Skocz do zawartości

[Napęd] Problem z przeskakującym łańcuchem


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Doszedł mi dzisiaj nowy rower Unibike Expert 29. Podczas kręcenia tylnym kołem widać przeskakujący łańcuch. Jakby co to nie przejechałem nawet jednego metra więc nie ma opcji żebym ja coś uszkodził ;) To normalne że tak się dzieje? Oddać na gwarancję czy może to tylko kwestia regulacji to podejdę do jakiegoś serwisu i to ogarną? Link do filmiku: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez względu na to w jakim kierunku sugerujesz że może jeździć to taki problem nie ma prawa występować. 

 

A co do samego problemu: przyczyn może być kilka. Od zagiętych zębów koronek kasety, przez sztywne ogniwa łańcucha. Sprawdziłbym też czy łańcuch nie dotyka ramy, niektóre kombinacje koło - rama nie pozostawiają dość miejsca łańcuchowi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^ Poczytałem trochę w necie i generalnie ludzie narzekają na łańcuch KMC z HG+. Teoretycznie masz rower w specyfikacji producenta roweru (firmy składającej) i powinno to działać wg ich, tyle że jak popatrzy się na stronę KMC, to oni mówią, że ten łańcuch jest kompatybilny z HG+ i Eagle, czyli jak wszystko do wszystkiego - jest do niczego.

Wg mnie sprzedaj ten łańcuch jako nowy, bo żadne reklamacje nic nie dadzą (chyba, że Unibike podmieni łańcuch na Shimano) i kup shimanowski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hje takie rozterki, obawy, przewrażliwienie, to typowe dla posiadaczy  nowych "zabawek", czy to samochód, czy telefon, czy rower.... Nie przejmuj się, wszystko ok!  Śmigaj do przodu (nie do tyłu🤣).  Ale gdyby pojawiło się przeskakiwanie w czasie jazdy to wtedy trzeba zareagować, ale nie przejmuj się, to kwestia regulacji przerzutki - max 4 śrubki, nawet się nie ubrudzisz😉. A najczęściej tylko napięcie linki, czyli jedna śrubka😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, marvelo napisał:

A chcesz tym rowerem jeździć do przodu czy do tyłu?

taaa w bok najlepiej;p

 

3 godziny temu, tobo napisał:

Bez względu na to w jakim kierunku sugerujesz że może jeździć to taki problem nie ma prawa występować. 

 

A co do samego problemu: przyczyn może być kilka. Od zagiętych zębów koronek kasety, przez sztywne ogniwa łańcucha. Sprawdziłbym też czy łańcuch nie dotyka ramy, niektóre kombinacje koło - rama nie pozostawiają dość miejsca łańcuchowi. 

no właśnie o to mi chodzi, że to wygląda po prostu dziwnie

3 godziny temu, Przecietny napisał:

Czesc

A to nie bedzie nastepstwo "odrywajacego" sie łańcucha od narrow wide-a? zwlaszcza gdy nigdy nie jezdzony?

nie mam pojęcia, mam kompletnie inną profesję dlatego pytam. nawet nie wiem co do mnie napisałeś 😜

2 godziny temu, Chleje24na7 napisał:

^ Poczytałem trochę w necie i generalnie ludzie narzekają na łańcuch KMC z HG+. Teoretycznie masz rower w specyfikacji producenta roweru (firmy składającej) i powinno to działać wg ich, tyle że jak popatrzy się na stronę KMC, to oni mówią, że ten łańcuch jest kompatybilny z HG+ i Eagle, czyli jak wszystko do wszystkiego - jest do niczego.

Wg mnie sprzedaj ten łańcuch jako nowy, bo żadne reklamacje nic nie dadzą (chyba, że Unibike podmieni łańcuch na Shimano) i kup shimanowski.

i tu odpowiedź w sumie taka sama jak do kolegi wyżej, nie wiem co to znaczy 😕

 

Nie wiem czemu nie mogę zacytować użytkownika Turysta05

Ale fatycznie może trochę przesadzam. Mam też Unibike'a Energy i producent mocno poleciał z gwarancją dlatego tak dopytuję. W skrócie: mam innego Unibike'a Energy gdzie zgłaszałem problem od razu to producent dosłownie kazał mi zignorować problem mówiąc, że to normalne a teraz chce ode mnie 2200 zł za naprawę tego elementu mówiąc że źle go eksploatowałem. Mimo że wszystko w czasie zgłosiłem. Jakaś paranoja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz łańcuch od producenta KMC. Niby na pierwszy rzut oka wszystko spoko bo jest 12spd. Tyle, że Shimano wprowadziło nowy system zębatek w 12spd, który jest kompatybilny tylko sam że sobą. Kaseta Shimano musi mieć łańcuch Shimano.

Produkt od KMC jest zrobiony by działać z wszystkimi systemami 12sp jak Microshift, Sram, chińszczyzna z AliExpress, Shimano. i Bóg wie co jeszcze.

 

Unibike po prostu założył zły łańcuch (może nie zły, ale nie optymalny) do tego napędu, by ciąć koszty i trochę to nie będzie działać jak powinno. Sprzedaj ten, kup nowy od Shimano lub spróbuj wywalczyć zmianę u sprzedawcy.

Edytowane przez Chleje24na7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć filmik z widokiem od tyłu najlepiej.

Ja miałem ten łańcuch w napędzie Shimano, kaseta też SLX i korba SLX , nie pamiętam by mi cokolwiek przeskakiwalo w ten sposób.

To, że łańcuch się po 500 km nadawał na śmietnik to inna sprawa;) więc i tak warto zmienić, natomiast przeskakiwać nie powinien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Chleje24na7 napisał:

Masz łańcuch od producenta KMC. Niby na pierwszy rzut oka wszystko spoko bo jest 12spd. Tyle, że Shimano wprowadziło nowy system zębatek w 12spd, który jest kompatybilny tylko sam że sobą. Kaseta Shimano musi mieć łańcuch Shimano.

Produkt od KMC jest zrobiony by działać z wszystkimi systemami 12sp jak Microshift, Sram, chińszczyzna z AliExpress, Shimano. i Bóg wie co jeszcze.

 

Unibike po prostu założył zły łańcuch (może nie zły, ale nie optymalny) do tego napędu, by ciąć koszty i trochę to nie będzie działać jak powinno. Sprzedaj ten, kup nowy od Shimano lub spróbuj wywalczyć zmianę u sprzedawcy.

Kaseta Shimano nie musi mieć łańcucha Shimano w przypadku 12tki, żeby działało to dobrze. Do kasety slx 10-45 mam założony łańcuch sram eagle x01. Działa to bez zastrzeżeń. 

Wg srama ich napędy szosowe powinny być używane z łańcuchami flat top. Tym czasem napęd ten pracuje świetnie z kasetą szosową Shimano 12sp. Lepiej niż z dedykowana Srama. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe:

17 godzin temu, hje napisał:

....W skrócie: mam innego Unibike'a Energy gdzie zgłaszałem problem od razu to producent dosłownie kazał mi zignorować problem mówiąc, że to normalne a teraz chce ode mnie 2200 zł za naprawę tego elementu mówiąc że źle go eksploatowałem. Mimo że wszystko w czasie zgłosiłem. Jakaś paranoja.

Jaki to problem? Za 2200zł? Co się stało?

Wracając do kasety na filmie, jeśli dobrze policzyłem jest 9 biegów, mam taką samą. Tam pasuje szeroki łańcuch 7-8-9 biegów, czyli taki podstawowy, bez wydziwiania. W tej chwili zrobiłem sobie przerwę na wycieczce, popróbowałem z moim napędem. Fakt: nie podrywa, ale jest już blisko, ma taką skłonność, ale jest to nowy napęd ułożony po 500km.  W przekładniach występuje taki parametr: Max Chain Angle. Z tego powodu niektóre przełożenia mogą być nawet zabronione (szare trójkąty), rekomenduję sprawdzić, poćwiczyć:

https://www.gear-calculator.com/?GR=DERS&KB=24,34,42&RZ=14,16,18,20,22,24,28&UF=2215&TF=80&SL=2.6&UN=KMH&DV=speed

@hje wsiadaj na rower i przetestuj w praktyce. Jak wtedy wyjdzie problem to zabierzemy się na poważnie. Powodzenia👍.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tobo

"Nigdy się nie spotkałem z takim zjawiskiem, żeby łańcuch na małej koronce na którejkolwiek tarczy korby podstakiwał przy kręceniu do tyłu."
weź mnie nie starsz;p

 

Rower który ma automatyczną zmianę biegów. Od początku kiedy go kupiłem były jakieś trzaski na skrzyni biegów. Od 3 źródeł (sprzedawca, producent oraz inny serwis jakby "ASO" Unibike'a) mówili że tak ma być i mam zignorować problem a teraz się na mnie wypinają. Fajna marka ale serwis gwarancyjny to tragedia.

DECYZJA.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co Wy żrecie za pigułki? Ja też chcę.

Nikt nie zabrania kręcić do tyłu, ale napęd jest zaprojektowany tak, aby kręcić do przodu.

To, że w niektórych rowerach akurat nie ma takiego objawu, nie oznacza, że u autora wątku występuje jakaś anomalia.

Nie jest niczym dziwnym, że łańcuch nie trafia idealnie w zębatkę podczas kręcenia do tyłu ponieważ nie jest naprowadzany przez przerzutkę. A jest to zauważalne na skrajnych biegach, bo nawet przy napędach 3x łańcuch nie jest idealnie w linii, a tu mowa o 1x, więc przekos jest ekstremalnie duży.

@hje żadna regulacja tu niczego nie zmieni.

Jeżeli taki problem występuje podczas kręcenia do przodu to jak najbardziej coś jest nie tak.

Zaczynając od prostowania haka i regulacji przerzutki, przez reklamację łańcucha lub / i kasety, bo zdarzały się wadliwe partie niektórych modeli kaset, przy czym problem bywał na 2 albo 3 zębatce od dołu.

Wracając do głównego wątku, to widywałem tak ekstremalne przypadki, że kręcąc do tyłu łańcuch zmieniał położenie o kilka zębatek i wszystko jest w normie, więc tutaj trzeba się cieszyć, że jest tylko jakieś cykanie.

P.S.

Zapnij sprzęgło w przerzutce ;)

Edytowane przez Maciek.B
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Napisano (edytowane)

@Maciek.B Dzięki za odpowiedź, uspokoiłem się;p
A odnośnie zapięcia sprzęgła to jestem mega zielony w tym temacie ale z tego co przeczytałem w necie to chodzi o to żeby łańcuch się nie odbijał o ramę? Żeby był bardziej naciągnięty? I jak to zrobić żebym nic nie popsuł?;p

Jednak znalazłem na necie jak to zrobić;p Dzięki za pomoc

Edytowane przez hje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...