Janisz Napisano 11 Czerwca Napisano 11 Czerwca Cześć, Posiadam rower Trek Procaliber 8 z 2018 roku. Pojeździłem nim 2 sezony i później przestał lata na balkonie, jakieś 4 lata temu oddałem go na odświeżenie ale jego obecny stan wygląda jak na foto poniżej. Wklejam jego specyfikację i mam pytanie co powymieniać i jaki serwis przeprowadzić? W skrócie: Widelec RockShox Reba RL + blokada skoku na kierownicy + Oś: Boost 110 Napęd • Liczba przełożeń: 2×11 • Manetki: Shimano SLX M7000 • Przerzutka tylna: Shimano Deore XT M8000 Shadow Plus • Przerzutka przednia: Shimano SLX M7020 • Korba: Race Face Next R • Tarcze: 36/26T • Kaseta: Shimano SLX M7000 11–42T • Łańcuch: KMC X11-1 Hamulce • Shimano MT500 (180 + 160) tarcze RT56 Opony śmietnik więc oczywiście będą nowe. Pomyślałem o zestawie opon Vittoria Barzo na przód i Mezcal na tył w rozmiarze 29x2,25. Do tego nowe taśmy na koła + mleko. Tu też będę wdzięczny za podpowiedź co wybrać. Chciałbym zrobić reaktywację roweru więc chętnie posłucham co można ulepszyć przy obecnym stanie gdzie cześć elementów konieczna jest do wymiany. Czy zardzewiałą kasetę idzie uratować? Łańcucha nie ma co ratować? Jakaś podpowiedź co kupić? Cytuj
Seb Napisano 12 Czerwca Napisano 12 Czerwca (edytowane) Nie bardzo rozumiem co tu chcesz usłyszeć. Każdy rower da się zreanimować pytanie jak dużo hajsu chcesz wyłożyć. Zrób podstawowy serwis wszystkiego pojeździj i zobacz czy wszystko działa jak Ci rdza przeszkadza w wyglądzie jakiejś części do wymiany jak nie to i tak się wybrudzi i nie będzie widać. Łańcuch jak się wygina na ogniwach to da się go zreanimować -> ręcznie go rozruszać, jak się nie da to nowy dedykowany do napędu a jaki to już sam musisz zdecydować - może napęd przyjmie nowy łańcuch a może nie. Linki, pancerze przerzutek na 100% do wymiany jak stał powyżej roku na zewnątrz -> nawet bym się tutaj nie zastanawiał czy da się je rozruszać itp szkoda czasu a i tak będzie działać miernie. Przerzutki sprawdzić czy się ruszają w pełnym zakresie ruchu. Suport do oceny czy się kręci na smarze czy na rdzy. Podstawowy serwis piast i sterów -> jak się kręcą i nie zgrzytają/chroboczą to bym tylko smar wymienił na świeży. Amortyzator jak Ci zależy żeby działał to pełny serwis -> wymiana uszczelek i oleju w tłumiku. Reszta to już zależy jak działa: olej w hamulcach do wymiany jak brudny lub zapowietrzone hamulce, klocki do kontroli zużycia, jak to jest rdza na kasecie to ty nie widziałeś mojej która była cała ruda i dalej jest w rowerze i działa, może przeserwisować bębenek jak słabo cyka itp itd. Taśmy i mleko każdy poleca to co używa więc ja polecę to co ja mam -> taśma stans i mleko stans. Edytowane 12 Czerwca przez Seb Cytuj
GreyVelo Napisano 12 Czerwca Napisano 12 Czerwca Dobrze Ci kolega Seb radzi, od siebie mogę dodać, że kasetą się nie przejmuj bo z tego co widzę, wystarczy ja zdjąć, zalać np. naftą, zostawić na noc i wyszorować szczotką z mosiężnym włosem (taka wąska wersja, żebyś dotarł wszędzie) - kupisz w markecie budowlanym za grosze razem z naftą. Łańcuch kupiłbym nowy bo moim zdaniem szkoda na niego zdrowia i czasu. Linki lub/i pancerze do sprawdzenia, jeśli biegi nie wskakują - do wymiany. Rebe ogarniesz sam (na YT jest wiele filmików jak to zrobić, o ile masz narzędzia lub będziesz chciał sobie takie zakupić i się czegoś przy okazji nauczyć lub każdy serwis ją ogarnie. Stery do wyczyszczenia i nałożenia nowej warstwy smaru (np. BG Motorexa) Jeśli chodzi o odczucie wizualne, na pewno przyda się jakiś APC i pasta, choćby Tempo do wyczyszczenia na błysk. Cytuj
Janisz Napisano 12 Czerwca Autor Napisano 12 Czerwca 15 godzin temu, Seb napisał: Nie bardzo rozumiem co tu chcesz usłyszeć. Każdy rower da się zreanimować pytanie jak dużo hajsu chcesz wyłożyć. Zrób podstawowy serwis wszystkiego pojeździj i zobacz czy wszystko działa jak Ci rdza przeszkadza w wyglądzie jakiejś części do wymiany jak nie to i tak się wybrudzi i nie będzie widać. Łańcuch jak się wygina na ogniwach to da się go zreanimować -> ręcznie go rozruszać, jak się nie da to nowy dedykowany do napędu a jaki to już sam musisz zdecydować - może napęd przyjmie nowy łańcuch a może nie. Linki, pancerze przerzutek na 100% do wymiany jak stał powyżej roku na zewnątrz -> nawet bym się tutaj nie zastanawiał czy da się je rozruszać itp szkoda czasu a i tak będzie działać miernie. Przerzutki sprawdzić czy się ruszają w pełnym zakresie ruchu. Suport do oceny czy się kręci na smarze czy na rdzy. Podstawowy serwis piast i sterów -> jak się kręcą i nie zgrzytają/chroboczą to bym tylko smar wymienił na świeży. Amortyzator jak Ci zależy żeby działał to pełny serwis -> wymiana uszczelek i oleju w tłumiku. Reszta to już zależy jak działa: olej w hamulcach do wymiany jak brudny lub zapowietrzone hamulce, klocki do kontroli zużycia, jak to jest rdza na kasecie to ty nie widziałeś mojej która była cała ruda i dalej jest w rowerze i działa, może przeserwisować bębenek jak słabo cyka itp itd. Taśmy i mleko każdy poleca to co używa więc ja polecę to co ja mam -> taśma stans i mleko stans. Co do pytania: jak dużo hajsu chcę wydać. Tyle ile jest potrzebne aby doprowadzić rower do bardzo dobrego stanu. Oczekuję, że w przypadku konieczności wymiany poszczególnych elementów będę w stanie je zastąpić lepszą wersją w stosunku do tego co producent skompletował na wersję oem. Łańcuch kupię nowy, szkoda mi czasu na reanimowanie tego. Tylko co miałeś na myśli pisząc: czy napęd przyjmie nowy łancuch? Linki i pancerze wymienię, dzięki za radę. Idąc dalej, piszecie serwis piast i sterów. Przyznam się, że nie bardzo wiem co kupić. Piasty są Bontrager 110 i 148. Pytanie czy one są rozbieralne? Czy może nie i z automatu lepiej wymienić je na lepsze. Co do sterów to też będę wdzięczny za podpowiedź czy to co mam jest rozbieralne czy mam kupic jakiś zestaw naprawczy do tego co mam. Wspomniano o smarze BG Motorex. Jakieś rozwinięcie nazwy tego smaru? Co do amora to zastanowię sie czy się sam podejmę serwisu czy oddam go w odpowiednie ręce. Do mycia roweru użyję chemii, którą używam do auta. Oprysk zasadowy + pędzelkowanie + mycie szamponem z ph neutralnym powinno doprowadzić go do dobrego stanu wizualnego. APC też mam w arsenale w razie co. Co do odczuć wizualnych. Czy chcąc powymieniać śruby np. w sterze i inne, które pordzewiały to dobiorę je w sklepie metalowym czy ich rozmiary są tak nietypowe (mam na myśli długość), że jedynie oryginalne od producenta wchodzą w grę? Idąc do hamulców. Olej i klocki zapewne trzeba zmienic po 8 latach. Obecnie mam tarcze RT-56, zmienić to odrazu na coś lepszego? Czy przy okazji wymienić przewody hamulcowe z BH59 na bh90? Co do kasety, kupię klucz i ją zdemontuje do mycia. Mam w arsenale deironizer, który powinien pomóc domyć ją z nalotu rdzy. Za wszelkie porady będę mega wdzięczny. 7 godzin temu, GreyVelo napisał: Dobrze Ci kolega Seb radzi, od siebie mogę dodać, że kasetą się nie przejmuj bo z tego co widzę, wystarczy ja zdjąć, zalać np. naftą, zostawić na noc i wyszorować szczotką z mosiężnym włosem (taka wąska wersja, żebyś dotarł wszędzie) - kupisz w markecie budowlanym za grosze razem z naftą. Łańcuch kupiłbym nowy bo moim zdaniem szkoda na niego zdrowia i czasu. Linki lub/i pancerze do sprawdzenia, jeśli biegi nie wskakują - do wymiany. Rebe ogarniesz sam (na YT jest wiele filmików jak to zrobić, o ile masz narzędzia lub będziesz chciał sobie takie zakupić i się czegoś przy okazji nauczyć lub każdy serwis ją ogarnie. Stery do wyczyszczenia i nałożenia nowej warstwy smaru (np. BG Motorexa) Jeśli chodzi o odczucie wizualne, na pewno przyda się jakiś APC i pasta, choćby Tempo do wyczyszczenia na błysk. Wcześniejszy post był również odpowiedzią na to co pisałeś. Jeżeli jesteś w stanie rzucić jakies podpowiedzi w kontekście tego co pisałem byłoby świetnie. Cytuj
GreyVelo Napisano 13 Czerwca Napisano 13 Czerwca (edytowane) Oczywiście, już się poprawiam. BG Motorex to lubiany i ceniony przez wielu smar Bike Grease Motorex. Hamulce - zestaw, który masz jest na BH59 i niech tak zostanie. Jeśli chcesz wymienić hamulce na jeszcze lepsze nie ma problemu podejdzie i XT, jak i Magura, to samo jeśli chodzi o tarcze (jeśli jest potrzeba i rama przyjmie można 180 z tyłu dołożyć +adapter). Śrubki dokupisz w serwisie rowerowym lub necie bez problemu. Zestaw opon Barzo/Mezcal, o których piszesz jest jak najbardziej poprawny, sprawdzony, optymalny. Edytowane 13 Czerwca przez GreyVelo Cytuj
Janisz Napisano 13 Czerwca Autor Napisano 13 Czerwca (edytowane) Na ten moment nie mialem w planach zmiany hamulców a jedynie "ulepszenie" tego co już jest. Czy do przeserwisowania piast Bontragera powinienem się jakoś "przygotować"? Czy tam jedynie smar będę w stanie wymienić na nowy? Edytowane 13 Czerwca przez Janisz Cytuj
Seb Napisano 13 Czerwca Napisano 13 Czerwca (edytowane) Odpowiem na każde pytanie ale nie chce mi się cytować każdego z osobna więc po prostu dodam do twoich odpowiedzi moje. Niestety serwis roweru w garażu/domu wiąże się z tym że potrzebujesz narzędzi rowerowych -> bat do kasety, klucz do kasety, klucz do suportu, imbusy4,5,6mm, klucze do piast może, kombinerki, obcinaczkę do linek, ewentualnie coś do wybicia i wprasowania sterów rowerowych jakby trzeba by wymienić itp itd. Minusem jest to że trzeba trochę wydać, plusem to że takie klucze już kupujesz na lata. Co do pytania: jak dużo hajsu chcę wydać. Tyle ile jest potrzebne aby doprowadzić rower do bardzo dobrego stanu. Oczekuję, że w przypadku konieczności wymiany poszczególnych elementów będę w stanie je zastąpić lepszą wersją w stosunku do tego co producent skompletował na wersję oem. -> Ten rower już jest na dobrym osprzęcie raczej bym zostawił większość jak jest i jak coś się zużyje/przestanie działać/dostanie luzy wtedy wymienić. Jak zaczniesz wymieniać wszystko na osprzęt "wyżej" to wydasz więcej niż cena tego roweru kiedy go kupowałeś. Możesz wydać samemu dłubiąc przy tym rowerze 300-500PLN na reanimację a możesz wydać 2000PLN jest różnica Łańcuch kupię nowy, szkoda mi czasu na reanimowanie tego. Tylko co miałeś na myśli pisząc: czy napęd przyjmie nowy łancuch? -> ogniwa w łańcuchach się wyciągają, jeżeli ten napęd ma duży przebieg to łańcuch będzie dłuższy niż nowy ze sklepu, niektóre zębatki mogą być już wyrobione i założenie nowego łańcucha spowoduje przeskakiwanie na najbardziej zużytych zębatkach. Generalnie jak nie założysz nowego łańcucha to się nie dowiesz, trzeba się pomodlić do Peruna przed założeniem. Łańcuch dla przykładu shimano-xt-cn-hg701 Linki i pancerze wymienię, dzięki za radę. -> do wymiany Idąc dalej, piszecie serwis piast i sterów. Przyznam się, że nie bardzo wiem co kupić. Piasty są Bontrager 110 i 148. Pytanie czy one są rozbieralne? Czy może nie i z automatu lepiej wymienić je na lepsze. Co do sterów to też będę wdzięczny za podpowiedź czy to co mam jest rozbieralne czy mam kupic jakiś zestaw naprawczy do tego co mam. Wspomniano o smarze BG Motorex. -> piasty musisz sprawdzić czy są na konusach i kulkach czy na łożyskach maszynowych, na piaście jest ich model gdzieś napisany. 110 i 148 do rozstaw osi piast czyli odległość od jednej krawędzi ramy do drugiej na mocowaniach/amortyzatorze. Serwis piast na konusach jest prosty ale potrzebujesz kluczy do konusów żeby je rozkręcić -> np. bike-hand-yc-152 lub jakieś droższe mam takie klucze jest to bieda ale jak piasty rozkręcam raz do roku to się sprawdzają. Ewentualnie serwis rowerowy, gdzie Ci to zrobią jak nie masz kluczy. Jak piasta na maszynówkach to musisz znaleźć swoje piasty i zobaczyć jak to działa i czy da się to przeserwisować łatwo. Serwis/przegląd piast powinno wykonywać się raz roku. Co do amora to zastanowię sie czy się sam podejmę serwisu czy oddam go w odpowiednie ręce. -> nie mam doświadczenia w serwisowaniu Reby nie wypowiem się ale jest mnóstwo poradników na YT jak to zrobić, obejrzyj i zastanów się czy dasz radę to zrobić czy nie. Co do odczuć wizualnych. Czy chcąc powymieniać śruby np. w sterze i inne, które pordzewiały to dobiorę je w sklepie metalowym czy ich rozmiary są tak nietypowe (mam na myśli długość), że jedynie oryginalne od producenta wchodzą w grę? -> są to dość standardowe śrubki. Są dedykowane śrubki do kupienia na allegro i w sklepach rowerowych itp, dobierzesz je pewnie w sklepach ze śrubkami, możesz zastosować odrdzewiacz i papierem ściernym zetrzeć rdzę i pomalować je jakąś farbą na rdzę typu hammerite. Idąc do hamulców. Olej i klocki zapewne trzeba zmienic po 8 latach. Obecnie mam tarcze RT-56, zmienić to odrazu na coś lepszego? Czy przy okazji wymienić przewody hamulcowe z BH59 na bh90? wymień płyn hamulcowy na nowy, jak klocki są całe/mało zużyte to bym tylko warstwę ścierną lekko przytarł na równej kostce z papierem ściernym i będą jak nowe jak coś nie tak będzie podczas jazdy to wtedy wymiana na nowe. Tarcze hamulcowe jak działają to bym zostawił no chyba że chcesz wymieniać bo wymieniać. Co do kasety, kupię klucz i ją zdemontuje do mycia. Mam w arsenale deironizer, który powinien pomóc domyć ją z nalotu rdzy. -> jak ci zależy na wyglądzie to nowa kaseta, jak Ci nie zależy to szczota druciana, papier ścierny, dremel i wydłubać rdzę Zerknij jeszcze na stery w jakim są stanie i czy suport nie chrobocze lub nie ma luzów i stan przedniej korby. Smarów do swoich rowerów ja używam to co mam aktualnie pod ręką jak chcesz dobrze to dedykowane smary rowerowe są spoko ale generalnie zwykły smar łożyskowy też działa i ma się dobrze. Edytowane 13 Czerwca przez Seb 1 Cytuj
Janisz Napisano 14 Czerwca Autor Napisano 14 Czerwca O narzędzia na bank będę jeszcze Was pytałem 😀 Cieszy mnie to, ze usłyszałem, że osprzęt jaki mam nie jest tragiczny. Co do wydatków. To nie bardzo ma to znaczenie boni tak wyjdzie taniej niż kupno nowego. Same opony to coś w granicach 450zł + taśmy + mleko. Nie patrzę na to. Zależy mi żeby przywrócić rower do stanu idealnego. Rower nie wiem czy ma zrobione 1000km więc nie powinienem się raczej przejmować tym czy kaseta przyjmie nowy łancuch. Czy miedzy łańcuchami jest jakas kolosalna różnica jakościowa? Czy brać ten co podałeś i nie robić doktoratu z łańcuchów przed zakupem? Jestem na wyjeździe i próbuje wszystko skompletować na powrot za 1,5tygodnia. Udało mi się wyprosić foto piasty. To jest jakiś twór Treka / Bontragera. Hugo wie co to jest. Duster Elite Boost 148 51359500 QI 🙈 Pomóżcie mi to ogarnąć. To są konusy czy nie? Wracając do hamulców. Jak dobrze czytam to pod amora Rebę co mam podejdą tarcze 203mm tylko czy w tym przypadku zacisk w mt500, które mam przyjmie taką tarczę? Przewody zostawiam te co mam, jedynie płyn zmienię no i pomyślałem o klockach pół metalikach. A suport jak nie chrobocze to mam coś rozbierać po takim czasie w celu weryfikacji/konserwacji? I podobne pytanie do korby, jak ją przeserwisowac? Cytuj
Qbek84 Napisano 15 Czerwca Napisano 15 Czerwca Co do korby to widzę, że jest podobny system jak w korbach SRAM, czyli wpierw trzeba pokonać śrubę na imbus (klucz rozmiar 8mm), a później jest już z górki 🙂 TUTAJ masz wideo jak się składa korbę Race Face. Demontaż w odwrotnej kolejności. Jeżeli dawno nikt tego nie rozkręcał, to jak już wspomniałem może być problem z pierwszym krokiem, czyli ruszeniem śruby... W najtrudniejszych przypadkach stosowałem nasadkę 1/2" i klucz do kół samochodowych jako przedłużki. Rozkręcisz korbę, to będziesz miał dostęp do łożysk suportu i zobaczysz jak się kręcą. Z tego co wyczytałem w specyfikacji jest to wciskany PF92. Można sobie na Youtube obejrzeć jak to zdemontować jeśli będzie taka potrzeba. Cytuj
GreyVelo Napisano 15 Czerwca Napisano 15 Czerwca (edytowane) Tarcze 203mm zamontujesz z adapterem np. takim: ISMMAF203PPA Edytowane 15 Czerwca przez GreyVelo Cytuj
FigoiFago Napisano 15 Czerwca Napisano 15 Czerwca W dniu 13.06.2026 o 00:57, Janisz napisał: Do mycia roweru użyję chemii, którą używam do auta. Oprysk zasadowy + pędzelkowanie + mycie szamponem z ph neutralnym powinno doprowadzić go do dobrego stanu wizualnego. APC też mam w arsenale w razie co. Zalecam ostrożność ze stosowaniem zasadowej chemii bo można się zdziwić. Jeżeli pH jest mocno zasadowe to może zmatowić np. anodę itp. Lepiej umyć albo pianą/opryskiem o niezbyt wysokim pH albo czymś o neutralnym odczynie. 1 Cytuj
Janisz Napisano 16 Czerwca Autor Napisano 16 Czerwca Dzięki, będę ostrożny z doborem chemii do mycia. Przyznaje, że mnogość roboty przy serwisowaniu roweru miażdży mi głowę. Czytam i czytam i dalej nie wiem w sumie jak ma wyglądać ten full serwis. Widzę, że w moim Treku wsadzili jakieś g*wnosi, którego za bardzo nikt na necie nawet nie serwisuje 🤦♂️ co do tylnej piasty to chyba znalazłem filmik szajkbajka. Mam zrobić z bębenkiem dokładnie to co na filmie: Prośba o łopatologiczne podpowiedzi. Co z przednią piastą? Przy serwisie suportu to mam te łożyska wyciągać i ponownie wprasowywać czy jak to robicie? Cytuj
Tyfon79 Napisano 16 Czerwca Napisano 16 Czerwca Aby po takim czasie ten rower żył jak należy trzeba go rozebrać na czynniki pierwsze a nie masz do tego ani wiedzy ani narzędzi. Będą ci tu mącić w głowie co jest niepoważne. Chcesz się nauczyć serwisu to się to robi stopniowo no chyba, że masz naprawdę kupę czasu i naprawdę ci się chce na przyszłość. W tym stanie szkoda na to i twojego czasu, masy nerwów i tak dalej. Twoje zadanie to powinno być wypucowanie ile się da i oddanie tego do generalnej reanimacji. 1 Cytuj
Janisz Napisano 16 Czerwca Autor Napisano 16 Czerwca Nie ma co ukrywać, wiedza prawie 0, praktyka 0 ale chęci spore 😁 Chciałbym jak najwięcej porobić sam. Zapewne nerwów trochę będzie. Poprostu pytam tyle bo chciałbym być na jak największą część serwisu przygotowany. Lubię wiedzieć co i jak a to, że czegoś nie wiem mnie wręcz wkurza. Mam znajomego mechanika co zadeklarował pomoc 😬 Może za serwis Reby się nie wezmę ale hamulce chciałbym zreanimować, linki i pancerze powymieniać, koła wyczyszczenia, taśmy zmienię, opony wymienię...zawsze to coś. Stery chyba też ogarnę...rozkręcić, wyjąć dwa łożyska, przeczyścić, nasmarować i zmontować - w teorii w miarę proste 😬 Za wszelkie rady będę wdzięczny 🍻🍻🍻 Cytuj
Seb Napisano 16 Czerwca Napisano 16 Czerwca (edytowane) Forum po to jest żeby pomagać. Każdy kiedyś zaczynał od zera co za problem kupić narzędzia, zacząć się uczyć serwisować swój rower, zwłaszcza że taki przegląd to w sumie najlepszy moment do nauki. To nie jest technologia kosmiczna że trzeba mieć certyfikat NASA, jak nie dasz rady czegoś zrobić to wyślesz rower do serwisu w najgorszym przypadku. Poradników w internecie jest tak dużo że nie trzeba się nawet wysilać aby znaleźć wszystko co potrzebujesz. Łańcuch był przykładem tylko, co nie zmienia faktu że to dobry łańcuch, ale równie dobrze możesz kupić KMC lub SRAM czy co tam jeszcze ludzie kupują. Pooglądaj sobie poradniki o serwisie rowerów, będziesz miał ogólną wiedzę z czym to się je. Nie mam pojęcia co to za piasty. Piasty się sprawdza pod kątem luzów i czy mają smar. Jak są na łożyskach maszynowych to jak działają poprawnie to się ich nie dotyka, bo nie trzeba, jak się słabo kręcą lub wydają głośne dźwięki podczas jazdy to już trzeba albo je pootwierać i dołożyć smaru albo wybić i wymienić łożyska ale to już zaawansowane grzebanie w piastach. Bębenek zostaw na razie w spokoju jak działa poprawnie to też się go nie dotyka, zaczniesz dłubać przy rowerze to się tym zajmiesz kiedyś w przyszłości. Serwis suportu wygląda tak. Ściągasz korbę i drugie ramię, palcem sprawdzasz łożyska czy kręcą się bez oporów, jak masz możliwość (bo jest kilka rodzajów suportów) dokładasz smaru, składasz z powrotem. Coś jest nie tak, sprawdzasz co, naprawiasz lub wymieniasz. Więcej będziemy myśleć jak zaczniesz rower robić. Edytowane 16 Czerwca przez Seb Cytuj
GreyVelo Napisano 16 Czerwca Napisano 16 Czerwca (edytowane) Również będę namawiał to samodzielnej pracy - to zaprocentuje Musisz się przygotować: mentalnie :), zakupić kilka sprzętów bo to też się przyda nie raz: klucz do kaset + bacik, klucz do centerlocka, zestaw do odpowietrzania hamulców, zestaw imbusów lub multitool rowerowy - specjalnie nie będą wymieniał producentów bo każdy kupuje pod siebie, co chce i za ile chce, plus jakiś smar jeśli nie masz (np. BG 2000 Motorex), praskę z Ali... zobacz forumowy wątek -sprawdzone zakupy z Ali... i to powinno wystarczyć na początek. Teraz tak... chcesz wymieniać pancerze i linki: kup, przycinaj pancerze na długość tych oryginalnych, montuj i przeciągaj linkę- niczym tego nigdy nie smarowałem, choć podobno można. Suport - jeśli wydaje dziwne dźwięki lub kręci się z wyczuwalnym oporem przy obrocie korbą, kup sobie BB-MT800 Press Fit za parę dyszek(chyba 6) i zapomnisz na parę lat co to suport. Kasetę/korbę - już wiesz Z poradników w necie, które mogę polecić to: Park Tool (szacun dla Calvina Jones'a) oraz LoveMTB - ma genialny, krótki filmik o regulacji napędu, od wymiany linki do regulacji na manetce - jak już do wszystko wymienisz Edytowane 16 Czerwca przez GreyVelo Cytuj
Mod Team KrissDeValnor Napisano 16 Czerwca Mod Team Napisano 16 Czerwca Tylko po co ta wzmianka o tarczach 180 mm z tyłu, i 203 z przodu ? Używa ktoś takich w XC ? Chyba najbardziej popularne są 180 z przodu i 160 z tyłu (aczkolwiek np. M. Topór miał 2 x 160, i ja też tak mam w jednym z rowerów - taki kupiłem i nie zamierzam zakładać 180 z przodu). Cytuj
chester_jds Napisano 16 Czerwca Napisano 16 Czerwca 203 mm wyglądają bajerancko, ale niestety im większa średnica tym wszelkie najdrobniejsze odchyłki od płaszczyzny przekładają się na bicie poprzeczne, a co za tym idzie ocieranie o klocki. 1 Cytuj
GreyVelo Napisano 16 Czerwca Napisano 16 Czerwca To była prowokacja do tej dyskusji właśnie, koledzy…napisaliście już wystarczająco dużo, aby twórca tego wątku wyciągnął właściwe wnioski przynajmniej w temacie wielkości tarcz. Cytuj
Janisz Napisano 16 Czerwca Autor Napisano 16 Czerwca (edytowane) Wszystkim wielkie dzięki za udział w dyskusji 😁 Co do tarcz, trochę szedłem teorią, że im większe tym lepsze. Z Waszego podejścia wnioskuję, że co bym nie robił z mt500 to z g*wna bata nie ukręcę zatem zostawiam tarcze, które mam i wrzucę jakiś zestaw nowych klocków. Jako, że aktywnie bierzecie udział w poście to co byście mi polecili od siebie? Bo ile bym nie czytał to tyle opinii. Tarczę mam Rt56 ale nie ograniczałbym się tylko do żywicznych...tarcz mi nie szkoda. Jakieś ebc czy jagwire? 🧐 Zestaw do napełnienia / odpowietrzenia + płyn https://allegro.pl/oferta/zestaw-box-do-odpowietrzania-hamulcow-rowerowych-shimano-olej-mineralny-16631870075 Czy coś innego polecicie? Idąc dalej, jak SEB napisał, nie trzeba mieć certyfikatu NASA. Chętnie nauczę się serwisować rower. Żeby nie było, w domu mam trochę narzędzi: zestaw narzędzi Honitona jest (min. grzechotka 1/2" i 1/4") i wiele innych ale obecnie żadnych stricte rowerowych 😎 Rozumiem, że to przyda mi się do sterów jak i do suportu? Tzn. kompletny ostatni zestaw. TOOPRE Zestaw https://a.aliexpress.com/_EGfggaO Co do bębenka, serio go nie ruszać? Bo na tym filmiku co wrzucałem wcześniej widać, że pożałowali tam smaru jak nie wiem co. Co do smarów, poniższy zestaw chyba wystarczy: - Motorex Bike Grease 2000 - MOBILGREASE XHP 222 - LT 43 Taki klucz do kasety, będzie ok? https://allegro.pl/oferta/klucz-bike-hand-do-kaset-hg-yc-126-16766201816 Bacik to chyba nie ma większego znaczenia jakiej firmy. GREYVELO pisałeś u kluczu do centerlocka ale mnie to nie dotyczy bo tarcze mam na 6 śruby czy jestem w błędzie? Linki i pancerze. Tu chyba nie ma co kombinować i taki zestaw jest ok czy są różne warianty linek i pancerzy? https://allegro.pl/oferta/zestaw-linek-i-pancerzy-przerzutki-ot-sp41-optislick-18655222980 Coś do takie zestawu dokupić? Zaciskarka do konektorów przyda się do zarobiebia końcówek linek? Co do suportu. Czy wydaje dźwięki... nie wiem. Przy rowerze będę za niecałe 2tyg. U mnie są łożyska wciskane. Pytanie, może przy tym serwisie zrobić upgrade 😬 i to wymienić na jakieś inne polecane przez Was cudo. GREYVELO pisałeś o BB-MT800 Press Fit. Te 60zł to nie majątek przy tej reanimacji. Czytałem na forum o Token Ninja ale aż takiego upgrade mój rower raczej nie potrzebuje. CHESTER_JDS dzięki za podrzucenie foto. Te informacje Bontragera są ogólnodostępne na stronie czy to jakiś katalog co tylko wybrani mają do niego dostęp? Jak zapomniałem o jakimś kluczu / nasadce to prośba...napiszcie. Dodam, że wygłaszałem swoje auto, robiłem w nim audio sc (procesor dźwięku/ wzmacniacze / strojenie z mikrofonem) i mam wrażenie, że serwis roweru jest bardziej skomplikowany 🤣 A no i jak uważacie, że jest sens podmiany jakiś łożysk / komponentów na inne to chętnie wysłucham porad 🙃 Edytowane 16 Czerwca przez Janisz Cytuj
chester_jds Napisano 17 Czerwca Napisano 17 Czerwca @Janisz, kartę piasty znalazłem jako grafikę, pośród wielu fotek dacii duster Ale katalogi Treka (Bontragera) powinny być dostępne gdzieś online, w końcu to producent premium. https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/rowery/rowery-górskie/rowery-cross-country/procaliber/procaliber-8/p/21841/ ^ to strona tego modelu (wynika z tego, że to model z 2016 roku, bo jak wybierze się rocznik 2018 to idzie do tego) i tam masz odnośnik (w dziale serwis) do pdfa z fabrycznymi częściami ramy. W "specyfikacja" masz podaną nazwę każdej części/podzespołu. Więc łatwiej potem szukać zapasu jeśli coś jest do wywalenia bo pękło albo skorodowało., albo było wymienione a chcesz doprowadzić do stanu fabrycznego vintage Co ciekawe, szukając tak dla sportu katalogu części serwisowych w końcu posłużyłem się AI, która mi tak rzekła: Dostęp do pełnych schematów serwisowych (tzw. Exploded Views) i unikalnych numerów katalogowych (SKU) Trek dla modeli z rocznika 2018 jest fabrycznie ograniczony dla klientów detalicznych. Pełne rysunki techniczne z rozbiciem każdej osi, podkładki i łożyska są udostępniane przez producenta w zamkniętym portalu Trek B2B (Dealer Portal) dla autoryzowanych serwisów. Czyli nie jest aż tak różowo. Odesłało mnie też do: Podstawowe specyfikacje i instrukcje ogólne sprawdzisz na stronie internetowej, w zakładce Bike Tech Library - Trek Bikes. Znajdziesz tam tabele momentów dokręcania śrub oraz kompatybilności akcesoriów. Z tym, że tam wracamy do tego linku, co podałem wyżej więc nic ciekawego. Generalnie, jak posłużysz się dobrym AI i spromptujesz to odpowiednio, by zapewnić dobre dane na wejściu, to wyszuka Ci części krok po kroku. Np. przykładowe odpowiedzi: Łożyska piast: W tych piastach zastosowano standardowe maszynowe łożyska uszczelniane (Enduro/Bontrager). Zwykle w przedniej piastach Boost pracują łożyska 6902 (15x28x7 mm), a w tylnej kombinacja 6902 oraz 6903 (w korpusie bębenka). Albo: Zestaw naprawczy IsoSpeed (Hardware Kit): Oryginalny zestaw uszczelek, śrub i podkładek do rozdzielacza rury podsiodłowej. W bazie producenta figuruje on jako Trek ProCaliber IsoSpeed Parts Kit. Czy o łożyskach sterów: Zintegrowane, górne łożysko IS42/28.6, dolne IS52/40 (łożyska skośne 45°/45° dedykowane do rur tapered E2). I tak krok po kroczku możesz wszystko wyłapać, jeśli wyjdzie, że musisz coś wymienić. Ameryki nie odkrywamy, ale siły technologii w służbie człowieka Cytuj
GreyVelo Napisano 17 Czerwca Napisano 17 Czerwca 6 śrub - to nie centerlock - oczywiście mój błąd. zestaw do hamulców - w porządku, nasadka do kasety, jest OK, choć są też takie z trzpieniem prowadzącym, dzięki temu trudniej coś zepsuć, bo nie powinno się ześlizgnąć podczas odkręcania/dokręcania. SP41 jest OK - nie ma co kombinować. końcówki linek -czymkolwiek, zaciskarka konektorów, szczypce itp. bedą OK Suport - uważam, że ten XT po taniości jest wystarczający dla zwykłego śmiertelnika, który nie papla się w błocie po osie codziennie. Cytuj
Janisz Napisano 19 Czerwca Autor Napisano 19 Czerwca Niby już wybrałem zestaw opon Vittoria Barzo + Mezcal ale im więcej czytam tym więcej wątpliwości..., że potrafią pękać po obwodzie 🤔...że ciężkie klocki z nich 🙄 Wiem, że każdy jeździ po innym terenie. Ja szukam złotego grala. Vittorie do tanich nie należą więc szukam najlepszego rozwiązania. U mnie jazda to Trójmiejskie lasy + dojazd do nich po betonowych płytach czy asfalcie (znikome kilometry z trasy). Polecicie coś od siebie czy Vittoria Barzo + Mezcal to godny zestaw? Ten jeden zestaw linek i pancerza wystarczy na rower czy trzeba zamawiać dwa? https://allegro.pl/oferta/zestaw-linek-i-pancerzy-szosowych-shimano-optislick-do-przerzutek-czarne-18322087021 Co do suportu. W czym BB-MT800 Press Fit jest lepsze od tego zestawu łożysk co mam obecnie w suporcie pf92? Zestaw shimano ułatwia w jakiś sposób serwisowanie i dbanie o suport? Cytuj
emski Napisano 19 Czerwca Napisano 19 Czerwca nie ma graala, tylko indiana jones go znalazł rick xc schwalbe Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.