Skocz do zawartości

[spd] różnica miedzy pdm520 a pdm540(shimano)


krawiec91

Rekomendowane odpowiedzi

520-stki też można wkręcić imbusem. Różnica między tymi pedałami to między innymi mniejsza waga 540-stek i to, że 520-stki posiadają plastikową nakrętkę/tuleję, do której używa się plastikowego klucza żeby je rozebrać, zaś 540-stki posiadają tą nakrętkę metalową na normalny klucz płaski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest w osi. W 540 jest bardziej wylajtowana przez co nie ma gniazda na klucz 15. Dla mnie to duży minus, bo czasami nie mogę odkręcić 520 kluczem o długości 30cm a co dopiero małym imbusem.

W budowie też jest istotna różnica - tuleja w 520 jest plastikowa. Po kilku tys. km wyciera się i powstaje luz niemożliwy do usunięcia. W 540 tuleja jest metalowa więc powinien dłużej pojeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W budowie też jest istotna różnica - tuleja w 520 jest plastikowa. Po kilku tys. km wyciera się i powstaje luz niemożliwy do usunięcia. W 540 tuleja jest metalowa więc powinien dłużej pojeździć.

 

Przekonałeś mnie ;) Biore 540 ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

podlacze sie do tematu.

 

ja mam 505-tki od mniej wiecej 2 miesiecy 505 ( w komplecie z nowym rowerem) i dzialaja rewelacyjnie. Na poczatku chcialem je wymienic ale tak sie zlozylo ze zaczalem w nich jezdzic i jest GIT.

mam pytanie do forumowiczow.

czy myslicie ze bedzie duza roznica w dzialaniu z na przyklad 540? chodzi mi rownież o kwestie bezpieczenstwa. czy myslicie ze lepsze pedaly beda bezpieczniejsze( to znaczy zyc nie wypna sie niespodziewanie albo nie wypna jak bedzie trzeba, czy sie nie rozsypia niespodziewanie na zjezdzie - nie jestem juz taki mlody i chcialbym bilans zlamanych kosci pozostawic bez zmian)?

troche mi glupio wymieniac dobrze dzialajace pedaly dla samej wagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam ( lub nie pamietam :) ) to 505 maja bardziej "zamknieta" konstrukcje, czyli beda sie bardziej zapychaly blotem, sniegiem itp.

powiem ci ze ja bym nie wymienial, a jezeli zalezy ci na dobrym dzialaniu to chyba lepiej ta kase zainwestowac w czesta wymiane blokow ( nie czekac az calkiem sie zjada ). IMHO to bedzie lepsze rozwiazanie :)

 

PozdrOO od uzytkownika 520 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

505 nie mają tej tulei.Żeby dostać się do osi trzeba wyciągnąć plastikowy korek na jej końcu.Problem jest przy skręcaniu i regulacji konusów-potrzebne są nasadowe klucze 8 i 10 mm,tak skonstruowane,że jeden wkłada się w drugi(niektóre serwisy je mają,komplet u Pawlaka kosztował chyba 90zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś potrafi porównać m540 z TIME ALIUM? Różnica w złotówkach niewielka, interesuje mnie zestawienie podatności na zapychanie, oraz łatwości wpinania/wypinania.

 

Też stałem przed podobnym wyborem. Wybrałem Time i jak najbardziej nie żałuję. Koledzy którzy jeżdżą na tych pedałach przekonali mnie do kupna Time'ów. Time'y mają niezniszczalne łożyska, przejechałem już grubo ponad 6000km i dalej kręcą się jak nowe, większy lub roboczy (bodajże 7 st. i 14 st.). Luz w Time'ach jest nieco większy przez co kolana są mniej obciążane. Z błotem również nie ma problemów bo konstrukcja obu pedałów jest podobna. Jeżeli nie zwracasz zbytnio uwagi na wagę to bierz Time'y, na pewno dłużej posłużą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie że tak delikatnie zaofftopuję :) Gdy rozwaliły mi się mp-m520 (luzy wszędzie, wyjechane gwinty do regulacji siły napięcia sprężyny, która też z resztą ciągle się luzowała lub wymagała ciągłego przykręcania, jakies 2000km :P ) kupiłem używane pd-m747. Sprzedawca mówił że mają jakoś 30 czy 40tys, nie pamiętam w każdym razie dużo ale potrzebowałem czegoś na już :D Działały super i nadal działają a zrobiłem na nich koło 7 tysiaczków. Jedyna wada to masa, znalazłem tylko jedną w necie i było to 400g, no i zapchać śniegiem łatwo. Najlepiej wydane 50zł w moim życiu :) Bloki mam stare z 520.

 

Odradzam zakup 520, wszechobecny plastik w pedałach to jakieś nieporozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje 520 przejechały ze mną już 5100km, a kupiłem je używane więc całkowity przebieg pewnie dużo większy. Dostały tylko drobnego luzu, więc oddałem do serwisu (nie miałem specjalnego klucza, a kombinerkami nie dałem rady) i chodzą wyśmienicie bez luzów.

To jakieś bajki o przedwczesnym zużywaniu się 520.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że 520 są niezniszczalne. Przejechałem na nich 15 tys. km w tym ciężkie błota, wiele maratonów i są nadal jak nowe. Żadnych luzów, kręcą się lekko i cicho. Dobry stosunek cena/ jakość. Ten model raczej nie ma plastiku, jakoś nie zauważyłem. Co do modelu 505 to ma on części plastikowe, jest dobry,ale nie na błoto. Zapycha się momentalnie i b. utrudnione jest wpinanie/ wypinanie. Teraz przymierzam się do spd xt 2008.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony zdecydowanie polecam 540, mam dwa komplety, starszy w zimówce przejechał już gładko 15.000tys i nic, zero luzów, zero oporu na osi, kupujesz te pedały i wymieniasz jedynie bloki.

Miałem też kiedyś 505, wd mnie porażka, bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia, czasem nie chcą się wypinać, przy obecnych cenach 540 nic tylko brać i jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

520

Coś oprócz elementu (2) jest plastikowe?

 

plastikowy jest jeszcze element 10 i 11 :) .

 

A na poważnie to wadą 540'ek jakie mam jest to, że dla tych 15-20g poskąpili trochę mięsa na ośce i nie da się ich dokręcać pewnie i mocno normalnym kluczem płaskim, a kupiłem sobie kiedyś porządny ParkToola i teraz imbusem muszę się męczyć bojąc się jednocześnie, że się obrobii.

 

Widać rowerowa anoreksja bierze górę nad rozsądkiem jak to ma miejsce w babskiej modzie. Trza z tym podobnie walczyć w rowerowym światku bo to może mieć wpływ na nasze zdrowie. Powinno się anorektyczne rowery najlepiej połamane wraz z właścicielem na bilbordach umieszczać ku przestrodze :P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...