Skocz do zawartości

[Rower] Gravel Merida Silex 200 2021


Rekomendowane odpowiedzi

A gdzie tu masz krzesło? Nie myl pojęć, to nie rower miejski. Nadal trzeba się mocno pochylać żeby na baranku jechać, a zaletą Silexa jest właśnie to, że ma główkę wyżej niż inne. Teoretycznie inne mogą być szybsze na prostej z powodów aero, choć to nie jest szosa, żeby to był problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A gdzie tu masz krzesło?

Jaja sobie robisz? Mając 170 wzrostu jeździsz z główką 180 i uważasz, że masz mocno pochyloną pozycję? Pomijam, że rozmiar prawdopodobnie za duży ale mniejsza

Chyba tylko jeden gravel na rynku ma bardziej podniesioną pozycję niż silex, marin fc ale to już karykaturalnie wygląda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy pozycja na szosie i gravelu się jakoś znacząco różni? Kupiłeś za duży rower o dziwnej geometrii, na którym siedzisz wyprostowany i tyle. Nie wiem czy zrobiłeś to świadomie czy przypadkowo ale nie doradzaj innym według swoich doświadczeń, które niewiele mają wspólnego z powszechnie przyjętymi zasadami. To, że masz tyłek na wysokości kierownicy dla ciebie może i jest zaletą ale dla większości osób szukających gravela wadą. Jeśli ktoś ma zamiar jeździć na takich ustawieniach to w ogóle kupno roweru tego typu mija się z celem. Przepłacanie za modę, równie dobrze będzie na połowę tanszym crossie

Merida silex jest rowerem z BARDZO WYPROSTOWANA POZYCJĄ i wynika to z jego geometrii, twardych danych wyrażonych w centymetrach zawartych w danych od producenta. Można sobie to trochę regulować zarówno doborem rozmiaru jak komponentów ale wymiarów ramy nie przeskoczysz a rodzaj zastosowanej kierownicy nie jest wyznacznikiem pozycji na rowerze. 

Edytowane przez Mihau_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego geometria roweru szosowego miał by być podobna do gravela? To zupełnie inne rowery, bardziej wyprostowana pozycja w gravelu jest lepsza. Mocno pochylona jest nie wygodna w jeździe w terenie. Na bardziej wyprostowanej pozycji tak mocno się nie meczysz na długich dystansach i łatwiej się jeździ w codziennym użytkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którym miejscu geometria typowej szosy różni się od geometri typowego gravela? Przede wszystkim w kącie główki i długości tylnego trójkąta. Jak te wartości wpływają na pozycję na rowerze? W ogóle nie wpływają. 

A reszta twojej wypowiedzi to już indywidualne preferencje a nie prawdy objawione. 

Pozwolę sobie przypomnieć, że sporo jest rowerów szosowych i graveli zbudowanych na tych samych ramach. Patrz chociażby durne tribany

czy superior

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realia są takie, że gravel dla każdego znaczy trochę coś innego. Dla producentów też, bo niektórzy to się ograniczają do zamontowania szerszych opon do szosy. Dla mnie to rower względnie terenowy z barankiem ale z możliwością szybszej jazdy asfaltem niż na MTB, a Silex to pewien wzór jak to powinno wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SpinOff przekrok 86cm.

wdała się tutaj ostra dyskusja, szczerze nie interesują mnie opinie innych na temat krzesla , komfortu.

interesuje mnie głównie model , rozmiar na mój wzrost. 

Zamierzam go używać na co dzień jazda do pracy, w wolne dni trasy ok.50-100km +/- na sam początek , asfalt, ścieżki rowerowe, chodnik , las. 

Głównie mnie interesuje czy na rozmiar ramy L dam radę jeździć na moim rozmiarze 178 tak abym czuł komfort 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 178 i dość długie nogi...  no to tułów masz krotki, efektywna długość  poziomej rury dla rozmiaru L to ... 60 nic Ci to nie podpowiada? Różne rzeczy możesz na tym poczuć... żadna to nie komfort.

Zresztą już to padło... Twój rozmiar to S.

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla samego wzrostu to pewnie można przymierzać M'kę i pewnie nie będzie to jakiś strasznie przestrzelony rozmiar. Ale kolega ma przekrok (ludzie źle mierzący zazwyczaj podają za mały) który miewają najczęściej ludzie po 185cm...  A to najprawdopodobniej oznacza że długoś tułowia masz zbliżoną do autora pytania. To niestety ta część ciała która zawiesza się nad rurą poziomą... i głównie ona decyduje o rozmiarze ramy nie sam wzrost. Skrócić mostkiem to się tego roweru nie da, bo i tak dostajesz w komplecie - 80mm! To się tak zastanów, już pomijam absurdalne przy tych proporcjach L o które pyta autor, jesteś pewien że brałbyś M'kę? Ja bym wolał na miejscu kolegi najpierw rozpatrywać S,kę i ewentualną wymianę mostka. Swoją drogą siedziałem na silexie 400 w rozmiarze M ze zmienionym mostkiem na 100mm (rower kolegi 183cm) wpasowany idealnie rozmiarem (bo geometria "lordowska" jak wspomniał @Mihau_) - mam 11cm więcej niż Ty, przekrok 83 i zasięg rąk 193cm... za cholerę nie jestem na żadnym pograniczu M i L, kolega 183cm też nie.

Takie tam dywagacje, które niewiele wniosą, bo autor pyta o L-ke bo pewnie gdzieś taki może kupić - a to rozmiar grubo niedopasowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...