Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Według sieci Rd m 781 powinna w układzie 1x10 polknac kasetę 11-40/42. Chyba że serio będziesz płakał za 11 lub 12rz kasetą. 10rz wyjdzie taniej a z blatem 34/36 da ci w rowerze cross, trekking, gravel czy fitness wystarczająca rozpiętość biegów. To mało na mtb. Zależy jak i gdzie jeździsz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.05.2023 o 22:25, Adam55 napisał:

Według sieci Rd m 781 powinna w układzie 1x10 polknac kasetę 11-40/42. Chyba że serio będziesz płakał za 11 lub 12rz kasetą. 10rz wyjdzie taniej a z blatem 34/36 da ci w rowerze cross, trekking, gravel czy fitness wystarczająca rozpiętość biegów. To mało na mtb. Zależy jak i gdzie jeździsz. 

Chyba najprostszym rozwiązaniem będzie kupić blat 34 albo 36

Tylko który? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, gad napisał:

Czyli max kasetę mogę włożyć 42? 

Na tylnej przerzutce Shimano XT RD-M781-SGS, Shadow

Pooglądaj filmiki w sieci i poczytaj w temacie tej przerzutki. Ja jej nie mam i nie miałem więc piszę to co gdzieś w sieci złapałem. A czy 34 czy 36, to już niewielka różnica. To zależy jaki masz rower, jakie trasy robisz. Niekiedy to zależy co akurat taniej czy łatwiej kupić, co zmieści się do roweru... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zębatki NW nie są drogie i możesz kupić kilka i poeksperymentować. Np 32, 34 i 36. Ja osobiście jeżdżę na 32 przy kołach 29.  Ale po nizinach i nie ma stromych podjazdów, kasetę mam 11-32, koła oczywiście 29. Mi takie przełożenia pasują.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 mam teraz jako środkowy blat, a kaseta 11/36

Pierwszy krok zrobię, odkręcając pozostająłe dwa blaty i będzie trzeba trochę pojeździć tylko na tym jednym 32

Czy trzeba zmieniać śruby, albo kominy? 

Korba Shimano SLX, FC-M670 Hollowtech II 42x32x24 zęby, 175mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z tym jeżdżeniem na jednej tarczy 32 to dobry pomysł, po jakimś czasie sam zdecydujesz czy lepsza będzie właśnie taka czy może większa albo mniejsza. Nie wiem jaki jest pająk korby, ale chyba 104 bo w tym wypadku najmniejsza możliwa zębatka to 30 zębów, ale nie trzeba do niej kominów tylko same śruby, bo zębatka ma gwinty gotowe. Śruby i kominy trzymające na pająku dużą i średnią zębatkę  mogą okazać się za długie do jednej tarczy i trzeba je zmienić na krótsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, gad napisał:

zmianie blatu z 32 na 34? 

Tak circa 6% :D . Czy odczuwalna, tak. Prawo zachowania energii (chyba 😜 ). Jakby była nieodczuwalna to mógłbyś dodawać po zębie codziennie i po 20 dniach miałbyś blat szosowy. :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy radzą, kup sobie tanio na Ali od razu 2 tarcze NW: 32 i 34. Przerzutkę na razie możesz zostawić. Ona nie ma sprzęgła, więc dobrze zabezpiecz rurę tylknego widelca od strony łańcucha. Kiedy zajedziesz kasetę, to kup albo kasetę  Deore 10s 11-42 i nowy łańcuch 10s i zostaw przerzutkę, albo kasetę Deore 10s 11-46  i do tego dedykowaną przerzutkę 10s Deore ze sprzęgłem i także nowy łańcuch 10s. Miałem okazję jeździć na takim zestawie: Deore 10s 11-46 , do tego tarcza NW 30, koło 29. Mieszkam w górkach, zestaw daje radę. Przerzutka Deore 10s ze sprzęgłem działała fantastycznie. Tarczę 32 bym tam nawet wolał, ale nie mój rower. W swoich mam: 2x10s Shimano sprzęgło, koło 29 (jest ekstra, niezmiennie od 3ch lat) oraz 1x11s Shimano sprzęgło, NW32, kaseta 11-51, koło 27,5 (tu się przyzwyczajam, jest coraz lepiej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gad napisał:

Gdzie i jakie stalowe blaty NW 34 i 36 kupić w dobrej cenie? 

 

Gdzie? -  masz odpowiedź post wyżej (AliExpress) albo lepiej na allegro bo jak nie będzie pasować możesz zwrócić.

Jakie? - takie aby pasowały do twojej korby czyli odpowiedni rozstaw i ilość śrub (BCD) oraz średnica osadzenia.

poczytaj: https://roweroweporady.pl/jak-dobrac-tarcze-do-korby-w-rowerze/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, gad napisał:

Gdzie i jakie stalowe blaty NW 34 i 36 kupić w dobrej cenie? 

 

Ze stalowymi NW jest problem, bo trudno je kupić. Nie wiem czy w ogóle są do kupienia. Kiedyś, kilka lat temu jakieś 6 kupiłem taką od Banless'a, ale on już nie robi takich. Pisałem do niego z pytaniem czy robi odpowiedział, że nie. tylko alu. Przypuszczam, że producentom się to nie opłaca. Stal nierdzewna trudniejsza w obróbce droższa i może rzadziej schodzą. Przez co muszą być droższe i to sporo. Nie pamiętam ceny za moją. Suma summarum spokojnie można się zdać na alu, jeszcze jak jest symetryczna , to można ją obrócić i zarzynać od nowa :). A nie są drogie bo coś około 50 zł sztuka. ta moja stalowa wisi na gwoździu bo ma 38 zębów i jest za duża dla moich potrzeb obecnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, uzurpator napisał:

Wolftooth

Ale ceny to mają z kosmosu, trzeba przyznać. Za zębatkę około 300 zł.

Przypadkiem taką znalazłem stalową zebatkę, jendak ktoś tam robi, ale nie zmienia to faktu że stalowe są mniej popularne, sam się zacząłem zastanawiać nad jej kupnem:

https://allegro.pl/oferta/zebatka-praxis-steel-e-bike-32-t-narrow-wide-13396956410?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_uzsd_sport_rowery-akc_pla_pmax&ev_campaign_id=17967208976&gclid=CjwKCAjw9pGjBhB-EiwAa5jl3KHJkeoeDbd8ssRv_f627O6yQ2lJIEEK6lblHfnlFdA-LITTpmtw3hoC8EMQAvD_BwE

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zabrałem się za rocebranie mojej korby SLX i zmiany blatów z 3 na 1 

Okazało się że na stronie którą podałem wcześniej jest błąd. 

Tam jest podane że przednie blaty mają 24,32,40 zębów 

W rzeczywistości mam 22, 30,40 zębów 

Kolejna sprawa, mam obawy czy zębatka 36 zmieści się bez ocierania. 

https://katalog.bikeworld.pl/2014/web/produkt/rowery/mtb_29er_hardtail/cube/37908/ltd_race_29

Edytowane przez gad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam za długie kominy w korbie trzymające zębatkę, czy dawać krótsz, czy podkładki? 

Jak dam krótsze, to zmieni się linia łańcucha? 

Z której strony dać podkładki? 

Czy jest jakiś sposób, aby sorawdzuć jaki blat max wejdzie? 

Edytowane przez gad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...