Skocz do zawartości

[Przebudowa]Kross Level A4 2008 - co wymienić?


zanskarix

Rekomendowane odpowiedzi

Tarcze hydrauliczne ustawiasz raz i przypominasz sobie o nich, gdy musisz wymienić klocki.

 

Nie mówię Ci też, że musisz nagle zainwestować w takie hamulce, bo inaczej będziesz miał szajs, nie rower. Ale producenci amortyzatorów w lepszym sprzęcie odeszli od pivotów, więc chcąc, nie chcąc, w końcu będziesz musiał się na to zdecydować, jeśli chcesz się bawić w modyfikacje. Nie ma sensu dwukrotnie ponosić kosztów, dlatego zaproponowałem Ci, byś kupując koła pomyślał o piastach pod tarcze. W widelcu i tak masz mocowanie pod zaciski, zdecydujesz się na wymianę, zakładasz tarcze. Zauważysz, że amortyzator słabo działa, spoko, pivotów nie potrzebujesz, kupujesz coś z wyższej półki, przekładasz zacisk i masz spokój. A choćbyś i wkładał pieniądze w inne części i jeździł ciągle na V-kach, czy te mocowania w piaście jakoś przeszkadzają?

 

Podobnie z napędem. Znajdujesz okazję na fajne manetki, kupujesz i zakładasz. Później jakaś kaseta, niech sobie leży na półce i czeka na zużycie aktualnej. Gdzieś po drodze trafi się przerzutka, można zamontować. Tak właśnie się to robi. Sukcesywnie kupując części tak, by dalsze modyfikacje obyły się bez niepotrzebnych wydatków.

 

A te drogie graty nie pasujące do tańszej ramy... Zrozumiałbym Twoją postawę, gdybyś chciał tu zamontować Claviculę, SIDa XX WC czy Formulę R1 Racing. Ale czy mierziłby Cię widok A4 z pełnym XT lub X9, widelcem typu Reba i jakimiś wyższymi pedałami Crank Bros czy Time? Bez przesady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A te drogie graty nie pasujące do tańszej ramy... Zrozumiałbym Twoją postawę, gdybyś chciał tu zamontować Claviculę, SIDa XX WC czy Formulę R1 Racing. Ale czy mierziłby Cię widok A4 z pełnym XT lub X9, widelcem typu Reba i jakimiś wyższymi pedałami Crank Bros czy Time? Bez przesady.

 

Ja się przed tym nie bronię, po prostu nie chcę pójść za daleko w kosztach w stosunku do opłacalności inwestycji w akurat ten konkretny przypadek (tę ramę). Ale w sumie chyba masz rację, lepiej będzie stopniowo wymieniać graty na lepsze, bo nawet gdybym chciał zmienić kiedyś ramę na inną to już dużo części będę miał, które warto zostawić.

 

W takim razie co proponujecie zmienić jako pierwsze? SPD nie biorę teraz pod uwagę, bo to nie wcześniej niż w przyszłym roku, podstawowe buty już mam.

 

Poza tym - wielkie dzięki wszystkim za wypowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję wymienić na początku kółka lub coś co nie działa tak jak powinno. Na kółkach odczujesz największa różnice. Jak chcesz to możesz kupić coś przyszłościowo czyli na piastach pod tarcze ale obręczach pod V-ki, najlepiej z wagą zestawu kół nie większą niż 1500g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję wymienić na początku kółka lub coś co nie działa tak jak powinno. Na kółkach odczujesz największa różnice. Jak chcesz to możesz kupić coś przyszłościowo czyli na piastach pod tarcze ale obręczach pod V-ki, najlepiej z wagą zestawu kół nie większą niż 1500g

 

Na pewno mam w planie wymienić sztycę, bo ta co mam jest trochę przykrótka (muszę wysuwać ciut za daleko, więc wolę zmienić) i poza tym ciężka.

 

Do tego chyba zacznę zmieniać napęd, bo jest teraz mocno zróżnicowany klasowo. Zacznę chyba od porządnej korby, bo ta co jest mnie trochę irytuje, łapie luz i czuję jak pracuje kiedy mocniej depnę pod górę :( Wolę żeby moja siła szła w napęd a nie ugięcie korby :)

 

Co do kół to może się pokuszę o takie rozwiązanie jak proponujecie (piasty pod tarcze, obręcze pod V-brake). Zobaczę jeszcze co powiedzą w serwisie, bo coś w przedniej piaście stuka, więc może łożyska się sypią.

 

A jaki to może być koszt, takie koła jak piszesz? Bo jak patrzę na Allegro, to niezłe koła mają podaną wagę za zestaw około 1900g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Wy chcecie od tych kół? Do jazdy rekreacyjnej i turystycznej są jak najbardziej ok. Tym bardziej nie ma potrzeby wrzucania tarczówek skoro nie planuje zmieniać na razie amora.

Na novatekach jeździłem i nie miałem z nimi żadnych problemów. Te piasty mają łożyska maszynowe. Jak pojawiają się luzy lub stuki to kupujesz nowe łozyska (koszt 5-15zł w zalezności od producenta), wymieniasz i smigasz dalej.

 

Co do v-braków to mnie swego czasu bardzo poprawiła siłę hamowania zmiana klocków na Authora 3CC i załozenie boostera.

 

Co do korby to jak najbardziej polecam wcześniej wymienioną deore. Jest to zupełnie co innego niż alivio. Ma już zintegrowaną oś i łozyska zewnętrzne w pakiecie, więc bliżej jej do slx lub xt niż do alivio.

No i suport masz w komplecie.

 

Łańcuch wypada zmienić po ok. 1000 km, żeby potem nie musieć zmienić też kasety i tarcz w korbie. Jeśli masz już zrobione ~3000km to nowy łańcuch może się nie przyjąć do kasety i tarcz w korbie.

Co do mieszania różnych producentów to ja osobiście nie zauważyłem róznicy w działaniu. A jeździłem już na zestawach: kaseta alivio- łańcuch shimano, sram, wippermann, kaseta sram- łańcuch wippermann.

Obecnie mam zestaw sram'owski (x7,x9)+ korba deore lx i działa bez zarzutu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kółka są ok ale przy wymianie kółek na lepsze poczuje największą różnicę w jakości jazdy. Te novatec'i na alexrimsach x2100 ważą około 2000g. Na allegro znajdziesz kółka które ważą nie więcej niż 1500g za 800 złotych.

Przykład:

Lekkie Koła Novatec 741/ 742 Sun eq21 1476g V-KI (2529612361) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Trzeba naprawdę się sporo naszukać bo na allegro jest wystawionych mnóstwo kółek które mają zawyżone ceny dosłownie kilkaktornie.

W bikestacji mają dosyć uczciwe ceny i podobno mogą ci złożyć kółka na dowolnej konfiguracji więc będziesz mógł sobie zamówić piasty przystosowane do tarcz z obręczmi do V-ek. To nie jest reklama ;P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuciłem okiem na Allegro i rzeczywiście lepsze amorki są tylko pod tarcze, a wcale jakoś do tarczówek mi się nie pali. Ech... Tarczówki nie są mi niezbędne, a są droższe i cięższe.

 

Pewnie na razie zostaną koła te co są i amor też, pojeżdżę do końca sezonu i przemyślę sprawę. Póki co do zmiany będzie na pewno korba. Coś klasy Deore wystarczy czy opłaca się dołożyć do SLX ze zintegrowaną osią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie się nie opłaca dokładać do slx-a. Aczkolwiek powinni się wypowiedzieć Ci, którzy jeżdzili na slx-e.

Znajomy ma tą deorkę, ja sam mam lx-a (poprzednika slx)i nie widzę różnicy poza wyglądem.

 

Widzę że są w sprzedaży Deore na Octalink i Deore ze zintegrowaną osią, cena podobna... Te na Octalink to jakieś starsze rocznikowo i zastąpili je tymi z osią zintegrowaną czy o co chodzi? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Te na Octalink to jakieś starsze rocznikowo..."

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia. Niby mają niższy numerek niż zintegrowane, więc w teorii powinny stać niżej w hierarchii. Nigdy nie używałem octalinka, więc nie wiem też jak ze sztywnością. Ale podejrzewam, ze podobnie. Ja tam lubię zintegrowane bo mam jedną strone mniej do odkręcania ;-)

 

http://www.shimano-polska.com/publish/content/global_cycle/pl/pl/index/produkty_shimano/komponenty_mtb/deore.html

Nowe deore są już na 10-tke i nie ma octalinka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Te na Octalink to jakieś starsze rocznikowo..."

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia. Niby mają niższy numerek niż zintegrowane, więc w teorii powinny stać niżej w hierarchii. Nigdy nie używałem octalinka, więc nie wiem też jak ze sztywnością. Ale podejrzewam, ze podobnie. Ja tam lubię zintegrowane bo mam jedną strone mniej do odkręcania ;-)

 

Deore

Nowe deore są już na 10-tke i nie ma octalinka.

 

 

Aha, czyli są nowsze i dlatego zintegrowane a nie na Octalink. A czy jeśli są na 10-rzędowy napęd to nie będzie problemów z 9-rzędowym? Czy lepiej szukać takich stricte pod 9 rzędową kasetę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deore na Octalink to FC-M530, po prostu starsze. Nie gorsze, nie lepsze, starsze. Poza tym nadal można kupić FC-M590 22-32-44, czyli wersję 9-rzędową. SLX przy Twoich wymaganiach nie ma sensu. Nie ścigasz się, więc waga nie ma chyba aż tak wielkiego znaczenia?

 

@Vilq Wszystko super, ale te kółka są wyłącznie pod V-ki. I nie upierałbym się tak przy tych 1500g, szczególnie, że nie ma tu mowy o startach w zawodach. Najważniejsze, by obręcze i szprychy były lekkie, piasty mają drugorzędne znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że tegoroczne są na 10 rz. Ale na allegro nadal wiekszośc jest na 9rz. pewno są jeszcze spore zapasy z zeszłego roku.

Myslę też, że lepiej kupic 9rz bo z tego co czytałem to dyna sys (10rz) już 9rz napędów nie obsługuje.

Aczkolwiek dobrze by było, zeby wypowiedział się ktoś bardziej zorientowany w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Deore od SLX różni się tylko wagą to pewnie że wolę te 200zł wydać na co innego :) SLX wygląda fajnie, ale nie widzę sensu przy moim użytkowaniu do niej dopłacać jeśli waga to jedyna istotna różnica (kompozytowy średni blat nie ma znaczenia dla mnie ;))

 

Czy taka będzie OK?

http://allegro.pl/korba-shimano-deore-fc-m590-44-32-22-175mm-czarna-i2522703468.html

 

A może taka, piszą że pozagrupowa, ale chyba to podobna klasa:

http://allegro.pl/shimano-fc-m542-175-44-32-22-wyzej-niz-deore-940-g-i2531875294.html

 

Czy może coś ciekawego od innego producenta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...