Skocz do zawartości

[Wypadki w górach] Lawinowy wzrost wypadków na rowerach i elektrykach


Rekomendowane odpowiedzi

Może i by ten sezon uszedł w tej kwestii ale pewne zdarzenie z przed niedawana już ostro mnie wnerwiło. Miejsce lekki zjazd do tego bardzo szeroki z Jałowca w stronę Zawoi -Przysłopu. Już na godzinkę do zach słońca myślę sobie prawie żadnych elektryków. No i niestety tuż przed szczytem dwóch kolesi powoli turla się w dół. Za nimi chłop z kobitą to samo. Ona na kilku % banalnym zjeżdzie praktycznie szeroką choć kamienistą drogą ledwie dawała radę. Stanę bo co będę przeszkadzał to w wywaliła się na mnie. Nic się nie odezwałem a chłop wyżej, typowy pieszy turysta ciśnie bekę. Zero przepraszam czy to z jej strony choć była tak przejęta jazdą, że macnąć ręką ale nauczyciel też nic. Ostatnio gadam z odpowiednimi osobami co ratują to towarzystwo i są załamani. Zwłaszcza kobitkami. Nie dawano poważny wypadek takiej w Sądeckim a wczoraj do nieprzytomności w Gorcach. Już połowa wszystkich interwencji GOPR-u to rowery i w zdecydowanej większości elektryki. Dzieje się to co było do przewidzenia. Taki materiał z ubiegłego roku;

I teraz mam pytanie zwłaszcza do tych dzbanów jak ten może mąż może narzeczony czy inny czemu to robicie? Czy to jest skomplikowane dla waszego czerepu by osoby zupełnie nie umiejące nic od razu ładować jak na nasze warunki wysokie szczyty? Tak ciężko wybrać się gdzieś z boku i nauczyć jazdy, pozycji, hamowania, obsługi myk myka i tak dalej. Może trzeba was zacząć edukować ostro bo nie wiem czy następnym razem odpuszczę. Czy za chwilę odpuszczą wam piesi bo robicie i mnie i innym solidnie pod górę. Może choć jedną osobę czy osoby tym wpisem zmuszę do refleksji nad tym by było lepiej i nie kojarzono nas rowerzystów z czystymi półgłówkami. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...zwłaszcza jak podjeżdżasz asfaltem 😆. Większość "kozackich" elektryków które widuje porusza się po nawierzchniach utwardzonych, gdzie w 100% można wykorzystać zjazdową geometrie i 160mm skoku zawieszeń 😁.

@Tyfon79 W odpowiedzi na twoje pytanie, a to nie jest tak, że kilka osób przyjeżdża sobie w górki, orientuje się że tutaj to trzeba pod górę podchodzić, a że się nie chce, to wynajmują sobie elektryka ? Jessica ubrana cała w Calvin Klein, niekoniecznie może miała czas i ochotę żeby zgłębiać techniki jazdy na 25 kilogramowym pojeździe przypominającym rower...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tyfon79 .....łoooo matko co się wyprawia w górach na popularnych szlakach w " słoneczne łikendy"😁,.............zgroza. Mama elektryk, tata elektryk, dzieci na przerośniętych elektrykach i ledwo dają na płaskich "spokojnych" odcinkach. Ostatnio minełem "wycieczkę" z nowotarskiego "klubu" . Po 20 elektryku przestałem liczyć ile ich jedzie.(2/3 nie powinna jechać w tego typu terenie). Ale żeby nie było to paniusie na analogowych mieszczuchach w butach na wysokich obcasach, sukienkach i bez kasków w rejonie Gorca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Godzinę temu, KNKS napisał:

...zwłaszcza jak podjeżdżasz asfaltem 😆. Większość "kozackich" elektryków które widuje porusza się po nawierzchniach utwardzonych, gdzie w 100% można wykorzystać zjazdową geometrie i 160mm skoku zawieszeń 😁.

Podjazdy podjazdami, ale na trudniejszych zjazdach, gdzie wspomaganie nie ma znaczenia, okazuje się że zjazdowa geometria i duży skok bez umiejętności nie wystarczają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość elektryków jest z wypożyczalni, a że ludzie to generalnie przypadkowi debile to jest jak jest. W większości przypadków krzywdę zrobią tylko sobie, więc jest szansa, że nie będzie z tego jakiegoś nośnego medialnie wypadku. Bo gdyby był to na pewno znajdzie się kolejny debil w polityce i wymyślą np. rejestrację rowerów, obowiązkowe ubezpieczenie, a może i "prawo jazdy".

Tymczasem im więcej ludzi jest przerażonych na zjeździe tym większa szansa, że więcej nie pojadą, moda minie i może z czasem się to unormuje. 

A najważniejsze to doprowadzić do otwarcia sklepów w niedzielę, co rozwiąże źródło problemu ;) 

  • +1 pomógł 3
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.10.2023 o 08:11, KNKS napisał:

W odpowiedzi na twoje pytanie, a to nie jest tak, że kilka osób przyjeżdża sobie w górki, orientuje się że tutaj to trzeba pod górę podchodzić, a że się nie chce, to wynajmują sobie elektryka ? Jessica ubrana cała w Calvin Klein, niekoniecznie może miała czas i ochotę żeby zgłębiać techniki jazdy na 25 kilogramowym pojeździe przypominającym rower...

Zapewne jakiś % to jest. Może w Biesku, może Szczyrk może Nowy Targ i parę innych. Reszta ma swoje. Przecież w górach tyle ile przez ostatnie laty powstało domków w tym tych pod wynajem, że widać jak ktoś się często kręci jak to wygląda. Reszta do auta czy na auto i dojazd. Poza tym osobników z wynajętymi idzie rozpoznać. Z innej strony czy to ma jakiekolwiek znaczenie? Czy jak ktoś wypożyczy sprzęt narciarski i będzie robił dziwne rzeczy to jest to co innego od tego co dzień wcześniej kupił dla siebie? Raczej nie bo smród kozakowania i zachowania ciągnie się tak samo. Nie lubi się takich i tyle. 

Cytat

Tymczasem im więcej ludzi jest przerażonych na zjeździe tym większa szansa, że więcej nie pojadą, moda minie i może z czasem się to unormuje. 

Nie mija moda na głupotę a choćby w Tatrach więc jestem wysoce sceptyczny czy to się przeje. Według mnie nie a nawet jesteśmy na początku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...