Skocz do zawartości

[Shimano vs Sram] Komplet osprzętu do Peaka.


cervandes

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, potrzebuję pomocy, chyba bardziej na zasadzie ankiety ale dyskusja też jest mile widziana.

 

Składam Peaka 27,5 i mam straszny problem z decyzją czy założyć na rower komplet osprzętu jednego czy drugiego producenta. Komplet, to znaczy nie tylko napęd ale i hamulce.

Jedna opcja to kompletne M8000 z korbą 34T i kasetą 11-42. Idealnie pokrywa mi dotychczasowy napęd, akceptuję ułomności 1x11. Kompletnie nie potrzebuję XT, ale różnica w cenie pomijalna, więc nie muszę się rozdrabniać i przebierać w częściach byle było taniej.

Druga opcja to Sram Level TL hamulce, korba, przerzutka, manetka GX, kaseta NX 11-42. Kaseta taka a nie inna, ponieważ mam już koła z bębenkiem Shimano i nie planuję wydawać 300pln na zakup drugiego bębenka a dodatkowo stopniowanie 11-42 bardziej mi odpowiada niż z koronką 10. Ten przeskok na dole w kalkulatorze średnio mi się podoba.

 

No i tu mam straszny dylemat. O ile w napędzie raczej żadnej skomplikowanej rzeczy nie ma, o tyle hamulców Srama się nieco obawiam. Nie mam żadnych doświadczeń, nie mam nikogo kto by je posiadał i mógłbym pomacać bądź poprosić o pomoc, ewentualną asystę przy skracaniu, odpowietrzaniu. Cena kółek do przerzutki też mnie nie martwi. Nie chcę natomiast słyszeć o miksie hamulców Shimano z napędem Srama, to w grę nie wchodzi. 

 

 

Za Shimano przejawia znajomość systemu, tj hamulce na przykład są przeze mnie znane, mam sprzęt do odpowietrzania, całe życie mam i jeżdżę na Shimano. A Sram strrrrasznie mnie kusi, nie tylko pracą ale nawet wizualnie mi pasuje jak diabli, bo rower jest czarno szary z czerwonymi akcentami. A mam na oku w sensownej cenie korbę, manetkę i przerzutkę z tym czerwonym paseczkiem... Małą wadą Srama jest 32T koronka na początek, ale ją przecież mogę zmienić. A może mi się spodoba taki rozmiar...

 

#teamsram czy #teamshimano??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o hamulce to używam SRAM DB5 i jestem zadowolony. Mam je chyba już 1,5 roku i nie miałem z nimi żadnych problemów (nie liczę pocenia się tłoczków w jednym zacisku, bo wystarczyło rozebrać zacisk i wyczyścić uszczelki). Serwis prosty, dostępność zestawów naprawczych jeżeli już coś padnie. W górach nie jeżdżę, ale bez problemu stawiają na koło na fabrycznych okładzinach.

Jeżeli chodzi o napęd to jeżdziłem tylko na SRAM'ie i nie mam porównania. Testowałem kiedyś w sklepie  manetki Shimano i dużo bardziej wolę Triggery Srama. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, woojj napisał:

Precyzja i szybkość pracy gripa w napędach 1xx daje duże zyski.

Ciekawa propozycja... Tym bardziej że zwykła manetką Srama nie możesz zrzucić kilku biegów za jednym kliknięciem. No takiego gripa mógłbyś pożenić z hamulcami jakie Ci pasują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
20 godzin temu, cervandes napisał:

Jedna opcja to kompletne M8000 z korbą 34T i kasetą 11-42.

 

20 godzin temu, cervandes napisał:

Druga opcja to Sram Level TL hamulce, korba, przerzutka, manetka GX, kaseta NX 11-42

Niedawno porównywałem kompletny napęd M7000 z kasetą 11-42 i manetką M8000 z prawie kompletnym GXem ( prawie, bo kaseta Sunrace 11-42). W shimano strasznie mi się nie podobało stopniowanie kasety w górnym, lżejszym zakresie- nie byłem stanie znaleść idealnego biegu- ale za miekko, albo za twardo. 

GX pracuje bardziej zdecydowanie i twardo niż Shimano, miałem wrażenie większego spokoju z tyłu. Ergonomia manetek to oddzielna kwestia.,ale największym minusem manetki M8000 jest brak możliwości przesuwania manetki wzdłuż obejmy, co jest m.in w M780.

20 godzin temu, maczet190399 napisał:

W mojej ocenie manetki NX działają podobnie jak nowe XT M8000

NX działa bardzo średnio, dźwignie są zbyt gumowe i mniej precyzyjne niż M8000. 

Shimano zupełnie mnie nie przekonało, mam wrażenie ,że firma raczej cofnęła się z serią M8000 w porównaniu do wcześniejszej serii. GX to dalej klasyczny SRAM . Jeśli jednak dojdzie do wyboru SRAMa to polecam się mocno zastanowić nad kupnem innej kasety ( np Sunrace ,która jest lżejsza niż NX ). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli szala coraz bardziej mi się na Shimano jednak przechyla, te wątpliwości co do pracy i utrzymania hamulców Level TL mi nie dają spokoju. No i nie do końca tak łatwo o dedykowane tarcze Srama/avida.

 

Kasetę Sunrace rozważam, pomyślę nad różnicami w stopniowaniu.

 

Tak teraz jeszcze się w główkę drapię bo mi xtr po głowie chodzi... Za kolejne 500pln więcej mogę mieć przerzutkę i manetkę XTR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1x11 planowałem, więc 780/980 raczej w grę nie wchodzą. No chyba, że mnie tak zaczniecie namawiać na 2x10, że postanowię założyć przednią przerzutkę. Mam jeszcze ze dwa tygodnie na zastanawianie, ale pod koniec marca chcę już zamówić.

 

Swoją drogą co za debil zaplanował prowadzenie pancerza do tylnej przerzutki bez ominięcia główki ramy? Tak teraz patrzę na ramę i aż mnie skręca na myśl o tak prowadzonym kablu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...