Skocz do zawartości

[Korba] Długość korby a ergonomia tj. bikefitting


Robman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

noszę się z zamiarem wymiany korby (3x9). Niektórzy powiedzą że zabytek, i trochę racji w tym będzie. Ale powiedzmy, że jest potrzeba. Raczej trudno dostać coś nowego i powiedzmy mocno przyzwoitego, raczej trzeba celować w doprawdy zapomniane leżaki magazynowe albo jakieś perełki z aukcji/ogłoszeń. Krótko mówiąc, trudno skroić coś idealnie pod swoje potrzeby.

Pytanie jest następujące: czy jeśli obecnie użytkuję korbę w rozmiarze 170 cm i jest dobrze pod względem komfortu (tj. na dystansach 50-100 km brak jakiegokolwiek dyskomfortu), czy zmiana na 175 cm z dużym prawdopodobieństwem może spowodować pojawienie się jakichś niedogodności?

Wzrost 175 cm (hehe, tylko nie pomylcie z rozmiarem korby 😄), długość nogi to ~800 mm. Wg. poradnika (LINK) takie powinny być gites wartości:

Długość nogi - Zalecana długość korb

< 735 mm - 165 mm

736-810 mm - 170 mm

811-865 mm - 172,5 mm

> 866 mm - 175 mm

Macie jakieś doświadczenia w tej materii, jak myślicie uda się to skompensować ewentualnie jakąś drobną korektą wysokości siodełka, czy najprawdopodobniej będzie słabo (mowa oczywiście o tych już trochę dłuższych dystansach jak na 26” rumaka, wspomnianych powyżej) ?

dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quote: Dlaczego nie kupić po prostu korby 3x10 ? (hmm, coś mi funkcja cytowania przestała działać)

Muszę przyznać, że nawet nie patrzyłem na korby 10s, mając obecnie korbę dedykowaną 6-8rz chciałem żeby już wszystko pasowało na tip-top z maksymalną kulturą pracy. Z tego co przed chwilą wyczytałem to teoretycznie cyt: "wewnętrzna szerokość łańcucha jest w napędach 9/10/11-rzędowych ta sama i wynosi 11/128″, a w łańcuchach 6/7/8-rzędowych wynosi 12/128″. Łańcuchy różnią się szerokością zewnętrzną" (link), więc chyba powinno być lepiej z korbą 10rz niż 6-8rz, ale pewnie najlepiej byłoby z 9rz 😎

Aczkolwiek tak naprawdę z tego co widzę wybór korb 3x10 też nie jest powalający. Raczej interesowałby mnie rozmiar 44/42-32-22, wspomniane 170mm, nie wiem także czy w moim wypadku pchanie się w HT2 byłoby takie dobre. Ale owszem, jest to ewentualnie jakieś rozwiązanie, coś tam dałoby się wyszukać.

A wracając jeszcze do długości korb 170 vs 175 mm przerabiałeś to @wkg osobiście ?


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem w takim sensie, że jeżdżąc na rowerze o korbie 175 mm czasem wsiadam na 170 i jest spora różnica. Taki trochę dziecinny kołowrotek. Na 165 to juz kosmos.

10 godzin temu, Robman napisał:

co z tym cytowaniem ostatniej widocznej wiadomości (tj. brakiem opcji 'cytuj'), to jakiś bug na forum

Podobno świadoma cecha  - ludzie masowo cytowali całe poprzedzające posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój rozmiar najprzyjemniejszy szosowy (nie tylko tabelowy ale i przetestowany) to 172,5. Na 175 i 170 szosą gorzej mi się jeździ ale do zaakceptowania. Natomiast w mtb 175 jest najwłaściwszym w zasadzie jedynym dla mnie rozmiarem. Tak więc rozmiar ma znaczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...