Skocz do zawartości

[Rama] Ból i drętwienie dłoni - prośba o opinie na temat ramy


Miner

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Mój wzrost to 179 cm, wysokość krocza zmierzona na bosaka to 83 cm. Rowerek to Unibike Flite 27,5" w rozmiarze 19". Mam problem z bólem wewnętrznej części dłoni po jeździe dłuższej niż 30 minut, natomiast powyżej 1-1,5h zaczyna być odczuwalne drętwienie i to nawet, gdy jazda jest wyłącznie po równej nawierzchni...Nie bolą mnie nadgarstki, łokcie, łopatki ani kręgosłup - tylko dłonie. Jeżdżąc tym rowerem wyraźnie czuję, że moje ciało spoczywa na kierownicy, dopiero jak ją puszczam i lekko odchylam się do tyłu to czuję bardziej siodełko. Nawet przy lekkich zjazdach mam uczucie, że zaraz wylecę do przodu.

Siodełko i kierownica ustawione tak jak na pierwszej fotce. Próbowałem obracanie mostka, obracanie kierownicą gięciem ku górze, dodawałem podkładki na ile starczyło rury sterowej, siodełko przesunąłem sobie do przodu (żeby bardziej się wyprostować).

Dodatkowo patrząc na swoje odbicie w witrynach sklepów czy na filmiki/fotki ze statywu mam wrażenie, że ten rower jest za mały, że jest jakby "pode mną" zamiast ja siedzieć "w nim". Byłem w kilku sklepach rowerowych w Rzeszowie i wszędzie powiedzieli mi, że ten rozmiar jest odpowiedni, ewentualnie dać dłuższy mostek. Tutaj zapala mi się czerwona lampka - jeśli przy obecnym mostku już spadam ciężarem ciała na gripy to przecież przy dłuższym położę się jeszcze bardziej...(?). Moim zdaniem główka ramy powinna być wyżej, może nawet cały rower powinien być większy...?

Poniżej fotki, wielkie dzięki za rady i propozycje :) 

 

 

Bez tytułu.jpg

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar z pewnością nie jest za mały. Nie masz za wysoko siodełka?

Jeżeli chciałbyś bardziej tyłkiem się spierać to, ogólnie mówiąc, wybrałeś nieodpowiedni rower. 

https://www.forumrowerowe.org/search/?q=drętwienie&quick=1

Edytowane przez chudzinki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj mostka z większym wzniosem. Policz kąty z trygonometrii, niech się ta szkolna wiedza na coś przyda, jaki długi ma być, żeby kierownica była tam gdzie chcesz, a nie bliżej czy dalej. Ewentualnie zmień gripy na coś typu Ergon GP, gdzie masz dodatkowe podparcie. No i jeździsz w rękawiczkach? Jak nie to zacznij.

19 minut temu, Miner napisał:

Nawet przy lekkich zjazdach mam uczucie, że zaraz wylecę do przodu.

Bo masz wysoko tyłek, a do tego rower ze starą geo i dość stromym kątem widelca. Na asfalcie nie polecisz, a w terenie po prostu obniżaj sztycę. Oczywiście to ma sens jak jeździsz po górach, a nie na jakimś 20m pagórku. Myk-myk by sprawę rozwiązał, choć to tanie nie jest ale warto, to jedna z najlepszych rzeczy w rowerze górskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem siodełko niżej to miewałem bóle kolan i ud, czułem się na tym rowerze taki jakiś przykurczony 😕 Co do geometrii to właśnie się rozglądam bo chciałbym zmienić ramę na nowocześniejszą i bardziej dopasowaną do mnie. Jest Accent Point 29 w rozmiarze M (19") i z porównania ich tabelek z moim zmierzonym rowerem wychodzi, że tam główka ramy (STACK) byłaby 19 mm wyżej przy tym samym REACH...Oni podają STACK 629 mm i REACH 429, ja w swoim odpowiednio zmierzyłem 430 i 610 (610 wyliczyłem z różnicy pomiędzy wysokością główki od podłoża a wysokością suportu :)

Edytowane przez Miner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stack nie ma kompletnie nic do "nowoczesności geometrii". 

Trzecie zdjęcie: korbie jeszcze brakuje trochę do pionu, śródstopie na pedale - na pewno nie jest za wysoko? Oczywiście każdy jeździ jak mu pasuje, ale jak już założyłeś temat 🙂.

14 minut temu, kipcior napisał:

Myk-myk by sprawę rozwiązał, choć to tanie nie jest ale warto, to jedna z najlepszych rzeczy w rowerze górskim.

Zgadza się tylko kabelek na zewnątrz musiałby iść...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korba 175 mm :) Gdzieś na necie znalazłem takiego tipa żeby wysokość siodełka od środka suportu to była wysokość krocza minus 10 cm...Ustawiłem teraz na 73 cm, jest niżej niż było, póki co pojeździłem tylko w kapciach po pokoju. Później się wybiorę na przejażdżkę i dam znać jak odczucia. 

Inna sprawa to chwyty - nie wiem czy nie są za twarde...Jak chwytam je palcami i ściskam to bardzo niewiele potrzeba żeby pod pianką poczuć już metal. Przypuszczam, że siedząc na rowerze i opierając się na kierownicy już samym swoim ciężarem kasuję ten zapas i wszelkie wibracje czy wstrząsy dłoń dostaje bezpośrednio od tej rurki, którą oblana jest pianka 😕 Chwyty Velo takie jak były fabrycznie w rowerze:

image.png.f6aa2258b031cb55b0f9a9858b0f6c55.png

 

Może lepsze byłyby jakieś gumowe albo piankowe ale grubsze żeby było więcej mięsa?

28 minut temu, chudzinki napisał:

Stack nie ma kompletnie nic do "nowoczesności geometrii". 

Trzecie zdjęcie: korbie jeszcze brakuje trochę do pionu, śródstopie na pedale - na pewno nie jest za wysoko? Oczywiście każdy jeździ jak mu pasuje, ale jak już założyłeś temat 🙂.

Zgadza się tylko kabelek na zewnątrz musiałby iść...

Z tą nowoczesnością to chodziło mi o wewnętrzne prowadzenie pancerzy, oś 12 mm z tyłu i ogólnie stopniową przebudowę roweru w kierunku 29" :) A przy okazji kształt ramy ładniejszy i mniej komunijny niż Unibike :) W innym temacie pytałem o taką propozycję:

image.png.bf70259eb268297e3aa41508f20f8669.png

Dla ich rozmiaru M wymiary są bardzo podobne jak mój Flite, ale zauważam właśnie że główka byłaby wyżej o 19 mm przy tej samej długości ramy (mój też ma TT-h 615):

image.png.a9b9c36830ee8fbe4968b554c8434fa5.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabe gripy Velo, tam pianka jakby jej nie było.... więcej mięsa to zdecydowanie ESI Extra Chunky, nawet bez rękawiczek możesz jeździć, a gdy jeździsz z rękawiczkami, mozna je czasem zdjąć - poczujesz wtedy ulgę pod ESI.... 

PS. ułatwić można ich montaż/demontaż podlewając od środka domowym płynem do mycia okien, sa specyficzne.....

Edytowane przez iks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżyłem siodełko i ustawiłem je na te 73 cm od osi suportu (czyli moja noga po wewnętrznej minus 10 cm). Dodatkowo obróciłem kierownicę minimalnie do tyłu tak żeby była skierowana gięciem bardziej do mnie niż do góry (wcześniej ustawiałem gięcie pionowo żeby sobie jakoś podnieść dłonie...)  Pojeździłem wczoraj 1,5 godziny i dzisiaj ponad 2,5.

Ból dłoni generalnie ustał, może jeszcze coś tam czuję ale to mogą być odciski po weekendzie. Myślę, że jak do tego dołożę lepsze gripy to już będzie ok :) Czuję teraz ciężar ciała bardziej zrównoważony między siodełko i kierownicę. Wczoraj miałem wrażenie, że bolały mnie kolana i mięśnie ud, ale dzisiaj już było okej. Może mi się wydaje, ale jakbym nabrał trochę więcej siły w nogach, czułem to przy szybkim sprincie po prostej i przy podjeżdżaniu pod strome górki :) 

Wygląda na to, że problem rozwiązany :) Aczkolwiek i tak kusi mnie zakup ramy żeby była bardziej "dzisiejsza" :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolana czujesz gdy siodło jest za mocno wysunięte do przodu. Zasada jest taka, że kiedy obniżasz siodło to jednocześnie musisz je cofnąć.

Są chwyty/gripy coś ala płetwa - nacisk rozkłada się na większej powierzchni dłoni. 

Wspomniałeś o ramie Point - polecam do niej amor 120mm a nie 100mm jak do typowego ściganta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaszalałem i zamówiłem nową ramę :) Nałożyłem je na siebie wyrównane do środka suportu i do osi rury podsiodłowej, efekt jest dokładnie taki o jaki mi chodziło :) Główka jest wyżej zgodnie z tym co podają obaj producenci (605 vs. 629) 🤘 Do tego dodatkowe bonusy - geometria ładniejsza, sztywna ośka z tyłu, wewnętrzne prowadzenie kabli :) 

 

1.JPG

2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...