Skocz do zawartości
mike78

[kolano] bol lewego kolana -jak zmienic ustawienie siodla?

Rekomendowane odpowiedzi

mike78

czesc,

jak w temacie - mam  bol lewego kolana w miejscu zaznaczonym strzałką, nawet po jezdzie 5minutowej. pytanie - jak zmienic ustawienie siodla - przod czy tył i o ile na poczatek? teraz mam na srodku podziałki, i  płasko, ale moze je obniżyć nieco?

siodlo podnosilem w górę (o 0,5cm) ale nie pomoglo, gorzej tez nie jest. mozliwe ze mam teraz dość wysoko, ale jak nizej to gorzej mi się jezdzi (brak pary ;)

dzieki za porady

kolano.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Piter233

Najpierw do rodzinnego po skierowanie na rtg albo prywatnie. Potem do dobrego ortopedy, najlepiej sportowego. A dopiero potem kombinuj z siodłem. Jeśli po 5 min się pojawia to nie chce cię straszyć ale nie jest dobrze. Buty zwykłe czy zatrzaskowe?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
mike78

zwykle, w spd jest jeszcze gorzej. rtg kolana mam zrobic? co najlepsze, rok temu o tej porzed tez mialem cos takiego, ale przeszlo w sierpniu/wrzesniu. troche pozno ;(

teraz jezdze na ustaiweniach ktore w zeszlym roku byly OK - brak bólu.

Edytowane przez mike78

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
fitwoman
Napisano (edytowane)

Cześć,

Nie chciałam zakładać nowego wątku, bo i tak jest ich już tutaj sporo. Mam spore problemy z lewym kolanem po dłuższych przejazdach. Czuję jakby nie chodziło płynnie – słychać delikatne strzykanie i pojawia się ból.

Jako że mieszkam od niedawna za granicą, a do lekarza nadal chodzę w Polsce (mam pewne opory i nie znam tak dobrze języka), chciałabym zapytać – czy jesteście w stanie polecić mi jakieś domowe sposoby, ewentualnie suplementy diety (byleby były dostępne za granicą) – na czas leczenia. Póki co znalazłam taki produkt:  ****** - niestety kompletnie się na tym nie znam, dlatego wolę dopytać bardziej doświadczonych.

Kluczowe pytanie jest jednak inne – czy mogę kontynuować trening czy powinnam odpuścić? Jeśli mam odpuścić, to czy warto cokolwiek stosować?

Będę wdzięczna za pomoc,
Pozdrawiam

Edytowane przez safian

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
michuuu
Teraz, fitwoman napisał:

Kluczowe pytanie jest jednak inne – czy mogę kontynuować trening czy powinnam odpuścić?

Odpuścić.

Jeździsz w zatrzaskach?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
bogus92
Napisano (edytowane)

Mialem podobny problem na początku roku. Ból pojawiał się zwykle po przejechaniu około 30-40 km i był nie do zniesienia. Kilka razy wracałem do domu pedałując jedną nogą i cieszę się, że miałem SPD :)

U mnie ból był związany z długą przerwą w jeżdżeniu na rowerze. Po kilkunastu tygodniach krótszych wyjazdów przeszło. Teraz czasami odczuwam dyskomfort, ale jakiś czas jeszcze musi upłynąć nim wszystko wróci do normy.

Warunkiem regeneracji są minimum kilkudniowe przerwy w jeżdżeniu oraz poprawna pozycja na rowerze. Swojej szukalem przy okazji kilku jazd i testowania kiedy jest lepiej.

Teraz wydaje mi się, że doszedłem do optymalnej pozycji i kolano nie doskwiera.

Edytowane przez bogus92

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
nossy

ból w kolanie może być spowodowany złym ustawieniem bloków i wyprzedzaniem przez kolano osi pedału...ale nie musi. Może być oznaką stanu zapalnego w samym kolanie, napięć pod kolanem ze stopą włącznie. Idź do rodzinnego po skierowanie na rtg. Jak nic nie wyjdzie to usg,a jak tam nie wyjdzie to NIE IDŹ do ortopedy tylko do fizjo/osteopaty. Sprawdzi punktu spustowe, napięcia powięziowe, miednicę, czy nie przestawiona itp. i pewnie pomoże. Na szybko co możesz zrobić to zmniejszyć ilość godzin na rowerze, a o tej porze roku lepiej odpuścić, rollować całe ciało, rozciąganie całego ciała, roluj stopę na piłce golfowej. Pamiętaj, że w ponad 70% przypadków ból kolana jest skutkiem dysfunkcji w innym obszarze naszego ciała.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Dedluch
      Przez Dedluch
      Witam
      Spotkałem się z problemem z ustawieniem licznika Kellys KLS Digit, a mianowicie nie wiem jak to zrobić. Instrukcję, która przyszła z produktem zgubiłem, a na internecie nie znalazłem żadnej, która byłaby czytelna, wszystkie były w bardzo słabej rozdzielczości. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś kto posiada ten licznik mógłby powiedzieć jak ustawić w nim obwód koła.
      Z góry dzięki!
    • greyspider
      Przez greyspider
      Witam,

Posiadam następujące pedały:
      https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/cz%C4%99%C5%9Bci-rowerowe/komponenty-rowerowe/peda%C5%82y-rowerowe/peda%C5%82y-platformowe-mtb-bontrager-line-elite/p/23423/?colorCode=bluedark_black

Jednak od początku gdy korzystam z roweru (niewazne jak ustawie siodło przód/tył, góra dół itd) to bolą mnie kolana, nawet jak nie jeżdzę.

Doczytałem się teorii że zmiana pedałów na crank 1 wielu osobom pomogła, byłyby to wówczas te pedały, troche lżejsze, jednak czym sie różnią to nie wiem, podobno łatwiej się obracają i dzieki temu kolana mniej dostaną w "kość":
      https://www.cyklomania.pl/crank-brothers-pedaly-stamp-1-large-czarne,id11742.html

Czy ta zmiana ma sens? Jest to widzę różnica w łożyskach, minimalna waga i widzę że cranki są troche cieńsze
    • Black_Sunrise
      Przez Black_Sunrise
      Cześć, już od zeszłego roku mam problem ze stawami kolanowymi mimo tego, że pilnuję kadencje i staram się nie nadwyrężać kolana. Po przejażdżkach rowerowych, zwłaszcza po tych dłuższych, bolą mi dość dolegliwie. Ból jest odczuwalny nie tylko w trakcie jazdy, ale też przy wstawaniu z fotela, na przykład, albo przy wyprostowaniu nóg po dłuższym siedzeniu. Miejscowo smaruję Voltarenem, ale jakoś mało pomocny jest. Może ktoś poleci suplementy, żeby zregenerować tą tkankę stawową? Zastanawiałam się nad kursem kolagenu, może ktoś brał i podzieli się opinią? Z góry dzięki  
    • bobik314
      Przez bobik314
      Dzień dobry.
      Wrzucę temat tutaj, gdyż różni się od ogólnym tematów związanych z bólem nadgarstków (kierownica, większe pochylenie). Wydaję mi się, że jest to najlepsze miejsce, a nie zauważyłem aby był to dział tylko do pomocy w zakupie nowego roweru.
      Rok temu kupiłem wypasionego przełaja. Poszedłem nawet na bikefitting. Problemy z siodełkiem rozwiązałem ładując szersze i ignorując "znawców". Nie jest idealnie nadal ale jest już raczej ok. Ułożenie siodełka to balansowanie między większym naciskiem na krocze i naciskiem na ręce. Problemem są ręce - bolące nadgarstki. Na ten moment wydaję mi się, że musiałbym robić przerwę co 8-10km. Gdy ręce odpoczną mogę spokojnie jechać dalej. Każdy chwyt mam wrażenie, że jest bólogenny.
      Mając tą wiedzę kupowałbym teraz gorszego gravela a nie przełaja. Ta subtelna różnica w ramie może pomóc. Mam MTB z którym nie mam problemów.
      Spróbuję nieznacznie podnieść kierownicę, wymienić owijkę bo mam gumową (!), zobaczyć jakieś filmiki o prawidłowym chwycie.
    • marcel089
      Przez marcel089
      Witam,
      Od dwóch tygodni zmagam się z bólem w prawym kolanie po zewnętrznej stronie.
      Cały poprzedni sezon przejeździłem odpukać bez problemów, okres od grudnia do kwietnia przepracowałem na trenażerze i wszystko było w porządku. Jeżdżę 2-3 razy w tygodniu (weekend) trasy 50-60km 300-500m przewyższeń. Problem pojawił się w ostatnią sobotę weekendu majowego, kiedy miałem wolne i i jeździłem regularnie co drugi dzień, mając wcześniej 2 tygodnie przerwy. Niewątpliwie intensywność trochę wzrosła, na co złożyły się jeszcze wiosenne prace w ogrodzie, gdzie kolana też mocno dostawały w kość. Dodatkowo dzień przed pechową jazdą zrobiłem krótki trening z kettlebell jako uzupełnienie siłowego, głównie skłony z uginaniem kolan.

Ból pojawił się w trakcie jazdy po 20km na podjeździe, po wstaniu na pedały, najpierw jako delikatne kłucie z boku. Na ostatnich 10 km (z 60) po płaskim musiałem już lżej pedałować i przerzucać obciążenie na lewą nogą, bo przy każdym nacisku pedała prawą, ból stawał się silniejszy. Ból utrzymywał się przez dwa następne dni, ale występował tylko przy siadaniu/wstawaniu i schodzeniu ze schodów, rzadziej wchodzeniu. Po zasięgnięciu wiedzy internetu od razu diagnoza - ITBS. Przez następny tydzień porobiłem ćwiczenia rozciągające i wzmacniające na pasmo, które znalazłem w internecie oraz rolowanie i w kolejną sobotę byłem gotowy do jazdy, bez żadnych dolegliwości. Po 10 km ból znowu się pojawił, dobiłem jakoś do 40 km po płaskim, przy czym tym razem dolegliwość odczuwałem nie tylko w samym kolanie, ale od kolana przez udo aż do pośladka. Scenariusz identyczny, przy czym już następnego dnia ból ustąpił. Wczoraj znów pojechałem i zrobiłem 40 km po płaskim przy dość silnym wietrze. W trakcie zatrzymałem się trzy razy żeby trochę rozciągnąć pasmo i w zasadzie ból ograniczył się do delikatnego kłucia w kolanie. Jednak po południu było dużo gorzej i kolano bolało nawet przy zwykłym chodzeniu. Dzisiaj jest już lepiej, boli mnie jeszcze trochę kolano i mięsień pośladkowy, podejrzewam, że do jutra przejdzie. Nie wiem w sumie na ile to jest efekt tabletek przeciwzapalnych, które doraźnie biorę w takich sytuacjach.

Doszedłem do wniosku, że jak najszybciej muszę udać się do dobrego fizjoterapeuty (chyba lepiej niż do ortopedy), który zdiagnozuje przyczynę bólu i szybko mnie z tego wyprowadzi. Z tego co poczytałem, itbs może sprawić paskudne problemy, nieodpowiednio leczony lub zbagatelizowany. Nie dopuszczam myśli wyeliminowania z aktywności np na 3 miesiące. Podstawowe pytanie zresztą czy to w ogóle itbs?

Dlatego chciałbym zapytać czy ktoś z tutaj obecnych spotkał się z podobnymi problemami i może mi coś doradzić.
      Czy ktoś może polecić jakiegoś fizjoterapeutę w Krakowie? Zależy mi na czasie i nie chciałbym próbować w ciemno. Najlepiej, żeby to był ktoś, kto ma doświadczenie z kolarzami, tak mi się przynajmniej wydaje.

Z góry dzięki za pomoc.