Skocz do zawartości
Mardox

[Kaseta] Kręcące się koło porusza kasetą.

Rekomendowane odpowiedzi

Mardox
Napisano (edytowane)

Cześć,

Około dwa tygodnie temu kupiłem rower Indiana X-cross 5.0. Przedwczoraj złapała mnie mocna ulewa, dodatkowo przez pewien czas jechałem w błotnistych warunkach. Po powrocie do domu wymyłem rower, osuszyłem, nałożyłem smar TF2 plus, a po nocy przetarłem łańcuch do sucha. Dziś zauważyłem, że podczas gdy przestaje pedałować to na korbie czuc przeskakiwanie, szarpanie w przód, a gdy stałem w miejscu i zakręciłem pedałami do tyłu łańcuch sie luzował i prawie spadł. Zabrałem się za regulacje przerzutek i zauważyłem, że gdy koło się kręci slychac stukanie w okolicy kasety oraz szarpanie kasetą do przodu. Nagrałem filmik, na którym mam nadzieję wszystko widać i słychać. Ruch kasety w przód na końcu filmiku był samoczynny, niczego nie dotykałem.

https://youtu.be/KK_J-Y2J9ZY

Z góry dzięki za pomoc.

Edytowane przez Mardox

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
KSikorski

Zapadki w bębenku kleją się do bieżni lub ich sprężyny nie odbijają.

Prawdopodobnie tylna piasta nie posiada uszczelnień o jakości pozwalającej na jazdę w deszczu i błocie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Mardox

Rozumiem, że jeśli nie posiadam specjalnego klucza do zdejmowania kasety sam niewiele zdziałam? Postanowiłem, że rower oddam do sklepu skoro jest nowy i obejmuje go gwarancja. Martwi mnie jedynie co mógłbym zrobic w przyszłości jeśli sytuacja się powtórzy, bo nie wyobrażam sobie oddawać go po każdej jeździe w trudnych warunkach.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bogus92

Jeśli chcesz przeserwisowac sam to konieczny będzie klucz do kasety i podstawowe narzędzia, klucze do piast i imbusy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Mardox

Rozumiem, dziękuję bardzo za pomoc, myślę że temat można zamknąć.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
KSikorski
17 godzin temu, Mardox napisał:

bo nie wyobrażam sobie oddawać go po każdej jeździe w trudnych warunkach.

Musiałbyś zainwestować w wyższej jakości piastę :-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Mardox

Myślałem też o tym żeby spróbować samemu poprawić szczelność piasty. Natrafiłem na kilka tematów, w których ludzie polecają zakup odpowiednich wymiarów simeringi lub uszczelniają przy pomocy... zakrętki od plastikowej butelki. :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• JackFrost
      Przez JackFrost
      Na sprzedaż używana, zdjęta kaseta Shimano 11-42T z mojej Meridy 500 Lite z napędem 2x10.
      Stan jak na zdjęciach, łączny przebieg wg Stravy 1600km. Rower kupiony w marcu 2019r. Gratis mogę dorzucić łańcuch KMC ze spinką - mierzyłem go po zdjęciu z roweru i przymiar 0.75 wchodził tylko w połowę. Każdy element napędu po zdjęciu umyty i odtłuszczony do fotek.
      Cena: 95,00 PLN
      Wysyłka: kurier 16 PLN lub paczkomat 11,00/12,00/13,50 PLN (Gabaryt A/B/C)
      Termin wysyłki do uzgodnienia ze względu na wyjazdy służbowe po całym kraju oraz zorganizowanie materiałów do bezpiecznego spakowania.
      Możliwy odbiór osobisty w Wałbrzychu lub przelew z góry. Nie wysyłam za pobraniem. Możliwe wystawienie w serwisie aukcyjnym (do ceny doliczę wszystkie koszty wystawienia i prowizji serwisu).

Ogłoszenie wystawione na szajbakowym forum (więcej fotek): https://forum.szajbajk.pl/topic/23891-kaseta-11-42t-shimano-hg500/
      Link do galerii na imgur: https://imgur.com/a/0BmR3yI

• Mortyr01
      Przez Mortyr01
      Witam wszystkich! W ostatnich miesiącach musiałem dokonać kilku poważnych napraw w rowerze i połknąłem bakcyla majsterkowicza. Postanowiłem złożyć własny jednoślad z wybranych części. Zależy mi na jednorzędowej korbie i kołach 28. Oglądałem kalkulatory przełożeń, ale nie znalazłem czego szukałem. Chciałbym poszukać (przeliczyć) przełożenia dla nowego roweru, które będą odpowiadać przełożeniom w moim obecnym rowerze, oczywiście przed zakupem części. Obecnie mam rower z trzyrzędową korbą 42/34/24 z wolnobiegiem 7-rzędowym shimano 14-28 t i kołami 26 (opona 1.95). Najczęściej używam przełożeń:
      42/14, 42/18 - teren płaski
      38/22, 38/20 - lekkie wzniesienia
      24/24 - wzniesienia
      Chciałbym złożyć rower do dłuższych przejażdżek (drogi asfaltowe i szutrowe), duże zróżnicowanie wysokości terenu. Korba 42 wydaje mi się za mała, 48 za duża, mam dosyć wachlowania przerzutkami. Myślałem nad korbą 46 z kasetą 10 rz. np. 11-46 shimano decore przy kołach 28. Jaki odpowiednik 42/14 26 cali mogę przeliczyć dla korby 46 i koła 28?
    • avax
      Przez avax
      Witam.
      Jestem kompletnym amatorem jazdy. Domyślam się że jest tutaj dużo informacji na ten temat ale jestem tylko kilka dni w kraju i mam za mało czasu. Potrzebuję kupić mocną zaplecioną obręcz 26" . Kaseta 7 rzędowa Shimano z racji osprzętu. Hamulce v brake. Piasta szybkozamykacz. Czy może ktoś wspomóc Swoją wiedzą ?
      Pozdrawiam
    • whiteindian
      Przez whiteindian
      Posiadam klucze do suportu Cyclus (klucz 32), kasety SuperBi (klucz 24, 19, grzechotka 1/2), bębenka Kovys (Cyclus) - klucz 24

Czasem koszmarnie idzie odkręcanie, pół biedy dokręcanie nawet suportu kluczem płaskim (korba na kwadrat). Czy zamiast dedykowanych kluczy z rączką albo dźwignią nie lepiej nabyć
      - grzechotka z przedłużaną rączką  https://yato.com/products/4/YT-0299 z odpowiednią nasadką
      - klucz krzyżakowy do kół https://awtools.pl/pl/klucze-i-nasadki/2088-klucz-krzyzakowy-do-kol-wzmacniany-24x27x32x12-5903041035435.html
      Oba z tych zakupów to koszt ok. 100 PLN. Jak długa dźwignia z Waszego doświadczenia, pomaga w bezproblemowym dokręcaniu/odkręcaniu ww. elementów. Gdzie siły są rzędu 40-60nM
      Nie wiem czy grzechotka 1/2 wystarczy, choć 3/4 są znacznie droższe i zbliżają się cenowo do kluczy dynamometrycznych, ale chodzi o amatorskie zastosowanie oczywiście. 

• MCC_ZET
      Przez MCC_ZET
      Na początek: witam wszystkich!

Mój rower to Scott Aspect z okolic 2011-2012 roku. Prawie wszystko w nim jest stockowe tak jak został dostarczony (wygrany w konkursie).

W skład napędu wchodzą:

Manetka Przednia: Shimano Alivio x3
      Manetka Tylna: Shimano Alivio x9
      Przerzutka Przednia: Shimano Alivio x3
      Przerzutka Tylna: Shimano Deore x9
      Kaseta tył: ???
      Zębatki przód: ???
      Korba: Shimano Alivio
      Łańcuch: jakiś noname

Z racji, że zwiększyłem użytkowanie roweru z 2-3 razy do roku po 100-150km na 50km co tydzień z wiekszymi wyjazdami (100+km raz w miesiącu) oraz wieku sprzętu postanowiłem upgradowac rower by przyjemniej się na nim jeździło. 2 tyg temu zrobiona trasa ze Świnoujścia na Hel i 2 dni później do Krynicy Morskiej i Malborka.

Napotykane problemy:
      - luzy przedniej przerzutki
      - problemy ze zmiana tylnej przerzutki w okolicy 6-8 biegu (już wyczytałem że to prawdopodobnie wina zbyt szerokiego łańcucha ew linek blokujących sie otulinach)
      - plastikowe koleczka w tylnej przerzutce sie nie kreca zbyt dobrze mimo ostrego przejechania WD40 i plynem do naczyń

Z manetkami nie ma żadnych problemów (pytanie co będzie jak będę wymieniał linki.

I teraz pomysły na upgrade/naprawę.
      1. Wlatuje dedykowany łańcuch Shimano
      2 Wlatują linki i otuliny od Shimano
      I tu zaczynają się schody:
      Komplet grupy to około tysiaka: https://www.cyklomania.pl/shimano-grupa-deore-m6000-3x10rz,id9587.html
      a) czy cały komplet wejdzie P&P? w kilku miejscach dostalem info zeby nie ruszać tyłu bo być może trzeba będzie zmieniać koła. Wtedy nie ruszam też manetek.

b) czytając kompedia:
      https://www.forumrowerowe.org/topic/221227-kompendium-kompatybilno%C5%9B%C4%87-nap%C4%99d%C3%B3w-1-12s/
      https://www.forumrowerowe.org/topic/4766-nap%C4%99d-kompatybilno%C5%9B%C4%87-komponent%C3%B3w/
      przód powinien pasować tylko jak wybrać mocowanie TOP/DOWN/SIDE swing oraz linkę przyczepianą "top pull"? W żadnym sklepie nie widzę opcji wyboru.

Czy wymiana samego przodu ma sens? Czy warto zmienić też korbę i przednie tarcze? Jeśli jeśli zostało by mi z 700zł przy wymianie samego przodu to lepiej wskakiwać w wyższą grupę? zmienić coś o czym zapomniałem czy przerzucić w inny rejon (siodełko/spodenki/widelec)?

Z góry dzięki za opinie, jeśli czegoś nie podałem to pytajcie. Fotki też bez problemu mogę powrzucać.
      Poniżej zdjęcie mocowania przedniej przerzutki? Który to jest swing?

Drugi widok.