Skocz do zawartości

[5000-7000zł] MTB Marin czy Merida? Pomocy!


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

zbłąkana w zamęcie informacji owieczka szuka opinii ekspertów 😎

Po wstępnym obadaniu tematu potrzebuję Waszej opinii co do poniższych propozycji.

Planuję jeździć przede wszystkim po leśnych ścieżkach, czasem po krzakach z korzeniami i błotem, również górkach mniejszych i większych, ale bez szaleństw i skakania. Czasem też dojazd do pracy las/asfalt. Lubie się dość zmęczyć na średniej długości dystansach górskich. Full odpada.

 

Która z opcji będzie lepsza?:

Marin Team Marin 1 2023 -  https://sprint-rowery.pl/rower-gorski-marin-team-marin-1-2023  wiem, że w tym modelu był problem z ramą ale ponoć zostało to już poprawione

Marin Team Marin 1 2024 - https://sprint-rowery.pl/rower-gorski-marin-team-marin-1-2024 - wersja nowsza lecz czy lepsza?

Merida Big Nine Limited 2024 - https://trekking24.pl/pl/gorskie/10620-35634-merida-big-nine-limited-2022-4710949842796.html#/420-rozmiary-17

 

A może macie jakieś inne propozycje w tym budżecie?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merida, świetna geometria do wszystkiego, super wygodny i efektywny do jazdy w każdych warunkach rower.

 

Marin jest bardzo słabo wyceniony imho, 6k a osprzęt o grupę niżej niż Merida, amor tez kiepawy. Mam Meridę 500 Lite z zeszłego roku, ta sama rama co w Limited, osprzęt gorszy (juz wymieniony u mnie ;) ), amortyzator Manitou Markhor działał bardzo przyjemnie (choć też już go wymieniłem na Rebę ;) ).

Edytowane przez michalr75
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że jak sam szukałem roweru to w tym budżecie nie było nic lepszego o stosunku cena/jakość/użyteczność niż wlaśnie Merida na ramie Lite. Oczywiście w markach znanych i cenionych. Pojawiają się w okolicach 5-6k różne wynalazki XC jak Sensa, można spojrzeć na Orbea Alma, albo Rockrider XC100, ale wydaje mi sie że ta Merida w tych pieniądzach jednak nie ma konkurencji i jak ktoś patrzy na ten rower i pyta, to jako posiadacz będę go z całego serca polecał. Jeżdżę nim wszędzie, po płaskim, w górach na bikepacking, ultra maratony do 300km i sprawdza się znakomicie ten rower do tego typu zastosowań. Do ścigania w maratonach w trudnym terenie zresztą też, jakby ktoś szukał tego typu wrażeń ;)

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tylko jest jeden haczyk - mniej popularne marki można kupić w bardziej okazyjnych cenach (np. za 8.3 k jest karbonowa Sensa na SIDzie i XT)...

Meridy bym raczej w góry nie proponował, a przynajmniej nie każdemu - wiem, że ludzie pewnie i na trzepakach z niemal pionowymi widelcami jeździli, ale jeśli się trafi coś bardziej progresywnego pod kątem geometrii, to warto się nad tym zastanowić, i wziąć pod uwagę. Ostatnio zwróciłem uwagę na Scalpela, który ma główkę ramy 66.5° - na zjazdach na pewno bije na głowę Big Nine'a. Także jeśli ma być HT w góry, to skupiłbym się przede wszystkim na dobrej ramie - takiej, która będzie nieco bardziej przyjazna dla użytkownika w trudniejszym terenie. 

Tak się rozpisałem, wymieniając jako przykłady sprzęty droższe, i nie wiedząc zbyt wiele o owym terenie wspomnianym przez autorkę (być może będzie bardzo łatwy), ale intencje miałem dobre :yes: 

PS  ważne jest, żeby rama mieściła opony przynajmniej 2.35" z zapasem :icon_exclaim:

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@leejoonidasten? https://bike-room.pl/pl/p/Rower-gorski-GT-ZASKAR-LT-29-ELITE-M-DKB/19182

Nie żartujmy, Tourney z przodu i SX z tyłu to jakaś padaka.

@KrissDeValnorfakt, że lepiej się zjeżdża na główce ramy 68 i niżej, ale za to podjeżdżanie już nie jest tak efektywne na takich trailowych rowerach. Coś o tym wiem bo mój poprzedni rower miał taki kąt główki. Ok, w dół to jechało bardzo fajnie, ale pod górę niekiedy była męczarnia. W Meridzie jest odwrotnie, podjeżdżanie to wręcz przyjemność, natomiast zjeżdżanie też jest ok, nie czuję zagrożenia lotem przez kierownicę. Co do "okazji" a'la Sensa - mając do wydania 5k nie będę proponował ludziom roweru za 8k. Jest jakiś model Sensy karbonowy z 5,5k, nawet fajny konfig, ale ja jednak wolę marki bardziej znane. W Meri masz dożywocie na ramę i amor jak zarejestrujesz rower, to też ma znaczenie. Czy Sensa da mi takie warunki gwarancji? Nie sądzę. Poza tym pytanie w jakim terenie ma być używany rower, do większości zastosowań Meri się nada znakomicie. I przypominam że jeszcze niedawno kąt główki 70 to był standard w pucharze świata XC i jakoś wszyscy żyją 😉

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Do wydania jest 5 -7 k, o ile się nic nie zmieniło (czasem budżet się zwiększa, rzadziej zmniejsza), a ja na razie podałem przykłady i swój punkt widzenia, bez rzucania linkami do konkretnych propozycji zakupowych (zresztą Sensa ma agresywną geometrię, więc raczej dla dobrych technicznie i w górach na własną odpowiedzialność;)). 

Co do gwarancji, to można różnie podchodzić do tematu - wiadomo, że lepiej mieć lepsze warunki, ale tej dożywotniej bym się tak kurczowo nie trzymał (teraz rowery zmienia się częściej/dokupuje kolejne - takie są fakty), nie zawsze też reklamacje są uznawane...

Czasy się zmieniają - popatrz na czym teraz ludzie startują, a nagle okaże się, że kąt główki 66° sprawdza się jednak jakimś cudem również na podjazdach (np. NS Bikes Synonym - fakt, że to już full XC), ale to też całokształt decyduje, a nie sam kąt główki.

Tak samo z oponami - nie ma sensu brać z myślą o górach czegoś, gdzie rama mieści ledwie 2.25" (np. Radon Jealous)...

Aaa, i żadnej Judy Silver !

PS  jakie opony Ci się mieszczą ?

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Team Marin to trzeba sprawdzić, czy jest "poprzeczka" wstawiona w tylny trójkąt, tuż poniżej łączenia z rurą podsiodłową. Tam najczęściej rama pękała. Czy ta poprawka jest skuteczna - nie wiem, przestałem się interesować tym modelem ale linkowałem kiedyś temat z amerykańskiego forum, może są jakieś aktualne wpisy - gdyby temat TM był aktualny :) 

Edytowane przez spidelli
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, szczupak56 napisał:

Ja chyba skusze się na Meridę. Który rozmiar wybrać XL czy XXL? Mam 194cm. Obecnie mam crossa Giant Roam XL i dobrze mi się jeździ. W linku niżej porównanie wymiarów ram.

https://geometrygeeks.bike/compare/merida-big-nine-5000-2021-xl,merida-big-nine-5000-2021-xxl,giant-roam-disc-2-2022-xl/

https://www.merida-bikes.com/fi-fi/p/service/find-your-frame-size-225.html

Ale i tak trzeba by sie przymierzyć. Ja mierzyłem M i L przy wzroście 182cm. Na obu dało się jechać ale M była przykrótka. Finalnie kupiłem L'kę i jest dobrze.

@spidelliMarin jest słabo wyceniony niestety, ale sprzedaje się jak ciepłe bułki bo jest dobrze promowany na pewnym kanale o buszkrafcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@spidelliw sumie co do wyceny to raczej patrzę na ceny sklepowe, choć obiektywnie za cenę sugerowaną tego Limiteda czyli w okolicah 5,5k to setup jest też bardzo dobry.

@KrissDeValnorprzyjrzałem się tej ramie Meridy i na spokojnie tam wejdzie 2.4 a nawet i pewnie 2.5. Szerokie widełki w booście przyjmą sporego kapcia ;)

@alexxandra95czytasz to w ogóle? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, michalr75 napisał:

@spidelliw sumie co do wyceny to raczej patrzę na ceny sklepowe, choć obiektywnie za cenę sugerowaną tego Limiteda czyli w okolicah 5,5k to setup jest też bardzo dobry.

@KrissDeValnorprzyjrzałem się tej ramie Meridy i na spokojnie tam wejdzie 2.4 a nawet i pewnie 2.5. Szerokie widełki w booście przyjmą sporego kapcia ;)

@alexxandra95czytasz to w ogóle? ;)

Czytam, czytam. Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Przekonaliście mnie co do Meridy 😊

 

Tak jak kolega wyżej wspomniał, Marin był brany pod uwagę że względu na obejrzaną recenzje na YT.

 

Dzięki jeszcze raz za pomoc!

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

osobiście do takich zastosowań wolałbym trailówkę z progresywną geometrią. Wygodniejszy niż xc na dłuższe trasy, lepsza pozycja. Tutaj masz ostatnią sztukę bardzo fajnego roweru w rozmiarze M, powietrzny Recon i sztyca regulowana. Ja bym się nie zastanawiał który wybrać ;)

https://www.greenbike.pl/rower-gorski-orbea-laufey-h30-ostatnia-sztuka-p-8337.html?gclid=EAIaIQobChMIp_SK25SMhAMVka1oCR1ICAlqEAQYCCABEgIyOPD_BwE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ravve Nie żebym był jakimś fanboyem Meridy, bo w sumie też nie wiedziałem za bardzo czego sie spodziewać jak kupowałem 500 Lite, ale ten rower na długich dystansach jest bardzo wygodny, mówię z własnego doświadczenia, przejechałem nim dwa ultra maratony, jeden prawie 280, drugi 240 km i nie czułem takiego zmęczenia jak np po podobnych imprezach na rowerze trailowym, na którym jeździłem wcześniej. A jeszcze dołożyłem mu mostek -17 stopni, co zwiększyło agresywność sylwetki i nawet mimo tego nie ma problemu na tak długich trasach, a przecież spędza się tam często ponad 10h w siodle, w różnych warunkach terenowych. Akurat geometria tej Meridy jest bardzo uniwersalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, KrissDeValnor napisał:

Tobie odpowiada, a komu innemu nie musi - ludzie mają różną budowę, sprawność, preferencje.  Tak naprawdę nawet rower dopasowany przez fittera, nie zawsze będzie tym idealnym.

Podtrzymuję : albo progresywny XC, albo trail.

Problem w tym że nie znamy preferencji jeźdźca, więc tak po prawdzie to trudno cokolwiek komukolwiek polecać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Właśnie obejrzałem nowe modele XC od Meridy (nawiasem mówiąc mam 2 modele tej marki - Matts Viper '99 i Matts TFS 100 '09) - karbonowe zrobiły się długie i niskie, takie trochę trail'owe.  Dziwi mnie nieco umiejscowienie dodatkowych otworów pod górną rurą - czyżby pod bikepacking ? :icon_wink:  Bidonu w tym miejscu jeszcze nie widziałem, może jakiegoś multitool'a by się tam podczepiło - innych pomysłów nie mam.  No i cenowo trochę odlecieli - Raidon i MT200 za 9 k...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...