Skocz do zawartości

[rozmiar/wybór] Problem z Rozmiarem i Decyzją w Sprawie Gravela


Creed

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad wyborem gravela, jeżeli chodzi o zastosowanie to :

- długie trasy (ok 100 km - i więcej )

- czasem może bikepacking

- 50 % na 50 % - jeżeli chodzi o dobór drogi asfalt/ścieżki leśne itp.

- zależy mi na jak najbardziej zrelaksowanej pozycji

W końcu doszło do wyboru rower i są trzy opcje :

- Cube Nuroad Race - polecny rozmiar S - 53 cm

- Kross Esker 6.0 - polecany rozmiar to M ( 20' czyli jakieś 51 cm )

- Merida Silex 400 - również M ( nie ma rozmiaru ramy w cm ani calach, ale po długości  ST wnoszę, że to jakieś 50 cm )

Cube jest najbardziej agresywny jeżeli chodzi o pozycję, Kross jest pomiędzy, Merida chyba wygrywa, ale ma najgorszy osprzęt )

I jak z jakością ram u tych producentów ?

Problemem jest rozmiar według wszystkich poradników ( czyli dla graveli przekrok u mnie gdzieś 80.5 cm x 0.66 ) i wychodzi mi 53 cm. 

Wszyscy producenci, oprócz Cube sugerują mniejsze i tu mój problem.

Dodam, że tylko siedziałem na Kross esker bo tylko taki jest dostępny w moim mieście i sprzedawca doradzał dokładnie to co strona producenta czyli M.( ciężko stwierdzić po 5 min na rowerze czy był dobry )

Bardzo dziękuje za pomoc,

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie co forum to opinia tylko ludzie są idiotami. Jeśli rozmiarem ramy szosowej/gravelowej/przełajowej jest długość rury poziomej i to do tej długości masz się dopasować to gdzie miejsce na działania z przekrokiem? Zresztą nawet tutaj znajdą się tacy doradzający w ten sposób🙃Ogólnie to takie "mnożenie" miało jakikolwiek sens jakieś ~15+ lat temu, kiedy wszystko miało niemal identyczną geometrię i długość pionowej równała się długości poziomej. Teraz niestety może tylko wywoływać uśmiech.

Przy tym rozmiarze w cube musi być S. W krossie, biorąc pod uwagę, że nie szukasz wyścigówki teoretycznie można wybierać pomiędzy M i L ale przy L na 90% będziesz się zawieszał na ramie więc zostaje M. Merida ogólnie ma "dziwną" geometrię, na pewno nie brałbym w jej przypadku M. W tym rozmiarze ma stack aż 625mm - w dużym uproszczeniu kierownicę miałbyś 7 cm wyżej niż w cube s, przepaść, siedziałbyś jak na krześle (a to się trochę mija z celem kupując gravela, można wtedy brać jakiegoś crossa, który przy podobnych parametrach będzie kosztował połowę ceny gravela) także w tym przypadku S.

Ciekawą opcją może być, https://www.greenbike.pl/rower-gravel-kellys-soot-50-2021-p-7063.html zapewne M (jeśli przekroku wystarczy)

Pomyślałbym też o tym, w najmniejszym rozmiarze, geo pomiędzy cube a crossem https://www.centrumrowerowe.pl/rower-gravel-sensa-romagna-gravel-grx-pd23167/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda inne wymiary mam (187 cm, 88-89 cm przekroku) i przymierzałem Eskera 6.0 w rozmiarze L to był dla mnie za mały, a XL niestety nie produkują poki co.

Cube Nuroad przymierzałem L-ke i przypasowała, choć mam wrażenie, że rama mogłaby być odrobinę krótsza dla zrelaksowanej pozycji ale pewnie można pobawić się mostkiem. Cube twierdzi, że jestem pomiędzy L a XL, ale ja jestem niemal święcie przekonany, że XL-ka bylaby już na mnie ogromna, więc chyba nie ma się co do końca tym sugerować. 

Szkoda że tak mało robią gravelów z wygodniejszymi dla amatora pozycjami, jednak większość ma geometrię bardziej szosówkową. Ja mam zaklepanego Cube ale się zastanawiam cały czas czy nie dorzucić do Marin Headlands 1, wygląda trochę geometrycznie jak alternatywa dla Silex 400, ale cena w górę bo to carbon. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...