Skocz do zawartości

[pomiar mocy] Najtańszy sposób na pomiar mocy


Rekomendowane odpowiedzi

Sporo zależy od korby jaką masz. Jeśli jest kompatybilna z powszechnie dostępnymi ramionami z pomiarem to masz stages, ronde, inpeak itd. W przypadku kiedy trzeba jeszcze wymienić korbę to impreza przestaje się opłacać i chyba lepiej pójść w pedały z pomiarem, jednostronne favero to około 2k, dwustronne 3k. Oczywiście mowa o szosowych bo przy mtb będzie drożej, jednostronne garminy to 3k+.  Plus takiego rozwiązania, że bez najmniejszych problemów przekładasz go do innego roweru\

A licznik to może być "byle jaki", który obsługuje ant+ i jest w stanie połączyć się z tym pomiarem, myślę, że za 3 stówki coś znajdziesz. A z drugiej strony jak się kupuje takie urządzenie to lepiej raz a porządnie i kierować się w stronę co najmniej wahoo bolt'a albo garmina 530

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie trzeba korby wymieniać, starczy kupić pomiar na lewe ramię bo mocowanie jest takie samo

np. to : https://www.inpeak.pl/pl/produkt/pomiar-mocy-shimano-105-fc-r7000-black/?gclid=CjwKCAjwu_mSBhAYEiwA5BBmf4LHiKa9cUguhMYet9oC1r5WGlpxGE0pJ8lGMnbqmcvhhGqg-YdcZBoC4hoQAvD_BwE

Edytowane przez Mateusz_Brycki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Mateusz_Brycki napisał:

nie wprowadzaj ludzi w błąd, qfactor korby jest inny

@Rapero7000 pulsometr sobie kup i olej ten pomiar mocy, nie da się tego złożyć poniżej 2k (chyba, że na używkach bez gwarancji albo chińczykach to wtedy może koło 1500 się uda)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Mihau_ napisał:

nie wprowadzaj ludzi w błąd, qfactor korby jest inny

@Rapero7000 pulsometr sobie kup i olej ten pomiar mocy, nie da się tego złożyć poniżej 2k (chyba, że na używkach bez gwarancji albo chińczykach to wtedy może koło 1500 się uda)

Pulsometr mam i używam, ale zawsze pomiar mocy jest dokładniejszym pomiarem. Chciałem tylko rozważyć kupno pomiaru mocy i jakie są tego koszty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar z ramieniem 105'ki to jakieś 1350zł - i to jest najtaniej kupując nowe. Urządzenia do odczytu to już inna sprawa, są różne w różnej cenie.

A Q-factor r3000 (150mm) różni się od takiego r7000 (146mm) - to po zastosowaniu oznacza że lewe ramie będzie przesunięte o 2mm do wewnątrz w stosunku do obecnego ramienia.

Komu przeszkadza temu przeszkadza, komu się tak podoba to mu się podoba - ja bym tak nie chciał i wymienił całą korbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem całkiem pewien ze nic nie jest przesunięte ale to wyjaśnia dlaczego po założeniu lewego ramienia 105 powstaje delikatna szpara pomiędzy lewą miską suportu a lewym ramieniem korby. Oś prawego ramienia musi być dłuższa w Sorze.

Same ramiona 105 r3000 różnią się zasadniczo od wewnętrznej strony, ramie 105 jest grubsze. To jeszcze jest spotęgowane pomiarem więc trzeba dobrze przymierzyć przed założeniem by w razie W odesłać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, abdesign napisał:

Pomiar z ramieniem 105'ki to jakieś 1350zł - i to jest najtaniej kupując nowe. Urządzenia do odczytu to już inna sprawa, są różne w różnej cenie.

A Q-factor r3000 (150mm) różni się od takiego r7000 (146mm) - to po zastosowaniu oznacza że lewe ramie będzie przesunięte o 2mm do wewnątrz w stosunku do obecnego ramienia.

Komu przeszkadza temu przeszkadza, komu się tak podoba to mu się podoba - ja bym tak nie chciał i wymienił całą korbę.

Wymiana korby to już zapewne większe koszty niż zakup samego ramienia z pomiarem mocy. Jaką korbę z pomiarem byś polecał, która będzie mi pasowała do mojego sprżetu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja już wszystko co miałem do powiedzenia, to w zasadzie powiedziałem.

Najtańsze są pojedyncze mierniki klejone do lewych ramion korby i w zasadzie nie ma przepaści cenowych pomiędzy producentami i w przypadku ramion 105'ek to jest to kwota ~1300-1400zł. Twoja korba się nie nadaje do przylepienia czujnika (można to robić na własnych ramionach wysłanych do producenta ale tylko niektórych) Co mógłbym Ci więcej polecić/podpowiedzieć? Albo wybierzesz zakup pełnej korby 105 i przykleisz czujnik - wyjdzie jakieś 1700zł albo będziesz miał za 1350zł pół takiej a pół innej korby o różniącym się q-factorze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już lepiej na pulsometrze jezdzić, bo takie obliczenia będą mega niedokładne. Wiem po wyścigach na zwifcie że technika pedałowania to może być kilkadziesiąt watów różnicy a czas ten sam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odświeżę temat - jaki według was byłby najtańszy na dziś osprzęt do pomiaru mocy? Rower Merida Crossway. Z tego co czytałem ten wątek, to koszt pomiaru mocy zbliży się do ceny takiego roweru?

W dniu 20.04.2022 o 14:58, abdesign napisał:

Twoja korba się nie nadaje do przylepienia czujnika (można to robić na własnych ramionach wysłanych do producenta ale tylko niektórych)

Czegoś nie rozumiem - co mnie ma powstrzymać przed przyklejeniem czujnika do jakiejkolwiek korby? Tak samo mam zamontowany czujnik kadencji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czegoś nie rozumiem - co mnie ma powstrzymać przed przyklejeniem czujnika do jakiejkolwiek korby? Tak samo mam zamontowany czujnik kadencji 

Czujnik mocy to w istocie zespół mostków tensometrycznych mierzących odkształcenia korby + akcelerometry mierzące dynamikę ruchu korby.
Do przyklejenia tensometrów musi być odpowiedni profil powierzchni i odpowiednie dane do kalibracji. Nie wszystkie korby spełniają ten warunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc teoretycznie można się zamknąć w ~1200 PLN + jakieś 200 zł za zębatki:

https://www.aliexpress.com/item/1005005513565388.html

Jeszcze mi gdzieś tam mignęły pedały z pomiarem mocy za około 300 zł. Ale to spd, a ja spd nie chcę. Czyli chyba za korbe to tyle mniej więcej co już tu wyżej napisano.

Edytowane przez leon7877
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pedały z pomiarem za 300 ??????? To od razu napiszę ,że lepiej sobie darować taki pic na wodę.  Takie coś nie ma nic wspólnego z  rzeczywistym pomiarem o ile w ogóle  coś  mierzy.

Edytowane przez pecio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...