Skocz do zawartości

[trenażer] Trening rano przed pracą czy ma to sens?


Michal2008

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

chciałbym się poradzić bardziej doświadczonych czy mój pomysł na trening ma sens i czy jest zdrowy.

Plan jest taki, żeby wstawać ok. 4.50 robić trening tak 1-1.20h przed pracą. Czy jest to zdrowe? i jak przygotować się do takiego treningu najbardziej mnie interesuje czy jeść coś przed treningiem czy tylko jak zwykle podczas treningu? 

Albo opcja druga; trening przed spaniem, późnym wieczorem, w sumie zależy komu to późno :) powiedzmy, że jak idę spać 22-23 to o tej godzinie bym rozpoczynał trening...

Która opcja jest "lepsza"?

Za pomoc i odpowiedź z góry dziękuję.

Edytowane przez Michal2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek warto odnotować kilka faktów:

1. Trening na chwilę przed pójściem spać sprawi że ciężej będzie Ci zasnąć. Musisz mieć jakiś bufor

2.Trening rano nie może odbywać się kosztem ilości snu. W przeciwnym wypadku efekty treningu mogą zostać mocno ograniczone

3. Trening rano może nie być tak wydajny jak wieczorem. Po przebudzeniu organizm nie jest rozgrzany i gotowy do ciężkiego treningu.

 

Ostatecznym kryterium są Twoje preferencje. Ja np. nie wyobrażam sobie trenować zaraz po przebudzeniu, ale są osoby które nie mają problemów żeby rano wstać i być od razu pełnym energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeżeli jesteś gotowy do akcji z samego rana, to lepiej jeździć rano, zwłaszcza jeśli nie masz ciężkiej pracy.  Sam co prawda jeździłem tylko wieczorami po pracy, ale to tak bardziej żeby nie wypaść z rowerowego obiegu (zima, ciemno, 1.5 -2 g. w terenie), jednak na pewno przez to ciężej się wstawało kolejnego dnia...  Ogólnie większość preferuje poranki - są już ustawki typu "patoporanek", gdzie ludzie startują ok. 5-tej...  Co do jedzenia, to też kwestia indywidualna - niektórzy startują na czczo, pijąc tylko kawę, a inni coś tam wrzucają na ząb (nigdy nie jeździłem bez śniadania, albo chociaż jego namiastki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie po pierwsze polecam lekturę "Śpij dobrze" pana Nicka. Po drugie każdy organizm jest inny. Mi zawsze trenowało się lepiej i efektywniej wieczorem. Treningi kickboxu i mma zawsze mieliśmy wieczorem no bo tak były walki. Zostało mi tak do dzisiaj, choć powrót do kolarstwa po jakimś czasie wiązał się ze startami w maratonach mtb,a tutaj starty były zawsze 10-11h. Plusy- późne treningi nie wpływają jakoś na gorszą formę w godzinach południowych. Minusy-mocne jednostki treningowe sprawiały i sprawiają, że organizm dłużej się wycisza i miałem problemy ze snem. Więc jeśli nazajutrz muszę wcześniej wstać bo np.: mam jakąś trasę to nie trenuje wcale, trenuje wcześniej np.: o 18 lub robie lekki trening o 20. Niestety rano mój organizm dłużej startuje. Spece nie polecają częstych treningów rano. Majka na czczo jeździ tylko w okresie przygotowawczym, ponoć niezbyt to zdrowe jeśli chodzi o wyższe intensywności. Na pewno warto zrobić jakieś rozciąganie, "smarowanie kręgosłupa", organizm po śnie fizjologicznie nie jest gotowy do wysokich intensywności. Plusy- ponoć szybciej masa leci. Czy nie jesteś w stanie robić treningów wcześniej, może rzadziej, ale o większych objętościach?

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, dokładnie moje pytanie wynikało z tego, że powoli brakuje mi doby 😮 i jednak wydaje mi się, że to jest złe rozwiązanie nad którym się zastanawiałem i trzeba jednak trenować po pracy... u mnie trenażer wygląda tak, że to jest rozjazd, a potem ogień jak na maratonie więc rano myślę słabo choć może spróbuję 😮 wieczorna opcja może być lepsza, ale najlepsza to tak jak do tej pory jakiś czas po pracy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...