Skocz do zawartości

[Przerzutka tylna] XT RD-M786 - problem z regulacją


mandacik

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, ja mówię tylko, że shadowy sa podatne na zabrudzenie pancerzy, ale tez na ich długość, poprowadzenie. Kiedyś kombinowałem co prawda z rd-m660 i wydłużenie/skrócenie nawet o 1-2 cm ostatniego fragmentu pancerza, ciut inne jego ułożenie wpływa potwornie na prace tylnej przerzutki. Zawsze był ten sam objaw - jak na dole wyregulujesz - to na górze nie chce słuchac manetki - i na odwrót. Mniejszy lub większy, po prostu ręce mi opadały od tej przerzutki - w kilku innych było podobnie - ale efekt ten był mniejszy - przerzutka się słuchała, ale to jeszcze nie było to co być powinno. Zakładałem nawet ( dla porównania ) inne przerzutki - bez shadow, rd-m360, 591, ( to był napęd 9 rz ) i jak ręką odjął. Jeszcze kwestia odległości kółeczka przerzutki od kasety, żeby nie było za daleko, natomiast ten pancerz, sama jego zmiana, skrócenie, wydłużenie, nawet przekręcenie! miały wpływ na pracę przerzutki. Słowem masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nawet na tym wymienionym napędzie nie zrobiłem ani kilometra, no chyba że na stojaku się liczy, bo tam to pewnie nakręciłem xx km do tej pory :D Utnę jeszcze raz, ale wątpię aby pomogło. 

A jak dobrać odpowiednią długość łańcucha? Może było w porządku ostatnim razem? Opierałem się na filmie park tool - 6:55 - 7:08 minuta filmu i tak obecnie mam zrobiony łańcuch.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość łańcucha przy różnicy 2 ogniw nie będzie miała wpływu na pracę. Jakbyś miał za długi o 6-8 ogniw, to by się można było zastanawiać. A dasz radę wkleić film co się tam tak naprawdę dzieje na tym stojaku i jak to wygląda? Ten nowy hak sprawdziłeś w końcu przyrządem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guzik widać na tym filmie. Niemniej oprócz zwykłego brzęczenia łańcucha słychać nie tyle cykanie, co regularne stuki, zupełnie jakby korba stukała o przerzutkę, ale że przerzutki przedniej nie ma... Może zgięty jest jeden ząbek kasety, który zahacza o łańcuch? Zwłaszcza, że po dokładnym przyjrzeniu się widać, jak w pewnym momencie łańcuch podskakuje dokładnie w momencie, gdy słychać stuk (ok. 8 sekundy filmu). Tyle, ze ilość obrotów koła na sekundę to 2-3 (widac po migającej na dole kadru naklejce na obręczy), więc częstotliwość stukania się nie zgadza. Może to jednak korba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzętu do nagrywania nie mam lepszego. 
 

22 minuty temu, Kolmark napisał:

zgięty jest jeden ząbek kasety, który zahacza o łańcuch

Również to podejrzewałem, ale jakoś tego nie widzę. Przyznam, że kaseta przyszła bez pudełka, ale z nakładką przed rozpadnięciem. Zamawiałem w centrumrowerowe.pl

A co z korbą może być nie tak? Zębatka NW 38t. Korba chodzi przyjemnie, lekko, nie ma luzów, żadnych dzwięków nie wydaje. Dwie podkładki od napędu i jedna po przeciwnej stronie założyłem na nowym suporcie od Accent BB-EX1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w jakim celu są sprzedawane NOWE haki, jak trzeba je prostować?
Śmieszne jest to, że problem (jego wielkość) występuje jak idę w biegi lżejsze. W cięższe jest w miarę ok, ale nie idealnie. Ogólnie napęd w kierunku lżejszych pracuje głośniej, a w kierunku cięższych, ciszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hak to taki bezpiecznik dla przerzutki, ma się złamać on a nie wózek. Generalnie nowy hak powinien pasować do rany bez dodatkowych zabiegów ale haki produkują firmy x, y, z a ramy firmy a, b, c... często jedno i drugie w chinach z tolerancją jak w budowlance ;). Jesli na starej przerzutce było git to problem pewnie z nową (używaną) przerzutką. Oczywiście zakładam, że rzeczywiście wyeliminowałeś potencjalne problemy z pancerzami, linką itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7 godzin temu, mandacik napisał:

To w jakim celu są sprzedawane NOWE haki, jak trzeba je prostować?
Śmieszne jest to, że problem (jego wielkość) występuje jak idę w biegi lżejsze. W cięższe jest w miarę ok, ale nie idealnie. Ogólnie napęd w kierunku lżejszych pracuje głośniej, a w kierunku cięższych, ciszej.

Trochę się pogubiłem - tzn, że biegi zmieniaja się porawnie tylko napęd jest głośny? Napęd 1x nigdy nie będzie bezszelestny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 godziny temu, Kowal1986 napisał:

Ta kaseta ma najmniejsze koronki luzem? 

Zalożyłes je w dobrą stronę??

Nie zapomniałeś jakiejś podkładki między zębatkami kasety?

Kaseta dobrze dokręcona?

Tak, najmniejsze luzem. Inną stroną oprócz tej prawidłowej się nie da założyć, no chyba, że na siłę. Żadnych podkładek nie było. Kaseta przykręcona należycie. 

17 minut temu, Dokumosa napisał:

Trochę się pogubiłem - tzn, że biegi zmieniaja się porawnie tylko napęd jest głośny?

Tak, biegi się zmieniają, tylko jak wyreguluję 3 i 2 (30 i 34t), to 9 (13t) cyka, stuka. Reguluje ją tak aby nie próbowała przerzutka przeskoczyć na większą koronkę, to psują się 2 i 3 bieg - próbują wskoczyć na większą koronkę. 
Nigdy nie miałem napędu 1x. To moje pierwsze zetknięcie się, w dodatku z własnej woli. Czytałem, że jest głośny, ale dlaczego tylko jak idę w biegi lżejsze, a w cięższe jest cichy? Śmieszny rower/napęd mi wyszedł.
Zrobiłem dzisiaj 30 km, bo nie ma sensu kręcić na sucho, na stojaku. Tak, napęd jest głośny. Tak, biegi zmieniają się elegancko. Nie, podczas jazdy nie słyszę cykania na 9 biegu (wyregulowałem aby 3 i 2 były ok).

Na chwilę obecną nic nie będę już kombinował, bo naprawdę spodobał mi się napęd 1x10, ba nawet myślę, że mógłbym zmienić kasetę na 11-32, ponieważ odczuwalny jest brak zębatki 12t (straszna dziura między 11 a 13). Mam zarezerwowane pieniądze na wypadek wymiany m786 na nową (tu myślę nad wersją GS), kasetą 11-32 oraz na powrotu do 2x10 na tarcze 40t oraz 28t.

PS. Już nawet rozglądałem się za nowym (używanym) rowerem, ale ciężko znaleźć coś pomiędzy hybryda/gravel na prostej kierownicy. 

PS 2. Gdyby na PlanetX, wcześniej pojawił się Full Monty SL Apex 1, nawet bym się nie zastanawiał a kupował.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten film nic nie wnosi i nie chodzi o jakość, tylko jak jest nakręcony. Nakręć to z widoku z tyłu. Może coś zobaczymy. Poza tym od zacznij eliminować pewne rzeczy, żeby tą metodą dojść do czegoś. Wszystkiego na raz się nie da. Sprawdź łańcuch ogniwo po ogniwie, kółka w przerzutce, jej osiowość. Sprawdź wreszcie ten hak. Zobacz, czy dokręcona jest kaseta, sprawdź zębatki, czy nie są krzywe. Wyeliminuj zagięcia na pancerzu i brud. Rzeczy jest cała masa, a chcesz zeby forumowicze zgadli. Zreasumuj co zrobiłeś, co wykluczyłeś a co zostało podejrzane i wtedy podziałamy dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. łańcuch - nic złego nie widać. Jest nowy, ale jak wspominałem łączyłem pinem (zresztą po raz pierwszy w życiu) bo za pierwszym razem za krótki dobrałem. Niby mam w zapasie jeszcze jeden, ale szkoda używać, bo musiałbym przykrócić go, a trzymam na ewentualny powrót do 2x10 (korba 40-28).
  2. kółka w przerzutce. Strzałka na dolnym kółku powinna być w kierunku ruchu łańcucha? Poprzedni właściciel zamontował, na moje oko odwrotnie, co na kółku widać jak o element ramienia tarła. Zamówię jakieś chińskie (do testów), bo na oryginalne szkoda wydawać 55 zł (lepiej dołożyć do nowej przerzutki, bądź przejść na SLX M7000 bądź ZEE M640. 
  3. Hak 
  4. Kaseta HG500 11-34, dokręcona, zębatki proste, Kaseta zresztą nowa. 
  5. Pancerz, jest w porządku, brak zagięć, skręceń, brudu, nowy podobnie jak linka.
  6. Przerzutka - tu wózek jak jest na łańcuchu, to na 2 biegu odchodzi na zewnątrz, ale tylko dolna część. Górne kółko tworzy linię z kasetą. Bez łańcucha całość tworzy linię.
  7. Korba SLX M675 - cała i zdrowa, zero luzów, stuków, na nowym suporcie Accent BB-EX1
  8. Linia łańcucha - 50 mm, tak jak poprzednia korba, z tym że wypada na środek kasety 5/6 bieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie będzie pin. Zanim łańcuch obiegnie napęd dookoła, żeby pin trafił w to samo miejsce w przestrzeni, to dla 106 ogniw i blatu 38 zębów potrzeba jakieś 2,8 obrotu korbą. Zakładam, że autor tematu nie kręci z kadencją 150, tylko raczej 90, więc w minutę łańcuch obiegnie napęd ok. 32 razy, czyli będzie zaczepiał o ząbek kasety co około dwie sekundy (pomijam tu prędkość jazdy przy kadencji 90 i przełożeniu 38/11). Niemniej popieram Twoje zdanie na temat filmu. Takie irytujące pierdoły w napędzie biorą się najczęściej z błędów banalnych (jak odwrotne założenie niesymetrycznego kółka przerzutki - u kolegi ostatnio obracałem, bo mu napęd 2x11 hałasował), albo sumy zużycia i zabrudzenia napędu, ale bywa, że jedno i drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.08.2018 o 18:42, Poochaty napisał:

Nie wystaje za bardzo?

Wyczuwalny jest stopień, ale od strony zewnętrznej. Łańcuch to shimano hg54, a spinka CONNEX Link. Wszystkie wcześniejsze miałem KMC.

 

W dniu 24.08.2018 o 08:19, Kolmark napisał:

odwrotne założenie niesymetrycznego kółka przerzutki

Właśnie wydawało się mi, że dolne kółko było odwrotnie zamontowane, więc obróciłem. Obecnie strzałka kręci się zgodnie z ruchem łańcucha (poprzednio tarło o ramię, aż zrobiło w kółeczku wyżłobienia). Górne kółeczko - nie ma strzałem, ale wydaje się identyczne z obu stron.

 

Rower jeździ i to nawet fajnie. Biegi zmienia przyjemnie. Co prawda jak dotąd  13t użyłem kilka razy i w czasie jazdy tego stukania nie słychać. Jako pierwsze zetknięcie się z napędem 1x, muszę przyznać, że jest głośny :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowanie tematem duże i zakładać nowego nie będę to napisze tu może ktoś będzie coś wiedział:)

Chodzi o adapter tylnej przerzutki czy takie ustrojstwo będzie pasować z modelu opisywanym w/w temacie czyli XT M786 do modelu XTR RD-M986

Dokładnie chodzi mi o tą część.

Za info wielkie dzięki.

Pozdrawiam.

 

shimano-adapter-przerzut_13584.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@Olgierd_jedlina bez zmian, aczkolwiek jeszcze nie regulowałem po 250 km, nie miałem czasu jedynie smarowałem łańcuch. Jutro postaram się powieść rower i sprawdzić jak się sprawa ma. W czasie jazdy to mi nie przeszkadza wcale, bo i tak 11t nie użyłem wcale, a 13t tylko raz z górki w celu sprawdzenia max (39 km/h wg gps, mała ta górka, a w zasadzie wiadukt kolejowy). Bawi mnie jedynie fakt, że jak idę w biegi lżejsze napęd jest głośniejszy niż jak przełączam na cięższe :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Olgierd_jedlina Bez zmian. Nadal ten sam problem występuje. Na 9 biegu (13t) łańcuch ociera. Reguluje. Następnie łańcuch ociera na 8 oraz 9 (26t, 30t). Jak wyreguluję jedno, to drugie się psuje. Obecnie mam tak, że wyregulowane mam na biegi lżejsze, bo 13t i tak rzadko używam.

@eloo Nie mam pojęcie. Jestem amatorem, ale zrobiłem wszytko co było mi polecane, filmy, opisy. Bez zmian. Nie wiem w czym może tkwić problem. W kasecie HG500 11-34 (nowa), czy może w manetce czy przerzutce (używane). Linki, hak, pancerze nowe. A może linia łańcucha? Wytyczona jest na 50 mm, a wg. shimano dla mojej korby to 48.8. Starałem się aby łańcuch w linii prostej był na środku kasety i tak jest (5-6 bieg).

Ogólnie 1x10 to rewelacja i na pewno nie wrócę do 2x, a tym bardziej do 3x. Jedyny minus to tarcza 38t. Idealne byłaby 42t, ale to raczej rama roweru ogranicza montaż przy 104mm bcd, ale na potrzeby nauki w zimowym okienku się skuszę. Ciągle myślę o sram apex 1, ale to znaczący koszt inwestycji. Szybciej hamulce wymienię na m6000 bo są obecnie w sensownej cenie 410-25 zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...