Skocz do zawartości

[geometria] Porównanie geometrii popularnych modeli


Wojtek_Trek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów. W związku z licznymi pytaniami na temat geometrii postanowiłem trochę pobawić się w arkuszu kalkulacyjnym. Stworzyłem zestawienie geometrii popularnych modeli szosowych, których ceny katalogowe zaczynają się od 2400-4200zł. Czyli chyba najpopularniejszej kwoty za którą kupowany jest nowy szosowy rower. Rowery w zestawieniu mają:

  • aluminiową ramę (droższe Cube Attain są karbonowe)
  • kierownicę typu "baranek"
  • klamkomanetki

Metodologia - rozmiary ram podzieliłem na 6 kategorii. Umieszczając rower w danej kategorii na podstawie wirtualnej długości górnej rury. Przy niektórych modelach pominąłem rozmiary XXS oraz XXL.

Wykres przedstawia stack to reach ratio. Im ratio jest większe, tym rower wygodniejszy, a pozycja na rowerze bardziej wyprostowana. Im mniejsze tym pozycja bardziej pochylona i bardziej areodynamiczna.

 

Pamiętać należy jeszcze o tym, że podkładki pod mostkiem na rurze sterowej umożliwiają istotną regulację pozycji kolarza (3cm podkładek - stack to reach ratio mniej większe o 0,07)

Również istotna jest długość mostka oraz kąt nachylenia mostka.

 

Pytanie - jakie modele jeszcze warto dodać do zestawienia? (Tylko nie można bardzo dużo bo straci czytelność.)

 

Info. Nie ma Romet Huragan ani Kellys. Romet nie podaje dokładniej geometrii. Kellys nie podaję stack ani reach.

t3qp3qgpikqr.jpg

 

tabela z danymi (warto sprawdzić rozmiar górnej rury):

283yi5vwgvah.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietna robota. Proponuję żeby jakiś mod podkleil ten post, i żeby dodawać w temacie tylko konkretne informacje żeby nie było burdelu. Z obowiązkiem przeczytania go zanim założysz się nowy temat ;) bo większość pytań się powtarza i ciągle pisze się i czyta to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dane pochodzą ze stron producentów. Fakt, niektórzy nie podają. Np Kellys, Romet, Unibike. Romet w ogóle nie ma rozpisanych wymiarów. Unibike i Kellys nie podaje stack i reach.

 

 

Romet jak najbardziej podaje rozmiary i geometrię, ale bez stack i reach, niestety. Dane do znalezienia w katalogu pdf na stronie rometa. Niestety katalog ma 115 stron i 81MB!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeżeli dobrze rozumiem tabelkę, to Trek 1.1 dla rozmiaru ML (56) jest bardziej sportowy a B'Twin bardziej endurance, tak ? Prosiłbym o potwierdzenie :)

 

Generalnie świetna robota, także proponuję aby temat przypiąć i rozwijać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki, nie byłem pewien, że dobrze to rozumiem :)

Jeżdżąc na Treku (moja pierwsza szosa) nawet nie zdawałem sobie sprawy, że jest "mało endurance", choć coś takiego przed zakupem wspominał sprzedawca w sklepie, chętnie kiedyś porównam do B'Twina ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

1. Dlaczego brak rozmiaru L dla Focusa Cayo?

2. Jak interpretować tą tabelkę - czy można powiedzieć, że od jakichś wartości rower ma już geometrię endurance i powinien być wygodny? Jak duży wpływ ma dana różnica wartości, tzn o ile wygodniejszy będzie rower z ratio 1,59 od takiego z 1,54 albo z 1,49? Czy to będzie bardzo odczuwalne, mało odczuwalne, czy może dla jednej osoby tak, dla innej tak? Bo bez tego to, że scultura ma mniejsze ratio niż np speedster, dużo mi nie daje.

 

I jeszcze : jeśli to możliwe, to prosiłbym o dodanie takich rowerów :

 

- spec tarmac sl4 2017

- canondale synapse carbon tiagra 2017

- btwin ultra

 

Z jakiego rocznika są rowery już wpisane? Bo rozumiem, że rower o tej samej nazwie ale z innego rocznika może mieć inną geometrię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.

 

1. Dlaczego brak rozmiaru L dla Focusa Cayo?

Musiałem jakoś ujednolicić dane do wykresu. Podział na rozmiary był na podstawie wirtualnej długości górnej rury. Po prostu rozmiar M/L Focusa Cayo jest stosunkowo duży do ram innych producentów w rozmiarze M/L. Rama XL w Cayo jest stosunkowo mała w porównaniu do ram XL innych producentów. Stąd na wykresie dziura w rozmiarówce Cayo.

 

2.

 

2. Jak interpretować tą tabelkę - czy można powiedzieć, że od jakichś wartości rower ma już geometrię endurance i powinien być wygodny? Jak duży wpływ ma dana różnica wartości, tzn o ile wygodniejszy będzie rower z ratio 1,59 od takiego z 1,54 albo z 1,49? Czy to będzie bardzo odczuwalne, mało odczuwalne, czy może dla jednej osoby tak, dla innej tak? Bo bez tego to, że scultura ma mniejsze ratio niż np speedster, dużo mi nie daje.
 

Jest przecież napisane. Regulacja jest też możliwa poprzez wymianę mostka, przestawianie podkładek na rurze sterowej. Samo stack to reach ratio jest ścisłym parametrem opisującym charakterystykę danej ramy.

Będzie to wyraźnie odczuwalne przez każdego. Im ktoś mniej porozciągany i im ktoś ma większą klatę i ogólnie dużą górną część ciała tym będzie mocniej odczuwał zmianę geometrii. Większa masa to bardziej obciążony kręgosłup ale i nadgarstki które muszą podtrzymywać większy ciężar poprzez chwyt kierownicy.

 

 

Wykres przedstawia stack to reach ratio. Im ratio jest większe, tym rower wygodniejszy, a pozycja na rowerze bardziej wyprostowana. Im mniejsze tym pozycja bardziej pochylona i bardziej areodynamiczna.

 

 

 

Z jakiego rocznika są rowery już wpisane? Bo rozumiem, że rower o tej samej nazwie ale z innego rocznika może mieć inną geometrię

Z bierzącego, 2017. Faktycznie geometria potrafi się zmieniać w modelach wraz z rocznikami. Wykres jest poglądowy i nie należy go traktować jako wyrocznię. Nie jestem w stanie tutaj umieścić więcej modeli, ponieważ będzie on wtedy nieczytelny. Można samemu odpalić kalkulator i sprawdzić jak dany model wygląda na tle innych modeli.

 

- spec tarmac sl4 2017- rozmiar L = tth 583mm, stack to reach ratio 1,47
- canondale synapse carbon tiagra 2017 - tth 581mm, stack to reach ratio 1,68

- btwin ultra - XL = tth 585mm, stack to reach ratio 1,48

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie jest błąd w tym rozumowaniu? Niby wszystko jasne stack to reach ratio i wszystko. Ale producenci są idiotami i nie wiedzą jaki typ roweru ma ich konkretny model? Jedynie Focus Cayo nie zmienią swojej geometrii w zależności od rozmiaru. Na logikę wykresy powinny być w miarę poziome dla danego modelu a tutaj prawie wszystkie są strome. O co więc biega?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 7 miesięcy temu...

Proszę o pomoc w dopasowaniu rozmiaru, osoby znające się i ogarniające temat geometrii roweru. 
Planuje kupić rower przełajowy marki Specialized Crux. Jakis czas temu jezdzilem rowerem Cannondale Caadx w rozm. 54 i bylo dobrze.
Do wyboru mam Specialized Cruxa w dwóch rozmiarach 54 lub 56 ?
Chciałbym abyście odpowiedzieli mi na pytanie, czy geometria Cannondale Caadx w rozmiarze 54  jest bliżej do geometrii Specialized Crux w rozmiarze 54 czy 56 ?  Bo nie wiem na który rozmiar się zdecydować...

Przesyłam dla porównania geometrie obydwu rowerów

01.jpg

011.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...