Skocz do zawartości

[smarowanie] Zalety i wady olejów do łańcucha


Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, inforobert napisał:

Nie wiem co ma jedno do drugiego ? To nie dział polityczny.

No OK. https://liturgiczny.pl/pl/c/Swiece-soborowe-woskowe/56 . Cena raczej nie zachęca , poza tym byłaby to profanacja

Dlaczego pisałeś, że wosk pszczeli się nie nadaje? https://www.cycleshop.pl/pedros-ice-wax-2-0-100ml-smar-do-lancucha,id6091.html

Wosk mozna kupić na Allegro , przykład https://allegro.pl/oferta/wosk-czysty-wosk-pszczeli-100-gram-swiece-forma-7183966742

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, skom25 napisał:

Smar teflonowy podobnie.

Fakt, ten teflon FL to sh*t, umeczyłem cała butle, przesiadłem sie na PTFE shimano, wydaje mi sie lepszy, na pewno lepiej sie aplikuje, bo zakraplacz przyjemniejszy.

 

W dniu 12.05.2019 o 07:24, Thomlodz napisał:

To ten?

Nie to ten drugi, zwykły.

W dniu 1.05.2019 o 09:38, inforobert napisał:

Roztopione dwa wkłady ze zniczy, plus łyżka dodatku dwusiarczku molibdenu do silników.

Inni dodają olej parafinowy itp.

Wadą jest uciążliwość aplikacji, bo wosk trzeba roztopić,

Gratuluje wytrwałości, chyba byłbym to w stanie zrobić raz, na Andrzejki :P

Jest tyle dobrych specyfików do łancucha, że serio niechciałoby mi się tego robic , dla mnie smarowanie łańcucha z czyszczeniem zamyka sie w 10min max, WD40 na szmate czyscimy bez rozkuwania, wycieramy do sucha... a pozniej smarowidło odpowiednie do warunkow i roweru... wycieramy do sucha ... GO.

Ostatnio jeden z moich rowerów, łancuch z przebiegiem 6tys  Ultegra 6701 (smarowany głownie FL PTFE i shimano PTFE) trafił na trenażer na którym była nowa kaseta 6701, przyjęło się bez jęknięcia, to tak a propos skuteczności mojego smarowania, czyszczenia, bezsensowności szejkowania według mojej oceny....jedna uwaga, ten rower nie jezdzi po błocie, co najwyzej w deszczu po szosie, w rowerach deszczowych nowy łancuch na shimano deore 9s właził na kasety z przebiegiem 2tys km bez problemu, jeżdżę miękko to prawda, cad ok 100, FTP z trójką z przedu :P..

Podsumowując, smarujta czym chceta i jak chceca! Szerokosci.

A teraz oddalam sie zobaczyc jak tam ziomki w  http://racethroughpoland.pl/

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.05.2019 o 07:32, cinol123 napisał:

zamyka sie w 10min max,

Też to ogarniam 10 min, no dobra w 12 min. Dla tego to jest upierdliwe.

Poprzednio zajmowało to 5 minut, ale to było smarowanie teflonem.

Szejkowanie odpuściłem sobie kilka lat temu.

Edytowane przez inforobert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.05.2019 o 20:26, Thomlodz napisał:

I jeszcze taki filmik . Pan radzi wziać 3 równe częsci białego wosku pszczelego, parafiny ze świec i ksylenu. Koszt? Wosk (Allegro) 50 zł za 500 g, świece ok. 15 zł za 500 g, ksylen Dragon 10 zł (Castorama). razem wychodzi 75 zł za 1,5 l preparatu. Czyli 5 zł za 100 ml - dla porównania zielony Finish Line 35 zl za 120 ml.

 

Nie mogę teraz nigdzie znaleźć filmiku, ale jakieś 3 lata temu na podstawie 'przepisu' tego pana robiłem bardzo podobny preparat. Wiem, że był też wosk z świecy, ksylen i coś jeszcze, a nie było wosku pszczelego. Czy teraz to jakaś udoskonalona formuła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shimano PTFE jest bardzo, bardzo dobry, mój ulubiony.

Finish Line chyba nikomu nie polecę. Według mnie robią kiepskie produkty ( chociaż miałem inne zdanie jeszcze rok temu), a nie mam na myśli tylko oleju do łańcucha.

Jest jeszcze Rohloff, ale jak dla mnie przyciąga za dużo brudu, a nie starcza wcale na dłużej niż Shimano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, skom25 napisał:

Finish Line chyba nikomu nie polecę. Według mnie robią kiepskie produkty ( chociaż miałem inne zdanie jeszcze rok temu), a nie mam na myśli tylko oleju do łańcucha.

 

Tez jeżdziłem na nim i był dobry, ale z tego co piszesz wynika, że firma najwyraźniej postanowiła zaoszczędzić. Na szczęście obecnie jest bardzo duża oferta smarów do łańcucha. oprócz wspomnianego WD40 jest tez polski producent Expand z Malborka

https://expand1.pl/pl/17-seria-olejowa

https://hrocks.pl/40114-smar-do-lancucha-antistatic-chain-oil-100ml-p-1719.html

Albo np.

https://www.action.com/pl-pl/p/spray-do-acuchow-rowerowych-techno-produkty/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Thomlodz napisał:

Tez jeżdziłem na nim i był dobry, ale z tego co piszesz wynika, że firma najwyraźniej postanowiła zaoszczędzić.

Ja używam go dwa lata i jestem zadowolony. Ale...

Warto go brać tylko wtedy, gdy brak syfu na łańcuchu jest priorytetem. I ja kropię łańcuch po każdej jeździe, nawet takiej 20 km. Wtedy jest OK.

Flacha 240ml kosztuje 37 zł, cały sezon mój łańcuch jest zalany w trupa. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wszyscy porównują oleje do FL ;-)) Ciekawe czemu. Dla mnie zielony FL to król olejów. Jest po prostu dobry. Ważne aby po smarowaniu dobrze przeczyścić łańcuch szmatą. Miałem w łapach wiele olejów....zielony Fl zdecydowanie najlepszy. Potwierdzają to klienci ......expanda trzeba wciskać na siłę ;-((

Co do jakości produktów Fl to różnie bywa. Są świetne i takie które są mniej udane. Temat na dłuższe posiedzenie. 

Doktoryzowanie nie ma sensu olej ma działać jak najdłużej. Tworzenie mikstur czy kompanie w rozpuszczonej parafinie to strata czasu, który można poświęcić na przyjemniejsze rzeczy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, woojj napisał:

Widzę że wszyscy porównują oleje do FL ;-)) Ciekawe czemu. Dla mnie zielony FL to król olejów. Jest po prostu dobry. Ważne aby po smarowaniu dobrze przeczyścić łańcuch szmatą. Miałem w łapach wiele olejów....zielony Fl zdecydowanie najlepszy. Potwierdzają to klienci ......expanda trzeba wciskać na siłę ;-((

Co do jakości produktów Fl to różnie bywa. Są świetne i takie które są mniej udane. Temat na dłuższe posiedzenie. 

Doktoryzowanie nie ma sensu olej ma działać jak najdłużej. Tworzenie mikstur czy kompanie w rozpuszczonej parafinie to strata czasu, który można poświęcić na przyjemniejsze rzeczy.  

Wciskać olej klientom czy w łańcuch?

Co to jest "kompanie"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wczoraj miałem okazję użyć zielonego FL na czystym szosowym napędzie i przejechania 30km w mżawce. Na końcu koszmar. W porównaniu z fenwicksem pro, rohloffem i trezado to po prostu dramat. A może to się inaczej aplikuje niż 3 powyższe (smarowanko od środka łancucha dzień wczesniej + wycieranie do sucha przed samą jazdą). Na 3 w/w napęd potrafi być w sensownymstanie  i po 300km mieszanego terenu tylko wycierania/smarowania a tutaj to już się nadaje po godzince jazdy po szosie (no, z 3 minutami na szutrze i płytach) do czyszczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bon do rowerowego miałem i nie mieli mojego ulubionego PTFE to kupiłem do kompletu WET. Akurat takie deszczowe warunki ostatnio, kałuże.

Nie jestem zadowolony, moim zdaniem Shimano PTFE nawet w mokrych warunkach lepiej sobie radzi niż ta opcja WET. Wydaje się rzadszy, bardziej lepki ale w ogniwa wnika tak samo jak PTFE. Natomiast odnoszę już po którymś smarowaniu wrażenie, że wystarcza na o około połowę mniej. Na PTFE robię spokojnie rejon 300km i dopiero mam ochotę napęd czyścić, smarować a tutaj 150 i już słyszę dźwięki jakby napędu nic nie smarowało.

Nie wiem, może ma jakieś właściwości antykorozyjne, może w zimie miałby przewagę czy coś... Ale teraz po pojeżdżeniu jak było mokro - nie ma bata, jeśli nie wysuszę łańcucha po jeździe w mokrym to ruda szmata siada. Myślałem, że taki WET to po prostu ma jakieś silne właściwości antykorozyjne czy coś, że film na ogniwach ogranicza rdzewienie... Taaaa.

 

Shmiano PTFE the best dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...