Skocz do zawartości
WiechuuS

[Suport, Korba] Wymiana suportu i korby

Rekomendowane odpowiedzi

WiechuuS

Witam,

Posiadam rower Kross Hexagon X1 https://www.kross.pl/pl/mtb-26/hexagon-x1

Przerzutki 3x7.

Nadszedł czas na wymianę suportu i korby ( stary zaczął trzaskać przy pedałowaniu), jednak nie wiem jaki będzie odpowiedni. Nie chciałbym wydawać dużo kasy, lecz wolałbym, żeby nie było to najtańsze rozwiązanie. Zdjęcie modelu starego suportu w załączniku. Niestety nie mam miarki, aby dokładnie zmierzyć.

Moglibyście podesłać jakieś propozycje, aby oba elementy były do siebie spasowane. Czy podczas ich wymiany trzeba też zając się czymś innym?

Przechwytywdfdsfsanie.PNG

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
seraph

Masz mufę BSA 68 mm, czyli standard. Obecnie oś suportu ma 120 mm, ale ten parametr dobiera się do korby. Kupujesz więc korbę i suport do niej pasujący i voila. 

Ile chcesz wydać i czy chcesz coś zmieniać w wielkości zębatek? Jeśli nie to przerzutka zostaje i po kłopocie.

• +1 pomógł 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
WiechuuS
Napisano (edytowane)

Jeżeli nie trzeba to nie chciałbym nic zmieniać. Myślę, że kwota około 120zł.

PS: nie wiem czy nie będzie lepszy minimalnie krótszy, ponieważ obecnie mam przesunięte to do ustawiania przerzutek w prawo jak się tylko da

Edytowane przez WiechuuS

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
dovectra

jakaś shimano acera korba i odpowiedni suport np. accent i już.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
WiechuuS

Koszt z tego co patrzyłem na allegro przewyższy 120 pln

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
SoloTM

Suport jest dobry, ale pasował nie będzie - ma włoski gwint oraz przeznaczony dla mufy 70 mm ( Ty musisz mieć 68 mm i gwint angielski -BSA ) Korba tania, trochę mało sztywna, ale coś za coś - albo suport lepszy albo korba w tym budżecie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
WiechuuS
WiechuuS

Okey, dzięki wielkie

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• WaszkaG
      Przez WaszkaG
      Dzień dobry wszystkim!
      W moim RR 520 ST powoli nadchodzi czas na wymianę napędu. Chciałbym lekko zmodernizować konstrukcję napędu, tj. minimum wymienić suport na octalink (bo na HT mnie nie stać), ale głowę mi już rozsadza od ilości osprzętu i różnych jego kombinacji, jakie przez ostatnie dwa dni prześledziłem. Po prostu pogubiłem się w tym wszystkim i potrzebuję pomocy ludzi obcykanych w temacie.
      Aktualnie posiadam (cytat ze strony sklepu na D):
      Wszystko spina łańcuch SRAM PC-830, który prawdopodobnie jest już wyciągnięty.
      Na tym osprzęcie zrobiłem 1500km. Aktualnie korba zaczyna pływać podczas pedałowania, a z suportu dobiega strzelanie/trzeszczenie (nieregularne, ale występuje). Nie wiem, czy to pływanie korby spowodowane jest suportem, czy same zębatki są krzywe. Wiem natomiast, że przy próbie ściągnięcia korby ściągaczem, zerwałem gwint i chyba będę musiał wymienić całość. Korba to jakiś noname, bo ani to nie ma naklejek, ani modelu... i w dodatku papierowy gwint. W dodatku pedały są na 3/19", więc pewno do kompletu będę musiał kupić nowe pedały. Co do kasety to wydaje się, że jest ok, lekko wytarta między zębatkami, ale nic nie przeskakuje. Obie przerzutki chciałbym zostawić ze względu na minimalizację kosztów :P. Generalnie - chciałbym dokonać takiej wymiany korby, suportu i łańcucha, która pogodziła by się z tylną kasetą i obiema przerzutkami oraz była dobra jakościowo i nie padła mi po 500km.
      Z początku myślałem o:
      -SHIMANO FC M361 42/32/22 175mm LUB 48/38/28
      -SHIMANO BB-UN55 kwadrat 68/122,5mm BSA
      jednak dalej jest to kwadrat. Nie chciałbym, żeby za chwilę znowu się posypał. Jeżdżę właściwie codziennie do pracy + weekendowo po jakichś ścieżkach leśnych, ale bez szaleństw (w sumie koło 80km tygodniowo przy mojej wadzę w okolicach 90kg). Taki stosunek 80/20 (miasto/bezdroża). Potrzebuję rower do codziennej jazdy, nie wyczynowej. Z początku jeździłem siłowo, teraz staram się szybciej kręcić nogami :P.
      Jak wspomniałem na początku, chciałbym przejść na octalink, jednak nie mam pewności czy korby 9rz pogodzą się z łańcuchem, przednią przerzutką i kasetą 8rz. Z kolei łańcuch 9rz nie wiem, czy pogodzi się z kasetą, przerzutką itd. Za dużo wszystkiego, mój mózg już nie ogarnia :D.

Proszę o pomoc w doborze w/w części napędu i z góry dziękuję za wszelkie rady.

PS budżet jak najmniejszy, ale myślę, że 200zł to maks.
    • Quathor
      Przez Quathor
      Witam wszystkich.
      Szykowałem się do wymiany zużytych blatów na mojej korbie Deore FC-T611 48/36/26T, ale 3 dni temu mocno uderzyłem lewym pedałem w korzeń i lekko skrzywiłem oś pedału. Po zakupie nowych przystąpiłem do wymiany ale pedał wyszedł ciężko wraz z fragmentem gwintu. Pozostała część dobrego gwintu w ramieniu korby jest zbyt mała by można zaufać, że pedał będzie się solidnie trzymał. Do wymiany napędu szykowałem się już wcześniej. Łańcuch 10rz wraz z kasetą 10rz już czeka. Rower do tej pory był na oryginalnym napędzie 10rz. Dotychczas wymieniałem tylko łańcuchy i raz kasetę. Nie było żadnych problemów. Duży koszt albo nowej korby, albo wymiany blatów w wraz z ramieniem daje do myślenia i zaczynam szukać alternatyw. Wiem, że sporo osób pisze jak łańcuch 9rz może współpracować z 10rz korbą w napędzie 10rz. Ja mam odwrotne pytanie.
      Czy da się zamontować korbę 9rz np Alivio FC-T4060 44x32x22 do napędu 10rz??
      Łańcuch nie powinien stanowić problemu bo ma tą samą szer wewn, ale wyczytałem gdzieś, że korby przystosowane do napędu 3x10rz mają mniejsze odległości między blatami niż te do 9rz. Różnica w ilości zębów na blatach jest dla mnie do przeżycia..
      Czy nie da się tego wyregulować takiego zestawienia zwiększając np, wychylenia H/L przerzutki ?? Czy ktoś już próbował takiej konwersji ??
      Mam też pytanie odnośnie innej alternatywy: Czy ktoś korzystał już z korb marki NEXELO z ich "Hollowtech'iem" ?
      Oferta jest zarazem kusząca jak i podejrzana. Na znanym portalu aukcyjnym zestaw korby wraz suportem, odpowiadający linii Deore  to koszt rzędu 220-230zł, ale opinii na temat tych korb nie sposób znaleźć. Jedynie jeden z kupujących napisał cytuję "Deore to to nie jest ale jest ok".. i tylko tyle o nich udało mi się znaleźć.
      Na koniec dodam jedynie, że chodzi o rower, którym przede wszystkim codziennie jeżdżę do pracy, przez cały rok, okazjonalnie gdzieś weekendowe wypady z rodziną z racji bagażnika i sakw. Więc moje wymagania co do niego są takie, że wszystko powinno działać ale zawodów nie zamierzam nim wygrywać lub martwić się, że skarb jest przypięty linką na ulicy.. Waga przestała być istotna, liczy się niezawodność, przy niskiej cenie.
    • rum67
      Przez rum67
      Witam.

Po zmianie ramy z Cube Touring Pro 2015 na ramę Cube touring Pro 2018 mam problem z suportem.
      Otóż dodałem podkładki od strony korby z zębatką, (tu jedną) i dwie po lewej stronie tam gdzie nie ma zębatki , po to by korby nie tarły o ramę, napęd to ten z Alfine 11 suport SM-FC4600  / SM-FC4500, no i problem jest taki że nie mogę zamontować korby, bo przez te podkładki oś staje się za krótka i nie ma jak zamocować korby, a bez podkładek tak jak pisałem wyżej.

Może ktoś bardziej  doświadczany pomoże...