Skocz do zawartości

[łańcuch] wytrzymałość


znajomy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Ostatnio mam problem ze zmianą łańcuchów 8-rzędowych (brałem shimano i kmc) wyciągają się bardzo szybko. Nawet w sklepie centrum rowerowe pisali, że shimano cn-hg40 wytrzymuje 500 km. Możecie polecić coś mocniejszego. kiedyś na KMC X8 robiłem spokojnie 3000 a teraz 1000.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiarygodna metoda na sprawdzenie zużycia to porównanie długości. Niestety zdaje się, że chain checker to jest dobry conajwyżej na test sprawności rolek, tj. czy mają luzy czy może są sztywne i na tej podstawie może nam pokazać zużycie 1%

Generalnie, chyba zacznę robić jak większość, tzn cały czas jeden łańcuch. Moja pierwsza kaseta 9s przejechała 5500km na jednym łańcuchu. Warunki i tak to mtb więc przyspieszone zużycie samej kasety od syfu. Może na szosę się opłaca zmieniać łańcuch np po 300km. O co chodzi? Na przykładzie 9s, kupuję nową kasetę, blat (podstawowa półka, blat z ali) dobry łańcuch, kółeczka przerzutki. Po 5000km wymieniam całość. Na przykładzie tego roweru, w granicach 200zł na 5000km. Mogę zainwestować w 3 łańcuchy no ale co mi to da skoro kaseta może się skończyć szybciej? Jakbym miał 12s z aliexpress, to tam opłacało by się wymieniać wszystkie koronki od 21 w dół. Te duże są znacznie trwalsze. 50t stalowa to chyba jest wieczna.

W napędzie 1x9 lepiej jechać na łańcuchu 8s, mam wrażenie że taki łańcuch chętniej przeskakuje z trybu na tryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wchodziłem na Ali i celowo szukałem Shimano. Jest tego pełno. Podobno część jest legalna. Ale nie wiem jakim cudem. I pełno podróbek.

Na jednym z filmów YT widziałem zestawienie: obok trefny łańcuch i oryginalny. Różny kolor opakowania (odcień niebieskiego), podróbka jest kiepsko ułożona w worku, brak w worku części papierków. Shimano wkłada instrukcje w kilku wersjach językowych na oddzielnych kartkach i jedną większą kartkę. Kiepsko wytłoczone napisy i kształt ogniw też niedokładny. To akurat dotyczyło 9100. Podróbka nie miała wydrążonych osiek. Ale to trzeba mieć pewny oryginał i bootleg jednocześnie. 

U mnie KMC na moim MTB wytrzymywał ok 700 km, 3 szt były kupione jednocześnie w jednym dużym polskim sklepie. Jedno z opakowań bardzo się różniło od dwóch pozostałych, wyglądało na podrobione, też kiepsko wyglądające napisy. Nawet chciałem wysłać foto do KMCw celu weryfikacji. Z tym że różnicy w użytkowaniu nie było. Na Shimano HG95 ten sam rower i człowiek – ponad 2000 km i mechanik powiedział że może jeszcze chodzić, 1000 pewnie. Ale musiałem go zmienić przy zmianie napędu z 2x10 na 2x11 Linkglide. 

Edytowane przez DiMoonn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze w tym , że te 9100 mają drążone rolki , wykonanie idealne , pakowanie idealne, wszystko jest oryginał. Shimano nie raz wtapiało z seriami łańcuchów. Łańcuchy robią " podwykonawcy" . Kiedyś lata temu KMC klepało dla Shimano "9" i było kiepsko z jakością. Potem zmienili fabrykę i było o niebo lepiej. Zresztą nie tylko z łańcuchami mają problemy. Rozklejające się korby, cieknące heble, odpadające klocki itd.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zacięta płyta powtórzę, że od lat w 9-rz. używam Campagnolo C9, w grupach 9-rz był tylko jeden łańcuch z najwyższej grupy Record, te łańcuchy są ciągle produkowane i dostępne. Po wtopie z koszmarną wytrzymałością kilku egzemplarzy 10-rz. łańcuchów Shimano wróciłem do Campy, a konkretnie do łańcuchów Veloce C10 i to jest absolutna przepaść w dziedzinie trwałości. W 10-rz Campy już jest podział na grupy, ale w grupach łańcuchy różnią się wyłącznie "wylajtowaniem", czyli jakieś dodatkowe otwory w blaszkach lub sworzniach. Najważniejsze jest to, że to wciąż klasa sama w sobie, od lat niezmienna, wciąż są to łańcuchy Made in Italy. Szkoda, że w zawodowym kolarstwie na poziomie elity Campy jakby coraz mniej, być może właśnie ze względu produkcję we Włoszech (choć nie mam pewności, czy wszystkich komponentów) i związane z tym dużo wyższe ceny - mam tylko nadzieję, że nie skończy się klepaniem taniochy w Azji.

Edytowane przez Boss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...