Skocz do zawartości

[przymiar do łańcucha] skutecznośc pomiarów.


iks

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 tygodni później...

Przyszedł mi przymiar od Pana Bronisława.

Zacznę od metody zamawiania, u wielu z ludzi budziła ona kontrowersje. Sam wychodzę z założenia, że jak komuś coś nie odpowiada to nie musi tego robić. Aczkolwiek też uważam, że opcja zamówienia przez internet byłaby dobra. W moim przypadku to zasada "nie po to 5 lat studiowałem informatykę aby teraz z ludźmi pracować".

Pan Bronisław miły, starszy Pan (sądząc po głosie), zapalony rowerzysta. Dodatkowo bardzo rozmowny.

Wysyłka jest do wyboru listem poleconym ekonomicznym lub priorytetowym, w moim przypadku mam usługę list polecony do skrzynki i działa to w sumie jak paczkomat. Nie spieszyło mi się, a więc i było tanio. Poczta jak zawsze się popisała - tydzień oczekiwania na przesyłkę.

Co do samego przymiaru, na nowym łańcuchu pokazuje zużycie ok. 0.08%, unior pokazywał ok. 0.28% - 0.3%.

Grubość przymiaru - 2mm, grubość starej suwmiarki z PRLu - 3mm. Widać, że przymiar jest zrobiony z pasją. Jeśli chodzi o cenę to moim zdaniem jest adekwatna, nie jest ani za wysoka, ani za niska.

Jedyny minus, wynikający z konstrukcji to brak zapamiętania pomiaru.

Ogólnie - polecam, cena/jakość jest tutaj rewelacyjna.

MWvTQYf.jpg

313472971_465705428991626_539552467662347286_n.jpg

Edytowane przez grzech1991
  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio, nowy łańcuch wyciągniety prawie na maxa? :voodoo: Szanuję ludzi pasji, ale sam się zastanawiam skoro podziałka jest tak dokładna, to takie pomiary w przypadku droższych łańcuchów i generalnie napędów. (i z przebiegami rocznymi że ho! ho!) mają dopiero sens. tak swoja drogą jak czesto mierzycie przymiarami swoje łańcuchy, no chyba nie co jazdę :w00t:

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnię jeszcze wypowiedź, nowy łańcuch testowałem za pomocą suwmiarki i wyszło zużycie 0%. Tutaj po prostu dopatrywałbym się błędu pomiarowego / rozdzielczości pomiaru.

Test na drugim łańcuchu, nie określę przebiegu bo nie wiem:
- najtańszy przymiar, 0.75 wchodzi, 1.0 nie chce. Wygląda to na coś 0.75-0.8%
- przymiar Pana Bronisława 0.4%

Przymiar jest gruby, ale pasuje bez problemu do łańcucha kasety 12 rzędowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 8.09.2022 o 18:48, Eathan napisał:

Zachęcony ostrą dyskusją w tym wątku => 

Zamówiłem kolejny przymiar i porównałem z odczytami z innych przymiarów. Akurat posiadam na stanie:

  • Park Tool CC-4
  • Unior 1643/4,

Na stanie mam 3 rowery z różnymi napędami oraz jeszcze jakiś zużyty łańcuch z napędu 12s. Zmierzyłem też łańcuchy 6 i 10s, ale sens tego jest raczej średni. Zrobiłem to z ciekawości. 

Screenshot_1.jpg.1520e0cbde9079988b55e779b403b08d.jpg

  • Unior - tutaj na dzień dobry nowy łańcuch ma 0,25. Producent zaleca wymianę dla 12s przy 0,5 jak dobrze pamiętam. 
  • Park Tool - tutaj zaskoczenie. Przymiar nie wpadał na żadnym z łańcuchów. Ma taką lekko zaokrągloną końcówkę i tylko na niej się zawieszał. Przymiar pokazuje wartości 0,5 i 0,75 więc zakładam, że wszystkie łańcuchy miały mniej niż 0,5. Dokładna wartość nie jest tutaj możliwa do uzyskania. 
  • Przymiar p. Bronisława- tutaj pomiary są bardzo zróżnicowane i oddają przebieg łańcucha. Dodatkowo w ostatniej kolumnie zmierzyłem zużycie rolek (ten przymiar ma taki element, który pozwala na sprawdzanie tego elementu). 

Poza wynikami dodam, że przymiar p. Bronisława jest wygodniejszy w użyciu od Park Toola. Jednak odczyt z Uniora jest praktyczniejszy, bo można pobrać miarę, wyjąc przymiar i odczytać. Przy przymiarze p. Bronisława człowiek nie brudzi łapek. No i wreszcie przymiar p. Bronisława jest solidniejszy od przymiaru Park Tool. Blacha jest zauważalnie grubsza. Najważniejsze jednak jest to, że przymiar jest najdokładniejszy z tych, które mam. 

Z dodatkowych bajerów przymiar p. Bronisława ma jeszcze:

  • funkcję rozpinania spinek, 
  • otwieracz do piwa, 
  • miarkę calową, 
  • wzornik średnic, 
  • klucz do wentyli, 
  • miernik zużycia rolek, 

Jestem ciekaw opinii forumowiczów... Proszę jednak o rzeczowe dyskusje, a nie wycieczki jak w poprzednim wątku. ;)

PS
@cervandesorientujesz się jak interpretować ten odczyt z przymiaru do rolki. W instrukcji nie ma o tym słowa. Robiłeś jakieś porównanie z innymi przymiarami?

20220908_123839.jpg

Mała aktualizacja. Wpadł do pomiaru nowy (zero km przebiegu) rower z łańcuchem Shimano 10s. 

  • Unior 1643/4 - 0,5, 
  • ParkTool CC-4 - 0,
  • Przymiar p. Bronisława - można przyjąć 0 z małym haczykiem. Kawałek 0 znika z widoku. 

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czołem!

Dzięki widzowi kanału, trafiłem na ten wątek - szkoda że dopiero teraz! Otóż po moim filmie, wyprzedały się CC-4 najpierw na Allegro, a potem i w sklepach rowerowych, pozostały na Allegro w jakichś absurdalnych cenach... Tak sobie więc pomyślałem, że skoro przypadkiem zareklamowałem i zwiększyłem sprzedaż ParkToola, to czy nie lepiej było by promować polską myśl inżynieryjną polskiego pasjonata? Napisałem już do pana Bronisława w prośbą o kontakt w celu zakupienia jego przymiaru, żebym mógł go pokazać na kolejnym filmie :) Dzięki panowie za ten wątek i dyskusję!

 

 

  • +1 pomógł 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.08.2022 o 12:39, Dokumosa napisał:

Zwykły łańcuch, klasycznie smarowany smarem wewnątrz jak każdy inny. Bez uszczelnień więc tak samo będzie wyłaził i łapał syf. Aczkolwiek łańcuchy YBN nkektórych serii (np. SLA) są naprawdę top.

Używasz tych sla? Co w tym przypadku oznacza "top"? I na tle których produktów konkurencji? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie przymiotów, nie wiem cz dobrze rozumiem. 
 

1. Istotna jest zmiana odległości pomiędzy osią pinów pomiędzy poszczególnymi ogniwami łańcucha. 
2. Przyrząd Park Tool i inne tego typu niweluje częściowo błąd pomiarowy wynikający ze zużywania się rolek i pinów pod nimi. Nie niweluje go całkowicie ponieważ z jednej strony pomiar jest nadal uzależniony od zużycia rolki. Dodatkową ich przewagą jest to, że mierzą większa ilość ogniw zmniejszając błąd pomiarowy i są być może precyzyjnej wykonane.

3. Najlepiej było by mierzyć na naciągniętym  łańcuchu  odległość pomiędzy osią pinów na jak największej ilości ogniw np. suwmiarką. 
4. Metoda na gwóźdź nie jest głupia ponieważ zmniejsza błąd pomiarowy jak również wpływ zużycia skrajnych rolek poprzez zwiększenie ilości mierzonych ogniw.

Wyprowadźcie mnie z błędu jak się mylę. 🤔


 

Edytowane przez Kettler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kettler napisał:

4. Metoda na gwóźdź nie jest głupia ponieważ zmniejsza błąd pomiarowy jak również wpływ zużycia skrajnych rolek poprzez zwiększenie ilości mierzonych ogniw.

Wyprowadźcie mnie z błędu jak się mylę. 🤔


 

Metody tej nie użyjesz bez demontażu łańcucha z roweru.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kettler napisał:

2. Przyrząd Park Tool i inne tego typu niweluje częściowo błąd pomiarowy wynikający ze zużywania się rolek i pinów pod nimi. Nie niweluje go całkowicie ponieważ z jednej strony pomiar jest nadal uzależniony od zużycia rolki. Dodatkową ich przewagą jest to, że mierzą większa ilość ogniw zmniejszając błąd pomiarowy i są być może precyzyjnej wykonane.

No właśnie niweluje przy założeniu, że wszystkie rolki (w szczególności ;) te gdzie opiera się przymiar) zużywają się w taki sam sposób. Po prostu zużycie jednej rolki jest odejmowane od zużycia tej z drugiego końca. Na tym polega jego wyższość względem tanich przymiarów, które dodają do wyciągnięcia 2x zyżycie rolki.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze nadmienię, że robię właśnie 8-my tysiąc km na jednym łańcuchu 12rz. XT. Kaseta SLX, korba 2x12, cały przebieg na wosku Bike 7 Pro Wax w warunkach.... ultramaratonowych. Właśnie miałem go mierzyć, ostatni pomiar przy 7 tyś. km. Mogę tylko wysnuć popartą tylko domysłem hipotezę, że to dzięki woskowi (nie łapie brudu) i napędowi 2x10 (mniejsze przekosy łańcucha).

Ale ja nie o tym. Skontaktowałem się telefonicznie z polskim twórcą miernika MW-03-005, dowiedziałem się kilku ciekawostek, jak tylko dostanę swój egzemplarz, zabiorę się za film o tym ciekawym, polskim, opatentowanym mierniku. Twórca zwrócił mi słuszną uwagę, że prawidłowa nazwa to miernik, bo mierzy konkretną wartość, a przyrząd Park Toola to jedynie przymiar ;)

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to naciągane. IMHO co najwyżej wskaźnik. No i szczerze - 99,999% potencjalnych użytkowników oczekuje prostej informacji 1/0 - wymieniać czy nie. Dzisiejszy świat przesycony jest pustą informacją nie posiadającą żadnej wartości ;)

Edytowane przez Dokumosa
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dokumosa napisał:

@tobo zjeździłen 3 szt  SLA 110. Wyciągnięcie do 0,5% średnio po 3500km. Na tym samym rowerze kmc x11el zużywał się po 2000km a shimano hg701 po około 3000. Obecnie ze względu na cenę używam 11rz shimano.

Ile w poiskich realiach kosztują (których uzywasz?) Shimano a ile te sla? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@Dokumosa to może podziel się doświadczeniem, jak często z przymiarów korzystasz, w zależnosci od osiągów w ciagu roku. Ja robię pomiary co kilkaset km, gdy CC-4 lekko wpada na 0.5% to juz co jazdę. Chyba newralgiczną kwestią jest tutaj ten ucisk kciukiem podczas sprawdzania. 

Edytowane przez iks
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...