Skocz do zawartości

[sztyca] Wygięta sztyca nieco ponad obejmą


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zauważyłem dzisiaj w swoim rowerze Orbea Alma H30 (aluminium), że sztyca 27,2/400mm jest krzywa. Rower jest względnie nowy, ma około 2 tygodni. Zastanawiam się co może być przyczyną? Roweru nie katowałem jakoś mocno. Jeżdżę głównie po płaskim. Czy to możliwe, że stało się to po zbyt mocnym dokręceniu obejmy?

Rozumiem, że lepiej zaopatrzyć się w nową sztycę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważę 85kg i z uwagi na wzrost nieco ponad 190cm sztyca jest wysunięta dość mocno, ale nadal w normie przewidzianej przez producenta Zoom. Siodło ustawione neutralnie. 

W każdym razie jedzie już do mnie nowa od Pro

Edytowane przez yankees
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra decyzja. Bałbym się, że sztyca w końcu pęknie i dodatkowo uszkodzi ramę. Nie wiem jaki model kupiłeś, ale postawiłbym na coś solidnego, bo przy tej średnicy sztyca mocno pracuje pod ciężarem. Mam podobne gabaryty i w poprzednim rowerze miałem sztycę 27.2 mm wysuniętą na 260 mm. Wszystko zgodnie z limitami, a na ramie pojawiło się w końcu pęknięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz.

Dobrze zrozumiałem, że w nowym rowerze Orbea miałeś sztycę Zoom?

Rama pęka, gdy sztyca nie jest idealnie dopasowana ramy. To właśnie luz powoduje, że komin ramy się rusza i w końcu pęka. Gdy połączenie jest dopasowane, nie ma co się ruszać i wtedy nic nie pęka. Znany problem chociażby z Accent Peak, gdzie sztyca wpadała w ramę.

Edytowane przez ChuChu
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurde, grubo.

Taka marna sztyca w Orbei... Czytałem niedawno narzekania właścicieli Almy M30 i M50 na koła. Ponoć dramatyczna jakość, potrafią przyjechać krzywe w pudełku. A nawet jak są ok to po kilku jazdach do niczego się nie nadają. Rowery za ponad 10 kpln...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dramat, wygięta w połowie... Jesteś daleki od jakichkolwiek limitów wagowych. Pisz do Orbea. Odpowiadają bardzo sprawnie.

Nie wydaje mi się, żeby to była kwestia dokręcania. Tam jest śruba M5 wkręcana w aluminium, na dodatek lekko pod kątem. Szybciej puści gwint, niż dojdzie do momentu że sztyca zacznie być gnieciona. Chociaż to Zoom, kto tam wie z czego jest zrobiona...

No i nie jeździj na tym, chyba że lubisz przygody.

A sztyca do wywalenia. Kup coś normalnego. Polecam sztyce ( i nie tylko) PRO.

 

Edytowane przez ChuChu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, przemeg napisał:

Filip w Polsce jest w ogóle jakiś przedstawiciel Orbei? Czy jak reklamowałeś szosę to pisałeś do Hiszpanii?

Jest oficjalny dystrybutor. Znajdziesz w Google. Zawsze możesz po prostu zgłaszać reklamację, standardową ścieżką.

Ja się kontaktowałem z tym sklepem.

https://www.sklep.irowery.pl/

W książeczce powinieneś też mieć dane dystrybutora, no ale ostatecznie i tak wylądujesz na tej stronie.

Natomiast ja pisałem po prostu do Orbea, chyba przez formularz. Pisałem w sprawie części, nie reklamacji.

Edytowane przez ChuChu
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może niepostrzeżenie to Zoom awansował do premium? ;) A wygło się, bo autor tak szybko jechał i to od pędu powietrza 😜

 

A tak patrząc na specyfikację producenta:
image.thumb.png.a06f269901335a628cef8ac908f9fbd7.png

Podają marki ale nie chwalą się sztycą. Jak i kierownicą, i mostkiem... Przyjrzałbym się bliżej czy to jedyne co się wygięło.

Edytowane przez kipcior
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

A to na pewno fabryczny set? orbea wklada do alm swoje sztyce brandowane jako  oc components, sa to sztyce zero-offset, kute, z jednego kawałka alu- wiec nie takie jak na foto tu pokazanym. I jaki autor ma rozmiar ramy przy tych 190cm? Przy L i tym wzroscie, sztyca 350mm jest juz za krotka, a jak ktos ma sztyce z 400mm gownolitu i dobrze przydoopi na hooopce to sie nie ma co dziwic, ze sie gnie, trza stac a nie siedziec jak ladujemy bez telemarku. 🙂

A gdy cos z klamotami rowerowymi sie wydarzy, wystarczy skontakyowac sie ze sklepem, oni kontaktuja sie z Orbea, i rusza proces reklamacji i wymiany.

Mam alme m50 z Greenbike, rower bardzo fajny, wszystko ok, kola prosciutkie, nawet opony rowno osadzone.

Wlasnie przerabiam wymiane siodełka Selle Italia Boost - to siodlo to jest jakies nieporozumienie, ktore wyszlo na jaw po tym, jak pekło mocowanie pretow. Ta konstrukcja nie wrozy bezproblemowosci i trwałosci ;-))

 

IMG_20230829_082207_129.jpg

Siodło padło pod 60kg chłopakiem, w ciagu 2 miesiecy od kupna 😉 rower w tym czasie nie zapliczył nawet jednej gleby....może ta konstrukcja nie lubi jak sie robi za duzo wheele, bo to jedyna rzecz ktora mogła je obciazyc 😉

Tj ladowanie z wheele bez podnoszenia tylca chyba je wykończyło. :-pp

Edytowane przez player123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...