Skocz do zawartości

[Rama] Dobór rozmiaru ramy Romet Aspre 1 2022 i ocena pozycji


Fuxi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W lokalnym sklepie pojawił się Aspre 1 z katalogu na 2022 rok w rozmiarze L.
Jest to wyjątkowa sytuacja, ponieważ w moim mieście pojawienie się gravela samo w sobie jest cudem, dlatego jak tylko zobaczyłem ogłoszenie to pobiegłem się przymierzyć :).
Rower w rzeczywistości jest piękny mim tego, ze malowanie jest w czarnym macie.

Na początek kilka informacji o mnie:

Wzrost: 180cm
Przekrok: 83-84cm

Chcę zwrócić także uwagę, że rozmiar Aspre zmieniał się w różnych rocznikach przynajmniej jeden raz, więc proszę się nie sugerować za bardzo starszymi ramami.
Umieszczam aktualną tabelkę z rozmiarami i zdjęcia, które zrobiła mi pani sprzedawczyni na moją prośbę.

Niestety jestem w czarnej, luźnej kurtce i nie widać dobrze jak mam ugięte ręce, dlatego rozjaśniłem trochę zdjęcia.
Siodełko również nie było ustawione na odpowiedniej wysokości (było ciut za nisko), więc prawdopodobnie pozycja jeszcze przesunęłaby się do tyłu, ale nie było możliwości tego zmienić.
Nie zwróciłem też uwagi czy siodełko nie jest przesunięte w jarzemku np. dla innego klienta.

Jako, że jeżdżę na rowerze Cross, moje odczucia co do prawidłowej pozycji na tym rowerze mogą być nie do końca prawidłowe z racji przyzwyczajenia się do starego roweru.
Jednak w starym rowerze wydłużałem mostek i przestaje mi odpowiadać dość wyprostowana pozycja ze względu na pokonywane kilometry, wiatr itd., dlatego miałem także lemondkę na długie trasy.
Może ktoś pomoże i chociaż wstępnie na oko stwierdzi, czy w tej pozycji jest coś nie tak?

Aspre słynie z tego, że ma dość sportową geometrię. Mniejsza rama (M) ma krótszą główkę ramy, więc pozycja byłaby chyba jeszcze bardziej pochylona,
ale nie tutaj widzę problem, lecz w wyprostowanych rękach w łokciach.

Z tego co zaobserwowałem u innych, w dolnym chwycie kolarze mają część ręki od ramiona do łokcia raczej prostopadle do podłoża w dolnym chwycie.
Zerknąłem także specjalnie, czy widzę z góry piastę, ale ostry kąt główki powoduje, że koło jest mocno wysunięte do przodu.
Czytałem też, że ta metoda jest dość przestarzała.

Niemniej jednak kierownica zasłania mi piastę, więc nie widzę jej ani przed, ani za kierownicą.

Rozmiaru 54 niestety nie ma, będę musiał pojechać do innego miasta na przymiarkę i na pewno dla pewności tak zrobię.
Między górną rurą a kroczek jest miejsca na ok. 3 palce.
Jest jednak taki problem, że mniejsza rama to z automatu krótsze ramiona korby i nie wiem co jeszcze.
Nie wiem jak to zniosę po przyzwyczajeniu się do 175mm, ale porównania nie mam.

Rower będę używał na trasy 100-200km, krótsze też oczywiście będą, więc liczy się dla mnie przede wszystkim komfort.

Z góry dzięki i pozdrawiam.

IMG_20211103_111808.jpg

IMG_20211103_111814.jpg

Rama.JPG

Edytowane przez Fuxi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Z tego co zaobserwowałem u innych, w dolnym chwycie kolarze mają część ręki od ramiona do łokcia raczej prostopadle do podłoża w dolnym chwycie.

ale w takiej pozycji mają też o wiele bardziej pochylony tułów

Cytat

Zerknąłem także specjalnie, czy widzę z góry piastę, ale ostry kąt główki powoduje, że koło jest mocno wysunięte do przodu.
Czytałem też, że ta metoda jest dość przestarzała.

Niemniej jednak kierownica zasłania mi piastę, więc nie widzę jej ani przed, ani za kierownicą.

nie ma to żadnego znaczenia, relikt z czasów kiedy geometria każdego roweru była identyczna (szosowego)

Cytat

Jest jednak taki problem, że mniejsza rama to z automatu krótsze ramiona korby i nie wiem co jeszcze.

mniejsza rama to przede wszystkim krótsza główka, korba to pierdoła

 

biorąc pod uwagę geo i twoje wymiary L będzie ok, o M możesz myśleć jeśli chcesz mieć mega agresywną pozycję (choć nie wiem po co taka w gravelu)

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

biorąc pod uwagę geo i twoje wymiary L będzie ok, o M możesz myśleć jeśli chcesz mieć mega agresywną pozycję (choć nie wiem po co taka w gravelu)

Dzięki, bardziej sportowej pozycji raczej nie widzę w tym modelu 😁. Siedziałem też na Tribanie 500/520 na M i od razu wiedziałem, że to ten rozmiar, chociaż rura górna była dla mnie za nisko, co na pewno odbiłoby się brakiem możliwości przypięcia chociażby sakwy pod rurą.
W Aspre rury są dość wysoko w porównaniu z innymi rowerami.
Stojąc okrakiem nad nią na jakimś wzniesieniu czy w zagłębieniu pewnie mógłby być problem, dlatego po cichu liczyłem, że M byłaby lepsza z opcją wydłużenia mostka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przymierzyłem się ponownie.
Siodełko wycentrowaliśmy w jarzemku, podnieśliśmy, długi się wydaje 😐.
Widziałem, że ludzie odwracają mostki w Rometach.
W pon. jadę przymierzyć 54, bo jakoś nie czuję tego, żebym dłużej w tej pozycji wytrzymał, ale zasymulowałem sobie ramy w https://www.bikegeocalc.com i też mam obawy, czy nie będzie gorzej.

Edytowane przez Fuxi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SpinOff niestety Romet nie podaje dokładnie w jakim rowerze jaki dokładnie mostek jest. Mam tylko info, że stosują 90/100/110.
Wiem, że mogę odwrócić mostek i przy założeniu, że jest to 110cm i zakładając, że to jest 6 stopni (dużo tych założeń) to wychodzi rozmiar M bez skracania.
Jutro jadę przymierzać 54 żeby się z tego ostatecznie wyleczyć (wątpliwości).
Wiem, że ta geometria może być wymagająca, ale w tej cenie niestety za dużego wyboru nie ma.
Jest jeszcze stalowy Marin Nicasio, który chodzi mi po głowie, ale po klocku crossowym, chcę coś lżejszego i szybszego dla odmiany.

Edytowane przez Fuxi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SpinOff M-ka wydawała się taka fajna, kompaktowa ze względu na niższą rurę górną.
Tak naprawdę to jest tak jak mówisz, pewnie każdy rozmiar da się dopasować, tylko w którą stronę iść.
Po zdjęciach nie wydaje mi się, żebym na M-ce miał bardziej wymagającą pozycję, ponieważ w domu je analizowałem i wg mnie siedzę bardziej wyprostowany.
Siodełko wiem, że nie ustawione do końca jak powinno, ale w sklepie trudno tak ustawić, bo nie ma szybkozamykacza (szkoda) i nie chciałem marudzić sprzedawcy.
L-ka w tym ostatnim sklepie była na trenażerze i to w ogóle inne odczucie niż stanie nad ramą na jednej nodze, ponieważ można było się trochę inaczej ustawić i mam jeszcze większe wątpliwości niż miałem.
Co do jednego wszyscy sprzedawcy byli zgodni, że L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mihau_ już doszedłem o co chodzi. Romet nie podaje efektywnej długości rury, obrazek mnie zmylił (tak wychodzi z wyliczeń).
Większość producentów podaje jednak długość rury górnej mierzoną w poziomie (od środka szczytu główki ramy do osi nachylenia rury podsiodłowej).
To teraz wszystko jasne, czemu tyle osób skraca mostki nawet o 3cm w tych ramach, co mnie bardzo zdziwiło :).
Nawet Przemyslav z YT skrócił o 3cm czym uczynił rozmiar XL mniejszym/równym M przy 187cm wzrostu.
W każdym razie już jestem blisko, tylko Boreas jeszcze chodzi mi po głowie heh.

 

Edytowane przez Fuxi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aktualizacja.

Źle mierzyłem nogę. Długość to ok. 87cm.
Tabela Rometa zawiera błąd. Niestety jest dużo katalogów w necie na 2022, ale w zależności od źródła podają rożną długość górnej rury.
Chyba najpewniejszym źródłem jest https://issuu.com/rometbikes i w M i L to jednak odpowiednio 550 i 560mm, a nie 540 i 550.

Edytowane przez Fuxi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie zastanawia jak przy nodze 87cm mogłeś mieć problem z przekrokiem L-ki.

Gdybym byłbym tobą, to bym poszukał innego roweru, bardziej endurance. Jeśli się jednak uparłeś na ten, to musisz sam podjąć decyzję:

- L-ka i wymiana mostka na 70/80mm

- M-ka i siodełko jakieś 9cm nad kierownicą

 

EDIT: A gdybym był na Twoim miejscu, ale tym razem też się uparł na ten rower, to wziąłbym M-kę.

Edytowane przez SpinOff
Uzupełnienie opini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam problemu z przekrokiem.
Czasem myślę, co by się stało gdyby zerwał się łańcuch przy podjeżdżaniu pod górkę na stojąco, chociaż nigdy mi się to nie zdarzyło.
Nie ma tu żadnego slopingu 😁.

Wymiarami jest to klon Soota w rozmiarze M (Aspre w M) a w Soocie polecają do 189cm...

Naprawdę wiele rowerów analizowałem i jednak ten model daje w tym budżecie niezbędne minimum przy zachowaniu estetyki.

Temat już powoli męczy, więc już zostaję przy tym wyborze.

Edytowane przez Fuxi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Ale jazda. Czytam i nie wierzę, że można miesiąc rower kupować. Chyba super trafiłem i mnie Aspre 1 w rozmiarz 56 od razu spasiło. Bo mnie zakup zajął jakieś 10 minut. 
Super rower za tą cenę. 
Pozdrawiam

P.S. Fuxi daj znać jak się Twój egzemplarz sprawuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

@Nikosa2009 I think it's a good choice.

@Reuel skróciłem mostek o 1 cm ze 10 cm do 9 cm i jest dobrze. Nie jest to rower dla każdego ze względu na agresywną pozycję, ale mi ona odpowiada.
Nie do końca jest jak pisze producent w katalogach, które mają liczne błędy w długości górnej rury.
Raz podają 55cm, innym razem 56cm dla L-ki i ta ostatnia wartość jest raczej najbliższa prawdy, więc sugerowałbym innym przymierzyć również rozmiar 55 (czyli 54) do 180cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...