Skocz do zawartości

[bike fitting] Kolarka 62cm na wzrost 186, da radę?


MaciakPlock

Rekomendowane odpowiedzi

Siema. 

Zapytanie do was. 

Znalazłem fajną kolarkę w dobrej cenie, lecz z kalkulatora wychodzi ze jest za duża o 2 rozmiary, do krocza mam 90cm, optymalnie powinno być ok 60cm rozmiar. 

 

Właściciel roweru zmierzył odległość od podłoża do tej rury wzdłuż kierownicy, wychodzi 84cm.

W związku z tym nasuwa się pytanie, czy faktycznie może być mocno za duży ten rower? Czy da się to skorygować No krótszym mostkiem? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to stara kolarka, to mam lubię i jest ok,  mam 90 i 185cm, ale jestem elastyczny od rozmiaru 55 do 63 , w olbrzymiej ramie przy starej geometrii mam automatycznie wysoko kierownicę bez podnoszenia mostka, co lubię, jednak nowsze wielkie ramy są dziwne krowiaste… moje wielkie ramy to był  zwarty jak torówka włoski klasyk ( skasowana)  i  na kołach niemiecka rama z 57 roku. Wspaniała. Mostek ok 6-8cm  ( oryginalny) , w jej czasach rurka podsiodłowa miała 15 cm i  to nie była rama na chłopa 2m15 cm. 
Ale taka wielka rama w nowożytnym np aluminiowym rowerze to nie, nie raczej nic fajnego.

 

 

 

 

Trek ze zdjęcia przy mojej 63 chyba jest … mniejszy…  ale dokładnie duże rozmiary z czasów takich jak ten Trek  są takie ze się woli ciut mniejszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę @itr rzecze - stare ramy były króciutkie względem modernych, kto ma nogi długie żeby przekrok ogarnąć ten ma szansę się odnaleźć. 

 

49 minut temu, MaciakPlock napisał:

W związku z tym nasuwa się pytanie, czy faktycznie może być mocno za duży ten rower? Czy da się to skorygować No krótszym mostkiem? 

@MaciakPlock: mostkiem skorygujesz wysięg do kierownika, ale ważniejsze jest swobodne stanie nad górną rurą dwoma płaskostopiami bez pomocy zydelka, pieńka czy butów na koturnach.  Podaj markę i model roweru ale przy Twoich wymiarach rama 62cm może spowodować śpiewanie falsetem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema panowie. 

Z góry dziękuję za tak duże wsparcie i waszą serdeczność, nie spodziewałem się ze otrzymam tutaj aż tak rzeczowe odpowiedzi. 

 

Rower to Stevens SCF 2, raczej nie jest to najnowszy model gdyż ciężko znaleźć cokolwiek o nim. 

Również sprzęt ultegra jest srebrny, co może sugerować ze ma swoje lata, aczkolwiek nie wiem jak daleko patrzycie mówiąc o 'starszych' kolarkach. 

 

Nie ukrywam że miałem po niego jechać w niedzielę rano i się do niego przymierzyć, mam sto kilometrów w jedną stronę, więc dla pewności jeszcze wolałem się was poradzić. 

Zdjęcie rowerku:

(czerwona linia jest zaznaczona przezemnie, prosiłem sprzedawcę aby zmierzył mu ta odległość abym właśnie nie dotykał kroczem rury, szczegóły post pierwszy) 

 

@edit 

Nie wspomniałem i jeszcze jednej, w sumie dość istotnej rzeczy. 

Jestem osobą niepełnosprawną, miałem ciężki wypadek i częściowo mam nie sprawną  jedną nogę od kolana w dół, stopą ledwo co ruszam, ale na góralu normalnie śmigam w butach spd, jedynie unikam stawania na pedałach, w związku z tym bardziej istotny jest dla mnie komfort jazdy i dobre prowadzenie niż osiągi i jakaś mega agresywna jazda.

IMG_20230126_121202.jpg

Edytowane przez MaciakPlock
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KNKS

Zgadza się, mówił mi że on ma 175 i na niego jest za duża, dlatego sprzedaje.

Z matematyki wychodzi ze będę mieć prześwit między belką a kroczem z 5cm luzu... 

W sumie mogę jechać i przymierzyć, bo na ten moment głosy są podzielone, 

@kazafaza

Pytał o model, zobaczymy co powie. 

@itr

 

@revolta

Może się mylę, ale ten twój trek wydaje mi się wizualnie większy od tego co ja wstawiłem, może się mylę a może się oszukuje, ciężko powiedzieć :)

@SOBEK82

Jak to mówią o gustach się nie dyskutuje :d dla mnie względy wizualne nie są istotne, chodź w sumie podzielam twoje zdanie.

Edytowane przez MaciakPlock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.roadbike.de/rennrad/testbericht-stevens-scf-2/

https://www.wenger-2-rad.ch/bilder/2008/velo/tds-stevens/pdfs/Stevens_Bikes_2008_Race_2._Aufl.pdf

Jakieś tam geo jest ale za wiela nie mówi.  Generalnie - jest to rower bardziej sportowy niż komfortowy, nie wiem czy to będzie dobre rozwiązanie.  @MaciakPlock: sorry za dociekliwość, ale czy masz problem z lewą czy prawą nogą?  Pytam bo, jak sądzę, istnieje ryzyko że z powodu niestabilnego podparcia możesz się przewrócić a upadek "w stronę auta" może się skończyć nieciekawie.  Widziałbym Cię raczej na ramie z bardziej wyprostowaną geometrią, pomyślałbym nawet o montażu sztycy mykmyk z małym skokiem - aby przy przystanku obniżyć siodło i mieć pewniejsze podparcie.  

A jeśli nie widzi się Tobie ten rower od strony kosmetycznej to się nie pchaj w niego, poczekaj na coś bardziej miłego dla oka, z lepszą geometrią.  Dziesięcioletnia Ultegra jest, w dużym uproszczeniu, jak dzisiejsza Tiagra.  

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, MaciakPlock napisał:

Z matematyki wychodzi ze będę mieć prześwit między belką a kroczem z 5cm luzu... 

Rozmiarem ramy szosowej jest efektywna długość rury poziomej. 

Rower jest za duży i tyle

9 minut temu, ChuChu napisał:

Mnie zastanawia, jak jeździ na tym aktualny właściciel. Stołeczek sobie podstawia?

Możesz zapytać jednego z forumowiczów, który rowery ma ustawione podobnie a uważa że jest super 😂

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko trzy centy wzrostu więcej niż @MaciakPlock, rower z górurką tej samej długości co ten SCF2 w 62cm, główką niższą o 3cm z kątem łagodniejszym o 4*, mostkiem 100mm i w sumie czuję się na nim dosyć kompaktowo.  Spokojnie mógłbym wrzucić 110mm (powoli się do tego zbieram), może nawet 120mm.  Kwestia proporcji tuszy, gibkości itd. itp, jest jakaś szansa, że ten rower będzie pasować autorowi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem jestem na nie, jakby to był prezent od kumpla za butelkę miodu to można się zastanawiać, ale kupować nigdy. Żadne karbony w dużych rozmiarach z nieznaną historią, tym 150 kg byku mógł zrobić 30 tyś a rama będzie wychuchana bez ryski .

Także bez uprzedzeń do rozmiaru widzę czarną krowę i jestem na nie. Jest wielka i za wielka będzie jechać jak tankowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...