Skocz do zawartości

[Hamulce] SLX M665


topol

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam właśnie BRM595 i sam zastanawiam się jaka jest różnica - z ciekawości przychylam się do pytania na temat różnic.

Z BRM595 jestem bardzo zadowolony ( tarcze Shimano SM-RT53 ). Jeżdżę wprawdzie rekreacyjnie (lasy, parki, szosa),

ale z kilku górek już na nich zjeżdżałem i bardzo podoba mi się ich twardość oraz charakterystyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Zauważyłem w opisie SLXów na aukcjach fragment:

"Poprawiono również żywotność okładzin - wg. Shimano aż o 100%"

Czy ktoś wie jaka cecha hamulca (klamki/zacisku?) wpływa na to zwiększenie żywotności klocków? O ile to nie pusty slogan reklamowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Właśnie zamontowałem nowo nabyte SLXy.

 

Pierwsze wrażenie: fajnie wyglądają :D

Drugie wrażenie (kilkanaście km po mieście): hamulce zachowują się bardzo dobrze. Są to co prawda moje pierwsze tarczówki ale wcześniej jeździłem dobre 8 lat na starych Magurach HS-33 tak więc wiem do czego jest zdolna hydraulika :) klocki (seryjne) dotarły się po jakiś 10km. Ogólnie bardzo pozytywnie. Nie zaobserwowałem zjawiska "miękkiej klamki". Dozowanie siły też całkiem w porządku, dość dobrze wyczuwalny punkt blokady koła (po HS-33 wszystkie hample będą dobrze wyczuwalne :P).

 

Któregoś dnia w weekend spróbuję wypaść (jeśli pogoda będzie choć jakaś) w Góry Sowie. Jeśli mi się uda to napisze coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okiej, obiecane wrażenia z terenu.

 

Trasa: Ogólnie Dolny Śląsk, bardziej szczegółowo: Góry Sowie i kawałek Bardzkich. Od przełęczy Walimskiej na Wielką Sowę, dalej szlakiem normalnym (nie rowerowym) do przełęczy Jugowskiej i stąd już rowerowym na przełęcz Woliborską, Srebrną Górę i do Barda.

Warunki: w ch... błota i wody, oczywiście zjazdy i podjazdy. Aha, i jeszcze trochę błota.... :icon_mrgreen:

 

Opinia: Hample sprawowały się bez zarzutu, mam 72kg więc nie jakoś specjalnie wiele, ale nawet po dość długim zjeździe byłem w stanie bez problemu zatrzymać rower tam gdzie chciałem. Błoto (dużo błota), woda, kamienie nie robią na SLXach większego wrażenia. Jak były mokre wystarczyło na chwilę lekko docisnąć klamkę i już wszystko było cacy. Tak jak przy jeździe po mieście nie wyczułem gumowej klamki.

 

Ogólnie rzecz biorąc polecam :)

 

Inną sprawą było parę gleb związanych z przejściem z nosków na SPD, ale na to spuszczę zasłonę milczenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Od miesiąca mam SLX'y i ja. Potwierdzam wszystkie zalety wymienione wyżej. Mam jedynie jedną małą uwagę dotyczącą ergonomii. Poprzednio używałem klamek FR5 do mechanicznych tarczówek. Klamki były krótsze i fajnie pasowały pod jeden palec (wskazujący). Klamki w SLX'ach są znacznie dłuższe i trochę niewygodnie jest hamować jednym palcem. Może to kwestia przyzwyczajenia ale FR-5'tki jakoś lepiej leżały.

SLX'ów nie da się już dalej odsunąć bo wtedy mam "za daleko" do manetek.

 

Podkreślam jednak, że w żaden sposób to nie przekreśla ich (licznych) zalet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten serwo-wave wg. tego co mówi Shimano działa.

Generalnie Shimano twierdzi, że teraz odległość klocków hamulcowych od tarczy będzie mogła być większa. Droga klocka będzie większa ale serwo-wave spowoduje, że skok klamki będzie minimalny.

To spowoduje natomiast, że dla użytkownika nie będzie widocznej różnicy, ale... jeśli użyjecie tarczy kiepskiej jakości, które może się powyginają itp. to hamulce nie będą obcierać (z uwagi na większą odległość w.w. klocka od tarczy).

 

Tak też to określa Shimano jako przykład zastosowania.

Sam serwo-wave nie wiem o czego miałby jeszcze być użyty :)

Chyba, że omyliłem inną technologię Shimano z serwo-wave ;)

Edytowane przez Freud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

W servo-wave nie chodzi o odległość między klockami a tarczą,ale o zwiekszenie siły i , przede wszystkim , modulacji popzrez zmianę proporcji ruchu klamki do ruchu tłoczków ( proporcje sie zmieniają wraz ze zbliżaniem się klocków do tarczy). W innych hamulcach ten stosunek jest stały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W servo-wave nie chodzi o odległość między klockami a tarczą,ale o zwiekszenie siły i , przede wszystkim , modulacji popzrez zmianę proporcji ruchu klamki do ruchu tłoczków ( proporcje sie zmieniają wraz ze zbliżaniem się klocków do tarczy). W innych hamulcach ten stosunek jest stały.

Tak - o to nie chodzi, ale z tego co się orientuję to modulacja i reakcja na naciśnięcie manetki i reakcja klocka to tutaj ma to znaczenie.

Lepsza modulacja i inna reakcja na przesunięcie klocka w zależności od naciśnięcia manetki umożliwia zwiększenie odległości klocka od tarczy bez zmiany w odczuciu przy naciskaniu manetki.

 

Nie wiem czy udało mi się to opisać / wyjaśnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam jeszcze pytanie w sprawie skoku klamki. U mnie to około 30-40% ale ostatnio wymieniłem tarczę z przodu na Avid'a 185 i klocki Jagwire półmetaliki. Po tej modyfikacji niesamowicie utwardziła się klamka i "chwyta" zaraz "na początku". Nie pomogło upuszczenie oleju. Wydaje mi się, że po prostu klocki są nieco grubsze od seryjnych i stąd ta różnica.

Teraz moje pytanie do osób, które użytkują już SLX'y jakiś czas. Czy przy zużytych klockach zwiększa się skok klamki?

Z tego co zauważyłem im więcej materiału na klockach tym szybciej łapie hamulec i tym mniejszy skok klamki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tak, wraz ze zużyciem klocków zwiększa się skok klamki. W teorii hamulec powinien pobrać potrzebny olej ze zbiorniczka wyrównawczego, ale teoria teorią, w praktyce już tak fajnie nie jest. Ja np. u siebie mam teraz ok. 70% klocków i "łapie" mi przy niecałych 1,5cm skoku klamki (klamka oddalona od gripa na 5,5cm). Mam zużyte klocki tak w 80-90% i i gybym je teraz włożył to klamka łapałaby tuż przy gripie.

Edytowane przez sznib
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i udało mi się zmniejszyć skok klamki - założyłem do zacisku blaszkę grubości około 1 mm (oczywiście klocki w zacisku). Następnie postępowałem tak jak przy odpowietrzaniu. Po wszystkim założyłem zacisk do roweru i teraz skok jałowy jest minimalny.

Minus jest taki, że klocki są blisko tarczy i trochę trudniej wyregulować - za to kontrola lepsza :thumbsup:

Mam już za sobą pierwszą jazdę tej jesieni w pełnych rękawiczkach i strasznie przeszkadzał mi ten większy skok, szczególnie przy hamowaniu 1 palcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jestem świeżym posiadaczem SLX M665, właśnie je założyłem i jedna rzecz mi się nie podoba. Klamka od przedniego hamulca ma bardzo mały skok jałowy, od razu łapie tarcze. Po 0,5cm jest już twarda. Tylna jest oki, tzn. około 1,5cm. CO mogę zrobić, żeby przód wyrównać do tyłu?

 

 

 

Chyba sobie poradziłem. Ale jak by ktoś miał problem to zrobiłem tak:

- ściągnąłem pokrywkę klamki

- gumkę też

- klocki z rozwarłem śrubokrętem maksymalnie

- przy tak rozwartych klockach pompowałem klamką

- skręciłem jak się zwiększył ruch klamki

Może troszkę za bardzo nawet;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Witam.

 

Raczej moje pobozne życzenie, ale wiecie czy do br-m665 bedzie można dostać klocki z radiatorami takie jak w m666? Wiem ze to są inne konstrukcje, ale w starych slx jest sporo miejsca na wyprowadzenie płytek radiatora wiec może jednak ? Może jakieś zamienniki ktoś klepie?

 

http://www.bikestacj...es/DSC_0950.jpg

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez madluki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi tez klamki łapia w róznych punktach, to jest pikuś.

 

Modulacja jest moim zdaniem dobra, moc przedniego jest wystarczająca nawet w FR - mam 203/180...

 

tyl natomiast ojciec przegrzał - zjazd ze snieżki - i zamiast pst pst pst pst zrobił pssssssssssssssssssssssssssssssssssst klamka wpadła...

 

zaraz płyn ostygł, hamulec zaczął działac...

 

hmm, działać? nie bardzo, do dzis dzien nie moge z nim dojśc do ładu, klocki czyściłem, ogarnialem, odtłuszczałem, tarcza nabrala kolorków, przetarłem papierem zalozyłem.. dalej lipa... zmieniłem klocki na inne ale uzywane - dalej lipa... rower troche postał - hamulce wiecej piszczą niż hamują - ten przegrzany tył - ma ktoś jakis pomysł? czy faktycznie mogła cholera strzelić tarczę?...

 

co zrobic zeby uniknąc tego? klocki metaliczne, jakieś płyny o wyższej temp wrzenia?

 

 

na miekką klamke - to wina przewodu? próbował ktoś SLXów w oplocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Adaasko jakie masz klocki? jeżeli klocki masz metaliczne to proponuję włożyć je razem z tarczami do piekarnika na 250st przynajmniej na 30min moje leżały z godzinę i po wypiekaniu zostawić do powolnego ostygnięcia, wymień też płyn w układzie na nowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam. Posiadam Hamulce Shimano SLX M665 zarówno klamki, zaciski i tarcze. Mam takie pytanie czy mogę zainstalować tarcze Shimano Deore XT Ice Technologies. Są lekkie i dobrze wyglądają.

 

Co do samego mechanizmu i działania to hamulce godne polecenia. Teraz można tanio je kupić i cieszyć się świetną wydajnością ;) Klocki są cichutkie z tarczą dają radę. Ostatnio leciałem 60km i musiałem bardzo szybko hamować mechanizm dobrze zareagował co skutkiem było pewne zatrzymanie i co najlepsze kontrola jest bardzo prosta. Także POLECAM! ;)

 

Pozdrower!

Edytowane przez Zyziu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posiadam Hamulce Shimano SLX M665 zarówno klamki, zaciski i tarcze. Mam takie pytanie czy mogę zainstalować tarcze Shimano Deore XT Ice Technologies. Są lekkie i dobrze wyglądają.

 

Co do samego mechanizmu i działania to hamulce godne polecenia. Teraz można tanio je kupić i cieszyć się świetną wydajnością ;) Klocki są cichutkie z tarczą dają radę. Ostatnio leciałem 60km i musiałem bardzo szybko hamować mechanizm dobrze zareagował co skutkiem było pewne zatrzymanie i co najlepsze kontrola jest bardzo prosta. Także POLECAM! ;)

 

Pozdrower!

 

Mam ten sam zestaw SLX'a z przodu z wyżej wymienioną tarczą Deore XT.

Świetna sprawa. Od siebie mogę polecić w ciemno.

Generalnie jak montowałem hable SLX'a to od razu mi doradzili w serwisie żebym brał tą tarczę XT :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam zestaw SLX'a z przodu z wyżej wymienioną tarczą Deore XT.

Świetna sprawa. Od siebie mogę polecić w ciemno.

Generalnie jak montowałem hable SLX'a to od razu mi doradzili w serwisie żebym brał tą tarczę XT :)

Ok, dzięki za odpowiedz

 

pozdrower!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawiąc się w takie hable widać, że nie można za wiele zaoszczędzić, a sama tarcza kosztowała mnie.. 100zł? O ile dobrze pamiętam.

 

Tak jak kiedyś ktoś się wypowiedział w tym temacie.

Shimano sobie samo strzela gola do własnej bramki (jeżeli chodzi o te modele hamulców).

SLX to tańszy wypust XT :) Z lekkimi, aczkolwiek naprawdę niezbyt sporymi różnicami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Podepnę się tutaj :)

 

Jestem na etapie budowy sprzętu do FR/DH i szukam hebli. Dopiero zaczynam przygodę z "ostrzejszą jazdą" i nie potrzebuje 'siekier', a i budżet ograniczony, raptem ok 500 złotych. Widzę, że dobrze się wypowiadacie o modelu M665, a znalazłem jeszcze taką promocję:

 

http://radshop.jgora.pl/product_info.php?cPath=40&products_id=208&osCsid=8f286a77776137400fad326473e09100

 

W związku z tym krótkie pytanie: brać? :)

 

Zastanawiam się nad m596 (400 zł) a m665 (460 zł). Warto dołożyć te sześć dyszek?

 

 

Pozdrawiam!

 

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Podobno nowsza seria lepsza, także Deorki nowe lepsze od 665tek. Ceramiczne tłoczki, lepsze przewody. Nie jeździłem na obu, więc z doświadczenia się nie wypowiem, ze swoich 665tek z klockami metal jestem zadowolony, na nadchodzący sezon zmieniłem tarcze z Accentów na XTki, zobaczymy jak to się będzie sprawowało :).

 

Od miesiąca mam SLX'y i ja. Potwierdzam wszystkie zalety wymienione wyżej. Mam jedynie jedną małą uwagę dotyczącą ergonomii. Poprzednio używałem klamek FR5 do mechanicznych tarczówek. Klamki były krótsze i fajnie pasowały pod jeden palec (wskazujący). Klamki w SLX'ach są znacznie dłuższe i trochę niewygodnie jest hamować jednym palcem. Może to kwestia przyzwyczajenia ale FR-5'tki jakoś lepiej leżały. SLX'ów nie da się już dalej odsunąć bo wtedy mam "za daleko" do manetek.

 

Tu rozwiązaniem są manetki ze wskaźnikami z dołu, albo demontowanymi. Dajemy w kolejności od gripa najpierw manetki, potem klamki, dzięki czemu dźwignie klamek można ustawić w takiej odległości ze bez problemu można hamować jednym palcem.

Edytowane przez sznib
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...