Skocz do zawartości

[Amortyzator] Manitou Drake 2008


Eastern

Rekomendowane odpowiedzi

Szczerze mówiąc nie wiem jak było na samym początku, ale po około 300km jak zerknąłem do środka, to było tak jak opisałem - tłok płynnie opada pod swoim ciężarem.

To nie jest żaden konstruktywny głos, konstrukcja R7 jest zupełnie inna :down:

 

Głupio to zabrzmi, ale bardziej płynnie chodzi mi na samym smarze, niż na oleju w ladze. Porządnie nasmarowałem ścianki stykające się z oringiem i nie wlałem oleju i to najmocniej polepszyło płynność.

 

Niestety po dłuższej jeździe muszę stwierdzić, że tarcie wróciło do punktu wyjścia, więc smar nie jest cudownym antidotum, pewnie się po prostu starł i kiszka.

Na początku, na sucho faktycznie coś poprawiał, ale po małej rundce około 20km w lekkim terenie efekt ten jednak zanika.

 

Jak Ci inni dobrze radzą, to radzę słuchać .. a głosów o opadającym tłoku nie słuchać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rulez, a czemu niby w Drake'u tłok miałby mieć większy opór niż w R7? No zgoda, różne konstrukcje, ale jeśli gość próbuje tłok przesunąć lekko palcem, a on nie rusza się z miejsca, to marnie widzę prace takiego amortyzatora. Albo coś zostało niedokładnie spasowane na poziomie produkcji, albo potrzeba dłuższego czasu na dotarcie. Olej zdecydowanie poprawia prace tłoka i dodatkowo uszczelnia komorę.

Edytowane przez Lumperator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wickermann, czytając opis pracy Twojego, amorka skłaniałbym się do rozebrania tłumika i zmiany ustawień obwodu szybkiej i wolnej kompresji. Przy Twojej wadze powinieneś jeździć na sprężynie Medium ( conajmniej) z blokadą 100% na ostatnim kliknięciu.

 

Kocie, sam już nie wiem, co myśleć. Moja waga 87 kg, olej 2,5 W Motorexa, inni piszą, że wybiera liście itp., mi wybiera co najwyżej krawężniki i pojedyńcze korzenie, wtedy słychać dopiero syk tłumika.

W przypadku przeszkód 2-3 cm amor ma mnie w d...pie, zero reakcji.

Przy spuszczonym powietrzu sag mam 2,4 cm, przy podciśnieniu, czyli amor ściśnięty do dobicia i odkręcony wentyl, żeby zassało, sag mam 4,4 cm, ale mimo takiego zmiękczenia dalej nie czuję, żeby lepiej wyłapywał mniejsze nierówności.

 

Wczoraj wyjąłem sprężynę, bez niej tłumik kompresji nie stawia jakiegoś wielkiego oporu przy uginaniu, ale żeby koronę wrócić do początkowego położenia, trzeba nieźle pociągnąć.

 

Jak myślisz, co to jest? Tłumik odbicia? Czy mocna sprężyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tłok w lewej goleni chodzi lekko, za to problemem była zawartość goleni prawej. Wymiana oleju w tłumiku nie pomogła. I nie wiem, co pomogło, bo rozebrałem tłumik, pooglądałem, popatrzyłem z mądrą miną, skręciłem i jest git.

@up: mam mniej mańków, więc niech będzie, że nie mam racji, nie znam się, nie potrafię obserwować. Za to w epiconach - sztuk dwie, tu się w pełni zgadzam, dolanie oleju do komory daje sporą różnicę w pracy na plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tłok w lewej goleni chodzi lekko, za to problemem była zawartość goleni prawej. Wymiana oleju w tłumiku nie pomogła. I nie wiem, co pomogło, bo rozebrałem tłumik, pooglądałem, popatrzyłem z mądrą miną, skręciłem i jest git.

 

Mogłeś trafić na taki problem, jak ja, chciałem wkręcić wyjęty tłumik, wkładam go i ani drgnie, olej nie przechodzi przez dziurki w tej tulei na dole tłumika. A pokrętło niby w pozycji otwartej. Dopiero jak wziąłem popchnąłem śrubokrętem pd dołu to odblokowała się blokada tych dziurek i olej normalnie przepływał. Tam chyba też jest coś mocno spasowane i mogło ci całkiem nie odblokowywać mimo kręcenia pokrętłem na goleni.

 

Dziś dostałem taka odpowiedź od Manitou:

Green is Extra Soft. That is the spring that comes stock with any fork that has ACT air in it (like the Drake or Minute Expert). You can run a softer spring that usual in forks with ACT air because of the air pressure that is added into the spring chamber.

 

Soft is blue , medium is red , firm is yellow.

 

No to zgłupiałem sag przy wadze 87 kg bez powietrza na extra miękkiej sprężynie to 2 cm?

To jaki byłby przy np. średniej + dopompowany?

Edytowane przez wickermann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci powiem tak: poczekaj, jutro wreszcie odsyłam widelec dziewczyny na ta gwarancje. Mamy te same problemy więc sie dowiem co na to Velo i dam tu informacje. Moim zdaniem to niemoze tak być. Przecież większość rowerzystów to leszcze wiec musi być miękki pod leszczem. A nie twardo i tepo pod prawdziwym mezczyzna;) gdzie tu regulacja sagu ciśnieniem skoro lipa jest na spuszczonym...cos nie gra w naszych Drakeach i tyle. Mam tylko nadzieje ze nie bedzie problemu z gwarancja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Przyznam się,że czytając o Waszych przygodach z Drake trochę głupieję.

Waże 86 kg, cisnienie na poziomie 30 -35 psi , SAG na poziomie 25%, tłumik ABS+ po zmianie tłumienia kompresji , olej Motorex 5W i żadnych problemów. Żadnych. Zero. Mimo przebiegu ok. 8000 km.

Wickermann- jesli masz chwilę czasu rozbierz amorek i sprawdź:

- pracę trzpienia pod komorą powietrzną

- pracę trzpienia tlumienia odbicia

- pracę amorka ( podatność na kompresję ) bez tłumika kompresji. Coś on mi nie pasuje- wcale bym sie nie zdziwił, gdyby sam tłumik ( chyba wszyscy ,którzy mają problamy z Drake mają tłumik ABS bez plusa ) był wadliwy i nie przepuszcza oleju jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kontekście tego, że zielona sprężyna, która według oznaczeń manitou powinna być bardzo miękka chce się uginać dopiero pod facetem, który waży ~85 kg, to bardzo mnie interesują parametry sprężyny (średnica drutu i ilość zwojów) kupionej jako miękka, ale fakt, nie doczytałem, że była niebieska ;), kolor w sumie jest sprawą drugorzędną. Sprężyna z zieloną smugą ma 22 zwoje i drut o średnicy 3,8 mm.

Edytowane przez wojtasin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarzuciłem sprawdzanie sprężyn i tłumika ABS, wydaje mi się, że tutaj jednak nie ma oporu, amor przycina się po wywaleniu wszystkich tych bebechów.

Moje wnioski:

- opór generuje oring na tłoku powietrznym, tak jak tu już zauważyliśmy

- drugie źródło sporego oporu to oring na tłumiku odbicia, też ktoś tu już o tym pisał

 

Zanabyłem więc nowe quadringi (w firmie Alfa uszczelnienia techniczne), o wymiarach: 21,9x2,62 do tłumika odbicia i o wymiarach 21,82x3,53 (są to wymiary standardowe z katalogu).

 

Na razie założyłem bez kąpieli olejowej, tylko trochę nasmarowane smarem Moterex Bike Greese.

Na sucho tłumik odbicia chodzi tak:

 

http://img823.images...pfqbdhvzkwj.mp4

 

 

A tlok powietrzny tak:

 

 

http://img16.imagesh...snbxeyszmhg.mp4

 

Chodzi to generalnie ze dwa razy płynniej i nie trzeba się siłować.

Trochę jeszcze przycina przez brak równoległości prowadzenia trzpienia, cały czas leci mi gdzieś na boki :)

Mam nadzieję, że na smarze 15W i kąpieli w goleniach dolnych będzie hulać aż miło.

Edytowane przez wickermann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie tłumika odbicia można sobie poradzić w taki sposób (tyle, że drogo):

Tłok tłumika odbicia, DRAKE 2009 - Rowery, części i akcesoria rowerowe, sklep i serwis rowerowy - roweryokey.pl

 

Czyli zmienili uszczelki? To wygląda na quadring, tylko materiał wygląda nie na kauczuk, tylko na zielony Viton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co Ty masz, to standardowy tłumik, w CRC ten tłok nazywa się "upgrade kit" po prostu w Manitou zauważyli, że tanie rozwiązanie z o-ringiem generuje zbyt duże opory i postanowili dać możliwość poprawienia własności amora (nie za darmo) poprzez zastosowanie tłoka z uszczelnieniem które stosowane jest już dawno w droższych amorach Manitou :

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=21017

I nie jest to qudring, powierzchnia jest płaska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z niepokojących rzeczy zauważyłem jeszcze, że pierścień segera i ten mały oring na trzpieniu tłumika odbicia nie były na swoim miejscu, w tym specjalnym rowku, tylko były zsunięte do otworu zaznaczonego na foto. Pierścień segera i oring osiadły na tym otworze, zatykając go w połowie, więc popatrzcie, jak wy macie.

 

tlumikc.jpg

Edytowane przez wickermann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Mod Team

Witojcie mości szlachto

Grafomanii ciąg dalszy - z coraz większym przerażeniem słucham i czytam opinie o usterkach naszych sztućców. Odpukać - w moim wszystko działa i nie narzekam ale...

Dziś od jednej z osób którym polecałem ten amortyzator usłyszałem kolejną rewelację - wyciek oleju brzy blokadzie skoku.

Wyciek pojawił się dwukrotnie, choć amortyzator jest użytkowany kilka dni. Pierwszy raz kilka kropel przy wypakowywaniu z paczki - włączenie blokady manetką i przy blokadzie pojawia się kilka kropel oleju, drugi raz w trakcie przewozu roweru w metro podczas włączenia/wyłączenia blokady. Zastanawiam się którędy może puszczać olej? Oraz jeszcze kwestia robić samemu czy wysłać do sprzedawcy na gwarancję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...