Skocz do zawartości

[2017] SRAM GX Eagle 1x12. Budżetowe 12 biegów


durnykot

Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszam na zagraniczne fora na temat napędów Sram / Shimano tak nikt nie sprowadza rozmowy do tak niskiego poziomu jak tutaj, czyli: opłacalności; mam Shimano/SRAM i jest najlepsze bo to ja mam; moja racja jest najmojsza. Osobiście nie czytam polskich forów internetowych na temat wyboru części rowerowych bo tam zawsze to samo - wychodzi polskość. 

Edytowane przez kosa1987
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kosa1987 napisał:

łańcuchy Shimano zużywają się szybciej niż SRAM, dodatkowo GX 98zł / CnHG701 - 109zł tak dla ścisłości. Zresztą Shimano będziesz bronił dopóki nie spróbujesz SRAM :)

 

 

w jednym rowerze mam srama w drugim shimano, jak dla mnie są równie dobre i nie mam preferencji co do żadnego z nim, po prostu pojawiająca się tu argumentacja za 1x12 do mnie nie przemawia, każdy z tych napędów ma swoje zalety i wady, ale żadne argumenty mnie nie przekonają, że 1x12 do amatorskiej jazdy jest lepszy np. od 3x9 :)

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, woojj napisał:

ano siłą shimano są budżetowe napędy.....ale w rowerach premium dostają wpiernicz od srama i ich elektryczny XTR .......jakoś nie trafił.

Pytanie zasadnicze: czyj to jest problem? Twój? Mój? Kogoś z forum? Bądźmy dorośli. Wojenki o wyższości jednej firmy nad drugą są niepoważne.

2 godziny temu, woojj napisał:

Ja mam budżetowego GX11 i koszty utrzymania są niski tak jak moje przebiegi ;-))) ale liczy się dla mnie jakość działania, niezawodność i prostota- tu mam prawie ideał.....ideał będzie z kasetą od orła. 

Czyli GX jest rewelacyjny pod dwoma warunkami: 1) trzeba przyoszczędzić na 12 zębatce (czyli tej najbardziej potrzebnej, aby napęd był z uniwersalny), 2) trzeba go mieć, ale nie używać za intensywnie. Czym jeszcze chcesz przekonać do swojego stanowiska? :D

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marcinusz napisał:

Czyli GX jest rewelacyjny pod dwoma warunkami: 1) trzeba przyoszczędzić na 12 zębatce (czyli tej najbardziej potrzebnej, aby napęd był z uniwersalny), 2) trzeba go mieć, ale nie używać za intensywnie. Czym jeszcze chcesz przekonać do swojego stanowiska? :D

Zbuduj rower na 1xx to wtedy pogadamy o wadach tychże.....może inaczej na to spojrzysz. 

GX12 Orzeł idealny jako napęd w średniej półce. O tym jest mniej więcej ten temat, a nie o moim napędzie. 

Mam napęd oparty o GX 11 i działa świetnie i każdemu który się zapyta to potwierdzę.

GX 12 Orzeł pozbawia malkontentów argumentów o zakresie, cenie i drogiej eksploatacji.... 

Budując rower od podstaw, kupując nowy mamy wybór w średniej półce: GX i XT ja każdego wątpiącego będę przekonywał do GX choćby dla tego że XT jest w 90% rowerów. A że przy okazji upraszcza obsługę roweru .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kosa1987 napisał:

Zapraszam na zagraniczne fora na temat napędów Sram / Shimano tak nikt nie sprowadza rozmowy do tak niskiego poziomu jak tutaj, czyli: opłacalności; mam Shimano/SRAM i jest najlepsze bo to ja mam; moja racja jest najmojsza. Osobiście nie czytam polskich forów internetowych na temat wyboru części rowerowych bo tam zawsze to samo - wychodzi polskość. 

Potwierdzam w 100%. Na polskich forach panuje jedna wielka kłótnia, nie rozmowa (tak samo jako w politycy, widocznie  tak nasza polska cecha).

Proponuję, jeśli ktoś ma do powiedzenia tylko "Shimano lepsze", "SRAM drogi", "kaseta SRAM za droga", "dla amatora Shimano" - żeby zamilkł i się nie wypowiadał.

Mam GX 1x12 z manetką obrotową i działa to nie miłosiernie szybko i sztywno.  Zestaw z gripem idealnie sprawdzi się na trasach XC. Jako, że wiosna tej zimy jest bardzo łaskawa trochę kilometrów mam już przejechane na 12s. Testowałem napęd na singlach w Świeradowie, nie zabrakło mi nigdy biegu. Jeśli ktoś piszę o drogich kosztach eksploatacyjnych to tylko świadczy o jego zaniedbywaniu sprzętu, głupocie i niechlujstwie, a nie o kosztach....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja proponuję pozbyć się kompleksu polaczka, inne nacje są dokładnie takie same, ani lepsze ani gorsze, tam też są kłótnie i dyskusje na poziomie wszytko zależy od poszczególnych jednostek...

końcówka wypowiedzi jest tak niedorzeczna, ze ciężko z nią nawet polemizować, świadczy o brak znajomości chociażby podstaw ekonomii, więc już tłumaczę jak w podstawówce, jak masz napęd za 500 zł i starcza Ci on na 8 tys km i drugi za 2 tys i starcza Ci on również na 8 tys km, to dbanie o sprzęt nie ma tu nic do rzeczy, wybór pierwszy jest bardziej racjonalny (choć niekoniecznie przyjemniejszy) o ile wydajesz na to pieniądze zarobione samodzielnie a nie kieszonkowe od rodziców

  • +1 pomógł 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, dure napisał:

Jeśli ktoś piszę o drogich kosztach eksploatacyjnych to tylko świadczy o jego zaniedbywaniu sprzętu, głupocie i niechlujstwie, a nie o kosztach....

Nawet jeśli dbasz o ten napęd 1x jak tylko można, to i tak się zużyje... i powiedzmy że zrobisz na nim tyle kilometrów co na 2x10 to i tak w końcu zostanie Ci do kupienia kaseta która nigdy nie będzie kosztować tyle co kaseta 11-36. Więc koszty są tu jakąś barierą, bo nie zarabiamy w euro, funtach czy dolarach jak Ci na 'zagranicznych forach'. Druga sprawa jest taka że nie cała Polska to tereny górzysto-wyżynne i po kiego grzyba komuś kto jeździ w okolicach Poznania , Szczecina czy Giżycka kaseta 10-50? Dodam że w takim terenie stopniowanie tej kasety nie jest wcale zaletą... Ja mam obecnie napęd Shimno XT/SLX 2x10 ale bardzo kusi mnie Sram 1x 10-42, więc jak go wykończę to pomyśle...

Edytowane przez Alsew
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, woojj napisał:

Zbuduj rower na 1xx to wtedy pogadamy o wadach tychże.....może inaczej na to spojrzysz. 

Mam rower na 1xx. Byłem nim na wyprawie sakwiarskiej na Podlasiu. Jestem nim dziś w pracy.

12 godzin temu, woojj napisał:

GX 12 Orzeł pozbawia malkontentów argumentów o zakresie, cenie i drogiej eksploatacji.... 

Przejrzałem ceny. Rzeczywiście cena kompletu nie jest kosmiczna. Jednak kaseta GX Eagle - 630 zł, SLX-XT do 2x11 - 200-300zł, do 2x10 - 150-180zł. O jakim pozbawieniu argumentów w kwestii ceny i drogiej eksploatacji piszesz? Ceny widać. Koszt eksploatacji wyjdzie po pewnym czasie. Przy moim stylu jazdy jest duże ryzyko przedwczesnego zużycia najmniejszej zębatki. Dla mnie brak wyraźnej wartości dodanej w przejściu na GX Eagle. Dojadę dwa posiadane napędy 2x10 i będę przechodził na 2x11 lub 1x12. Albo na 2x11 w HT i 1x12 w fullu. Za sezon-dwa sytuacja może się zmienić.

Co mnie ucieszyło, to że manetki obrotowe wróciły do rozsądnych cen.  Z 800-100 za 2x10 przez 350 do 2x11 po 125 za 1x12 GX Eagle. Trzeba było skompensować cenę kasety :D Wrócę do obrotówek w kolejnej generacji napędów :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, marcinusz napisał:

125 za 1x12 GX Eagle

też skorzystałem - przesiadka z 9 na 11....

58 minut temu, marcinusz napisał:

Jednak kaseta GX Eagle - 630 zł, SLX-XT do 2x11 - 200-300zł

W napędach 2x11 musiałbyś uwzględnić szybsze zużycie blatów korby (niższe zęby). NW wytrzymują znacznie więcej (a są na rynku BDB wersje stalowe). Jak dodasz 200 za blat do XT .... robi się już niewielka różnica. 

Ceny spadają, zasada pozostaje. Poczekamy chwilę a kasetę 10-50 będziesz miał od sunrace (już chyba jest 10-50 na normalny bębenek) 

Już pomijam sens dyskutowania na temat kosztów utrzymania napędów w rowerach za 8 tys..... tyle kosztują rowery na XT 11 i GX 12.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, woojj napisał:

W napędach 2x11 musiałbyś uwzględnić szybsze zużycie blatów korby (niższe zęby). NW wytrzymują znacznie więcej (a są na rynku BDB wersje stalowe). Jak dodasz 200 za blat do XT .... robi się już niewielka różnica. 

Myślę że naciągasz rzeczywistość pod z góry założoną tezę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, woojj napisał:

Poczekamy chwilę a kasetę 10-50 będziesz miał od sunrace (już chyba jest 10-50 na normalny bębenek)

Od Sunrace, na normalny bębenek jest 11-50 12s. Kaseta Sunrace 10-50, 12s jest ale na XD (chyba XD, w specyfikacji stoi: "Requires a special cassette body"). Z tego co widzę na internetach, kosztuje jakieś 115-130$.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Shadow3m napisał:

a ja proponuję pozbyć się kompleksu polaczka, inne nacje są dokładnie takie same, ani lepsze ani gorsze, tam też są kłótnie i dyskusje na poziomie wszytko zależy od poszczególnych jednostek...

końcówka wypowiedzi jest tak niedorzeczna, ze ciężko z nią nawet polemizować, świadczy o brak znajomości chociażby podstaw ekonomii, więc już tłumaczę jak w podstawówce, jak masz napęd za 500 zł i starcza Ci on na 8 tys km i drugi za 2 tys i starcza Ci on również na 8 tys km, to dbanie o sprzęt nie ma tu nic do rzeczy, wybór pierwszy jest bardziej racjonalny (choć niekoniecznie przyjemniejszy) o ile wydajesz na to pieniądze zarobione samodzielnie a nie kieszonkowe od rodziców

No właśnie chyba nie są takie same, skoro wypowiedzi na forach zagranicznych nie sprowadzają się wyłącznie do opłacalności. Ale mniejsza z tym,  tu jest Polska i rozmawiajmy jak Polacy czyt. kłóćmy się, moje zdanie jest najważniejsze.

To żeś porównał, ale Ty mądry ekonomista jesteś. Porównałeś napęd za 500zł do napędu za 2000zł?! Przecież rozmawiamy tu o napędzie XT 2x11 i o GX Eagle gdzie ceny obu napędów są zbliżone do siebie.

PS. szkoda, że nikt nie podał jakichkolwiek faktów na temat napędu GX Eagle 1x12 (którego tyczy się temat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dure dobrze gada, polać mu!

Przejechałem już 1400km na GX 1x12 zużycie kasety gołym okiem ZEROWE. Jutro zrobię zdjęcie to wrzucę. Kumpel z klubu ma XX1Eagle przejechał cały sezon 2017 na maratonach i również kaseta praktycznie jak nowa. To samo Szajbajk potwierdził potwierdził na swoim kanale YT. I to są fakty :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1400km? Przecież to śmieszny dystans! Sezon na maratonach? Co to znaczy? 6x25km na mini czy 20xgiga w górach (czyli też ok 1400km)? Jak dajesz fakty, to przedstaw je jakoś konkretniej, żeby było wiadomo o czym mowa.

 Naście lat temu jako nastolatek zrobiłem prawie 7000km na jednym łańcuchu, nie wiedząc, co to czyszczenie i smarowanie napędu. Był to napęd 3x6. Dół oferty shimano. Będąc trochę starszym, zrobiłem 10 tysięcy na 3x9->2x9. Jeden łańcuch, napęd czyszczony i smarowany, jazda podmiejska w tygodniu oraz Jura i Beskidy w łikendy. 

Mam paść z wrażenia, że GX po 1400km nie nosi śladów zużycia? Przecież on się dopiero "dotarł". Poczekaj następne 5 tysięcy, gdy łańcuch się wyciągnie i zacznie szlifować zębatki.

Na zagranicznych forach też są kupoburze. Może mniej, ale są. Infantylnych postów mnóstwo. Dodatkowe źródło wiedzy, ale nie wyrocznia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako mechanik/serwisant pozwolę sobie napisać krótko coś od siebie od strony użytkowej :) Bo z codziennie spotykam się z rowerami z każdym typem napędu, Sramy, Szimano, Igle i inne DiAjTu :) Pomijam kwestię cenową. Jeśli coś działa lepiej/gorzej, cena ma dla mnie drugorzędne znaczenie.

W mojej opinii:

- Shimano 1x/2x - Fajnie toto się reguluje, zmieniony ciąg liki sprawia, że napęd nie jest tak podatny na drobne niedociągnięcia. W wersji 2x bardzo uniwersalny napęd. 1x też spoko. 

- GX 11s -  Bomba. Mam to to w Specu Stumpjumperze FSR. Działa bezproblemowo, ładnie zmienia biegi pod obciążeniem, nie jest wrażliwy za bardzo na rozregulowania. Zakres ograniczony, jak to w 1x, ale u mnie z tarczą 28T większość podjazdów łykam, na zjazdach nie dokręcam, choć i tak by było z czego. Swoją drogą, jak czytam, że komuś brakuje na zjazdach w góralu z napędem 1x, to mam przed oczami kilometrowe asfaltowe zjazdy z jakiejś alpejskiej przełęczy, jak to na rower górski przystało :P 

- Cokolwiek Eagle 12s - Jeździłem trochę na tym, mam okazję to to serwisować dość często. Piękny  zakres przełożeń, szerokie zastosowanie. Przeraźliwie podatny na najdrobniejsze skrzywienie haka przerzutki, wymaga bardzo precyzyjnej regulacji. W rowerach zawodników często muszę robić poprawki, bo po 2-3 wyścigach lekko hak dostanie i jest lipa. Chyba że komuś pasuje charczący napęd. Dodatkowo wózek przerzutki przy środkowych przełożeniach wisi niebezpiecznie blisko ziemi. W rowerach XC jeszcze ok, ale w jakim Ęduro czy AM? No tak średnio bym powiedział..

Ode mła, wydaje mi się, że GX 11s łączy w sobie dużo, żeby być bardzo dobrym systemem. Gdybym mógł za darmola wymienić mojego GX na Eagle'a, to bym nie zmienił :)

  • +1 pomógł 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, marcinusz napisał:

1400km? Przecież to śmieszny dystans! Sezon na maratonach? Co to znaczy? 6x25km na mini czy 20xgiga w górach (czyli też ok 1400km)? Jak dajesz fakty, to przedstaw je jakoś konkretniej, żeby było wiadomo o czym mowa.

 Naście lat temu jako nastolatek zrobiłem prawie 7000km na jednym łańcuchu, nie wiedząc, co to czyszczenie i smarowanie napędu. Był to napęd 3x6. Dół oferty shimano. Będąc trochę starszym, zrobiłem 10 tysięcy na 3x9->2x9. Jeden łańcuch, napęd czyszczony i smarowany, jazda podmiejska w tygodniu oraz Jura i Beskidy w łikendy. 

Mam paść z wrażenia, że GX po 1400km nie nosi śladów zużycia? Przecież on się dopiero "dotarł". Poczekaj następne 5 tysięcy, gdy łańcuch się wyciągnie i zacznie szlifować zębatki.

Na zagranicznych forach też są kupoburze. Może mniej, ale są. Infantylnych postów mnóstwo. Dodatkowe źródło wiedzy, ale nie wyrocznia. 

Grupa wyszła w okolicach października 2017r. więc ciężko w okresie zimowym było mi zrobić więcej KM. Myślisz, że pozwoliłbym sobie na jazdę na wyciągniętym łańcuchu? Napisałem, że po 1400km nie ma żadnych oznak zużycia. Sam jestem ciekawy jak będzie kaseta wyglądała po sezonie użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.01.2018 o 09:03, dure napisał:

Grupa wyszła w okolicach października 2017r. więc ciężko w okresie zimowym było mi zrobić więcej KM. Myślisz, że pozwoliłbym sobie na jazdę na wyciągniętym łańcuchu? Napisałem, że po 1400km nie ma żadnych oznak zużycia. Sam jestem ciekawy jak będzie kaseta wyglądała po sezonie użytkowania.

I ten przebieg z iloma łańcuchami? Niedługo zakładam GXE i liczę się z tym że nawet w suchych warunkach 800-1000 to wszystko co łańcuch wytrzyma podczas intensywnego mielenia młynkiem; lubię podjazdy:D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę ten wątek od samego początku bez zawierania głosu ale dzis stwierdziłem, że pora się wypowiedzieć. A więc.  Przed przesiadka na eagle spędziłem wiele czasu na oglądaniu sprzętu oraz testach. Pierwotnie chciałem się przesiąść na GX eagle z GX 2x10 w wersji bez sprzęgła która pracuje conajmniej tak dobrze jak mój XO z przed 6 lat. Pierwsze wyraźne odstępstwo na niekorzyść GX eagle to wyraźnie bardziej miękka sprężyna oraz mniej płynna praca sprzęgła. Obawiałem się też o jakość materiałów ponieważ mój GX 2x10 lekko złapał rdzę w jednym miejscu. Muszę przyznać, że był bardzo intensywnie użytkowany ale w suchych warunkach. Swoją drogą jest to pierwszy produkt Srama na którym znalazłem rdzę. Sam GX eagle wyglądem w realu mnie nie przekonuje. Raczej bliżej mu do NX niż do poprzednich wersji GX, takiego samego zdania jest mój kolega mechanik. Wybór ostatecznie padł na XO eagle razem z manetka ponieważ widziałem znaczną różnice w jakości wykonania i lekką ale jednak różnice w pracy. Ponieważ mam dwa zestawy kół 27,5plus i 29er dla wygody musiałem kupić dwie kasety. Koła  27,5 plus które zabieram na bardziej techniczne trasy otrzymały kasetę XO eagle i muszę przyznać, że mimo pracy w bardzo trudnych warunkach po 1800km nie widze śladów zużycia. Łańcuch dalej ten sam i z tej samej grupy. Koła 29er dostały kasetę od Sunrace.  Muszę przyznać, że w porównaniu do kaset 10 i 11rz jest znaczna poprawa w stopniowaniu kasety  ale niestety po 800km widzę mocne ślady eksploatacji. Z dodatkowych informacji powiem tylko ,że korba to NW Stout XCpro od Specialized więc nie eagle ale wszystko działa świetnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...