Skocz do zawartości

[ból kolan] spd?


qrczakzul

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od ponad pół roku jeżdżę na spd (6,5 tys. km, bez zmiany ustawiania), mam blok całkiem z przodu, (nie ma wychyłu na boki), czyli ustawiony na łydkę, ale pedałuję udem (do tej pory z niewiedzy). Mniej więcej od dwóch tygodni przy ostrym ciśnięciu czuję ból kolan, czasami odzywa się podczas czynności codziennych (wstawanie itd. Ból zdarza się o dziwo nie zawsze podczas wykonywania tych czynności). Czy to wina tego, że blok mam za bardzo z przodu czy może inny powód? Z tego co wyczytałem na forum w większości wypadków ludzie od razu przy złym ustawieniu czują dyskomfort...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, jak bloki są źle ustawione to ból kolan czuć praktycznie po pierwszych jazdach, a na pewno nie po 6,5 kkm. Z jaką kadencją jeździsz (niska może powodować przeciążenie stawów) i w jakich temperaturach (krótkie spodenki, temp. ok. 15 stopni + deszcz + wiatr = bóle kolan)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej 17 stopni mam pełny ubiór, w deszczu w tym roku jechałem może parę razy, było 15-20 czasami bez nogawek, ale to chyba za mało. Zima była dawno więc tego nie wspominam. jeżdżę na wysokiej kadencji więc to chyba nie to.

 

czy reumatyzm jest dziedziczny? mój tata ma i nie wiem czy to przypadkiem nie są początki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie choroby, które dotyczą układów ciała są dziedziczne, co nie znaczy, że musiałeś je odziedziczyć. Nie ma co gdybyć, jak sprawa nie jest oczywista (nie bloki, nie kadencja). Idź po prostu do lekarza, bo ludzie na forum mogą Cię tylko w błąd wprowadzić lub niepotrzebnie stresować. Pewnie w najgorszym przypadku skończy się na glukozaminie i bóle przejdą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie choroby, które dotyczą układów ciała są dziedziczne, co nie znaczy, że musiałeś je odziedziczyć. Nie ma co gdybyć, jak sprawa nie jest oczywista (nie bloki, nie kadencja). Idź po prostu do lekarza, bo ludzie na forum mogą Cię tylko w błąd wprowadzić lub niepotrzebnie stresować. Pewnie w najgorszym przypadku skończy się na glukozaminie i bóle przejdą :)

 

glukozamina jest czystym placebo, zostało to już udowodnione, szkoda kasy wyrzucać w błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Mod Team

 

Mi ból kolana minął gdy skrecilem pedały

Znaczy zwiększyłeś siłę wypięcia? Jeżeli to miało by usztywnić stopę i zlikwidować ból kolan to jest to wbrew powszechnym opiniom . Ludzie z tego powodu zmieniają pedały na te z większym luzem.

W moich luz jest zawsze ten sam bez względu na ustawienie siły wypięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, zwiększyłem siłę wypięcia.

Nie wiem dlaczego mi to pomogło ale działa. Każdy z nas jest inny więc trzeba kombinować.

Co ciekawe wcześniej miałem buty spd Specialized a teraz Northawe oraz zmieniłem rower z Cuba na Gianta Anthema o innej geometrii niż typowe xc i pojawił się mega ból lewego kolana.

Najpierw po 30 km później po 15 a ostatnio już po 10 mnie tak bolała nogą że już myślałem że będę dzwonił po żonę by mnie zabrała autem do domu.

Zmieniłem ustawienie bloka, siodlo góra dół, przód tył i nic.

Jak je skrecilem mocniej dopiero mi przeszło...dodam że nie brałem żadnych supli i nie byłem u znachora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy zwiększyłeś siłę wypięcia? Jeżeli to miało by usztywnić stopę i zlikwidować ból kolan to jest to wbrew powszechnym opiniom . Ludzie z tego powodu zmieniają pedały na te z większym luzem.

A to nie jest  czasem tak, że właśnie luz w SPDach rozwala kolana, bo niektórym stopa rusza się na boki przy pedałowaniu i kolano nie pracuje w jednej płaszczyźnie? A to chyba jest najgorsze co może być. Wtedy skręcenie bloków trochę ograniczy ten luz (niby nic nie zmieni, ale na "lekkim" ustawieniu blok może wchodzić w strefę wypinania się bez większego oporu, a to zawsze dodatkowe kilka stopni) i tym samym pomóc, choć pytanie czy tak delikatna zmiana zrobi taką różnicę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za szybko się cieszyłem, ból wrócił dziś gdy wyskoczyłem do lasu.

Przejechałem nie wiele bo ok 20 km a noga mnie tak bolała że musiałem robić wyprosty lewej nogi w trakcie jazdy bo blokowało mi się kolano z bólu.

Masakra jakaś!!!

Nigdy nie miałem problemów z kolanami w butach Speca.

Teraz kręcę tymi blokami przód tył, lewo prawo i nic....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za szybko się cieszyłem, ból wrócił dziś gdy wyskoczyłem do lasu.

Przejechałem nie wiele bo ok 20 km a noga mnie tak bolała że musiałem robić wyprosty lewej nogi w trakcie jazdy bo blokowało mi się kolano z bólu.

Masakra jakaś!!!

Nigdy nie miałem problemów z kolanami w butach Speca.

Teraz kręcę tymi blokami przód tył, lewo prawo i nic....

 

Ktoś już to mówił ale weź i pojeździj na swoim rowerze na platformach. Jeżeli cię nie będzie boleć to raczej wina spd a jak będzie to coś z ustawieniami roweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem podobnie, po ok 2h ostrej jazdy w MTB czułem ból pod kolanem,

wystarczyło jednak skorzystać z prostego poradnika (3 pkt.)

np tu:

http://www.rowerowe-porady.pl/jak-ustawic-siodelko-w-rowerze/ 

 i problem znikł, 

oczywiście część może się okazać kwestią indywidualną (np. siodełko u mnie ma nosek skierowany trochę w dół )

 

także to jest porada za darmo

jak nie zadziała można dopiero dalej kasę wydawać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...