Skocz do zawartości

[Rower] MTB kobieta 160cm budżet ok. 3500zl


Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorka tematu napisała:

Cytat

poszukuję roweru MTB do leśnych przejażdżek głównie po wyznaczonych trasach parków narodowych ( przeważnie wybieramy te trudniejsze czerwone wersje, wystające korzenie, jazda pod górkę)

Naprawdę uważacie, że do "leśnych przejażdżek głównie po wyznaczonych trasach" koniecznie potrzebuje sztywnych osi i taperowanej główki ramy? Sądzicie, że jest takim maniakiem jak większość z nas i od razu po zakupie będzie wymieniać koła, amor, hamulce, itp., itd. 😁 Oczywiście, że dobrze to wszystko mieć, szczególnie tapera ale skoro nie ma damskich rowerów mających to wszystko w zakładanym budżecie to trzeba doradzić najlepszą opcję z dostępnych. Ja na miejscu autorki bym wybrał chyba tego Rock Machine Catherine 40-29 ze względu na napęd 2x10, hamulce mt401 i cenę 2799 zł.

Pozostaje jeszcze damski Rockrider Expl 540, który ma i sztywne osie i taperowaną główkę ramy i nienajgorszy powietrzny amor. Jedynie napęd 1x10 mnie nie przekonuje ale do "leśnych przejażdżek głównie po wyznaczonych trasach" powinien się nadać ale akurat teraz nie ma na niego żadnej promocji i kosztuje 3999 zł więc ponad budżet 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Akurat taper jest ważny, bo sensowne amory są tylko pod ten standard. Jak się zużyje amor albo zechce się lepszego to co potem? Dla amatora, i zresztą nie tylko, napęd 10sp to nic złego. Za to dobry amor będzie na pewno bardziej wpływał na komfort jazdy.

BTW, ten NS Eccentric za 3,2k, co linkowałem ma i tapera, i amora boost z ośką 15mm i fajny napęd na Deorce. Korba słaba, ale ewentualna wymiana np. na Deorkę to nieduży wydatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, sznib napisał:

Wkładany tam RST alpha nie ma tłumienia. Sprężyna stalowa w jednej goleni, druga goleń pusta. Tłumika brak. To się nadaje tylko żeby się rower w sklepie nie przewracał... chyba że część wypustów ma tłumik a część nie ma. Sztuka, którą widziałem nie miała.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Greg1 napisał:

Sądzicie, że jest takim maniakiem jak większość z nas i od razu po zakupie będzie wymieniać koła, amor, hamulce, itp., itd

Sądząc po reakcji Autorki, to nie jest :) Zresztą, nawet jakby miała warsztat i wprawną rękę to kupowanie i wymiana części to chyba średnio opłacalne przedsięwzięcie.

Pozostaje albo wybór optymalnego wariantu w założonym budżecie albo zwiększenie budżetu. @Ewaewa czy zwiększenie budżetu wchodzi w grę? Czasami jak się człowiek wkręci, to potem żałuje, że nie zacisnął zębów i nie kupił czegoś lepszego. Koledzy tu proponują lepsze standardy osi i ramy. Ale z drugiej strony to starzy Wyjadacze - Przerabiacze ;) i oni widzą nie tyle rower do jazdy co ramy do przeróbek ;) 

Wręcz "rozbierają rowery wzrokiem" 🤣

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

A może:

https://allegro.pl/oferta/kross-level-6-0-damski-2024-13853930965?context=0c4baaddd5e4a26b519c7cab132cf1525203dea92e23fe0e4f0efa5a12dd35888d90f1ad4f2545d2cbaff5e1c4b71ab501848126f2ac96486fe5e3a8782d9792778907e9023b0a631e3868bac5a56b5729cd5b376e028a793d9926ac79e48f9c4752656459437110c6e339dc9d021678b81779aabac3e0bba1eaa33e553ab57ba64b7b50b18802b01000c9da197ad4ec&sellerHasChanged=false&fromVariant=13492662117

?

 

Godzinę temu, spidelli napisał:

kupowanie i wymiana części to chyba średnio opłacalne przedsięwzięcie.

Z drugiej strony często spotykamy się z sytuacją, gdzie ktoś kupi jakąś budżetówke z XCMem, pojeździ kilka miesięcy i pojawia się temat na forum typu "Amortyzator w moim rowerze bardzo słabo działa, poradźcie coś". W takiej sytuacji to wiadomo, jedyne wyjście to wymiana. No i pasowałoby żeby można było do roweru jakiś sensowny morek zamontować, najlepiej bez kombinowania ze sterami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, spidelli napisał:

Sądząc po reakcji Autorki, to nie jest :) Zresztą, nawet jakby miała warsztat i wprawną rękę to kupowanie i wymiana części to chyba średnio opłacalne przedsięwzięcie.

Pozostaje albo wybór optymalnego wariantu w założonym budżecie albo zwiększenie budżetu. @Ewaewa czy zwiększenie budżetu wchodzi w grę? Czasami jak się człowiek wkręci, to potem żałuje, że nie zacisnął zębów i nie kupił czegoś lepszego. Koledzy tu proponują lepsze standardy osi i ramy. Ale z drugiej strony to starzy Wyjadacze - Przerabiacze ;) i oni widzą nie tyle rower do jazdy co ramy do przeróbek ;) 

Wręcz "rozbierają rowery wzrokiem" 🤣

No wydaje mi się, że ja roweru nie będę przerabiać 😃 Myślę, że najrozsądniej będzie zwiększyć budżet. Ogólnie myślałam, że kupno roweru to w miarę prosta sprawa, ale później zaczęłam się wkręcać, czytać i teraz już mam mętlik w głowie 🤯 Ja bym chciała po prostu w miarę dobry rower, nie jestem jakimś wyczynowcem, chciałabym dać radę wjechać na nim pod górkę i żebym nie musiała co chwilę zsiadać i przez coś go przeprowadzać 😅 Dziękuję tu wszystkim Panom, nie spodziewałam się takiego odzewu i chęci pomocy ♥️ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2024 o 09:19, Ewaewa napisał:

Hej, poszukuję roweru MTB do leśnych przejażdżek głównie po wyznaczonych trasach parków narodowych ( przeważnie wybieramy te trudniejsze czerwone wersje, wystające korzenie, jazda pod górkę), ale czasami jak nie ma czasu jeździmy też po mieście. Mój budżet to ok 3500zl. Jest coś godnego polecanie?

Dozbieraj jeszcze troszku i wal w Enduro ... B) :thumbsup:    

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sznib napisał:

W takiej sytuacji to wiadomo, jedyne wyjście to wymiana. No i pasowałoby żeby można było do roweru jakiś sensowny morek zamontować, najlepiej bez kombinowania ze sterami.

Zgoda, ja myślałem raczej o sytuacji kiedy się tylko rama ma ostać :) Koleżanka ten amor wymieniłaby pewnie w serwisie, zawsze to dodatkowy koszt. Można go ponieść jeśli wymiana to konieczność albo wpadł jakiś wyjątkowy bonus - duży rabat na rower czy amor-okazja na OLX, chociaż w tym wypadku to już trzeba wiedzieć, czego szukać.

Dlatego w tej konkretnej sytuacji chyba lepiej kupić "na gotowo", a jeszcze lepiej - w sensownych standardach.

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
4 godziny temu, Ewaewa napisał:

Myślę, że najrozsądniej będzie zwiększyć budżet.

O, to, to. Najlepiej kupić raz i porządnie. Te 3,5k to trochę mało, przynajmniej u nas, w Polandii. Dlatego ciężko nam polecić coś w tej kwocie z czystym sumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bonero jest super rowerkiem w bardziej ambitny teren i ma rozmiar XS i S co może nie być bez znaczenia w tym przypadku.

Trzeba tylko pamiętać, że ma dość szerokie terenowe opony i napęd SX. Z drugiej strony ma droppera, który diametralnie zmienia kontrolę nad rowerem podczas trudniejszych zjazdów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla typowego amatora do rekreacyjnej jazdy nadaje się jak najbardziej. Typowy amator nie będzie wymieniał hamulców (a te akurat ten rower ma lepsze niż 99% rowerów w tym budżecie bo większość ma albo podstawowe Shimano mt200 albo Tektro albo w ogóle jakieś chińskie no name), nie będzie wymieniał amortyzatora (który w tym rowerze jest jakiś tani, podstawowy ale powietrzny więc nie jest tak źle). To co jest nie tak z tym rowerem dla bardziej zaawansowanych użytkowników to brak tzw. sztywnych osi, są "tylko" osie QR, które są po prostu cieńsze od tych w sztywnych osiach (9 mm QR vs. 12 mm w sztywnych osiach) i mniej sztywne, które zakłada się na tzw. szybkozamykacz, który teoretycznie może spowodować, że jak niedokładnie włożymy koło po jego zdjęciu to możemy je włożyć trochę krzywo i tarcze mogą obcierać o hamulce. W szywnych osiach nie ma tego problemu bo tam w ramie i w widelcu są otwory przelotowe i koło zawsze po zdjęciu i założeniu będzie w tej samej pozycji. Z tą sztywnością bym się tak bardzo nie przejmował bo na pewno nie ważysz zbyt dużo, jak pisałaś nie będziesz jeździć po jakiś zaawansowanych technicznie trasach enduro albo DH, więc osie QR w Twoim przypadku wystarczą. Mam w jednym z rowerów osie QR i tarcze i już z kilkanaście razy zdejmowałem koło i zakładałem i jeszcze nigdy nie miałem problemu z obcierającymi tarczami o klocki, jak się to zrobi dokładnie to też zawsze będzie prosto. Ważę też 90 kg i na sztywność kół nie narzekam. Gorzej trochę z brakiem tzw. taperowanej główki ramy, jest tam tzw. prosta główka ramy, na całej długości o takim samym przekroju. Te taperowane rozszerzają się na dole co daje większą sztywność połączenia. W Twoim przypadku, do Twojego zastosowania, prosta główka ramy też wystarczy i będzie odpowiednio sztywna ale jeżeli kiedyś zechcesz zainwestować w ten rower i wymienić amortyzator na lepszy to będzie problem ze znalezieniem odpowiedniego bo po prostu współczesnym standardem jest taperowana główka ramy i takie amortyzatory w zasadzie są teraz głównie robione. Oczywiście są też takie z prostą główką ale głównie pod wymierający standard koła 26". Jest też zawsze opcja ze sterami Token, co napisał Sobek82, wtedy nie ma problemu i możesz dać amortyzator z taperowaną rurą sterową. Ale szczerze mówiąc nie podejrzewam, że kiedykolwiek wymienisz ten amortyzator, no chyba, że ten uszkodzisz i będziesz musiała. Większość typowych amatorów, używających rowerów stricte do rekreacji nie przejmuje się takimi rzeczami i nie upgraduje swoich rowerów tylko i wyłącznie dla samej satysfakcji ulepszenia swojego roweru. Poza tym, reszta komponentów tego roweru jest jak najbardziej o.k., rzekłbym nawet, że bardziej niż o.k. No i ma wymierający już napęd 2x10, który ma swoje zalety

Edytowane przez Greg1
  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Greg1 napisał:

Typowy amator nie będzie wymieniał hamulców

O to, to

W dniu 11.02.2024 o 08:35, spidelli napisał:

Wręcz "rozbierają rowery wzrokiem" 🤣

Koledzy radzą generalnie dobrze ale to są właśnie zaawansowani użytkownicy lub doświadczeni mechanicy i patrzą na rower w szerszej perspektywie - dostępności części, standardów itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...