Skocz do zawartości

[Przerzutka tylnia] Shimano SLX RD-M662 - problem z regulacją


pand0ra

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z regulacją tylnej przerzutki RD-M662 SLX na 9-biegów. Zanim zacznę wymieniać wszystkie części po kolei, chcę się upewnić co mogę jeszcze zrobić.

 

Problem występuje głównie przy zmianie biegu z 8 na 7 oraz rzadziej z 7 na 6 (w górę kasety), łańcuch zaczyna wtedy skakać, ale nie zawsze może wskoczyć, muszę mocno oraz dynamicznie wcisnąć manetkę, żeby udało się zmienić bieg, co jest dość uciążliwe. Zdarzają się jednak momenty, że wszystko jest dobrze przez kilka zmian przełożeń, potem jakby coś się przesuwało i znów problem wraca. Dodam że biegi 8-7-6 są najczęściej przeze mnie używane. Reszta biegów chodzi precyzyjnie i nigdy nie ma żadnych opóźnień.

 

Gdy odkręcę baryłkę, żeby działało jak należy na problematycznych biegach, to napęd staje się bardzo głośny i słychać, że łańcuch chce wskoczyć wyżej. Dodatkowo przy jeździe po dziurach czasem sam przeskakuje na ułamek sekundy na koronkę wyżej, co daje efekt podobny do przeskakiwania rozciągniętego łańcucha, dlatego jestem zmuszony poluzować linkę z powrotem. :verymad: Pancerze są w dobrym stanie, nasmarowane, a linka jest nowa i chodzi gładko.

 

Rower ma przejechane ok. 15 000 km, a po około 8 tys. wymieniłem kasetę na hg400 11-32, łańcuch na KMC X9-93 oraz środkową tarczę korby na oryginalną Shimano 32z. Zastanawiam się czy ponowna wymiana kasety/łańcucha coś pomoże, ewentualnie co jeszcze należałoby wymienić po takim przebiegu? Póki co łańcuch nie przeskakuje przy mocniejszym depnięciu, a stan zębatek przy poprzednim HG53 był znacznie gorszy jak go wymieniałem, a biegi chodziły poprawnie.

 

Wydaje mi się że dość duży luz jest na kółeczkach przerzutki, dodatkowo łańcuch ociera lekko o wewnętrzną część wózka (szczególnie spinka) co jest dość dziwne, bo przerzutka oraz hak wydają się być proste (próbowałem lekko wyginać hak w różne strony, ale za dużej różnicy to nie robiło).

 

Sama przerzutka nie ma raczej jakiś mega luzów, ale sprężyna powrotna już chyba nie jest taka mocna jak kiedyś, bo mogę "ręcznie" bardziej złożyć przerzutkę, czy jest to normalne? Zastanawia mnie jeszcze regulacja śrubą B (oddalenia kółka od kasety), jak ustawię na zalecane przez Shimano 5-6 mm to przy zrzucaniu z najwyższej koronki kasety łańcuch się tak jakby lekko blokuje, przez co muszę ustawić na ok. 8 mm co znów może mieć wpływ na pracę na biegach 6-7-8-9.

 

Na ten moment chcę wymienić ponownie kasetę i łańcuch (chociaż nie przeskakuje) oraz dodatkowo kółeczka przerzutki. Poradźcie na co jeszcze zwrócić uwagę i dajcie znać jakby potrzebne były jakieś fotki.

 

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmontuj całość i sprawdź dokładnie hak. Ja ostatnio walnąłem w coś w terenie, po powrocie do domu miałem już zamawiać nową przerzutkę, po rozmontowaniu okazało się że to hak jest krzywy.

 

Dopóki nie rozłożysz to nie zobaczysz czy jest prosty. No i nie baw się w jakieś prostowanie tylko idź do sklepu i kup nowy, majątku nie kosztuje.

 

Co do sprężyny w przerzutce, to pewnie można ją napiąć przekładając o jedno "oczko"

 

rozbieranie-przerzutki-tylnej.jpg

 

Pod sworzniem widać otwór, ja u siebie w Deore mam dwa, u Ciebie też powinny być, przekładając można zmienić naprężenie. Tyle że wymaga to rozłożenia sporej części przerzutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pancerze są w dobrym stanie, nasmarowane, a linka jest nowa i chodzi gładko.

 

A tak podstawowe pytanie, linka bankowo przymocowana z "dobrej " strony sruby do przerzutki ?, w nacieciu ? Kiedys w SLXie zainstalowalem przez nieuwage ze złej strony linke i nijak nie szło wyregulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dopóki nie rozłożysz to nie zobaczysz czy jest prosty. No i nie baw się w jakieś prostowanie tylko idź do sklepu i kup nowy, majątku nie kosztuje.

Kupię, ale 40zł za kawałek metalu tanio też nie jest, najwyżej będzie na zapas.

Potrzebuję taki hak http://www.kross.pl/pl/akcesoria/komponenty/haki/dp-24 może istnieje jakiś zamiennik?

Postaram się później wstawić zdjęcia haka z przerzutką oraz bez.

 

Co do sprężyny w przerzutce, to pewnie można ją napiąć przekładając o jedno "oczko"

Mam na myśli sprężynę, która jest widoczna na zewnątrz. Ta od napinania łańcucha jest mocna.

 

 

A tak podstawowe pytanie, linka bankowo przymocowana z "dobrej " strony sruby do przerzutki ?, w nacieciu ? Kiedys w SLXie zainstalowalem przez nieuwage ze złej strony linke i nijak nie szło wyregulować.

Linka założona tak jak na tym zdjęciu (nie moje):

slx-shadow.jpg

Zwróćcie uwagę jak blisko jest łańcuch względem wewnętrznej części wózka, w okolicach dolnego kółeczka, u mnie jest podobnie i łańcuch delikatnie ociera. Czy jest to winna wytartego kółeczka przez co przesuwa się ono na sworzniu tam gdzie jest mu najbardziej wygodnie, a może to normalne w Shimano?

 

Jest jakaś odczuwalna różnica pomiędzy tymi kółeczkami?

http://www.sportosito.pl/kolka-przerzutki-shimano-rd-5700-9-10-rzedow-p-3222.html

http://allegro.pl/kolka-przerzutki-shimano-rd-m430-9-rzedow-i6342609767.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio miałem problem z wyregulowaniem przerzutki w rowerze znajomej przez bardzo duży luz górnego kółka. tak naprawdę to górne odpowiada za prawidłowe przerzucanie, dolne tylko prowadzi ale oczywiście luz na dolnym tez nie powinien być duży bo łańcuch może wtedy trzeć o wózek.
miałem też taki przypadek, ze nie mogłem wyregulować przerzutki. w końcu wymieniłem linkę z pancerzem i jakby ręką odjął a niby wydawało się że wszystko chodzi ładnie i bez oporów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obstawialbym jednak hak. U mnie objawy byly podobne i okazalo sie, ze hak byl krzywy. Nie pamietam nawet zebym w cos uderzyl a jednak.

Na forum jest opisany patent jak wyprostowac hak. Jak Ci sie chce bawic to sprobuj.

 

Wysyłane z mojego GT-I5510 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew. Postanowiłem że na 100% kupię nowy hak i kółeczka przerzutki. Zestaw kaseta/łańcuch ma teraz przejechane ok. 7 tys. km, ale nie przeskakuje, czy jest wymagana wymiana, żeby nie zniszczyć nowych kółeczek wózka?

 

Takie pytanie poza tematem, czy zużyte zębatki korby mają wpływ na szybsze zużycie/wyciągnięcie łańcucha?

 

 


Pozwolę sobie odświeżyć, bo mam jeszcze pytanie odnośnie nowych kółeczek shimano. Czy przed ich założeniem mam dać trochę smaru stałego lub do łańcucha na sworznie, czy montować tak jak jest na sucho?

 

ps. poprzednie pytania nadal są aktualne :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U kolegi dokładnie ten sam problem (SLX, 9sp.). Kilka regulacji (w tym 2 serwisy) i nadal biegi "zrzucane" nie wchodzą jak należy w zakresie 5-7b.

Wszystkie w górę idą bardzo dobrze. W dół trzeba często 2 razy kliknąć manetką żeby wskoczyło.Po kolejnej nieudanej regulacji wymieniona linka przerzutki i nadal to samo.

Już wiem, że hak do sprawdzenia. Czy ew. wymiana sprężyny przerzutki wchodzi w grę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W moim przypadku wymiana haka oraz kółeczek przerzutki nic nie pomogła na kiepsko działające biegi. Stary hak po porównaniu z nowym okazał się być prosty, ale przynajmniej mam teraz drugi na zapas. Nowe kółeczka natomiast rozwiązały problem łańcucha ocierającego o wózek przerzutki.

 

Dopiero wymiana łańcucha oraz kasety sprawiła, że biegi chodzą niemal jak nowe :thumbsup:

Fakt, że problemy były tylko na tych koronkach na których najwięcej jeżdżę powinien był mnie od razu na to naprowadzić.

 

@Nastar

O ile dobrze zrozumiałem to w Twoim przypadku jest dokładnie na odwrót, tj. problem z zrzucaniem łańcucha w dół kasety. W tym wypadku najczęściej winna są pancerze i/lub linka. Sprężyna może być winna choć to mało prawdopodobne, spróbuj porównać jej naciąg z inną, najlepiej nową przerzutką. Warto też wyczyścić i naoliwić jakąś rzadką oliwką wszystkie sworznie i ruchome miejsca w przerzutce po czym ręcznie rozruszać cały mechanizm, sprawdzając przy tym czy przerzutka nie ma nadmiernych luzów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...