Skocz do zawartości

[Oddychanie] przyczyna problemu


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry

Mam 17 lat. Wzrost 182, 60 kg wagi. Podjeżdżając pod podjazd 200m łapie zadyszkę i trudno mi oddychać. Boli mnie u góry płuc, z parę cm niżej. Zdrowo się odżywiam, nie biorę używek itd. Jeżdżę od 5 lat. Na rower zabieram plecak z 2.5l wody na 5h. Nie wiem czy to, że mam obciążenie pleców wpływa na to, że ciężej mi oddychać? Przed jazdą  zawsze się  rozgrzewam.

Z góry dziękuję za pomoc! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nikt nie zdiagnozuje Cię na odległość. Jeśli uważasz że nie jest to normalne powinieneś iść do lekarza.

Ponadto wszystko zależy jaki to podjazd, jak długo trwa, jakie jest nachylenie i jak wygląda ta Twoja zadyszka. Myślę, że każdy w jakimś stopniu po większym wysiłku będzie miał podobnie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Plecak prędzej może powodować ból kręgosłupa, co kiedyś przerabiałem...  Z kolei ból/kłucie w okolicach płuc, czy serca, może wynikać z problemów z kręgosłupem - jeżeli jest krzywy, to może powodować ucisk (kiedyś usłyszałem to od lekarki starszej daty).  Najlepiej jednak nie zgadywać, tylko udać się do lekarza, a jeśli nie będzie przeciwwskazań, to zrobić badania wydolnościowe.

@bogus  Z łaski swojej dopisz "problemu" do tytułu, bo na smartfonie nie mogę edytować - z góry dzięki :thanks:

PS   zadyszka może występować np. przy astmie

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niezłe tętno. Mi na podjazdach idzie po 180. :D

Idź do lekarze, zrób komplet badań jeśli uważasz że coś jest nie tak.

Lekarz pierwszego kontaktu skieruję Cię do specjalisty.

Edytowane przez Imar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Godzinę temu, KrissDeValnor napisał:

Z łaski swojej dopisz "problemu" do tytułu, bo na smartfonie nie mogę edytować - z góry dzięki

Nie wiem czy o to chodziło, ale zgodnie z życzeniem zmieniłem.

42 minuty temu, Janusz72 napisał:

Powyżej 130 na podjazdach. 

Powyżej 130 to nie byłoby nic nadzwyczajnego.

Sam dzisiaj średnie tętno miałem na poziomie 134 po prawie płaskim terenie. Przy czym od ponad 6 miesięcy nie miałem do czynienia z żadnym sportem a w ubiegłym roku rower to były sporadyczne przejażdżki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wymaga doktora. Jak jest u młodego i szczupłego mężczyzny zadyszka przy tętnie 130 (No chyba, że „ponad 130” oznacza 200). Jeszcze się spytam - te 200 m to licząc po trasie, czy w pionie? Oraz jak szybko jedziesz. U siostrzeńca w tym wieku obserwowałem cos takiego, że nie miał granic - np. biegnąc cisnął do odcięcia i nie potrafił oszczędzać sił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma co zgadywać. Podjazd 500m i 200m ponad 10% u każdego sprawi, że płuca będą chciały więcej tlenu. Tętno pow.130...i znowu pytanie jakie. Ja mimo 40-tki na karku bije pod 200 więc próg tlenowy ciągle między 160, a 170 w zależności od sezonu. Ale kumpel po 30-tce próg ma na 140-150 i przy tętnie lekko ponad 180 to już nic nie widzi. I żeby nie było- nie ma to żadnego wpływu na osiągane wyniki. Każdy organizm jest inny, serce też. Zatem dla własnego dobra skoro chcesz na rowerze pojeździć jeszcze idź do lekarza- próba wysiłkowa da Tobie wiele odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...