Skocz do zawartości

[GPS] Zmiana Garmina na Garmina - wybór nowej nawigacji


Rekomendowane odpowiedzi

GNSS znaczy Global Navigation Satellite System, więc zarówno każdy z tych systemów (GPS, Galileo, Glonass) jest jakimś GNSS. Multi GNSS oznacza, że możesz korzystać jednocześnie z 2-3 systemów GNSS (więcej śledzonych satelitów, większe zużycie baterii). Nie mam Garmina, ale z zamieszczonego fragmentu zakładam, że w celu wydłużenia czasu pracy możesz wyłączyć te dodatkowe GNSS i pracować tylko z podstawowym dla Gramina GNSS - czyli GPSem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, w podstawowym działa tylko GPS. Ale w zrównoważonym ma GNSS. Ciekawe jak to działa? Po włączeniu sprawdza ilość satelit i np korzysta z Galileo, a innym razem z GLONASSA czy jak. Poniżej jak to wygląda na Garminie. Czyli one nie działają jednocześnie, ale jak w takim razie, losowo czy jak??

obraz.png.d62fb6763feb6ea7d910407045b84e23.png

Jeszcze dcraimaker napisał coś takiego

Cytat

Additionally, you can configure the satellite system to use. The Edge Explore 2 doesn’t get the fancier multiband/dual-frequency GNSS chipset seen on the Edge 1040, but, it does get a battery saver mode that can pretty significantly extend the battery life.

Tłumaczenie z deepl

Cytat

Dodatkowo można skonfigurować używany system satelitarny. Edge Explore 2 nie posiada bardziej zaawansowanego wielopasmowego / dwuczęstotliwościowego chipsetu GNSS, który można znaleźć w Edge 1040, ale posiada tryb oszczędzania baterii, który może znacznie wydłużyć żywotność baterii.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno Edge Expl 2 jak i 1040 mają obsługę wielu GNSS - w danych technicznych na stronie Garmina (w części czujniki) masz wymienione: GPS, GLONASS, GALILEO. Tylko 1040 ma nowszy chipset pozwalający dodatkowo na pracę - jak opisuje Garmin - multi band / dual frequency. Dlatego to ustawienie w obydwu odbiornikach wygląda nieco inaczej:

Expl 2 (zgodnie z instrukcją https://www8.garmin.com/manuals/webhelp/GUID-E67DE53E-5B08-4903-9767-F58973BC1829/PL-PL/GUID-A867FC6C-71B2-4E42-8FA5-98568D8705D3.html😞

DSC_2192.jpg

1040 (zgodnie z instrukcją https://www8.garmin.com/manuals/webhelp/GUID-0083D0A0-EA6E-41F0-8207-3F1498875E61/PL-PL/GUID-A867FC6C-71B2-4E42-8FA5-98568D8705D3.html😞

DSC_1045.jpg

Po prostu przy ustawieniu Multi-GNSS zarówno Expl 2 jak i 1040 będzie korzystał ze wszystkich dostępnych w danym miejscu satelitów - nie tylko systemu GPS, ale także dwóch pozostałych systemów). Natomiast przy ustawieniu GPS będzie korzystał tylko z tych satelitów. Opcję Multi-band w 1040 rozumiem jako rozwinięcie trybu Multi-GNSS o możliwość wykorzystania większej ilości sygnalów, ale dokładnie z tych samych dostępnych w danym miejscu satelitów GPS/GLONASS/GALILEO.

Jeżeli nurtuje Cie, jak to się dzieje, to możesz po prostu przyjąć, że automatycznie. Odbiornik na podstawie widocznych na niebie satelitów, dobiera te o najsilniejszym sygnale. Ty tylko decydujesz, czy ma wybierać z całej dostępnej w danym miejscu puli, czy tylko z GPS. Nie wiem, jak w urządzeniach rowerowych Garmina, ale w ręczniakach od zawsze był taki ekran Satellite Page, gdzie urządzenie okazywało widoczne satelity, z siłą sygnału i (dla odbiorników multi-GNSS) system, w którym one działają.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasyczny GPS to amerykański system. Galileo to europejski system.  Glonass to od bolszewików. Beidou to chiński system. Jest jeszcze japoński ale nie jest implementowany do urządzeń bo działa tylko nad tamtym skrawkiem azjatyckiego nieba.

Jak chcesz w miarę dobrze i oszczędnie z energią to wystarczy jak  załączysz tylko GPSa. Jak się bujasz po lasach to włączasz " wiele systemów GNSS." O 1040 i tamtych możliwościach nie napiszę bo Ciebie nie dotyczą .

Edytowane przez pecio
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio Amerykańce do zastosowań cywilnych zwiększyli precyzję swojego systemu. A żeby nie było zbyt różowo to nad płn-wsch Polską stacja z Królewca  zakłóca system. 😁 Oczywiście okresowo ale trzeba to mieć na uwadze i nie polegać zbytnio na czymś co może w każdej chwili przestać działać.

A chip/ procek GPS  w Explorer 2 jest ten sam co 1030+  /1040. Jest tylko wykastrowany programowo zresztą nie tylko z tego. Sprzętowo tylko różnica w pojemności pamięci i akumulatora.

Edytowane przez pecio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No i dobra, kupiłem Garmina Edge Explore 2. Od majfrendów kuoiłem za 20 zł kondona, etui plus szkło hartowane. Uważam że 99 zł za etui to gruba przesada.

W zestawie jest kabel USB typu C, dwa uchwyty podstawowe oraz 8 gumek, 4 mniejsze i 4 większe. Pierwsze co zrobiłem to aktualizacja, firmware (z 9 na 19.21) oraz map. Po tym wszystkim zostało chyba ok 2 GB wolnego miejsca więc wywaliłem Europę Zachodnią oraz Środkową, zrobiło się dodatkowo ok 6.5 GB wolnej przestrzeni. Wrzuciłem OpenFietsMap, OSMApa, Freizeitkarte, OpenTopoMap, VasaM OSM. No i pojawiły się problemy. Po pierwsze mapy wyświetlały się zupełnie inaczej niż na eTreksie. Nie wiedziałem dlaczego, przecież to też Garmin a zupełnie inaczej to wygląda. NA szczęście okazało się iż w Profile aktywności>Wybieramy swój profil oprócz stacjonarnego>Nawigacja>Mapa>Wygląd>Motyw mapy ustawiamy na klasyczny, ja domyślnie miałem Wysoki kontrast. No trochę klikanie  jest ale mapy wyświetlają się poprawnie, prawie. Po drugie Freizeitkarte i VasaM OSM mają problemy z wyświetlaniem nazw. Freizeitkarte musimy pobrać w wersji EN, a VasaM OSM w ASCII zresztą jest o tym informacja.

Można zmienić nazwę i kolor profilu aktywności, nie można zmienić typu jazdy. Nie wiem czym się różnią te aktywności prócz typem jazdy, ale chyba da się je dostosować do róznych rowerów. To tak na pierwszy rzut oka.

Bez problemu łączy się z czujnikami Magene S3+.

Na dość intensywnym deszczu, w rękawiczkach ale na krótkim dystansie dało się przełączać ekrany. Ale samo nic się nie zmieniało.

Ekran działa w moim odczuciu dobrze, mapa przesuwa się bez problemu, powiększanie też ok. Bez porównania szybciej niż eTrex.

Niestety nie można bezpośrednio z OSMAnda wyeksportować, udostępnić śladu do Garmin Connect. Trzeba odpalić plik gpx i uruchomić za pomocą Garmin Connect. A  że Android (mam 13) zablokował dostęp do katalogu Android (oczywiście dla naszego bezpieczeństwa), a to w nim znajdują się pliki (ślady, mapy itp) OSMAnda więc nie możemy wejść w ten katalog i po prostu uruchomić gpx w Connect. Kiedyś próbowałem zmienić katalog, coś tam zmieniłem ale nie działa to jak powinno. Na szczęście aplikacja Xplore załatwiła sprawę bo ma dostęp to potrzebnych katalogów, druga opcja: za jej pomocą OSMAnd może udostępnić (czyli skopiować) gpx nap na główny katalog urządzenia do którego mamy dostęp poprzez domyślny menedżer plików. Mapy cz też nie mogą bezpośrednie eksportować śladu (a przynajmniej ja nie ptrafię), może to Komoot ale nie jestem nim zainteresowany. A ten eksport to chyba leży po stronie OSMAnd bo jednak gpx można bez prolmeu otworzyć w Garmin Connect.

Cały czas się go uczę, np parę minut temu okazało się że jednak jest licznik całkowity a nie tylko dystans aktywności.

Powiadomienia SMS, połączenia przychodzące nawet Signal działa. Socjalnych żądnych nie mam na smartfonie. Odpowiedzi można edytować/usuwać/dodawać.

Edytowane przez bastard83
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak doczytałem w instrukcji, powinienem do uchwytu powinno się dwóch gumek, ja użyłem jednej i to krótszej. Ale nie mam go na kierownicy tylko kurniku, przedłużeniu kierownicy. Trzyma to stabilnie, bez problemu się wpina/wypina. A co do tego miałem wątpliwości, sądziłem że gumka zacznie się poddawać. Ale nic takiego się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam licznika Garmina ale widziałem, że uchwytów i podróbek jest multum, zwłaszcza tych na obejmę z ramieniem. Jak ktoś ma kamerę GoPro to są dokładki mocowane od dołu czyli górą wpinamy licznik, a dołem jest mocowanie do kamery. Jak to pracuje na wertepach to nie wiem, widziałem tylko na Allegro, jak szukałem uchwytu do swojego licznika ;) 

Mniej więcej coś w ten deseń:

Zrzutekranu2024-01-29200513.png.ed9699d0d2e715acea1e0e78ef398399.png

Edytowane przez spidelli
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to na tej "grzędzie" zamocowałeś.... Wtedy uchwyt z wysięgnikiem o jakim ja myślałem już sensu nie ma - na grzędzie bez sensu bo za daleko a na kierownicy to się też już bałagan robi... Ja mam na dwóch rowerach też na gumki, a na tym "szosowym" na wysięgniku, ale na nim mam mało w ogóle na kierownicy. Z resztą i tak ciągle coś zmieniam i przekładam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Explore 2 od jakichś dwóch tygodni. Mało jeżdżę, ale nie zawiesił mi się jeszcze. Obsługa jest coraz łatwiejsza. Nie zauważyłem różnicy pomiędzy fabrycznymi mapami a innymi. Działają płynnie, ale to nie smartfon. I o tym trzeba pamiętać.

Kolejna fajna funkcja to uśpienie. Wg Garmina może tak wytrzymać nawet kilka miesięcy.

No i pozbyłem się Sigmy 1200, bo to był podstawy licznik. Teraz Garmin nim jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Explore 2 od ok roku. Dużo jeżdżę na nawigacji po całym kraju. Map  wgranych nie zmieniałem bo w/g mnie są dobre i mi wystarczają. Przez cały czas użytkowanie nie miałem żadnego kłopotu z tym Garminem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pytanie odnośnie synchronizacji Garmin Connect ze Stravą. Czy po połączeniu tych kont Garmin wysyła wszystkie aktywności automatycznie bez możliwości zmiany? Czyli wszystko albo nic? Często robię takie parokilometrowe jazdy do sklepu i nie chcę wrzucać na Stravę, czy jest możliwość wyboru co ma Garmin wysłać?

Pisząc posta wpadłem na częściowe rozwiązanie, mogę zmienić aktywność na widoczną tylko dla mnie ale nie o to mi chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...