Skocz do zawartości

[Hamulce] ZEE - co mi potrzeba do montażu?


Muzz

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

W swoim Hornecie (2017) chcę zamontować hamulce ZEE (przód + tył). Stąd kilka (zapewne głupich, hehe) pytań:

- do montażu potrzebuję adapterów, ale jakich? Tarcze 180, rama Hornet, amor Suntour Auron. Aktualne hamulce (Sram Level) mają adaptery - będą kompatybilne z ZEE czy muszę kupić jakieś konkretne od Shimano?

- rozumiem, że piasty mają standardowe rozmiary mocowań tarcz i raczej nie będę potrzebował żadnych bajerów żeby do Dartmoorowych Reelów zamontować nowe tarcze?

Które tarcze 180 są najbardziej polecane do ZEE?

- które klocki metaliczne są najlepszą opcją?

- czy istnieje szansa, że manetka przerzutki Sram NX będzie w jakiś sposób haczyć itp. o hamulec innego producenta?

- gdybym chciał zamówić owe hamulce z przewodami o konkretnej długości - robią coś takiego w sklepach internetowych? Czy to bym musiał już po zakupie ogarniać?

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Muzz napisał:

- do montażu potrzebuję adapterów, ale jakich? Tarcze 180, rama Hornet, amor Suntour Auron. Aktualne hamulce (Sram Level) mają adaptery - będą kompatybilne z ZEE czy muszę kupić jakieś konkretne od Shimano?

Adaptery dobiera się zależnie od potrzeb - czyli rozmiaru tarczy i mocowaniaw ramie. Sramowskie i Shimano mają inny kształt, więc nie wiem, czy będą pasować - nie próbowałem takiej przekładki.
Polecam też sprawdzić, jak duże tarcze można zamontować do Twojej ramy i widelca.

9 minut temu, Muzz napisał:

- rozumiem, że piasty mają standardowe rozmiary mocowań tarcz i raczej nie będę potrzebował żadnych bajerów żeby do Dartmoorowych Reelów zamontować nowe tarcze?

Są mocowania DirectMount i IS (6 śrub). W Twoich piastach widzę te drugie.

9 minut temu, Muzz napisał:

Które tarcze 180 są najbardziej polecane do ZEE?

Pewnie te dedykowane do hamulców Zee lub z nimi współpracujące. :P Zerknij na stronach technicznych Shimano: http://productinfo.shimano.comhttp://si.shimano.com/

9 minut temu, Muzz napisał:

- które klocki metaliczne są najlepszą opcją?

Jest ich tyle, że chyba nikt nie udzieli Ci jednoznacznej odpowiedzi... Jedni zachwalają Jagwire, inni KoolStop itd. itd.

9 minut temu, Muzz napisał:

- czy istnieje szansa, że manetka przerzutki Sram NX będzie w jakiś sposób haczyć itp. o hamulec innego producenta?

Mało prawdopodobne. Dla pewności poszukaj zdjęć w sieci, ktoś już zapewne miał ten problem.

9 minut temu, Muzz napisał:

- gdybym chciał zamówić owe hamulce z przewodami o konkretnej długości - robią coś takiego w sklepach internetowych? Czy to bym musiał już po zakupie ogarniać?

Niektóre sklepy oferują skracanie przewodów za dodatkową (zwykle niewielką) dopłatą. Musisz mieć jednak na uwadze, że takie hamulce nie będą podlegały zwrotowi (ale gwarancja normalnie obowiązuje).

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, TheJW napisał:

Są mocowania DirectMount i IS (6 śrub).

W gwoli sprostowania - systemy mocowania tarcz hamulcowych to wspomniany IS (6 śrub) bądź CL (Centerlock). O żadnym Direct Mount nie ma tu mowy bo to jest rodzaj mocowania przedniej przerzutki bądź typ hamulców szosowych.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie klocków to jeśli rozważasz fabryczne to masz ich raptem 4 rodzaje: metali i żywiczne i ich kombinacje z i bez radiatorów. Metaliczne są lepsze na długich zjazdach (bo prędzej spalisz tarcze niż te klocki) ale ich skuteczność jest IMHO nieco mniejsza niż żywicznych i zależy mocno od temperatury (na ciepło hamują lepiej). Żywiczne, szczególnie bez radiatorów, stosunkowo łatwo przegrzać a wtedy skuteczność dramatycznie spada. Oczywiście mam na myśli zastosowania grawitacyjne. Przy jeździe "po bułki" po okolicznych lasach i pagórkach żywiczne będą IMHO lepsze.

Co do manetek sram i klamek Shimano to są adaptery np. MisMatch pozwalające je pożenić (coś koło 60 baksów jednak kosztować potrafią). Chyba, że pytasz czy manetka na obejmie nie będzie się gryzła z klamką Shimano - nie będzie.

A z kolei jeśli chodzi o DM to również przerzutka tył występuje z takimi mocowaniami (głównie w ramach ze sztywna ośką).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już kupiłeś Zee i zależy Ci na dobrych naprawdę klockach to bierz metaliczne i najlepiej jakieś dobry sprawdzone, EBC, KoolStop, SwissStop itp.

Jak masz obecnie adaptery pod tarcze 180mm to raczej będą one dla Zee również odpowiednie.

Sklepy skracają przewody, ale zrobisz to również sam, przy okazji tylko lejek musisz kupić(15zł) i 100ml oleju(12-15zł) i to wszystko co potrzebujesz.
Nowy hamulec będzie miał w zestawie nowe inserty/baryłki które są do tego potrzebne.

Noo + jeszcze nóż do tapet, żeby pewnie i równo ten przewód skrócić.

Edytowane przez phoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi!

Wszystko już obcykane. Pozostała tylko kwestia sklepu - które skracają przewody? Zawsze kupowałem w rowerowy.com, ale nie dotną mi przewodów. Jakoś nie chcę tego robić sam, to jeszcze nie ten moment :) Jaki inny, sprawdzony sklep polecacie? Kupić można wszędzie, ale lekki serwis to już co innego - miałem do czynienia z kilkoma i zawsze coś było nie tak, wolę nie ryzykować i zamówić u pewniaka:)

A jak to jest z modelami ZEE - sklepy posiadają najnowsze produkty czy jest szansa trafić na jakieś stare modele, które ponoć lekko ciekły itp? Da się jakoś poznać czy to staruszek czy nówka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...