Skocz do zawartości

[zdrowie] Maska przeciw spalinom


Rafal80

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jeżdżę rowerem do pracy. Około 60% trasy mam przez las, ale niestety 40% dystansu jest po asfalcie. Przez las jedzie się super, ale po drodze jest kiepsko, szczególnie jak przejedzie jakiś tir i wdycham te spaliny ( czasami aż się czarno na drodze robi od nich ). Jednego wieczoru wziąłem ze sobą maskę, taką, której używam gdy wiercę dziury w ścianach lub coś szlifuję ( mała, przeciwpyłowa, na usta i nos ). Jednak taka maska śmiesznie wygląda i niestety o ile sprawdza się w domu, gdzie tylko stoję i nie za bardzo się ruszam, to nie sprawdza się podczas wysiłku na rowerze. Wiadomo, że jak jadę na rowerze to oddycham intensywnie. Przez co może się zdarzyć ( a raczej na pewno się zdarza ), że wdycham z powrotem to powietrze, które wydychałem, co chyba nie jest za zdrowe bo nie powinno się dwutlenku węgla wdychać ( maska jest i na nos i na usta ).

 

Czy są jakieś maski przeciwpyłowe/przeciwspalinowe tylko na nos ? ( mogę robić wdechy nosem przez maskę, a wydechy ustami już poza maską ). Albo może znacie jakieś inne rozwiązania, które sprawdzą się na rowerze. Zdaję sobie sprawę, że dla wielu z was temat wyda się głupi i niepoważny, no ale może akurat komuś też przeszkadzają spaliny i jakoś sobie z tym poradził.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maska przeciwpyłowa na spaliny nic Ci nie da, bo w większości są to gazy, których nie jest w stanie zatrzymać. Maska taka zatrzymuje tylko pyły, im bardziej wilgotna, tym drobniejsze. Do zatrzymywania gazów spalinowych tylko maska z pochłaniaczem, ale i to nie jest takie proste, bo różne związki chemiczne wymagają różnych pochłaniaczy, szczególnie tlenek węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od dwóch lat używam RZ Mask i jestem zadowolony. Jeżdżę cały rok, robię codziennie 2x8,5 km po mieście i - wbrew powyższym opiniom - czuję różnicę w aromatach wdychanych spalin z maską i bez, więc wpływ na to jakiś ma. Największą różnicę odczuwam mijając samochody stojące w korku, gdzie kwaśny smród nowoczesnych diesli nie jest dla mnie wyczuwalny a sadza jest mniej odczuwalna. Nie wyobrażam sobie teraz wystawiania nieosłoniętego nosa podczas jazdy w mieście. Co mnie zaskoczyło to 'łapanie' dymu z papierosów osób palących np na przystanku czy na chodniku - po minięciu takiej osoby, przy następnym wdechu, czuję smród papierosa. Wyjściem z tej sytuacji jest wydychanie powietrza a nie wciąganie w ww okolicy - teraz jestem wyczulony na takie rzeczy i robię to automatycznie. Nie używając maski, już po pierwszym przejeździe mam nos pełen kurzu który wymaga wysmarkania. Z maską nie mam potrzeby używać chusteczki przez miesiąc.

Filtr spowalnia przepływ powietrza i ogranicza wydolność ale ten efekt odczuwałem przez pierwszy miesiąc - potem przyzwyczaiłem się do mniejszej ilości powietrza i w efekcie jadę te 2-3 km/h wolniej niż bez maski.

Do wad zaliczę kondensację pary pod maską w temperaturach otoczenia poniżej 10 C, ale można się do tego przyzwyczaić i aby przedłużyć żywot filtra warto wtedy wytrzeć na sucho wszystko na czym zebrała się wilgoć a maskę wykręcić na lewą stronę aby ułatwić wietrzenie.

Inną wadą jest trwałość części neoprenowej maski - po mniej więcej po dwóch miesiącach zaczęła się rozciągać (ale nie pękać) w części przechodzącej obok uszu - materiał jest tam najwęższy a jednocześnie mocno naprężony. Pomogło przyszycie od wewnątrz elastycznej tasiemki, coś podobnego do współczesnej gumki od majtek, i teraz ona odpowiada za odpowiednie zaciśnięcie maski.

Dodam jeszcze, że wkład filtrujący potrzebuje dwóch - trzech dni, żeby się dopasować do twarzy, bo na początku jest trochę sztywny - zwłaszcza w okolicy nosa - a przez to w tym miejscu mamy nieszczelność filtrowania.

Uważam, że z ww wadami da się żyć a podstawowe zadanie wypełnia poprawnie i jestem z niej zadowolony.

 

Gadanie, że chodząc nawdycham się tyle samo jest nie na miejscu bo pedałując mielimy w płucach kilka razy więcej powietrza niż pieszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za recenzję. A czy jak wydychasz powietrze, to potem nie wdychasz tego samego z powrotem? Udaje się temu powietrzu "uciec" z maski zanim zaczniesz wdychać przez nos następną porcję?

 

A co do tych uwag powyżej, to na codzień nie chodzę bezpośrednio za samochodami i ich rurami wydechowymi, nie przejeżdżają koło mnie tiry, nie oczekuję, że maska zablokuje w 100% wszystkie pyły, gazy i piach - wystarczy że w jakimś stopniu to ograniczy, a jeżdżąc samochodem po mieście to raczej mam zamknięte okna i włączoną klimę a w samochodzie mam filtr kabinowy ( WOW !!! filtr kabinowy !!! ale nowość !!! ). Biorąc pod uwagę te wasze "porady", to równie dobrze mógłbym palić papierosy bo i tak ludzie dookoła mnie w pracy palą, więc i tak to wdycham.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę te wasze "porady", to równie dobrze mógłbym palić papierosy bo i tak ludzie dookoła mnie w pracy palą, więc i tak to wdycham.

 

Równie dobrze można nie popadać w paranoje ... 

Mamy tu ponad 90k użytkowników i osobiście pamiętam chyba 2 takie tematy ... a nie sądzę ze tylko 2 osoby jeżdżą po mieście :)

Osobiście w życiu nie widziałem rowerzysty w masce ... a mieszkam niekoniecznie w rejonie uchodzącym za "czysty".

O niskiej emisji nie wspominam bo czasem od niej można powietrze nożem kroić.  

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, przekonał mnie pan.

 

A teraz może jeszcze wypowie się ktoś kto miał/ma jakąś maskę i coś poleci? Najbardziej mi chodzi o to, czy mając taką maskę jak RZ Mask, nie będę wdychał wydychanego przez siebie powietrza.

 

I tak, wiem, że maski są bez sensu i w ogóle nie pomagają. Więc tego wątku nie musimy już dalej ciągnąć.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Krakowie sporo osób jeździ właśnie w RZ Mask, codziennie można kilka osób zamaskowanych spotkać :icon_cool: . Też takową posiadam i praktycznie jej nie używam, bo przy prędkościach ponad 20km nie jestem w stanie oddychać w niej dłużej niż kilkanaście minut. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Krakowie sporo osób jeździ właśnie w RZ Mask, codziennie można kilka osób zamaskowanych spotkać :icon_cool: . Też takową posiadam i praktycznie jej nie używam, bo przy prędkościach ponad 20km nie jestem w stanie oddychać w niej dłużej niż kilkanaście minut. 

 

OK, ale czy jest możliwość, że przez te otwory wentylacyjne powietrze wydychane nie zdąży uciec i zacznie się wdychać wydychany dwutlenek węgla? Zauważył pan takie coś?

 

 

Temat maski na rowerze wałkowany był w co najmniej dwóch wątkach: http://www.forumrowe...zdy-po-miescie/

 

 

Dzięki, ale w tamtych tematach jest zawsze spór między osobami, które uważają że maski są potrzebne a osobami co uważają że one nie są potrzebne. Może jak ktoś uważa, że to głupota, to niech zachowa to dla siebie, mnie to w ogóle nie obchodzi bo mam własne zdanie. Pytanie jest, czy jest maska, która nie będzie powodowała wdychania dwutlenku węgla, a nie czy maska to głupota czy mądry wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ale czy jest możliwość, że przez te otwory wentylacyjne powietrze wydychane nie zdąży uciec i zacznie się wdychać wydychany dwutlenek węgla? Zauważył pan takie coś?

 

Tak. Tak samo jak w płucach. Całego powietrza nie wydychasz. Niektórzy specjalnie zakładają maski, żeby uzyskać ten efekt treningowo. To jest właśnie powiększanie martwej strefy.

 

Bardziej przejmij się wydajnością maski. Podstawowe, te z kilkoma szczelinami, nie nadają się do intensywniejszych wysiłków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W RZ Mask powietrze wylatuje przez dwa otwory w których jest silikonowy krążek, który przy wydychaniu odchyla swoje krawędzie i łatwo wypuszcza powietrze a przy wdychaniu dociska do krawędzi otworu w którym jest zamocowany i blokuje przepływ powietrza w tym miejscu.

Jest to druga część od prawej na poniższym rysunku:

 

slide_938x523_m_tech.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...