Skocz do zawartości

[zakup] Unibike czy Giant


andyraq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W najbliższym czasie planuję kupić rower. Na wiosnę mam ochotę zacząć jeździć sporo po górach, Beskidach, Wiśle, Ustroniu. Ogólnie ścieżki górskie. Wzrostu mam 180cm, waga 74kg. Na rower chcę przeznaczyć około 3000 zł. Po dwu dniowych poszukiwaniach mam dylemat między dwoma rowerami, dlatego kieruję do Was prośbę - który jest lepszy. Z jednej strony ringu Unibike Evo z porządnym osprzętem, z drugiej strony ringu Talon 2 LTD z dobrymi opiniami. Poniżej linki do obu rowerów:

Unibike - http://www.unibike.pl/evo27.html
Talon 2 LTD - https://www.giant-bicycles.com/pl/talon-2-ltd-2017
Edit: jeszcze jest taki zawodnik http://www.mkbikeonline.com/pl/p/Talon-29er-LTD/7043

Za wszelką pomoc bardzo dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bulls wymiata tutaj, w sumie pełne XT poza korbą(co nie ma znaczenia) i hamulcami, ale tam pewnie siedzą MT2, a nie jakieś budżetowe od Shimano jak u konkurencji.

Do widelca się można tylko przyczepić, ale u konkurencji nie ma w cale lepiej, a nadrabia za to resztą.

I czy ja dobrze widzę że on ma opony Evo od Schwalbe? U konkurencji co najwyżej zwykłe zwijane lub druciaki będą.

Ma chyba z przodu też sztywną oś :o dziwne bo główki taper raczej brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Po kolei :
1. hamulce MT4
2. amorek to podobno ichniejsza wersja Axona ( o ile dobrze pamiętam ) - co potwierdzają słowa kolegi zenekzenek : https://www.forumrowerowe.org/topic/204152-rower-bulls-copperhead-czy-scott-scale/?tab=comments#comment-1853668
3. opony EVO LS
4. tak, ma sztywną oś z przodu
5. posiada taperowaną główkę ramy

Za 3,2 k po prostu trudno wymagać więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower na wypasieee :o,  jedne co mnie niepokoi to rozmiar ramy. 18? Dzisiaj próbowałem Gianta talona 1 z 2018 z ramą 20 i wydawał się "na styk". Spróbuje pojeździć w sklepie na jakiejś ramie 18 i zobacze.. A z tych co wymieniłem? Ew. giant na ktorym dzis jezdzilem: http://www.mkbikeonline.com/pl/p/Talon-1-GE/8149

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jak lubisz duuuże ramy, to możesz wziąć i 22" u tego samego sprzedawcy, tylko potem nie płacz, że masz jajecznicę między nogami...
Przy Twoim wzroście optymalne rozmiary to przedział 17 - 19", więc nie wiem po czym wnioskujesz, że 20" będzie OK - po tym, że w ogóle udało się na niego wsiąść i kawałek przejechać, bo nie czaję :icon_question:
Jeżeli wcześniej nie miałeś do czynienia z MTB, a np. śmigałeś na crossie lub innym typie roweru, to nie porównuj ich rozmiarowo, bo to zupełnie inna bajka.
Jeśli nie masz kończyn jak kosmita, to 19" niezależnie czy na kole 27,5" , czy 29" będzie absolutnym maksimum - zakładając, że chcesz faktycznie trochę pocisnąć w terenie, a nie toczyć się po bułki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower głownie w góry, na przejażdzki asfaltowe sporadycznie. Jestem przyzwyczajony do dużej ramy ponieważ od 8 lat jeżdzę na krossie z największym "frame size", podejrzewam, że to 21. Jest też zapewne za duża :P Szkoda, że sprzedawca nie jest gdzieś niedaleko, chętnie bym spróbował tego bullsa. Ciężko mi też wydać ponad 3k nawet nie wsiadając na rower, dlatego sprobuję poszukać podobnej ramy w okolicy, pojeździć i podejmę decyzję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

U mnie jest odwrotnie niż u Ciebie - obecnie przy Twoim wzroście mam ramę 44 ( nieco ponad 17" ) na średnim kole, jednak preferencje preferencjami, ale nie zmienia to faktu, że wszystko powyżej 19" byłoby dla mnie za duże.
Ponad dwa lata temu mocno chodził mi po głowie właśnie Bulls, ale nawet przez moment nie przyszła mi do głowy większa rama niż 18" i mimo braku przymiarki wiem, że te 18" byłoby w sam raz - po prostu większa rama byłaby zupełnie niepotrzebnie zbyt wysoka.
Potem była faza na Spece : Crave i Epic - tu w grę wchodziłaby dla mnie tylko rama 17,5".
Oczywiście preferując większe ramy można brać pod uwagę te nieco większe, ale bez przesady.
Jednak teraz widzę, że ten GE faktycznie może Ci odpowiadać rozmiarowo - realnie jest to trochę >19" ( podsiodłówka 49 ), tylko niestety jest dość skromny osprzętowo i rama zupełnie "nierozwojowa", bo nawet nie ma taperowanej główki...
Co do Bulls'a, to 18" ma długość jak rozmiar mniejszy GE, czyli ten z podsiodłówką 43, tyle że Bulls ma podsiodłówkę 46, a następny rozmiar to już 51, ale tego nie ma w sprzedaży w tak korzystnej cenie jak powyższy.
W każdym razie uważaj z rozmiarami - w sensie, żebyś jakiejś strasznej kobyły czasem nie wybrał, bo o ile w łatwym terenie wielkość ramy może aż tak Ci się nie da we znaki, o tyle potem w górach zrobi się raczej trudniej.
Zwróć jeszcze uwagę na geometrię - Giant ma ją jeszcze bardziej przesuniętą w stronę komfortu niż Bulls ( główka ramy 155 mm dla rozmiaru 49 to już jest sporo ), ale jeżeli nie masz jakiejś ostrej napinki na mocną jazdę, a bardziej liczy się wygoda, to może nie będzie Ci to przeszkadzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupujesz rower na dłużej to zwróć też uwagę na geometrię ramy, bo to będzie najpewniej ostatni komponent jaki wymienisz. Z tego względu od razu bym odrzucił Unibike który ma najbardziej stromy kąt główki - 70,5 stopnia to prawie tyle co mam w szosówce. To będzie odczuwalne na zjazdach. Pod tym względem zarówno Talon jak i Bulls lepiej wypadają, bo mają 68-69 stopni. Jak masz jeździć po Beskidach to taka różnica jest istotna.

Poza tym jak nie brakuje Ci przekroku to warto wziąć ciut większą ramę, nawet kosztem skrócenia mostka. Talon fabrycznie ma średnio długi (9 cm w L), także spokojnie można zejść do 5-7 cm. Nie popełnij tylko błędu wzięcia za małej ramy i kompensowania mostkiem, bo wtedy na każdym ostrzejszym zjeździe będziesz czuł nad sobą widmo OTB :P Niestety Bulls to 18', wg mnie jest ryzyko że będzie za krótka, ale najlepiej by było jakbyś pomierzył swój aktualny rower (zwłaszcza reach oraz efektywną długość górnej rury) i porównał. Jeśli Ci wyjdzie że mostek musi być dłuższy niż 7-8 cm to raczej bym odradzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi mi jakieś 44cm reach i 57cm efektywna.

Znalazłem w okolicy sklep, który sprzedaje rowery Bulls'a, pojadę, przejadę się i będę miał jasność. Patrząc na ceny wyprzedarzowych Bullsów w sklepie to nie ukrywam, że cena tego Bulls'a z aukcji wydaje się być aż podejrzanie atrakcyjna :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, andyraq napisał:

cena tego Bulls'a z aukcji wydaje się być aż podejrzanie atrakcyjna

Zapewne wynikająca z braku gwarancji producenta (na aukcji jest tylko zapis o gwarancji sprzedawcy na okres 1 miesiąca) , aczkolwiek sprzedawcą jest firma zatem w myśl obowiązujących przepisów zawsze można powołać się na rękojmię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Talon ma mostek 70 mm : https://www.giant-bicycles.com/pl/talon-1-ge , więc nawet nie będzie czego skracać.
W Bullsie jest sądząc po zdjęciach minimum 100 mm.
Z geometrią to jest trochę tak, że idąc z duchem czasów, to faktycznie kąty główki ramy ulegają złagodzeniu, ale np. taki zeszłoroczny Spec Epic ma kąt 71 stopni i co ? - przecież nie znaczy to, że się nie nadaje do jazdy po górach, a tylko tyle, że w pewnych sytuacjach może być trudniejszy do opanowania, a to już kwestia umiejętności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, KrissDeValnor napisał:

Z geometrią to jest trochę tak, że idąc z duchem czasów, to faktycznie kąty główki ramy ulegają złagodzeniu, ale np. taki zeszłoroczny Spec Epic ma kąt 71 stopni i co ? - przecież nie znaczy to, że się nie nadaje do jazdy po górach, a tylko tyle, że w pewnych sytuacjach może być trudniejszy do opanowania, a to już kwestia umiejętności.

Jak doradzam to przyjmuje umiejętności ridera = const, w przeciwnym razie mógłbym powiedzieć: kup starą szosę z barankiem i ćwicz skilla :P Trochę jaskrawy przykład ale myślę że rozumiesz o co mi chodzi. A Epic... no nie poleciłbym nikomu fulla z taką geometrią, ale pewnie są tacy którym to pasuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...