Skocz do zawartości

[Napęd] Zmiana 12s na 11s


P62

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć !

Od około 2 tygodni jestem użytkownikiem nowego roweru z napędem 1x12 i już mam dość bardzo denerwującego terkotania micro spline'a. Zastanawiam się czy można zastąpić obecny napęd innym , to znaczy 1x11 lub 2x11z kasetą w standardzie shimano/sram, czy ktoś mógłby w tej kwestii pomóc ?

Jeżeli wymienię obecna kasetę na 11 rzędową co wtedy z nadmiarem miejsca ? Reszta komponentów też będzie zmieniona tzn. przerzutka oraz manetka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terkotanie czyli praca bębenka, wyjątkowo głośna, oczywiście na wybiegu lub jak kręci się do tyłu. W innym rowerze mam 2x11 i niewiele co słychać

2 godziny temu, Dokumosa napisał:

Nie bedzie nadmiaru miejsca. Misisz zmienić bębenek na HG. Będzie terkotał identycznie jak obecny. Napędy 1xY tak mają. Sprawdz jeszcze łańcuch czy dobrze przełożony przez wózek przwrzutki i czy w odpowiednim kierunku.

Wymiana bębenka to sprawa oczywista ale jest jeszcze pytanie czy w każdej piaście jest to możliwe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, KSikorski napisał:

Piasty microspline Shimano z serii SLX, XT i XTR nie terkoczą - są ciche. Jeśli terkoczą, to są zepsute

O kurcze, mam zepsuta piaste ;). Mam XT w fullu (12s) i terkocze calkiem glosno. Uzywam zamiast dzwonka. Przestaje pedalowac i pieszy od razu slyszy ze sie zblizam :D 
W szosach mam Novatechy (11s) i te prawie nie terkocza.

Micro spline ma charakterystyczny terkot. Niektorzy terkocza z duma, zeby pokazac ze maja naped 12s :D 
 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli terkocze to znaczy że coś nie pozwala się rozprężyć sprężynie, która odsuwa od siebie tarcze "ratcheta" gdy nie podajemy mocy. To znaczy, że tarcze o siebie trą, tak jak w ratchetach DT Swiss. Tylko że w Shimano te tarcze są aluminiowe, a nie stalowe. Zatem... dość szybko Ci się wytrą.

Chyba że... od 2019 roku coś się zmieniło w ich konstrukcji.

Edytowane przez KSikorski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KSikorski to mnie troche zaniepokoiles 😓. Musze sie przyjzec tematowi. Ja preferuje piasty nieterkoczace. Full to moja pierwsza piasta z micro splin, wiec myslalem ze to cecha, nie awaria :D . Tu na forum ktos wspominal o chrakterystycznym dzwieku micro splina, wiec myslalem ze  tak ma byc🤣 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DT Swiss ratchety są stale dopychane przez sprężyny.
W Shimano sprężyny ratchety od siebie ODPYCHAJĄ - tak by nie miały kontaktu w czasie jazdy "na luzie".
Tym co je dopycha jest spiralny mechanizm śruba/nakrętka. Im mocniej ciśnie się korbą tym mocniej ratchety się ściskają. Zapewnia to wielokrotnie większą siłę docisku niż jakakolwiek sprężynka, dlatego tarcze mogą sobie być aluminiowe i drobnoząbkowe - są tak mocno dociskane że wytrzymują.

Wadą tego rozwiązania jest duża podatność na zabrudzenie. Jest to dość dobrze uszczelnione, ale jakikolwiek paproch w tym mechaniźmie może spowodować przykre konsekwencje.

Shimano w ogóle nie zaleca serwisu tego mechanizmu (na pierścieniu osadczym jest napis "do not open" czy jakoś tak), tylko oferuje kompletny bębenek z mechanizmem jako część zamienną.

Niemniej jest to w pełni rozbieralne i serwisowalne, ale wymaga higieny podobnej jak przy serwisie amortyzatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to chodzi. Ja miałem piastę XT i prosto z pudełka miała już ten ciemny pierścionek zamiast kremowego i chodziła cicho jak w 4:50 przywołanego filmu.

Z tą różnicą że u mnie ta cichość działania utrzymywała się przez ponad 5000km z jednym, prewencyjnym serwisem po drodze.
Może na tym polega jakościowa różnica między piastami XT i SLX.

Edytowane przez KSikorski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...