Skocz do zawartości

[Napęd, przerzutka] FD-M190 i FC-M131 na co wymienić?


MarekRSL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Aktualnie mój napęd składa się z następujących elementów:

Korba: SHIMANO    FC-M131

Przerzutka przód:    FD-M190

Kaseta:                    CS-HG31 8 rz.

Przerzutka tył:          RD-M410-SGS

Łańcuch:                  KMC Z8s

 

do tej pory postanowiłem zakupić:
Kasetę: CS-HG51 lub CS-HG41

Łańcuch: KMC X8 93

 

Suport 122,5 wymieniony rok temu, sprawny, bez luzów.

 

Chciałbym wymienić korby na FC-M361 lub FC-M430 ale przy tej drugiej z tego co wyczytałem będę musiał wymienić suport i tu moje pytanie czy jest spora różnica między nimi? Jeśli tak i zdecyduję się na FC-M430 to czy nie przejść od razu na octalink skoro suport będę zmieniał? Tylko tam znowu większość korb ma 175mm a wg wyliczenia mam mieć 170mm...

 

Drugie pytanie to czy FD-M190 obsłuży ww korby? Z info wynika, że FD-M190 obsługuje 42/34/24 a te korby są 44/32/22... Jeśli tego nie da się wyregulować to czy FD-M370 będzie dobra?

 

Chciałem też zaznaczyć, że chcę zostać przy 3x8 bo to mi odpowiada i nie potrzebuję 3x9.

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a sztywność samej korby?

Wiesz M131 przy większym nacisku pod górę to tak jakby pływała ale nie wiem czy to spowodowane jest suportem na kwadrat czy sztywnością samej korby? Dlatego chciałbym kupić M361 albo M430 lub ewentualnie M430 z octalinkiem bo z tego co czytałem to ten system jest dużo sztywniejszy ale czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Korby na kwadrat przy większych nogach beda pływać, koniec kropka. Od najniższych grup nie ma sie co spodziewać jakości czy sztywności. Są ok, lepsze niż nonamey. Przy przerzutkach przednich turney, nie pamiętam modelu, korby 8sp 42/32/22 regulowałem tak że nie trze nigdzie. Oczywiście to na stojaku, bo jak się depnie a korba sie buja to może przycierać.

 

Korba 361 jest dobra korba, można poszukać także 410. Jak chcesz 430, to pasuje zmienić przerzutkę. Ale mając szerszy  łańcuch  bo 8sp tolerancja na-pędu się zmniejsza. Zawsze możesz kupić dobry na 9sp ale jest droższy.

 

Octalink jest sztywniejszy, czy dużo to zależy od wielu czynników Chociażby korby, czy suport ma 113 czy 126mm, i samej ramy. Na pewno ma grubsza oś, droższe suporty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Octalink jest sztywniejszy, czy dużo to zależy od wielu czynników Chociażby korby, czy suport ma 113 czy 126mm, i samej ramy. Na pewno ma grubsza oś, droższe suporty.

Czyli jak rozumiem to im krótszy suport tym bardziej sztywny tak? i odnosi się to zarówno do kwadratu jak i octalinku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak na chłopski rozum to pasuje ale wiesz wolałem się upewnić ponieważ to tylko albo aż 13mm :)

mam 180cm wzrostu oraz 87kg i jeżdżę głównie po lesie (85%) i postanowiłem, że wybiorę jeden z dwóch zestawów, które sobie wymyśliłem:
- pierwszy

Korba: SHIMANO    FC-M361

Przerzutka przód:    FD-M190

Kaseta:                    CS-HG41 8 rz.

Przerzutka tył:          RD-M410-SGS

Łańcuch:                  KMC x8 93

koszt jakieś 200-220zł

 

-drugi

Korba: SHIMANO    FC-M430

Przerzutka przód:    FD-M370

Kaseta:                    CS-HG51 8 rz.

Przerzutka tył:          RD-M410-SGS

Łańcuch:                  KMC x8 93

Suport;                     Octalink 118mm BB-ES25

koszt 320zł bo muszę dokupić suport i przerzutkę

 

Co byście mi polecili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...