Skocz do zawartości

[3000-4000] Pierwszy rower szosowy


Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Artur85 napisał:

(jedyna uciążliwość, to lekkie bule karku w trakcie jazdy od zadzierania głowy przy niższych chwytach), ale to może być problem kształtu kasku (wyprofilowany daszek)

dlatego kaski szosowe nie mają daszków

13 minut temu, Artur85 napisał:

Tylko co mi to da?

wyższą prędkość, po to masz rower z barankiem żeby ograniczać opór aerodynamiczny

ustawienie tego roweru wygląda jakby nim emeryt jeździł

 

@skom25 topstone

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Topstone

https://www.cannondalebikes.pl/rowery/gravel-bike/topstone/topstone-4-c15801m

Kask mam jeszcze z poprzedniego roweru, crossa. Jeżdżę rekreacyjnie, nie na czas. Ale powyciągam podkładki zobaczę jak to wpłynie na osiągi i na wygodę.

ps.

Porównuję moje zdjęcie z tym z katalogu i faktycznie nie tylko manetki ale i cała kierownica jest bardziej pochylona, pod mostkiem nie ma żadnej podkładki itp.

Nie mam żadnego porównania, to jest pierwszy rower z barankiem na jakim siedziałem. Ogólnie jeździ mi się bardzo wygodnie, a przynajmniej tak mi się wydaje ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za duży i to sporo. 56,1 górnej rury i 385 Reach dla kogoś o Twoim wzroście, to gigantycznie dużo. To jest dla kogoś powyżej 180 cm.

Ja przy 174 cm mam 530 górnej rury i 365 Reach. Jest dość kompaktowy, ale więcej bym nie chciał. Sportową szosę miałem krótszą niż Ty Gravela.

Ten S byłby lepszy, dużo lepszy.

Fajnie że sklep tak podał, tylko w tabelce nie ma takiego rozmiaru jak M. Co miał autor na myśli zatem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Artur85 napisał:

Sklepy ogólnie zalecają M.

Bo jak przychodzi do nich "wiesiek" co pojęcia nie ma czym jest gravel to mu proponują rozmiar za duży, z wyższą główką ramy żeby sobie "wygodnie" siedział jak na krześle i nie miał pretensji, że "niewygodny" rower mu sprzedali

W zeszłym sezonie jeździłem na szosie z identyczną poziomą 560 a mam 185 wzrostu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Artur85 napisał:

Porównuję moje zdjęcie z tym z katalogu i faktycznie nie tylko manetki ale i cała kierownica jest bardziej pochylona, pod mostkiem nie ma żadnej podkładki itp.

Zdjęciami z katalogu to się nie sugeruj, bo na nich bardzo często rowery nie mają podkładek oraz wyciągnięte sztyce. Tak po prostu wyglądają bardziej fotogenicznie. Co nie zmienia faktu, że masz za duży rower. Jakiej długości masz mostek? 90 mm czy 100 mm?

12 godzin temu, skom25 napisał:

Fajnie że sklep tak podał, tylko w tabelce nie ma takiego rozmiaru jak M. Co miał autor na myśli zatem?

Owszem jest. Tylko po postu C'dale stosuje skrót: MD = medium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze strony producenta ;)

SM Height - 162cm - 175cm

MD Height -  170cm - 185cm

https://www.cannondale.com/en-eu/bikes/road/gravel/topstone-alloy/topstone-4

@Artur85

Wymiary nie są jakieś bardzo nietypowe, Canyon jest podobny. Teraz taki trend, żeby w gravelach dawać dłuższe ramy, ale krótsze mostki względem rowerów szosowych. Jesteś na granicy rozmiarów a wziąłeś większy, więc sportowej pozycji to na nim nie uzyskasz. Ale możesz oczywiście przełożyć podkładki pod mostkiem albo zmienić sam mostek, takie dopasowanie roweru pod siebie to nic niezwykłego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pff, 56.1 na 175 cm. Przecież chodzi też o wysokość główki. 

Aktualne ustawienie nie ma nic wspólnego z komfortem. Zobacz, że nawet manetki są odchylone do tyłu. Gdyby były poziomo, to nie byłoby jak ich złapać.

Nie wiem co wymyślają Ci producenci, ale nie jest to dobra droga. Przy rowerach szosowych, rozmiar obejmował na dobrą sprawę jakieś 8 cm wzrostu. Gdzie nastąpiła rewolucja, że Gravel nagle obejmuje 15 cm? Nawet w MTB nie daje się takiego rozstrzału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 cm stacku to też nic nadzwyczajnego. Giant ma podobnie, a Merida to ma tyle w rozmiarze XS. Im bardziej rekreacyjnie tym większy zakres tolerancji, jak odejmiesz przedziały, gdzie rozmiary zachodzą na siebie, to wyjdzie właśnie około 8 cm. 

Nie znam ergonomii manetek Srama a zdjęcie jest pod kątem, ale według mnie wyglądają tak jak na zdjęciach producenta. 

Jak na gravela, rower na zdjęciu jest "prawie" za duży, tak samo jak rozmiar mniejszy byłby "prawie" za mały. Taki urok bycia na granicy rozmiarów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaka to rekreacja, jak rama jest tak duża?

Mam 1 cm mniej niż autor. Rama 530 mm horyzontalnie, główa 145 mm bo stery z zewnętrznymi miskami.

gorny.png

Na zdjęciu mostek 80 i było wygodnie. Wsadziłem 90 mm i jestem na granicy rekreacyjnej pozycji. A to przecież rama krótsza o 31 mm z Reach mniejszym o 20 mm!

Miałem szosę 545 mm z główką 125 mm i Reach 381. Do tego mostek 100 mm, bez podkładek. Pozycja była bardzo wyciągnięta.

Jak w takim razie, czy autor, czy tym bardziej ktoś kto ma 170 cm, ma jeździć na ramie 56.1 z Reach 385?

Ekspertem od geometrii nie jestem, od Bike Fittingu też. Kupiłem za dużą szosę i potem dokształciłem się z cyferek. Taka wielka rama nie ma sensu przy takim wzroście, takie jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@some1

Trochę mnie uspokoiłeś, dzięki. Tym bardziej, że na rowerze zrobiłem 300 km i jeżdżąc było mi wygodnie i czułem się pewnie w każdych warunkach, z ciekawości lekki pochyliłem kierownice i połowę podkładek dałem na górę, zobaczę jakie będą odczucia. Cyknę jeszcze taką fotkę z boku dla porównania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, być może minimalnie. Jak jadę normalnie, to trzymam stopę bardziej pionowo, więc kolano prostuje się mniej. Ostatnio zmieniałem sztycę i opuściłem o jakieś 3 mm. Dolegliwości nie czuję, więc jak dla mniej jest dobrze.

No i sprawdzałem też prostując nogę. Mam jeszcze dużo zapasu w dolnym położeniu ( wzdłuż podsiodłowej, bo wtedy jest największe wyciągnięcie).

Tak jak pisałem, ja na tym się znam w bardzo podstawowym zakresie. Być może jest za wysoko :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest model rekreacyjny, stalowy. Chyba rozmiar M, nie pamiętam. Jeździ się nim naprawdę wygodnie, a jak trzeba przycisnąć, to też nie ma problemu. Nie ma się wrażenia że jedzie się autobusem, ze środkiem ciężkości gdzieś wysoko.

Lepiej wziąć mały i sobie regulować mostkiem i Reach kierownicy, niż kupić długą ramę i kombinować co tu kupić najkrótszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...