Skocz do zawartości

[rowery nietypowe] Faty, Różnokołowce, 29+, MX, Single, Bezprzerzutkowce, Bikepacking/rafting itp...


IvanMTB

Rekomendowane odpowiedzi

To tak na szybko 

Hak przerzutki to dartmoor

Kierownica to Genetic Digest 480 

Klamkomanetki 2x11 Shimano 5800

Kaseta sunrace 11-42

Hamulce BB7 Road

Blat z przodu to banles 36T w jajku [mam nadzieję, że dobrze go zmontowałem]

No i to by było na tyle ciekawostek. Na razie żadnych modyfikacji nie planuję Dojdzie jeszcze tylko owijka jak będę pewien, klamkomanetki są w odpowiednim miejscu zamontowane. Jeszcze nie wiem czy dogadam się z siodełkiem bo kupiłem je na szybko z godzinę temu. 

No i oczywiście zdjęcie poglądowe. Więcej będzie jak będę miał okazję pojeździć.

large.IMG_20180202_192914.jpg.aef3b45405

I napęd

large.IMG_20180131_215048.jpg.15cb110657

Mam nadzieję, że rower nadaje się do tego tematu.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Brakuje tam całkiem wielu innych, bardziej Dirt Drop'owych kierownic niż Ricz, który nie przemawia do mnie zupełnie, ze względu na patetycznie małe rozgiecie.

Ale, że to moja prywatna ekhem... kolekcja moze kiedyś-cuś dorzucę, jak się trafi za niewielki piniądze.

Cała grupa to kiery, które - poza RM-2 - można kupić za równowartość około +/- 40 elżbiet za sztukę, czyli relatywnie budżetowo.

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie z kolei VentureMax przemawia ten w rozmiarze 460/585 mm.
Z tabelek w takim razie wynika wynika że szersze na końcach od niej są tylko Funn i Dajia z twojej kolekcji ...
No i na sam koniec wersja Comp mieści się spokojnie w budżecie +/- 40 łabedzi czy ojro.

Słowem fajnie by było ją w tym gronie zobaczyć przynajmniej porównawczo i dlatego mi jej tam brakowało. 
:D

Pozdrawiam   
 

Edytowane przez rzezniol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
35 minut temu, rzezniol napisał:

Do mnie

Czyli nie po raz pierwszy potwierdza się reguła , że co kraj to obyczaj, a co chałupa to zwyczaj. I że nie ma Jedynej Słuszej Drogi :)

Nie planuję zakupu Ricza, ale jak chcesz kupić i mi podesłać do zestawienia z przyjemnoscią dołączę.

Szacunek...

I.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marco zanabył riczeja i podzieli się przemyśleniami jak mniemam. Mnie również taki szosowy baranek na sterydach, z niewielkim rozgięciem i odpowiednio szerszy jak najbardziej intryguje i chętnie sprawdzę. Żeby mi jeszcze taką zrobili z mocowaniem 25,4 coby do Kuwahary podeszła to już w ogóle kosmos :)

Dziękujemy Panie Ivanie za zestawienie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baran kastruje rower typu Inbred czy Konik. Ale od tego jest fantazja żeby bawić się na całego... Do wyrypania się w trudnym terenie nie ma jak klasyka szeroko i  bez barana :) Baran  w przelajowo szosowej geo to już je się jak dobry dżem... Baran w moim ostatnim pomyśle ma być kolejnym stopniem na drodze do niemożliwego. Czyli mieć barana na wiatr i opony na bajk scieżki gdzieś w krzakach i grawitacji bez podskoków... co wyjdzie to w praniu. Ajs Ventura max jest inny od tych w pięknym artykule Ivana, ma pewien element kobiecy drobny idący do tyłu! jest gertiatryczny nie potrzeba się schylać, ma chwyt dolny pewny jak miecz obosieczny, ale ja się nie znam na takich kierownicach bo tyo moja pierwsza tego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Kreick napisał:

Ok, to teraz niech mi ktoś powie, czy do Kony Unit 2015 w rozmiarze 19" jest sens pakować barana. @akkwlsk mnie straszy, że geo nie taka i będzie niewygodnie, a potem znowu mi rzuca prosto w oczy, że mam za mały rower!

No ten za mały rower to przy baranku może akurat pomóc, bo się długość zrównoważy ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
45 minut temu, Kreick napisał:

czy do Kony Unit 2015 w rozmiarze 19" jest sens pakować barana

To zależy ile masz długości w kłębie. W/G tabelki geo 19-tka z 2015 roku ma 622mm efektywnej górrurki. To by było dla mnie, z mostkiem około 50mm i prostą kierą około dobrze. 179cm wzrostu, długie ramy lubię. Teraz mam baranka w ramie ETT 570 z mostkiem 90mm, plus 7 stopni. Czyli, jak na moje potrzeby, musiałbym mieć jakieś dobre 195-200cm wzrostu aby zabaranić.

Ale to ja...

Jeszcze co do Ricza. Ta kiera jak dla mnie strrrraaaasznie punktuje minimalnym dropem. Żeby jeszcze na klamkach było przynajmniej 480mm i wiecej na boki nawet bym się nie zastanawiał. A tak cóż... Trzebaby do betoniarki wrzucić Ricza, Funa i nożyk plazmowy. Moze by co z tego interesującego wyjszło :icon_mrgreen:

No ale to ponownie, jak dla mnie...

A... No i nie zgodzę się absolutnie, że rower MTB z baranem jest skastrowany. Trzeba się na takowym poprostu nauczyć jeździć, bo jest to insza-inszość... 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kastracja to nic zlego, jeśli dotyka jedynie rowerów.

To nie chodzi o umienie tylko  szerokość.  Jest wąsko z barankiem, i  biceps nie pomoże gdy finezja się zatraci w  błocie koleinach i mokrych korzeniach czy kamieniach zjazdu.

Ivan:

Zobacz moją  12 letnią 29 calową drogę od  (najdłużej) 56 cm przez 58, 60, 66 i ostatnio dopiero w Tytusie dzięki Tobie 72 cm  flege, i teraz na świeżo testuję najpierw 44/46 cm baranka  i krótko test z Riczejem nawet sporo w dolnym chwycie szerszym.. Ostym bez hebli  po lodzie korzeniach i koleinach w śniegu....

Jeśli baran nie jest absurdalnie szeroki to  nie zastąpi precyzji chwytu i równowagi jaką daje naprawdę szeroka kierownica MTB,  po  prostu jest różnica .

Dlatego nikogo nie namawiam do testowania ramy Inbreda czy Unita w pierwszym montażu akurat z barankiem.

To dość długie ramy z dużym rozstawem osi...a koła i gumy zwykle ciężkie, promień nawrotu duży.  Baran dobry jako opcja a nie moda...Każdy sobie moźe wybrać.

A ventura ma tak niski dolny chwyt że głowa jestbw tej samej wysokości co w chwycie za gumy, ale ten chwyt nie tyle jest aero tylko własnie do jazdy odcinkach " specjalnych" stromo i rodeo. Mi na razie ten pomysł pasuje, bo koncentrowalem sie wczesniej na kącie klamki rozdęciu, rozdeptaniu kierownicy, i zarówno recenzje Ivana jak i całego internetu bardzo mnie intrygowały. Tylko wlasne  ostateczne zdanie wyrobię np po tygodniowej wyprawie z bagażami... W razie czego wyślę do pieca plazmowego  na krzyżówki ;) Na razie jak już szeptałem w kuluarach przeżywam wstrżjący zawód koncepcyjny jeśli chodzi o Bar end.... Zaczynam testować koncepcje klamanet 9, 10 s tak żeby chodziło na kasecie 9 z górską zmieniarką shimano, i sprawdzam ergonomię tych motylków do zmiany biegów,  na razie na zdjęciach... Sram jest fajny bo dusi się w jedną stronę.... Ale mam trzy fajne przerzutki shimano.... Co zrobić....:) Pozdrawiam

 

Edytowane przez itr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kłaniam,

7 godzin temu, itr napisał:

To nie chodzi o umienie tylko  szerokość. 

Mareczku, to chodzi o umienie i tylko umienie. Wszystkie traski w swojej okolicy, oprócz 2 najbardziej wariackich zjazdów zrobiłem na przełaju. I to na nienajszerszym Genetyku 440 lub Myszowatej. Jedna rzecz. Ono "umienie" tutaj ma bardzo szeroką definicję. Czyli przede wszystkim trzeba umiejętnie poskromić swojego wewnętrznego "głowonoga" - tremin motocyklowy - który pcha do puszczenia klamek i nabierania prędkości. Umienie tutaj to znalezienie i zaakceptowanie ograniczeń kontroli wynikajacych z węższej kierownicy, innej pozycji i często-gęsto zdecydowanie mniejszej trakcji oferowanej przez węższe papcie. Bo to czynnik ludzki jest przeważnie przyczyna dzwonów i niepowodzeń a nie niedoskonałości sprzętowe. Wystarczy przywołać magików w guście Ashton'a, MacAskill'a i Akrigg'a, którzy wyprawiaja na szosach i przełajach takie rzeczy, że nam się nawet nie potrafią przyśnić. Oni poprostu UMIEJĄ :)

Raz jeszcze wracając do ubaranowania ram MTB. Krótki rzut okiem na tabelki geometryczne ram drop bar'owych (Gryphon i starszy Vagabond ) wskazuje ETT najwiekszych ram odpowiednio 618 i 614mm. Pomijając dokładność tych numerków, ponownie sugeruję, że Koń (ETT 622mm) nada się do barana dla kogoś naprawdę wysokiego. 

Realistycznie trzeba pamiętać, że baran dodaje 60-80mm długości do ramy ze wzgledu na swoją konstrukcję (reach, czyli odsunięcie punktu mocowania klamek od punktu mocowania kierownicy w mostku w takim Genetyku to 76mm).

Last but not least jak już pisałem na emalię nie musisz rezygnować z ładnych zmieniarek które Ci zalegają Marku. 9-tkowe Szimano poleca spokojnie z 9-tkowymi STI jak również z 10-tkowymi STI. Szczególnie ta ostatnia opcja jest miła, bo pozwala pożenić kasetę 11/34 lub nawet 11/36 z szosową klamkomanetką, dzięki pojemności emtebecznej przerzutki.

Tymbardziej, że aktualnie w natarciu są 11-tki i 10-tki można kupic już za niewielkie piniądze. 9-tki niestety odchodzą do lamusa, i owszem, można kupić ale z niższych grup (nówki) lub z wyższych (używki lub NOS'y). Zasada jak w MTB. Lepsza manetka, gorsza zmieniarka o ile nie takiej samej jakości.

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z komórki, w mój point, nie sam baran tutaj tylko jego szerokość uchwytu w koniu czy inbredzie opisuje. Jeźeli uchwycisz na schemacie z boku mnie z lapkami i tylkiem w pozycji kolsrskiej i dopasujesz po de mnie  mostaki kierownicami dwa rowery jeden zwarty przelaj i jeden rozlazly mtb to kiedy dosiąde je raz za razem oba będą inne w terenie. I to co w moim przełaju Jaguarowym potrafię wyczyniać między drzewami w kampinosie jest nie do powtorzenia na Inbedzie z kierownica o tej samej szerokosci bo to krowa. Nie wiem jak Ci to wytlumaczyć, ale 10 cm krótsza baza i inne relacje kąt, wyprzedzenie robią różnicę.  

A sprawa klamek zapowiada się ciekawie, będe sie dzielić. Rzeczywiscie sa różne opcje, trzeba dobrać z dwiema linkami pod owijkę żeby nie bylo kolizji z torbami, oraz tak by palce latwo mykały po biegach w górę i dół.  Tyl mam 2x xt i raz xtr krotki odwrotny czyli zostaję z 9s, chociaz sram mam w szosie i... Jest niezły ;) Ale rower ma byc namiotowy a nie hajendowy ! Takze moze skonczy sie na sprawnej manetce po szlifie i tanio i juź. Byle dzialala. Popytam znajomych w serwisach, sprawdzę dostepnosc gum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kłaniam,

186 plus baran, plus ETT 622mm? Ja bym sobie darował. Nawet jak dasz mostek w guście Ergotec Charisma https://www.rosebikes.co.uk/article/ergotec-high-charisma-stem/aid:487645?channable=e8467.NDg3NjQ1&gclid=EAIaIQobChMI-r-y9oSM2QIVB7XtCh3HTg6oEAQYASABEgJmc_D_BwE to raczej nic z tego nie będzie. To jest poprostu za długo jak na barana. Szkoda się męczyć.

Nasze niezrozumienie Marku wynika z faktu, że mamy inny punkt odniesienia. Ty piszesz o jeździe po lesie, ja po kamlotach w górach. Przełaj w górach jest tak nerwowy, że trzeba przed każdą sekcją techniczną zmówić trzy zdrowaśki. Jak by dodać stailizację dłuższej bazy kół Inbred'a czy Konia, plus trakcję szerokich opon sprawa byłaby o wiele łatwiejsza :)

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na koniec nie Tyle osobiste tutaj moje widzenie promuję raczej uprzedzam mniej zbarankowanych ode mnie że jak pożenią 29 z barankiem to nie stanie się on automatycznie przełajem, a na zjeździe po kamieniach w Karpaczu może rozczarowac ku ziemi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...