Skocz do zawartości

[E-bike ok 10kPLN] Wybór roweru dla żony


Rekomendowane odpowiedzi

Jak najbardziej możliwe - ja mam 11,3 Ah i robię do 200km, więc spokojnie możliwe. Jak pojedziecie gdzieś gdzie są trochę większe podjazdy to okaże się że zaczniesz się sam przymierzać do elektryka - ja na początku tez szukałem elektryka dla żony, na szczęście trafiliśmy na jazdy próbne u Gianta, najpierw pojechaliśmy na godzinę na dwóch elektrykach, potem w - jak mi się wydawało - docelowym zestawie - zona na elektryku ja wziąłem "wypasionego" gravela. Dopóki było płasko było super, przy trochę większym podjeździe ona podjechała i chciała jechać dalej, ja byłem po niej kilka minut i potrzebowałem odpocząć. Więc wyszły dwa elektryki.😀

Jak próbowała na płaskim czy niewielkim podjeździe przy maksymalnym wspomaganiu to nic dziwnego że się wyrywał - ja mam max 80 Nm a po płaskim używam najsłabszego wspomagania  ( lub całkiem wyłączam). Nie wiem jak ostry powinien być podjazd bym nie miał wrażenia że rower mi się wyrywa na wspomaganiu określonym jako Sport + , jak na razie nie przekraczam Normal, Sport i Sport + są nieużywane.

Edytowane przez PiotrWie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Jasne. Podzielę się spostrzeżeniami po jakimś dłuższym wyjeździe. Tak jak pisałem wcześniej, dosyć duże dysproporcje mieliśmy pomiędzy moją "wydajnością" rowerową a żony. Więc wydawało mi się, że taki mieszany tandem da radę. Dzisiaj na mega krótkim dystansie było git. Zobaczymy jak będzie dalej...

Pozdrawiam, miłego weekenda!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po przejechaniu 100km w trakcie 2 nieco dłuższych przejażdżek stwierdzam, że był to dobry wybór - mam to co chciałem - ja jestem upocony i zadowolony, żona nadąża za mną i utrzymujemy średnie tempo po górkach w okolicy 18km/h. Nawet strome podjazdy ok 10% nie stanowią problemu. Wyprawa do Doliny Kluczwody (ok 50km ode mnie z domu, łącznie ok 750m przewyższeń) pokazała jednak, że początkowe szacunki co do wydajności baterii są zbyt optymistyczne. Pierwsze ładowanie przy stanie baterii 19% (przebieg 103km).

Jeszcze tylko pytanie mam: czy ktoś dysponuje informacją, jak taki zestaw jak w EcoBike X-Cross, czyli silnik BAFANG plus komputer LISHUI SO-WZK0249 jest "katalogowo" skonfigurowany? Tzn. w jakim trybie (Eco, Normal, Power), przy konkretnym ustawieniu intensywności wspomagania (1-6) z jaką mocą i do jakiej prędkości wspomaga rowerzystę? Pierwotnie byłem przekonany, że działa to w ten sposób, iż tryb  - Eco/Normal/Power - odpowiedzialny jest za maksymalny moment obrotowy a intensywność wspomagania za maksymalną moc. A po kilku próbach doszedłem do wniosku, że "intensywność wspomagania" jest mocno zależna od prędkości - np. na "1" wspomaganie przestaje działać powyżej 15km/h... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w tym zestawie, w silnikach centralnych jest to tak ustawione że wspomaganie jest do mniej więcej 25/h a silnik dodaje jakiś procent tego co daje jadący, np u mnie w napędzie Yamaha na Eco dodaje 50% a na Sport+ 300%. I czuć to wyraźnie - niezależnie od stopnia wspomagania - im mocniej kręcisz tym więcej wspomagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 30.07.2022 o 18:54, GryQ napisał:

Ło żesz Panowie: zostawiłem na 2 dni wątek bez "opieki" i tyle postów :) 

No dobra: S-Cross z baterią 17,4Ah kupiony. Na razie wiele testów nie było szans zrobić. Dlaczego ten wybór: żona przejechała się na modelach z silnikiem centralnym i w jej ocenie są "zbyt narowiste" - po prostu jak do tej pory jeździłeś lajtowo z prędkością w przedziale 10-30km/h, to ciężko jest przesiąść się na elektryka, który ma tyle mocy, że pod górkę może pociągnąć lekką osobę z prędkością 25+km/h. Być może za chwilę okaże się, że nie był to najlepszy wybór - kto wie. 

Na razie po kilku testowych przejazdach w celu dostosowania i ogarnięcia roweru, zrobiliśmy w końcu jeden minimalnie dłuższy: 15km, po lekkich górkach (230m w górę/w dół). Bateria naładowana do 100%, tryb wspomagania Eco, w trakcie jazdy moc wspomagania regulowana w przedziale 1-3 przez żonę. Po przyjeździe stan baterii 96%. Jak na mój gust chyba nazbyt optymistycznie, bo to by oznaczało, że na rowerze w takim trybie da się przejechać ponad 300km... Średnia z przejazdu 18,9km/h. 

Zobaczymy jak pójdzie na dłuższych przejazdach. Jak tylko pogoda się poprawi to ruszamy na Szlak Orlich Gniazd. Ciekawe ile km będę w stanie nadążać za żoną na klasycznym MTB :)

Pozdrowienia dla Wszystkich

pogubiłem się,  linki były do e-cross, x-cross, a teraz piszesz ze kupiłeś ... s-cross - jaki dokładnie kupiłes ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczepię sie do tematu - w sumie dość podobne wymagania - może ktoś pomoże, nie jestem w temacie ...

Rower dla żony, Myślałem o Crussis e-cross lady - i teraz pytania, czy będzie duża różnica między silnikiem Bafang M400 a M500, tzn 80Nm vs 95Nm ? Aku 522Wh vs 630Wh vs 720Wh.

W tej podstawowej wersji mogę mieć w cenie 8000, ale te wyżej 9500 do 12500 za najlepiej wyposażony.

Również osprzęt - ten podstawowy to Shimano Alivio 9s, aż do Sram Eagle 12s.

Czy w tych cenach można jednak szukać coś innego ? Czy Crussis (czeska marka) jest wyborem OK ? Podobno w Czechach Crussis świetnie sprzedaje się ...

Aha - 160cm wzrostu, to 15cali czy raczej 17stka ? 15stka nie jest jakaś zbyt ... dziecinna ? ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2022 o 11:20, emer napisał:

pogubiłem się,  linki były do e-cross, x-cross, a teraz piszesz ze kupiłeś ... s-cross - jaki dokładnie kupiłes ?

X-Crossa z większą baterią. Sry, sam się pogubiłem w tych nazwach... Moja żona po przejechaniu się podobnymi rowerami EcoBike'a z napędem środkowym i tylnym - wybrała ten z napędem tylnym. Bardziej jej odpowiadał. Czy to był dobry wybór? Czas pokaże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.08.2022 o 14:34, emer napisał:

Podczepię sie do tematu - w sumie dość podobne wymagania - może ktoś pomoże, nie jestem w temacie ...

Rower dla żony, Myślałem o Crussis e-cross lady - i teraz pytania, czy będzie duża różnica między silnikiem Bafang M400 a M500, tzn 80Nm vs 95Nm ? Aku 522Wh vs 630Wh vs 720Wh.

W tej podstawowej wersji mogę mieć w cenie 8000, ale te wyżej 9500 do 12500 za najlepiej wyposażony.

Również osprzęt - ten podstawowy to Shimano Alivio 9s, aż do Sram Eagle 12s.

Czy w tych cenach można jednak szukać coś innego ? Czy Crussis (czeska marka) jest wyborem OK ? Podobno w Czechach Crussis świetnie sprzedaje się ...

Aha - 160cm wzrostu, to 15cali czy raczej 17stka ? 15stka nie jest jakaś zbyt ... dziecinna ? ;) 

Jeśli nie będziecie jeździć po strasznych górach to 80 Mam zupełnie wystarczy, my w skrajnych przypadkach używamy trzeciego stopnia wspomagania z pięciu - silny wiatr w twarz lub większy podjazd. Jeśli chodzi o osprzęt to też uważam że 9 biegów w elektryku spokojnie wystarczy - a nawet mogło by być 8 ( grubszy łańcuch więcej wytrzyma, niestety poza abstrakcyjne drogim Sram E1 nie ma nic powyżej poziomu supermarketów ego, ale Alivio 9 spokojnie może być. Co do rozmiaru - na 160 spokojnie 17 ( a właściwie 46) może być, mniejsze są dla niższych,  np moja żona ma 153 i potrzebuje max 44.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Przymierzałem się do roweru dla żony od roku , wybór padł na Ecobike x-cross , li-ion 36 v / 17,5 Ah / 630 Wh .Poskładałem i wybrałem się przetestować .Moc mnie zaskoczyła na power 6 biegu i dość mocnym ciśnięciu w ugniatacze mocy 50 km / h pojawiło sie bardzo szybko .Pierwsza przejażdżka z żoną 50 km 160 m przewyższeń, testowane różne opcje mocy, zużycie baterii 32 % następna jazda już bardziej eco 40 km  , zużycie 25 % .I tak jak wyżej kolega zauważył w końcu mogę w miarę komfortowo jechać moim mtb nie czekając na żonę ( o szosie nie wspomnę bo trzeba by odblokować )Odblokowywać nie będę bo mocy dla żony wystarcza aż nadto .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.09.2022 o 10:22, nikbar1 napisał:

Dokładnie, weź najpełniej  z tarczami x8 ,absolutnie nie x12, to jakaś aberracja w elektrykach, będziesz potem płacił za kasety i łańcuch jak za woły.

 

Założyłem do E napęd 1x11. Koronki kasety luzem to 10-15 zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, skilos napisał:

Przymierzałem się do roweru dla żony od roku , wybór padł na Ecobike x-cross , li-ion 36 v / 17,5 Ah / 630 Wh .Poskładałem i wybrałem się przetestować .Moc mnie zaskoczyła na power 6 biegu i dość mocnym ciśnięciu w ugniatacze mocy 50 km / h pojawiło sie bardzo szybko .Pierwsza przejażdżka z żoną 50 km 160 m przewyższeń, testowane różne opcje mocy, zużycie baterii 32 % następna jazda już bardziej eco 40 km  , zużycie 25 % .I tak jak wyżej kolega zauważył w końcu mogę w miarę komfortowo jechać moim mtb nie czekając na żonę ( o szosie nie wspomnę bo trzeba by odblokować )Odblokowywać nie będę bo mocy dla żony wystarcza aż nadto .

Mam wrażenie, że Ecobike w standarcie nie blokuje swoich rowerów. Jest możliwość ustawienia maksymalnej prędkości aby było zgodnie z przepisami, stąd te 50 km/h w jeździe próbnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chwilowa, naprawdę nie jest to żadna sztuka, a poza tym nie w wyprostowanej tylko w moderate.

Na dłuższą metę da się trzymać średnią pod 25/h, ale jest to męczące. Komfortowo tak ok 20/h. - oczywiście przy wspomaganiu do 25/h.

Edytowane przez PiotrWie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty za to jak zwykle teoretyzujesz - wiesz wszystko bo wyczytałeś w necie. Napisałem że ja na kilka sekund dałem radę rozkręcić do 45/h więc ktoś silniejszy ode mnie mógł dać radę rozkręcić 50/h. To że dojeżdżasz do pracy na rowerze z dużą mocą nie znaczy że masz doświadczenia z jazdy rowerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Dave99 napisał:

Bajki opowiadasz jak zwykle. Aby utrzymać 50 km/h po płaskim i bez wiatru potrzeba minimum 750W mocy mechanicznej!

Czyli musiałbyś mieć dowalone giry jak ten mutant z tego filmiku

50 km/h to ty może miałeś ale ze sporej górki i z wiatrem w plecy i przez 5 sekund max.

Chwilowa,  czytaj ze zrozumieniem. Żaden problem na płaskim na 30to kilogramowym elektryku,  bez wspomagania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, tobo napisał:

Chwilowa,  czytaj ze zrozumieniem. Żaden problem na płaskim na 30to kilogramowym elektryku,  bez wspomagania. 

Aby rozkulać się do 50 i tak będziesz musiał cisnąć ponad 700w. Pokaż mi swoje nogi ,a powiem ci jakim jesteś kłamcą. Fizyki nie przeskoczysz. Opory powietrza przy 50 km/h są 4 razy większe niż przy 25 km/h. Na zwykłym rowerze bez silnika elektrycznego nie rozkulasz się do 50km/h. Z doświadczenia wiem że aby dobić na chwilę do 50km/h potrzebowałem lekkiego spadu, braku wiatru oraz gorącego powietrza powyżej 30C. Opony oczywiście cienkie 1.75 cala i napompowane na max!

11 godzin temu, PiotrWie napisał:

Ty za to jak zwykle teoretyzujesz - wiesz wszystko bo wyczytałeś w necie. Napisałem że ja na kilka sekund dałem radę rozkręcić do 45/h więc ktoś silniejszy ode mnie mógł dać radę rozkręcić 50/h. To że dojeżdżasz do pracy na rowerze z dużą mocą nie znaczy że masz doświadczenia z jazdy rowerem.

45 km/h i tak będzie wymagać ponad 550w mocy mechanicznej.

Ps . Człowieku ja przynajmniej jeżdżę cały rok bez względu na warunki atmosferyczne i mam znacznie większe doświadczenie niż jakiś miękiszon co czeka do kwietnia aby rozpocząć tzw. sezon rowerowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dobiłem do 44 na prostej na kostce brukowej czyli chodniku w wyprostowanej pozycji z plecakiem około 3kg. Rower trekingowy elektryczny miał oczywiście blokadę do 25km/h waga roweru około 25kg moja waga 80kg bez plecaka. Na asfalcie bez bagażu zrobił bym więcej ale już 44 wydaje mi się mało bezpieczne i niezbyt komfortowe. Nie jest to żaden wyczyn. Sportowiec myślę że bez problemu przekroczy chwilowo 50km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...