Skocz do zawartości

[smarowanie] Zalety i wady olejów do łańcucha


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 30.08.2022 o 15:42, some1 napisał:

PTFE to chyba w ogóle przestali produkować, była o tym mowa kilka miesięcy temu. 

Za dobry był ...Tak to niestety bywa. Jeszcze bywa ale w horrendalnych cenach.

Teraz ciekawostka - zobaczcie co wyskakuje jak się wpisze "teflon proszek" w Google (proponowany zestaw) https://www.amazon.pl/Suchy-smar-firmy-Materialix-opakowanie/dp/B08P5M1LTY

image.thumb.png.0fffa5a527df22608cb4f66e5c7cfcd6.png

 

Edytowane przez Thomlodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie ma sprawy, za jakiś czas na pewno. Szkoda, że Shimano przestało produkować PTFE i znowu czlowiek musi wracać do punktu wyjscia. Dawno temu stosowałem smar teflonowy w aerozolu znanej firmy (nie pamietam jakiej). Na początku łańcuch chodził jakoś tak bardzo gładko, potem już normalnie. No i chyba smarowanie nie wystarczało na 200 km, jak Shimano PTFE, tylko znacznie mniej. Zaleta sprayów w aerozolu jest to, ze smaruje się szybko i bez bawienia się w aptekarza. Można tez napsikac sobie trochę do małej buteleczki po kroplach i jak gaz sie ulotni zakręcić i wozic ze sobą. Na Allegro znalazłem tez inne tanie aerozole z teflonem. Dla jasności - nie są to tzw. smary suche. Testowałem smar suchy i do łańcucha się nie nadaje, tylko np. do zawiasów drzwi :)

https://www.bizol.com/products/technical-spray/

https://autochemia.pl/product-pol-3782-MA-Professional-Grease-smar-z-PTFE-400ml.html

Doświadczenie pokazuje, ze czasem tanie produkty "marketowe" moga byc lepsze od renomowanych i reklamowanych. Tu przykładowy test baterii alkalicznych AAA (np. do tylnych lampek rowerowych) https://www.badaniajakosci.pl/tests/najlepsze-male-baterie-alkaliczne-test-baterii-aaa-2020/

 

Edytowane przez Thomlodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda dopiero co otworzyłem nową buteleczkę, ale skoro jest taki problem z zakupem tego PTFE od Shimano, to czy zakup sto sztuk tegoż może się okazać całkiem trafną inwestycją?

 

https://allegro.pl/oferta/olej-smar-shimano-ptfe-dry-lube-do-lancucha-100ml-12733700243

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cervandes napisał:

Nie. Lekko żartuję z tego braku dostępności. A że produkt świetny, to dziwię się, że niby przestają produkować. No i skąd niby taka plotka, że przestają...? 

Ktoś napisał. A skad nagle takie braki i prawie 2 x wyższe ceny?

Edytowane przez Thomlodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż żem się poświęcił i sprawdził. Ostatnią buteleczkę kupiłem w lipcu 2020. Za 25,90. Teraz najtańsza oferta to 31,99. No jak nic dwa razy drożej 🤷‍♂️

 

Ogólnie zmniejszyła się ilość fantów Shimano na rynku, oleju to nie ominęło - ale weź nie dramatyzuj. Chcesz, to możesz kupić. Bo jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd ten screen? Google daje to https://tytan.info.pl/pl/p/Shimano-Smar-PTFE-100ml/19816

Dobra Panowie, ja jeszcze mam spor bu olej jest bardzo wydajny. A w sezonie zimowym przechodze na Wet Lube, który kiedys kupiłem albo samochodowy przekładniowy :) Obydwa działają tak samo: smaruja, zabezpieczaja przed korozja lub usuwaja rdzę z łańcucha, jednak tak samo łapia brud :) Ja to mysslę, ze sporo osób się łapie na reklamę i kupuje różne dziwne wynalazki np. woski w płynie po kosmicznych cenach. A producenci zacierają ręce. 

Z z tym PTFE - Google jakoś nie daje innych wynikw niz z polskich sklepów czy portali aukcyjnych. Poza tym jesli nawet nie przerwano produkcji to byc może zrobiono tak jak z węglem, który niby zniknał a jak jest to kilka razy drożej niz rok temu

Edytowane przez Thomlodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shimano PTFE tylko na dłuższe trasy, syf na kasecie i koniec kropka. Będe próbował różne PTFE, mam namierzone i pisałem o tym wcześniej... Trzeba panowie szukac czegoś między FL czerwony a Shimano PTFE, i to będzie to. Ja smaruję Brunoxem Top Kett, mało syfi, a jak zasyfi łątwo sie zdejmuje szmatką nasączoną benzyną e.

 

Mam wrazenie, ze ten temat trwa trilion postów, bo nikt nie podejmuje prób i eksperymentów i porównań kogoś kto udzielił sie dwa posty wczesniej. No ale jesli kolega @Thomlodz wkleja non-stop różne propozycje, zamiast spróbować jeden PTFE, zeby inni próbowali kolejne opcje, to czy my sobie tu pomagamy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Kolega czytał moje posty? Dzięki Skom25, który niestety opuścił nasze forum, wybrałem sobie Shimano PTFE. I co znów niemiła niespodzianka. Co do syfu na kasecie - owszem pojawia sie, jednak jest go zdecydowanie mniej niz przy Shimano Wet Lube czy olejach samochodowych. Natomast PTFE jak juz pisałem jest bardzo wydajny. Ale OK, moge więcej nie pisać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tylko zapomniałeś dodać, że cena wynikła ze zastosowania kuponu jaki daje shopee.

Co do smaru PTFE był w miarę cichy, ale to jak łańcuch brudził to jakieś nieporozumienie. Ciągle łańcuch czarny. 

Momum MIC Wax Ceramic Lube i mam święty spokój - łańcuch czysty, smaruje co ok. 300 km ( jazda po szutrach z których w lecie naprawdę się kurzy, żwirach, leśnych i zrywkowych drogach ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ten jeszcze squirt, ale mówię, po jaką cholerę, trzeba ten łańcuch wyżylować jak wydepilować włoski przy nogach modelki. Korzystał ktoś z tego squirta na NORMALNIE wyczyszczonym napędzie? Jak coś syfiku będzie, to wosk najpierw to zmieli i zostawi bruyd, zanim przejedzie sie jakiś dystans? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czego oczekiwal. Wiem że to najlepszy środek jakiego używam od 25 lat. Ilości stosowanych olejów do łańcucha nawet nie jestem w stanie wymienić. Były finish line'y,  muc offy, każdy w kilku wersjach,  rohloff,  dwa shimano,  wurth,  te pamiętam. 

Tu nie można czegoś źle robić. Polewam łańcuch,  wysycha,  jadę. W suchych warunkach 400 i więcej km na jednym smarowaniu. Najwięcej 700 albo 800 km. W ciszy.  Nie przywiązuję wagi do żadnych zaleceń i metod. Smarowałem na fabryczny smar,  na uwalony łańcuch,  na łańcuch posmarowany olejem do łańcucha,  na umyty łańcuch.

Na ile wystarczy? Nie wiem. Ja zużyłem na trzy razy. Pierwszy raz na łańcuch posmarowany mucoffem wet, brudny. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ile jest produktów, tyle jest opinii i oczywiście można się nimi dzielić, ale każdy sam musi swojego graala poszukać. Tutaj dla jednego wyznacznikiem będzie czystość, dla innego cisza, czy jazda w każdych warunkach, nie ma uniwersalnego środka. Nie wierze w idealne produkty i trzeba iść na pewne kompromisy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...