mało. 

Rower zostawiony na dwa tygodnie (mam kilka i jeżdżę różnymi na zmianę) stoi już praktycznie bez powietrza. 

Gumy jeszcze nie złapałem ( a już z 1000 km zrobiłem na nich, więc pod względem wytrzymałości są ok), ale jakoś tych niższych oporów toczenia nie zauważyłem. Chyba wolałbym jednak te 50 gramowe, butylowe Flyweighty od Maxxisa. Nawet tam spadek ciśnienia jest dużo wolniejszy, a odczuwalne opory toczenia porównywalne (za to masa te 60 g mniejsza na komplecie).  

Edytowane przez marvelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czemu kupiłeś rower w sumie szosowy, kiedy w zasadzie traktujesz go jak trekkinga? Kanapowe siodło, bagażnik, stopka, wysoki i efektywnie mega krótki mostek itd. Wg mnie zamiast urywania gramów lepiej gruntownie przeanalizować zgodność koncepcji roweru ze stylem jazdy i pod tym kątem modyfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Miro1970 szukałem roweru uniwersalnego który będzie w standardzie w miarę lekki. Wyjściowo bliżej moich potrzeb byłby trekking ale to są ciężkie kobyły a i przerobienie na baranka byłoby kosztowne (a ten typ kierownicy najbardziej mi odpowiada). Tak samo trekking ma za szerokie opony jak na moje potrzeby. Triban w obecnej konfiguracji dobrze spełnia stawiane przed nim wymagania i nie planuje już dalszych zmian w najbliższym czasie, w przyszłym sezonie byćmoże przeanalizuje tylko z jakimi kosztami wiązałoby się przejście na kasetę 8rz 40-11 i albo sie na to zdecyduje albo nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję sprawdzić ponad 3 tygodniową przerwę pomiędzy pompowaniami kół z dętkami TPU (bez używania roweru) - spadek z 8 do mniej więcej 5,5 barów. Więc okolice 6 barów wydają się być w miarę stabilne. Nie najgorzej, biorąc pod uwagę, że standardowe butylowe też miały spadek ciśnienia z czasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...