Skocz do zawartości

[Powerbank solarny] jaki kupić


silemt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jaki dobry powerbank solarny polecacie, który można łatwo zamontować na kierownicę rowerową? Taki, który byłby w stanie naładować telefon z baterią 20000mAh do pełna w mniej niż godzinę albo chociaż te 50%. Czy jest jakiś solidny do max 200-300zł. Zaznaczę, że rower byłby po dobrych kilka godzin na Słońcu wiosną i latem

No chyba, że znacie lepsze sposoby na pozyskanie energii poza prądem i korby rowerowej w piaście, chyba że jest jakaś ładowarka bez konieczności wymiany koła czy skomplikowanego montowania wymagającego fachowej ręki

Lub jako dodatkowe źródło do solara

I czy polecicie jakąś sensowną korbę ręczną, co nie trzeba godzinę siedzieć i nawijać by naładować z 5% baterii?

Z góry dziękuję za odpowiedzi : ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

🙆‍♂️🤷‍♂️😂

 

Bateria 20000mAh to znaczy, że powerbank musiałby ładować prądem ponad 20A żeby naładować taki telefon w godzinę. Litości. Do tego pojemność - żeby naładować taką baterię to powerbank musiałby mieć ponad 30.000mAh ze względu na konwersję przetwornicy, bo sprawność klasycznych, firmowych powerbanków osiąga zawrotne 65%. Mając powerbank np 10.000mAh naładujesz 6500mAh baterię.

 

A teraz kwestia solara. Po pierwsze myślę, że więcej szkody będzie z ładowania solarnego, niż pożytku. Przecież wystawianie permenentne jakiegokolwiek powerbanku czy innego dowolnego urządzenia na ciągłe działanie promienie słonecznych spowoduje jego ciągłe nagrzewanie. Im cieplej baterii litowej, tym szybciej będzie się ona degradowała. No i jeszcze kwestia ładowania panelami słonecznymi. Taka powierzchnia czekolady to ile prądu da? 2W przy pełnym słońcu i kącie padania prostopadle do powerbanka? To się nigdy, przenigdy nie naładuje do pełna i nie zapewni jakiejkolwiek autonomii.

 

A prądnica w kole zapewni. Jedziesz = ładujesz. 3W bez względu na to czy jest cień, czy jedziesz w dobrym kierunku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, dziękuję za rozjaśnienie, no właśnie czytałem trochę i te solary wydają się być trefne

A jest jakaś wydajna prądnica przy której nie trzeba fachowej ręki do wymiany i bez konieczności kupna osobnego całego koła?

Jest coś, czym naładuje telefon 20.000 co najmniej 10-20% w jeden dzień przy jeździe z 1-2 h/24h dzień z prędkością 10-20km/h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się w internecie z opinią,że te powerbanki z panelem się sprawdzają ale nie mam tego więc nie wiem czy to prawda. Tak czy inaczej na pewno nie naładuje szybko 20000mAh.

Miałem podobny dylemat z ładowaniem licznika, lampki, telefonu ostatecznie w moim przypadku powerbank 20000 bez problemu wystarcza na kilka dni ale moj telefon to bateria 2800mAh a licznik pewnie z 1000. Może dwa powerbanki? Wiem,że są duże i dużo ważą co jest ich minusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnie wakacje (zakończone w piątek) jeździłem z panelem 15W, 11 godzin wystawiania na mocne, podzwrotnikowe słońce pozwalało naładować powerbank 20000 mAh do mniej więcej połowy. Ten panel ma powierzchnię kilkukrotnie większą, niż te, które są na powerbankach, więc jak policzyć 15-20%, to wyjdzie, że lepiej kupić jakieś urządzenie z szybkim ładowaniem i więcej naładujesz z sieci podczas picia kawy czy jedzenia obiadu, niż przez cały dzień wożenia jakiegoś mikropanelu na kierownicy, szczególnie u nas. Newell ma takiego cudaka z ładowaniem na wejściu do 60 W.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mi zależy na niezależnym dostępie do energii, by tylko telefon podładować, bo poruszam się z bagażem, z psem i planuję tak z dobry miesiąc poza domem bez odwiedzania hoteli, restauracji, knajp itd itp. tylko ja pies rower natura : >

a w telefonie mi pobiera w jeden dzień średnio z 10% i żeby mieć na bieżąco możliwość podladowania tych 10% dziennie, nie musi być nawet szybko, mogę poświęcić nawet 5 godzin, by te 10% mi przybyło ładnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dynama w piaście naładujesz, od kilku lat jeżdzę na ładowarce z dynamem. Kupujesz Cycle2Charge montujesz to na mostku kierownicy i cieszysz się prądem do ładowania czegokolwiek już od prędkości 12km/h jadąc rowerem na kołach 29". Im mniejsza średnica koła tym szybciej uzyskujesz prąd do ładowania, bo prąd lubi prędkość obrotową. Co do oporów z dynama na kole to tego nie da się wyczuć.

 

Edytowane przez leejoonidas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, remover napisał:

Tak z ciekawości, co to za telefon z baterią 20000mAh?

Hotwav W10 pro

I 15.000 mAh, a nie 20.000 mi się pomyliło

1 godzinę temu, leejoonidas napisał:

Z dynama w piaście naładujesz, od kilku lat jeżdzę na ładowarce z dynamem. Kupujesz Cycle2Charge montujesz to na mostku kierownicy i cieszysz się prądem do ładowania czegokolwiek już od prędkości 12km/h jadąc rowerem na kołach 29". Im mniejsza średnica koła tym szybciej uzyskujesz prąd do ładowania, bo prąd lubi prędkość obrotową. Co do oporów z dynama na kole to tego nie da się wyczuć.

 

A jak się to montuje, trzeba fachowca?

Edytowane przez silemt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wildix napisał:

Do dynama podpinasz mostek gretza na zenerkach i przetwornicę buck-boost na 5V od chińczyka, taniej się już nie da (LM7805 nie biorę pod uwagę).

Mógłbyś jaśniej to wyjaśnić? Ja to amator i niektórych pojęć nie znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, silemt napisał:

Mógłbyś jaśniej to wyjaśnić? Ja to amator i niektórych pojęć nie znam

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mostek_Graetza
zenerki.... palnąłem głupotę chodziło mi oczywiście o diody schottky'ego :unsure:,
przetwornicę buck-boost czasem nazywa się step up / step down i dokładnie to robi ;)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło chłopie, jak Ty już piszesz pytanie czy trzeba mieć jeszcze dynamo w piaście? Czy zwykła piasta rowerowa nie wystarczy to Ty rzeczywiście nie masz wiedzy na ten temat. 

Tak, dynamo w piaście jest konieczne do tego aby podłączyć Cycle2Charge i czerpać z niego prąd do ładowania telefonu w trakcie jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja to amator, jakieś tam podstawy znam  ale poczytałem trochę i się zastanawiałem czy mimo wszystko można jakoś bez dynama podpiąć coś do zwykłej piasty, ale to tak nie działa chyba. Czyli ten Cycle2Charge + jeszcze dynamo, to mega kosztowny sprzęt, pół tysiąca. Solary odpadają, powerbank zużyje się po kilku dniach. Czyli pozostałe celibat na urządzenia mobilne, ewentualnie góra 5 minut wieczorkiem i nas ranem załączając autystyczny speed rach ciach ciach po ekranie i do boju przygodo. Chyba, że jeszcze coś polecicie w miarę taniego i nieskomplikowanego do zamontowania, tak do max 100-200zł

A ładowarki na korbkę ręczną jakąś wydajną lub ładowarki zasilane bateriami AA lub AAA?

Albo jakaś rowerowa korbka do max 200zł, by chociaż 5 % naładować i żeby mocno mi koła nie hamowała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy sęk w tym, że nie o rozmowy i smsy się rozchodzi, bo to akurat bardzo rzadko robię, ale inne funkcje mniej i bardziej ważne czego stary typ telefonu nie posiada. Ale chyba podaruje sobie dynama, wypróbuję ładowarki zasilane bateriami i te na korbkę, może chociaż z 5% mi się uda wyciągnąć, hehe

A lampki to akurat mam nie na USB, moim zdaniem takie urządzenia rowerowe, lampki, dzwonek itp. mają więcej wad ze względu właśnie na konieczność ładowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...