Skocz do zawartości

[planowanie trasy] Aplikacja do planowania i rejestracji trasy?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, smartfon na Androidzie. Do tej pory używałem aplikacji BikeMap jednak teraz jak wytyczę sobie trasę i zapiszę, to nie wiadomo dlaczego nie pojawia się w "Zaplanowane". Znalazłem inną aplikacje EXA Bike Tracker, ale w podstawowej wersji nie można wytyczyć trasy klikając sobie w punkt na mapie wersja premium to jednorazowo 7 zł, ktoś z Was wie czy w wersji Premium można wytyczać trasę tak jak w BikeMap? Albo jak przy użyciu innej aplikacji wytyczyć trasę i zapisać ją do formatu GPX?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że pytasz o konkretną aplikację ale dość popularny jest Komoot. Co prawda za mapy trzeba dodatkowo zapłacić ale to jeśli planujesz odjechać gdzieś dalej. Ma wygodne planowanie w komputerze. Oczywiście nie jest idealny i czasami prowadzi w maliny ale warto o nim wspomnieć.

Komoot można też powiązać ze sprzętem Garmina albo Polara, np. do niektórych zegarków Garmina można zainstalować aplikację, natomiast do Polara wyeksportować sobie kreskę gpx do nawigowania (oczywiście raczej awaryjnie ze względu na wielkość ekranu ale można zegarek zapiąć na kierownicy za pomocą uchwytu i nawigować).

Generalnie trasy można wyznaczać jakkolwiek w komputerze - albo przez usługi takie jak Komoot czy Naviki i synchronizować w aplikacji albo zupełnie niezależnie, przez programy takie jak QMapShack czy aplikacje webowe - rowerowych nie kojarzę ale do pieszych wędrówek - mapa-turystyczna.pl

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapy.cz W apce można nawigować (także głosowo), a na kompie wygodnie sobie trasę zaplanować. Gdy ma się założone konto, wszystko synchronizuje się przez chmurę. Oczywiście eksport śladów także jest dostępny. Mapy darmowe, do tego offline (gdy się ściągnie w appce). Rejestrator też jest. Nie korzystałem z niego, więc nie wiem, czy da się nawigować i rejestrować w jednym czasie. Mapy.cz są póki co darmowe, więc możesz obadać.

 

Edytowane przez adolfik9501
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nie chcę zakładać nowego tematu ale w związku z tym, że nabyłem IGS630 i chciałbym do niego tworzyć pliki gpx z trasami i zastanawiam się czy warto płacić za komoota żeby mieć pełną wersję? Interesuje mnie planowanie tras MTB w tereny jeszcze przeze mnie nie odwiedzane i np. taki komoot po zapłaceniu ma dostępne trasy MTB.

Można prosić o opinię osoby, które mają płatne wersje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Jest prosty i przeglądarkowy. I darmowy. Próbowałem wcześniej wyznaczać trasy w QMapShack i jest to ciut bardziej upierdliwe. A samo zainstalowanie tej apki, ściągnięcie map itp. zajęło mi pół dnia (dla Linuksa, nie wiem jak na windę).

Próbowałem też tych natywnych narzędzi Garmina ale na starym laptopie, który ledwo Windowsa odpalał było to zajęcie dla masochistów.

Teraz mam nowy komputer ale jakoś uraz do Garmina pozostał.

Czym byś trasy nie wyznaczył, to warto ją zweryfikować później na Google Maps - Street View. Problem jest taki, że czasami drogi są dziurawe albo te leśne - zarośnięte po pas. Tego wprawdzie nie zweryfikujesz za pomocą Street View ale możesz po prostu wybrać inną trasę, jeśli Brouter/Komoot/cokolwiek ściągnie Cię z asfaltu. Im dłuższą trasę planujesz, tym większe prawdopodobieństwo, że automat Cię gdzieś w maliny wyprowadzi.

Dwa lata temu w drodze nad morze stanęliśmy przed wyborem - jechać wzdłuż Noteci - krótszą ale malowniczą trasą po drodze gruntowej (wybór automatu) - czy nadłożyć asfaltem, wśród samochodów. Wybraliśmy krótszą, było przepięknie. 3 dni później, w drodze powrotnej - też wybraliśmy skrót. I był to fatalny błąd, bo przez te 3 dni droga podeschła i zbity wcześniej piach stał się sypki i jechać się nie dało. Wyszedł nam 3 kilometrowy spacer....

Edytowane przez spidelli
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@spidellija planuję trasy tak do 100km. Komoot też mnie czasami puścił taką drogą że średnia na krótkim odcinku była 10km/h zamiast 25 no ale tak się zdarza :) i z tym się liczę. Zawsze można w trakcie jazdy lekko zmienić trasę tzn skręcić w innym miejscu i w innym miejscu wrócić na ślad. Komoot mi się spodobał bo kilkukrotnie w okolicy poprowadził mi trasę inaczej niż ja zawsze jeździłem ( nie mam na myśli asfaltów ) i odkryłem dzięki temu kilka nowych ciekawych miejsc w okolicy.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brouter ma raczej wszystko co ma Komoot i więcej, za darmo cały świat. Plus jest oparty na OSM i otwartoźródłowy dzięki czemu jest dość często aktualizowany. Możliwość wgrywania własnych warstw, można nawet podejrzeć Segmenty Strava. Ale przedewszystkim bardzo dobrze i intyuicyjnie działa tworzenie tras.

Edytowane przez keltu
  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://gpx.studio/

To jest też genialna sprawa przy planowaniu. Łatwo dodaje się punkty, łatwo edytuje. Dla mnie przy jeździe w terenie bardzo przydaje się nakładka heatmap stravy. Wiele raz miałem tak, że jest ścieżka na każdej mapie jak komoot itd ale okazuje się że nieprzejezdna od dawna, tutaj łatwo to zweryfikować. A potem przerzucam sobie do komoot żeby mieć ją zapisaną i żeby z automatu wysłało mi na garmina. Polecam spróbować

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie komoot wiele razy tak poprowadził że musiałem zawracać

albo droga pośrodku niczego zarośnięta gęsto na 2,5 metra do góry...

albo po paru km na drodze brama + ogrodzenie

nawet zgłaszałem kilka razy że trasa w tym miejscu jest nieprzejezdna ale żadne zmiany nie zostały naniesione

a sam OSMand potrafi bardzo ciekawe ścieżki wyznaczyć, często mnie poprowadzi jakąś nową drogą której nie znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komoot potrafi też pokazywać drogi, których nie ma.

Ostatnio miałem taki przypadek. Wyznaczyłem sobie trasę, jadę, nawigacja pokazuje mi że mam skręcić, a tu w ogóle nie ma drogi (czerwone kółeczko na mapce). I to nie, że jest zarośnięta, mniej przejezdna, czy gorszej jakości mimo, że jest narysowana cieńszą linią. Jej tam po prostu ni ma i nigdy nie było. Kawałek pasma lasu z drzewami i zero czegoś co mogłoby przypominać ścieżkę. Oczywiście da się dojść te kilka metrów do drogi w lesie i można dalej jechać.

 

Bez tytułu 3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...