Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

cześć, nie wiem czy zakładać nowy temat, ale może pomoc uzyskam tu:

mam rower (https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-turystyczny-rockrider-expl-520-29/_/R-p-329346) z napędem 1x10 microshift adventx, z przodu zębatka 30t z zaznaczeniem producenta, że kompatybilna jest jeszcze 32t. czy istnieje możliwość, żeby wykorzystać jakieś podkładki albo offset (czytałem o tym, ale trochę chyba nie rozumiem, z góry przepraszam za ignorancję xD) i wrzucić chociaż 38t? marzeniem byłoby trochę więcej (42?), bo w mojej jeździe dominuje płaski teren, lubię depnąć z kopyta i zdecydowanie brakuje mi prędkości, kręcę jak chomik w kołowrotku, podjazdów praktycznie nie robię, a zamiana na szosę czy gravel na ten moment jeszcze nie wchodzi w grę

co konkretnie musiałbym wymienić, żeby uzyskać większy vmax i czy w tym wypadku to w ogóle możliwe, pomijając 32t i biorąc pod uwagę zębatki od 38t wzwyż? czy jestem skazany na 32t? jeśli tak, to jak dobrać właściwą zębatkę? czytałem o bcd, ale nie jestem w stanie nigdzie znaleźć tak szczegółowych informacji o fabrycznym napędzie w moim rowerze

z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w decu odpowiedź brzmi max 32t

45-50 km/h chciałbym móc osiągnąć, 36-40 km/h przelotowej, obecnie przy niecałych 30 km/h już sie robi koszmar, zdaje sobie sprawę, że trochę przestrzeliłem z zakupem, ale z drugiej strony większość rzeczy mi w tym rowerze odpowiada, tylko chciałbym coś przydrutować, żeby móc swobodniej jeździć na wyższych prędkościach, tego miejsca od zębatki do ramy już za wiele nie ma, stąd moje pytanie o jakieś podkładki, offsety, nie wiem, dłuższy suport? nie za bardzo mam wiedzę w tym temacie i nie wiem co można byłoby zmienić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nic z tym nie zrobisz. Możesz zmienić zębatkę na 32 co tak naprawdę niewiele pomoże. 34 trzeba sprawdzać na własnej skórze czy wejdzie.

Z drugiej strony jak sam zauważyłeś to potrzebujesz innego typu roweru. Rowery z szeroko pojętego XC nie są skonfigurowane do osiągania prędkości przelotowych o których napisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Przelotowa byłaby jeszcze do zrobienia przy 32/10 w napędzie 1x12 (oczywiście zębatka 10 będzie znikała w oczach), ale to już tempo mocnych sprintów pierwszego sektora w MTB - jesteś gotowy fizycznie do takiego wysiłku ?  Poza zawodami, to nawet mało który szosowiec - amator ma takie średnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znaczy no, ja bardzo lubię się zmęczyć na rowerze, ale na jakieś super wyzwania fizyczne, o których piszesz, to na pewno nie będę gotowy, bo nigdy nie byłem ani nie jestem obecnie zawodowcem, chodziło mi o to żeby w jakimś znośnym komforcie i normalnej kadencji utrzymywać prędkości wyraźnie wyższe od obecnego vmaxa

a zdrutować się tego jakimiś podkładkami pod większą zębatkę nie da? żeby odsunąć ją od tej ramy? a taka zębatka z tym offsetem 6 mm to jest w ogóle temat niezwiązany z tym, co chciałbym tu osiągnąć? wybaczcie, jeśli coś brzmi idiotycznie, ale średnio się na temacie znam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za wyjaśnienie

a mogę wrzucić korbę 3x bez przedniej przerzutki, zapiąć większy łańcuch na największej zębatce, dwie mniejsze zębatki traktując jako "dystanse" od ramy? takie coś ma w ogóle rację bytu, czy za daleko idą moje chore wyobrażenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko przednia przerzutka potrzebna jest i tak jako prowadnica łańcucha. Możesz kupić korbę 3x np M590 M591 M660 M670 M610 M770 M760 M580 M780 M550 i wrzucić blat 38T narrow wide w miejsce dużego blatu. W tej co masz obecnie niestety to tak nie zadziała. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisalem posta na urlopie po pijaku. Możesz założyć zębatkę NW bez prowadnicy w miejsce 43/42T na zewnątrz, tyle że będziesz miał za długie kominy. Wtedy wystarczy po stronie ramy założyć podkładki z obi czy leroja pod kominy i tyle. 

 

Problemy z linią łańcucha można jako tako rozwiązać używając łańcuchów 12sp (np x01 eagle za 200zł świetnie sobie poradzi z przekosami i będzie mega wytrzymały/bo to z XX1 eagle jest najbardziej wytrzymały łańcuch na rynku) 

Edytowane przez Chleje24na7
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2023 o 22:43, Chleje24na7 napisał:

RX812 to prawie 1:1 odpowiednik XT M8000 (uciąg linki jest różny). 11-46 będzie działać. Na zagranicznych forach jak mtbr pierdzielą głupoty, co wyczytali w oficjalnych dokumentach, bez sprawdzania w realu.

Cześć. Trochę odkopię ale nurtuje mnie jedna sprawa: jak zachowa się sprzęgło (włączone) po zmianie kasety z 11-42 na 11-46 (1x11 grx812).

Czy aby sprzęgło działało poprawnie potrzebny będzie goat link ?

Serdeczne dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, zwracam się z prośbą o pomoc. Szukałem odpowiedzi na Forum, ale nie udało mi się znaleźć konkretnej informacji... Aktualnie jeżdżę na napędzie 2x9 SORA. Chcę zmienić tylną przerzutkę na 9 rzędowe shimano deore rd-m591 (starsza wersja bez shadow) i wsadzić kasetę 11-36. Zastanawiam się tylko czy ta przerzutka deore (z baryłką do regulacji linki przerzutki, na której mi zależy) obsłuży kasetę 11-36, kiedy specyfikacja wskazuje na max. tylną zębatkę 11-34? Dodam tylko, że nie chce używać adaptera/przedłużki przerzutki. Będę wdzięczny za każdą pomoc! :)

Edytowane przez qubac69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta 36 działała mi w dawnych czasach bez shadow z xt 9s, chyba po drobnej regulacji śruby zapierającej się na pazurku haka,  natomiast sora na pewno z  32 … więcej epizodów  nie pamiętam. Deore xt tak, jednak „zwykłe” nie wiem. Ps może być tak że haki w ramach nie zawsze są w punkt takie same… ale u mnie to działało w Garym Fisherze.

Edytowane przez itr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest bardzo tania opcja (można ją kupić nawet za 60 zł) z przerzutką Acera 3020. Tutaj można dać nawet kasetę 11-40. Ciąg przerzutki jest kompatybilny z klamkomanetkami szosowymi 9-rz, a precyzja powinna być wystarczająca. No i ma śrubę baryłkową.

 

Edytowane przez marvelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...