Skocz do zawartości

[Android] Najlepsza apka na rower ? mapy, nawigacje itp


Rekomendowane odpowiedzi

@KrisKpersonalnie nic do Ciebie nie mam, ale weź ogarnij swoje posty do minimum, nie da sie czytac tak dlugich wpisów odnosnie komentarza do prawie kazdego zdania kazdej osoby:)
Gdzies tam mi mignęlo, ze nie jestes zadowolony z telefonu za 300zl. Kup taki za 700/1k z min 4gb ram i dobra bateria - normalnej marki a nie jakiejs niszowej chinskiej na ch wie jakim sofcie, wtedy bedziesz zadowolony:) Moge cos zaproponowac jesli nie orientujesz sie w temacie.

Czyli wspomniane przeze mnie bajery (tylko drogi asfaltowe/glownie drogi nieasfaltowe, kolor szlaków w Polsce, auto wybudzanie ekranu przez zmiana trasy) ma tylko Locus, ze wszystkich narzedzi, ktore kazdy kto to czyta mial okazje testowac?:)

A czy spotkaliscie sie z funkcjonalnoscia nawiguj do kolegi? Jedziemy we 2, ja na wolnym MTB, kolega na szybkim scigaczu - nie chce go spowalniac, dogadujemy sie, ze co np 10 km robimy pause, majac ta sama droge w aplikacji, ale wygodniej bylo pojechac po trasie kolegi ktory byl tu chwile przedemna np? Slyszal ktos o czyms takim?

Co do wypowiedzi kolegi wyzej Mihau bodajze - "W ogóle zauważyłem, że na forum masa jest rekreacyjnych rowerzystów, którzy nie zdają sobie sprawy, że można traktować sport w kategoriach istotniejszych niż rozrywka i stąd biorą się tak kretyńskie tematy"

Ja traktuje rower jako trening, dobra zabawe, swietna przygode w trasie, poznawanie piena mojego Kraju - nie jezdze zawodowo, nawet polzawodowo nie, moze nawet nie pro amatorsko. Takie navi na telefonie i temat o tym przydaje mi sie do turystyki. Wez pod uwage, ze to forum nie jest dla tylko i wylacznie pro szosowcow:) dla mnie taka turystyka na telefonie jest bardzo fajna sprawa. Wczoraj zrobilem 100km na starym MTB 26' i bez dobrej navi wyszlo by pewnie ze 150 (a tu juz by bylo za duzo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, bkt napisał:

Ok a czy garminy/smartfony maja cos takiego ze pozwolą cofnąć się dokladnie po tej samej linii ? Np wchodzisz do lasu i wracasz ta sama sciecka.

bkt chodzi o nawigowanie z powrotem a nie o nagrywanie śladu. W Garminach oczywiście jest opcja do wyboru - powrót tak samo lub wyliczenie nowej trasy powrotnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, arturooo3 napisał:

bkt chodzi o nawigowanie z powrotem a nie o nagrywanie śladu.

Nawet jeżeli tak to przecież mając nagrany ślad to zawsze możemy po nim wrócić. Chyba nie musi mi cały czas głos marudzić :D.

Zresztą z tego co kojarzę to Locus może nawigować po nagranym śladzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No możesz ale są to dwie kompletnie inne funkcjonalności. I Locus raczej potrafi to na pewno ;) Rysowanie śladu to jedno a umiejętność ponawigowania z powrotem po tym samym śladzie to drugie.

Nie mieszajmy tych funkcjonalności bo tego typu uproszczenia potem prowadzą do niewiedzy i pytań w stylu "po co mi licznik" :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2020 o 21:23, PiotrKaaaaaaaaaaa napisał:

Myślę, że od biedy można by też udostępnić swoją biezaca lokalizację mailem czy smsem, a druga osoba jedzie do tego punktu. Nie testowane.

W androidzie w aplikacji Mapy jest usługa udostępniania lokalizacji.

Miejsce lokalizacji można wysłać na email lub inny telefon, a udostępnioną lokalizację można otworzyć w Locusie

 

W dniu 13.10.2020 o 14:01, arturooo3 napisał:

I Locus raczej potrafi to na pewno ;) Rysowanie śladu to jedno a umiejętność ponawigowania z powrotem po tym samym śladzie to drugie.

Locus jednocześnie nawiguje do punktu lub po śladzie, i nagrywa ślad GPS. 

Edytowane przez inforobert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, inforobert napisał:

W androidzie w aplikacji Mapy jest usługa udostępniania lokalizacji.

Miejsce lokalizacji można wysłać na email lub inny telefon, a udostępnioną lokalizację można otworzyć w Locusie

Bezpośrednio w Locusie też można udostępniać i pobiera to dużo mniej prądu niż mapy Google, ale nie wiem czy da się nawigować do tej pozycji. Na pewno można udostępnić bliskiej osobie w razie "w" ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trafiła kosa na kamień ;) To jest cholernie niełatwy temat niestety, zwłaszcza by to w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnić.

Zasadniczo barometryczny czujnik wysokości jest najdokładniejszą metodą pomiaru wysokości z metod dostępnych dla przeciętnego kowalskiego, ale jest mocno podatny na... pogodę. Bo bazuje na ciśnieniu atmosferycznym. Odczyt wysokości z mapy DEM (siatka wysokościowa) jest bardzo niedokładny, bo ma niską rozdzielczość. Dodatkowo jeszcze swoją pozycję wysokościową możemy odczytać z sygnału GPS, co też jest bardzo skaczącym z kolei odczytem.

Dlatego dobre Garminy wykorzystują te 3 metody aby z jednej strony wykorzystać dokładność czujnika barometrycznego a dodatkowo móc korygować wahania w odczycie, co nie zmienia faktu, że zwłaszcza podczas dłuższych aktywności w czasie których mocno zmieniła się pogoda możemy mieć nieco zakłócony odczyt.

Strava wykorzystywała niskiej rozdzielczości siatki DEM, natomiast od jakiegoś czasu pracuje nad dokładniejszą korektą bazującą właśnie na ... użytkownikach z dokładniejszym pomiarem ;). Czy to jest wprowadzone już nie mam pojęcia, możliwe, że częściowo ta funkcjonalność jest dostępna. Natomiast nadal bardziej ufam Garminowi.

W razie, gdybyś miał mocne wątpliwości co do odczytu z Garmina użyj opcji korekty wysokości w Stravie:

Po kolei:

image.png.67d80c2ff5b34ca0b5ce6ce38bb2e6be.png

Klik w link: "Elevation (?)", następnie:

image.png.44a698202a0f95ade8a05c41190f0ceb.png

"Correct Elevation".

Strava po kilku sekundach sobie przeliczy i odświeży całą aktywność. Gdybyś uznał, że aktywność po przeliczeniu przez Stravę jest w jeszcze gorszym stanie... Wykonaj te kroki ponownie a Strava przywróci pomiar z komputera/zegarka rowerowego :). Mam nadzieję, że udało mi się w miarę jasno i pomogłem!

 

EDIT: Natomiast z tego co widzę 735XT nie posiada barometru, więc też barometrycznego czujnika wysokości więc wynikałoby, że wysokość bierze także z map DEM + GPSa.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Żeby nie zakładać nowego tematu to podepnę się tutaj.

W Locus Pro jest taka zakładka "przewyższenia", a w niej "spadek wysokości" i "przyrost wysokości". W innej zakładce jest "min. wysokość" i "maks. wysokość".  Czy z tych danych można obliczyć przewyższenia, które często podajecie po Waszych treningach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, safian napisał:

Tak, zazwyczaj przez przewyższenie rozumie się właśnie przyrost wysokości, mimo że to nie jest do końca poprawne określenie, no ale tak się przyjęło.

Przewyższenie to suma wszystkich przyrostów wysokości (podjazdów / wzniosów) na danej trasie. 

Edytowane przez abra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 15.07.2020 o 14:46, Rafu napisał:

Proste i darmowe to oczywiście Mapy.cz. Jednak testowałem równolegle  Locus Pro i OsmAnd i zostałem przy Locus. Wymaga co prawa trochę zabawy z konfiguracją, ale spisuje się najlepiej z tej trójki. Mapy.cz dają radę, ale dla mnie minusem jest brak możliwości eksportu trasy do GPX i usilne trzymanie się "szlaków" rowerowych przez planera tras - na nizinach mimo wyboru profilu MTB, trasa wyznaczana jest w 90% asfaltem.

Jest taka możliwość, jeśli chodzi o  .gpx, tylko trzeba to zrobić z poziomu komputera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pacula79

Wiem, że można w ten sposób, ale interesuje mnie taka możliwość z poziomu aplikacji, żeby wrzucić GPXa do zegarka, albo turystycznego Garmina, na którym planowanie/modyfikowanie trasy to mordęga. Z Komootem jest podobny problem, ale tam ktoś ogarnął zewnętrzną apkę, która to umożliwia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ma ktoś jakąś aplikacje, która będzie rysować ślad i czytać kadencję z czujnika Magene po bluetooth/ant+, z póżniejszym eksportem do Stravy ? Nawigacja nie jest mi potrzebna, aplikacja ma zastępować komputerek rowerowy ? Do tej pory używałem endomonto ale niestety już go nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...