Skocz do zawartości

[przerzutka tył] czy xt pod 10 biegów obsłuży 9


kubzys

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam głupie i banalne pytanie:

Czy tylna XT RD-M770, która jest na 10 biegów (tak jest napisane) obsłuży 9 ? Domyślam się, że tak bo wystarczy podregulować, ale czy ona nie ma jakiegoś innego "układu" czy coś podobnego? I będzie współpracowała z manetkami alivio (no może deore, zależy od kasy) 3x9.

Może temat już był, ale jakoś nie znalazłem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie działało ponieważ w dynasys (10s od shimano) masz zupełnie inaczej zrobiona indeksacje (czyli o inną odległość przemieszcza się przerzutka) wynika to z tego, że kaseta na 10s ma inny rozstaw niż 9s pyzatym ponoć shimano dynasys ma system 1:1 a nie tak jak dawne 2:1.

Także krótko taki wynalazek działać nie będzie chcesz 10 to musisz wrzucić przerzutkę tył, kasetę pod 10s, łańcuch i manetki jest to minimum konieczne, korba i przerzutka przód mogą zostać.

 

P.S. wg mojej wiedzy XT RD-M770 ta przerzutka jest pod 9s, pod 10 jest dopiero model RD-M773 lub RD-M780

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biegów będzie u mnie 9. Kaseta na 9 już jest, przerzutka przód jest, korba jest. Manetek, przerzutki tylnej i łańcucha nie mam.

O ile mi wiadomo, to manetki ciągną linkę, a nie przerzutka. To manetki sterują ruchem przerzutki, przesuwają ją ile trzeba. Manetki 10 nie współpracowałyby z 9, bo 9 ma szerszy rozstaw zębatek w kasecie. Ale przerzutka? Przecież ona się rusza tak samo. To manetki muszą być na tyle biegów co kaseta. Ale przerzutka... Nie wiem...

A pytam się dlatego bo w opisie aukcji gość przy niej napisał, że jest na 1o biegów. Mnie osobiście wydaje się, że jest na 9. Ale.. Napiszę do niego maila to się dowiem dokładnie. A najpierw chcę się dowiedzieć czy ta 10tka będzie działać z 9tką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzutki na 10s shimano różnią się konstrukcją chodzi dokładnie o długość dźwigni i stąd tez bierze się m.in. zmiana indeksu (dlatego też nie działają manetki srama z przerzutkami shimano w grupach 9 rzędowych), stąd wg. działać to nie będzie :) Przy czym testów nie prowadziłem więc reki uciąć sobie nie dam :)

Polecam pogmerać po anglojęzycznych forach być może ktoś próbował takiego miksu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przerzutka 10sp nie będzie współdziałać z manetkami 9 ani 8

 

podobnie jak manetki 10sp nie współdzialają z przerzutką 8 ani 9

 

same 8 i 9 są w pełni kompatybilne. (oczywiście w ramach tego samego systemu, czyli 2:1 i 1:1)

 

a XT RD-M770 jest na 9 sp więc nie masz się co przejmować

 

PS: Już drugi raz czytam o tym, że Dyna sys jest w systemie 1:1 - skąd takie informacje? Nigdzie, w żadnym tekście poza forum się na to nie natknąłem, czy ktoś ma jakieś poparte dowodami informacje na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...