Skocz do zawartości

[3000] Szosa nowa czy używana


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, w ubiegłym sezonie załapałem zajawkę na rower i myślę nad kupnem roweru szosowego. Obecnie mam crossa i po zrobieniu na raz 170 km zrozumiałem, że potrzebne jest coś bardziej długodystansowego. O ile wydolność była na dobrym poziomie, tak dłonie i prostowniki pleców, wskutek braku możliwości zmiany pozycji dostały strasznie po d... - nawet wspomniana tak nie bolała. 

Rozważam dwie opcje, celuję w ramę endurance:

1) kupno nówki Krossa Vento 2.0 lub ewentualnie Romet Huragana 2

2) zakupienie używki, czegoś w tym stylu: https://m.olx.pl/d/oferta/specialized-allez-dsw-105-race-58-szosa-fv-raty-aluminiowy-CID767-IDRXNpX.html

Vento jest do dostania nieco taniej, jednakże w przypadku gdyby sama jazda nie podeszła, od razu sporo traci na wartości, a używka co najwyżej parę procent. Do tego mimo znacznego rocznika, grupa sprzętowa jest o wiele wyższa. Co prawda, niby geometria "race", ale patrząc na cyferki, to różnicy dużej nie ma. Ważne dla mnie są koła - 188cm i waga 100-110 kg, nie chce co chwilę latać do serwisu na centrowanie/wymianę szprych, a nowe koło to 500+. 

https://99spokes.com/compare?bikes=kross-vento-2.0-2022,specialized-allez-race-2014

Co jest lepszą opcją? 

Edytowane przez DekRek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest bardzo krótki, aczkolwiek trafny komentarz w sprawie ceny tego Specialized. Brzmi on "xD".

Ja wiem że są ciężkie czasy, ale bez przesady.

Nie wiem gdzie się podziała geometria na stronie Kross, ale gwarantuję Ci, że Vento w rozmiarze XL nie ma górnej rury 554m, tak jak pokazuje strona którą zamieściłeś.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz link do strony gdzie można porównać geometrię - co prawda nie maja oni w swojej bazie wszystkich modeli i nie ma np. Vento 2.0 ale jest 5.0, który chyba ma taką sama ramę tylko rózni się osprzetem (ale mogę się mylić) i tak samo jest ze Specialized, który jest w wersji Base a nie Race:

https://bikeinsights.com/compare?geometries=6103fce154ec98002a74ad7d,5c1e7a95c66bd50017df953e,

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze interpretuję - w powyższym porównaniu  specialized ma ramę "bardziej endurance"? Ciężko znaleźć porównanie wersji Race oraz Base. Patrząc tylko po zdjęciach wydają się dosyć porównywalne. Czy się mylę?

Tamta oferta za 3000 jest warta rozważenia, czy lepiej pójść w coś nowego? Nie biorę tu już pod uwagę ewentualnej odsprzedaży, pytanie tyczy bardziej się tego, czy 105 z '14 jest lepsza od Clarisa z '22/23. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vento 2.0 i 5.0 z 2021 to dwa zupełnie inne rowery, ale geometria o dziwo się pokrywa.

Jeżeli chodzi o Specialized, to nie wiem czym się różni wersja Base od Race, o ile w ogóle takie rozróżnienie istnieje.

Na razie to sobie stąpamy gdzieś tam w okolicy tabelek z geometrią. Złe podejście, bo potrzeba konkretów, chyba że chcesz mieć rower w złym rozmiarze.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3000 wolałbym nie przekraczać. W crossie mam Alivio i po tym jak z tyłu wrzuciłem kasetę z największą zębatką 28T, naprawdę jest ok jeśli chodzi o zakresy. 

19 godzin temu, ChuChu napisał:

Na razie to sobie stąpamy gdzieś tam w okolicy tabelek z geometrią. Złe podejście, bo potrzeba konkretów, chyba że chcesz mieć rower w złym rozmiarze.

 

Z rzeczy istotnych zapomniałem o dł. wewnętrznej nogi, wychodzi jakieś 88 cm. Coś jeszcze?

Znalazłem taką propozycję z regionu. https://m.olx.pl/d/oferta/rower-szosowy-ghost-nivolet-CID767-IDSdVwK.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W crossie mam Alivio i po tym jak z tyłu wrzuciłem kasetę z największą zębatką 28T, naprawdę jest ok jeśli chodzi o zakresy. 

Nie porównuj jazdy szosą do innych typów rowerów, bezsens. Poza tym korbę w crossie masz inną więc już totalny mismatch

 

Ghost wygląda bardzo spoko za taką kasę.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Żeby zakończyć temat kupna - Ghost Nivolet nabyty :) Danych dot. użytkowania brak, ale stan wskazuje na baaaardzo mały przebieg - kaseta i korba bliskie ideału, lakier także, koła równo chodzą, opony jeszcze były z tymi postprodukcyjnymi "igiełkami". Dzięki wszystkim za pomoc.

Mam w zasadzie jedno pytanie. Przy wymianie opon chciałem od razu założyć spinkę connexową, a tam zaskoczenie: łańcuch jest dobrej klasy KMC ale do napędów 11s - wymienić od razu na nowy 10s? Chciałem dokupić jeden by jeździć zamiennie, czy musiałby być także 11s? Jak byłoby ze zużyciem napędu? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, ChuChu napisał:

A Ty nie szukałeś roweru Endurance?

Dziwne że w 10s, jest łańcuch 11s. Taki jest w specyfikacji?

Szukałem, ale przejechałem się i geometria w tym całkiem mi leży. Nawet na dolnym chwycie, nic nie powoduje dyskomfortu. Zobaczymy jak będzie na dłuższych trasach. 

 

Nie znalazłem w internecie specyfikacji dokładnej na tyle, by był w niej opisany łańcuch. Wydaje mi się, że to jakieś przeoczenie serwisu. 

 

@vincek

 

Nie uśmiecha mi się za każdym razem dopłacać 40% do czegoś co nie potrzebuję, bo tak jest różnica pomiędzy wersjami 10 i 11s. Kupię po prostu dwa 10s a ten opylę po taniości na olx. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, DekRek napisał:

Nie uśmiecha mi się za każdym razem dopłacać 40% do czegoś co nie potrzebuję, bo tak jest różnica pomiędzy wersjami 10 i 11s. Kupię po prostu dwa 10s a ten opylę po taniości na olx. 

Jak uważasz. Teraz wystarczy kupić raz 11rz. A Ty chcesz kupić 2 x 10rz. i sprzedać 11rz. Powodzenia w sprzedaży za sensowne pieniądze. Mi by było szkoda czasu i pieniędzy na takie zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...